آخرین مقالات

بهترین ابزارها و ایده ها تولید محتوا برای تدریس

 1. Home
 2. /
 3. مقالات کُدُ سئو
 4. /
 5. بهترین ابزارها و ایده...

با همه‌گیری کرونا و اعمال قوانین سخت‌گیرانه به منظور جلوگیری از گسترش بیشتر این ویروس تقریبا بازاریابی محتوا در هر حوزه وارد مرحله‌ای تازه شده است. دیگر بازاریابی محتوا و استفاده از ابزارها و ایده‌های مختلف در دنیای خارج از اینترنت و به خصوص فضای مجازی همانند گذشته کارامد نیست. البته پیش از همه‌گیری کرونا هم تا حد زیادی تکنیک‌های تولید محتوا و بازاریابی آن دستخوش تغییرات زیادی شده بود و راز موفقیت در مدیریت محتوای اینترنتی بود. در این مطلب با بهترین ابزارها و ایده ها تولید محتوا برای تدریس آشنا می‌شویم.

لازمه هر موفقیتی استراتژی درست و منطقی است

به یاد داشته باشید برای رسیدن به موفقیت در هر فعالیتی لازم است از یک نظم و منطق درست استفاده کرد. نداشتن استراتژی به معنای نداشتن نقشه راه است و نداشتن نقشه راه به نوبه خود به این معنا است که هدف خود را نشناخته‌اید. با چینش یک استراتژی منظم و مشخص از وضعیت خود اطمینان حاصل می‌کنید و می‌دانید دقیقا کجای کار قرار گرفته‌اید. به مانند تمام کسب و کارهای فعال در فضای مجازی برای خود یک تقویم محتوا ایجاد کنید، روز و ساعت دقیق انتشار پست‌ها را در آن مشخص کنید. از روزها و مناسبت‌های خاص در ارائه مطالب و برنامه‌ها و همچنین ارائه تخفیفات به مشتریان قافل نشوید. در تولید محتوا برای تدریس دقت به این موارد ضروری است.

حجم محتوای ارائه شده از مهترین و حساس‌ترین بخش‌ها در روند کار به شمار می‌رود. مسلم است توضیحات طولانی و جامع به دور از حوصله خوانندگان آن مطلب است و نتیجه چندان مطلوبی به دنبال ندارد. حجم نوشته باید تا حد امکان مختصر و مفید باشد و از سویی به کار خوانندگان آن بیاید.

شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین ابزار

شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین ابزار
شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین ابزار

می‌توان گفت بدون شبکه‌های اجتماعی شانس موفقیت یک مدرس آن هم در حوزه تولید محتوا برای تدریس بسیار پایین است. امروزه شبکه‌های اجتماعی راحت‌ترین و به قول گفتنی از دم دستی ترین راه‌های ارتباطی بین افراد و گروه‌های مختلف به حساب آیند. اگر به دنبال اطلاعاتی درباره هر فرد یا گروه باشید اولین جایی که به ذهنتان خواهد رسید بی‌شک شبکه‌های اجتماعی هستند، پس بدانید فعالیت در آن‌ها از نان شب واجب‌تر است. سعی کنید در تمام شبکه‌های اجتماعی فعال باشید چرا که در هرکدام ابزارهای مختلفی برای تولید محتوا در اختیار دارید و این می‌تواند دامنه کاری شما را گسترش دهد.

طرح‌های گرافیکی، بازیکنی که بازیش به چشم نمی‌آید

در میان ابزارهای مختلف تولید محتوا برای تدریس طرح‌های گرافیکی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند که خیلی‌ها از این نقش خبر ندارند. در نظر بگیرید در حین تماشای بازی بازیکنان یک تیم فوتبال به طور معمول بازی یک، دو یا حداکثر سه بازیکن به چشم می‌آید و همه از بازی آن‌ها تعریف و تمجید می‌کنند. اما بازیکنانی هم در زمین حضور دارند که نقش آن‌ها بسیار پررنگ است و به چشم نمی‌آید. طرح‌های گرافیکی در کار تولید محتوا به خصوص در موضوعات آموزشی این وضعیت را دارند. باید بدانید که بدون طرح‌های گرافیکی و تصاویر باکیفیت کارتان جلو نمی‌رود و محتوای شما ممکن است از نظم خود فاصله بگیرد.

به کمک طرح‌های گرافیکی و تصاویر باکیفیت قادر خواهید بود توجه دانش اموزان و مخاطبان خود را به مطالعه و انتشار محتوا جلب کنید که این به نوبه خود قدم مثبتی به حساب می آید. استفاده از طرح‌های گرافیکی وتصاویر مدرن، آموزشی، سرگرمی و حتی بیزینسی برای مخاطبان جذاب است و عاملی برای تمرکز بیشتر بر روی مطلب خواهد بود. ابزارهای متنوع و قدرتمندی که در دنیای امروز وجود دارند این امکان را در اختیار شما قرار خواهند داد تا با ویرایش عکس‌ها و فیلم‌ها طرح‌های گرافیکی متفاوتی خلق کنید. برنامه‌های شرکت ادوبی همانند فتوشاپ، پریمیر، افتر افکت و … معروف‌ترین این ابزارها به شمار می‌آیند.


تعرفه تولید محتوا

لیست بهترین نرم نرم افزار تدریس آنلاین (ابزار تدریس آنلاین)

فراروم برگزاری کلاس آنلاین با پشتیبانی از زبان فارسی
اسکای روم برگزاری وبینار و وب کنفرانس و آموزش مجازی
سی روم نرم افزار کلاس آنلاین ایرانی
نیما نرم افزار فارسی در زمینه آموزش آنلاین
Zoom برگزاری کنفرانس ویدئویی و جلسات آنلاین
Cisco Webex Meetings برگزاری جلسات ویدئویی به راحتی و خیلی آسان
Adobe Connect از بهترین و رایج ترین ابزارهای کلاس مجازی
Schoology Learning نرم افزار کلاس آنلاین و محیط های یادگیری ترکیبی

همچنین به منظور استفاده مستقیم از تصاویر گرافیکی در تولید محتوا برای تدریس با جستجو سایت‌های مناسبی را خواهید یافت.

برای خود وبسایت بسازید

برای خود وبسایت بسازید
برای خود وبسایت بسازید

شاید بگویید این روش دیگر مثل گذشته کارآمد نیست و تمرکز اصلی در فضای اینترنتی بر روی شبکه‌های اجتماعی و در دنیای بیرون در دست بازاریاب‌ها است. عجله نکنید! تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی مشکلات خاص خود را دارد. از سویی برای فروش پکیج‌هایتان در یک بستر امن، منطقی است که نیاز به یک سایت دارید. همچنین این مسئله را در نظر بگیرید که تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی مشکلات خاص خود را دارد و قابلیت مانور زیادی در آن ندارید. گفتنی است، ابزارهای متنوعی که برای نمایش وضعیت وبسایتتان وجود دارد با امکاناتی که در اختیارتان خواهد گذاشت مزیتی است که نسبت به شبکه‌های اجتماعی دارد. با طراحی سایت در تولید محتوا برای تدریس و با هدف رشد بیشتر موثر است.

تولید محتوای ویدیویی ابزاری برای درک بهتر مخاطبان

تولید محتوای ویدیویی ابزاری برای درک بهتر مخاطبان
تولید محتوای ویدیویی ابزاری برای درک بهتر مخاطبان

تولید محتوای متنی، چیزی که در گذشته از زمانی که مردم روزنامه به دست می‌گرفتند جذابیت‌ها و طرفداران خود را داشت. با گذشت سال‌ها و معرفی تکنولوژی‌های جدید محتواهای تصویری و عکس‌ها طرفداران زیادی پیدا کردند و سال‌ها تولید محتوای تصویری در کنار محتواهای صوتی محبوب بودند. طی چند سال گذشته محتواهای ویدیویی این نقش را برعهده گرفته‌اند و طرفداران فراوانی به خود جذب کرده‌اند.

تقریبا برای موفقیت در هرکاری امروزه نیاز به همین محتواهای ویدیویی است که در کانون توجهات قرار گرفته است. پس برای این که از غافله عقب نمانید باید راهکاری درست در تولید محتوای ویدیویی در پیش بگیرید. شاید همین یک دلیل در تولید محتوا برای تدریس کافی باشد. سعی کنید در شاخت ویدیوهایتان وقت بزارید و از یک ساختار امروزی و کاملا منظم در آن استفاده کنید. به عنوان مثال برای طراحی کاور، زمان و بسیاری از فاکتورهای اینچنینی وقت بگذارید تا ویدیویی جذاب درست کنید. استودیوهای خانگی امروزه در دسترس هستند و تهیه وسایل و ابزار ساخت آن نه هزینه بر است و نه طراحی آن کار سخت و زمانبری است. به ساخت استودیوی خانگی حتما فکر کنید.

پادکست روشی که می‌تواند موثر باشد

پادکست روشی که می‌تواند موثر باشد
پادکست روشی که می‌تواند موثر باشد

تولید محتوا برای تدریس شامل محدودیت‌هایی نیست که در ذهن بسیاری افراد است. بهره بردن از روش‌های متنوع در تولید محتوا یکی از هنرهایی است که مدرسین فعال در حوزه وب باید به آن توجه داشته باشند و از آن استفاده درستی ببرند. برای بیان بخش بزرگی از موضوغات استفاده از یک صوت خالی کفایت می‌کند، حال آن که بسترهای مختلفی برای برگزاری آنلاین کلاس‌ها وجود دارند که مدرسین زیادی را سمت خود جذب می‌کند. اما در واقعیت خیلی از مواقع نیازی به برگزاری کلاس آنلاین نیست و با یک فایل صوتی همه موارد به خوبی پشتیبانی می شود. معمولا در تولید محتوا به روش پادکست بهتر است با دانش آموزان درباره مباحث مشاوره‌ای و جانبی درس صحبت شود و کمتر به بخش اصلی کار پرداخته شود چرا که کارکرد فایل‌های صوتی بیشتر بر این اساس است.

درنظر داشته باشید استفاده از پادکست به منظور تدریس در کل بازه کاری نمی‌تواند ایده مناسبی باشد. برای تفهیم بهتر مطالب به دانش آموزان و دانشجویان بی‌شک ابزارهای دیگر هم باید به کار روند و پادکست به تنهایی نیاز یک مدرس را نمی‌تواند برطرف نماید. فایل‌های صوتی اغلب قوت قلب خوبی به دانشجویان می‌دهد و آن‌ها را از یک فشار روحی رها می‌کند. پس نقش فایل‌های صوتی در تولید محتوا برای تدریس را جدی بگیرید.


شرکت طراحی وب سایت

اگر فکر می‌کنید در تولید محتوا موفق نیستید روش‌های دیگر را امتحان کنید!

شاید این بخش ما را از بحث اصلی دور کند اما از آن جایی که درباره ابزارها و ایده‌های تولید محتوا بحث می‌کنیم ذکر این نکته شاید در این جا مهم باشد. ممکن است به جایی برسید که دریابید در تولید محتوا توانمندی خاصی ندارید یا حداقل هیچ علاقه‌ای به انجام این کار نشان نمی‌دهید. راه حل ما برای شما استفاده از ابزارهای جایگزین است. به کمک شبکه اجتماعی اینستاگرام یا تلگرام که تقریبا رایج‌تر از بقیه هستند قادر خواهید بود لایو برگزار کنید و مستقیما درباره هر موضوعی صحبت کنید.

امکان گفتگو با مخاطبانتان نیز در این پلتفرم‌ها وجود دارد که ایده بسیار خوبی برای جبران بخش تولید محتوا است. اگر در این فکر هستید با افراد بیشتری به بحث و گفتگو بپردازید پلتفرم جدید کلاب هوس انتخاب هوشمندانه‌ای است. در کلاب هوس کاربران با چندین هزار نفر  قابلیت گفتگو زنده دارند و این در نوع خود جالب است.

کاراکتر شخصیتی قدرتمند به جذب مخاطبان بیشتر کمک می‌کند

کاراکتر شخصیتی قدرتمند به جذب مخاطبان بیشتر کمک می‌کند
کاراکتر شخصیتی قدرتمند به جذب مخاطبان بیشتر کمک می‌کند

داشتن یک کاراکتر شخصیتی قدرتمند و موجه می‌تواند به جذب مخاطبان بیشتر کمک کند. راه رسیدن به این شخصیت بی شک تولید محتوا است. شاید دیده باشید بسیاری از مدرسین، به ویژه مدرسین کنکوری تنها مواردی را در قالب پکیج عرضه می‌کنند یک برنامه روتین برای مشاوره و تدریس دارند و درنهایت یک نسخه کلی برای مخاطبانشان می‌پیچند! اگر سر تا ته شبکه‌های اجتماعی این افراد را نگاه کنید از یک روند تکراری تبعیت می‌کند و هیچ تغییری در روند کاری آن‌ها نیست. این همان تولید محتوا به روش شخصیت‌های رباتی است! این افراد همانند ربات از یک الگوی خاص تبعیت می‌کنند و هیچ تنوعی به کار خود نمی‌دهند. از سویی اخبار جدید و تغییرات اتفاق افتاده را دائما رصد نمی‌کنند.

در تولید محتوا برای تدریس بهتر است به محتوای خود تنوع دهید و به این روش برای مخاطب خود ارزش قائل شوید.

شاید ذکر یک مثال بتواند موضوع را روشن‌تر کند. اساتید زیادی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند که از این الگوی ربات تبعیت نمی‌کنند. پس از اتمام هر آزمون بلافاصله نظر خود را درباره آن می‌دهند، بحث‌های مشاوره‌ای زیادی با مخاطبانشان دارند، تغییرات ایجاد شده در سوالات سبک جدید را هر از گاهی یادآور می‌شوند و بسیاری از کارهای این چنینی که از آن‌ها یک شخصیت خاص می سازد.

همه چیز تدریس نیست، از دیگر موارد هم استفاده کنید

همه چیز تدریس نیست، از دیگر موارد هم استفاده کنید
همه چیز تدریس نیست، از دیگر موارد هم استفاده کنید

این ایده باعث بالابردن کسب و کارها و صفحات اینستاگرامی زیادی شده و در نوع خود تا حدی مهم است. در تولید محتوا برای تدریس این موضوع را در نظر بگیرید که مخاطبانتان فقط برای استفاده از تدریس مباحث شما را دنبال می‌کنند. حال آن که کسب اطلاعات متفرقه از سوی تدریس کننده در بین کار نه تنها توجه آن‌ها بیش از پیش جلب می‌کند بلکه تصورات بهتری هم از فرد ارائه کننده در ذهن خواهند داشت. به عنوان مثال در حین تولید محتوا از درس مدارهای الکتریکی بد نیست گریزی به زبان‌های برنامه نویسی هم بزنید و اطلاعات مهم و در عین حال خاصی از آن بدهید.

در تولید محتوا به بقیه هم میدان دهید!

در شبکه اجتماعی که دارید مقدار مشخصی محتوا تولید کرده اید و حالا دانشجویانی برای خود جذب کردید. تا اینجای راه را به درستی طی کردید اما گذشتن از ادامه مسیر با همین فرمان کار دشواری است. به صفحه‌های مدرسین موفق در شبکه‌های اجتماعی نگاهی بیندازید. شاید عجیب باشد اما صفحه‌های افراد موفق روانشناس، پزشک و دیگر گروه‌های جامعه هم از یک الگوی مشترک با مدرسین خلاق و موفق تبعیت می‌کند. استفاده از تجربیات دانشجویانتان ایده ثابت شده‌ای است که حتی خیلی از افراد با آن آشناییت دارند و به افرادی که به مرحله مورد نظر رسیده‌اند استفاده از آن پیشنهاد می‌شود.

از سویی به جز بیان تجربیات، از افرادی که دوره‌های شما را گذرانده‌اند استفاده‌های دیگری ببرید. آن‌ها هم در حوزه‌های مختلف توانایی‌هایی دارند و دید متفاوتی نسبت به شما در تولید محتوا می‌دهند و در تولید محتوا برای تدریس یک راه جدید به حساب می‌آیند. پس استفاده از آن‌ها به شکل و شمایلی دیگر ایده عاقلانه‌ای به نظر می‌رسد.


هزینه خدمات سئو

کارکردن با دانش آموختگان ایده‌ای خوب برای جلب توجه مخاطب

اگر امکان کار کردن در پروژه‌های مختلف با افرادی که دوره‌های شما را گذرانده‌اند دارید پس آستین بالا بزنید و این راه را امتحان کنید. این ایده می‌تواند به تنهایی مخاطبانتان را وسوسه کند تا از دوره‌های شما استفاده کنند و مخاطب پرو پا قرص صفحه شما باشند. در مورد پروژه‌های انجام شده و محتوای آن توضیح دهید و در همین قسمت تولید محتوا کنید، این کار در تولید محتوا برای تدریس حائز اهمیت است. مطمئن باشید برای خیلی از افراد مبتدی و تازه کار جذاب است.

تولید محتوا در تدریس چیست؟

به هرگونه مطلب آموزشی اعم از متن، تصویر، ویدئو و صوت که به هدف آموزش و تدریس باشید؛ تولید محتوا تدریس می گویند

آموزش تولید محتوا برای تدریس را کجا یاد بگیریم؟

ابتدا لازم است شما آموزش تولید محتوا را به خوبی بلد باشید و سپس با سبک های مختلف آموزشی، آشنا شوید. همچنین تمامی این آموزش ها را می تواند در سایت کُدُ سئو یاد بگیرید

5/5 - (6 امتیاز)

گفتگو کنید

11 نظر

  1. سلام اسامی ابزارها خدمتتون عرض کردیم؛ بسیاری از این ابزارها آفلاین هستند و شما به خوبی و حتی بدون نیاز به اینترنت هم می تونید تولید محتوا کنید

  1. سلام بهترین نمونه ای که می تونیم به شما معرفی کنیم همین مقاله ای هستش که شما مطالعه فرمودید

 1. مطلب واقعا آموزنده بود حتی برای مادرها که این روزا بیشتر با بچه ها سرو کله میزنن

 2. سلام برای تدریس راحت تر میشه از پاورپوینت استفاده کرد؟ اگر میشه چند تا روش برای این کار معرفی می کنید بی زحمت

  1. دورود خانم گلپایگانی
   این روزها که آموزش از سبک سنتی خود خارج شده شما می توانید با روش هایی همچون موارد زیر استفاده بفرمایید :
   1. محتوای ویدئویی برای دانش آموزان
   2. محتوای تعاملی که شامل آزمون‌ها، بازی‌ها و سایر مواد تعاملی است که دانش آموزان را درگیر می‌کند.
   3. تولید پادکست های آموزشی برای دانشجویان
   4.محتوای ترکیبی که شامل ترکیبی از انواع مختلف محتوا، مانند مطالب نوشتاری، ویدئوها و فعالیت های تعاملی است.

 3. جدا از بحث تدریس معلما خودشون هم می تونن کار تولید محتوا در منزل بگیرن و درآمدشون رو افزایش بدن چون به نظر من یک معلم در حوزه ای که تدریس می کنه میتونه در تولید محتوا هم موفق باشه. این رو به عنوان یک نویسنده محتوا عرض می کنم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط