سئو و تولید محتوا چگونه به کسب و کار ما کمک میکند؟ راهنمای برداشتن اولین قدم

سئو و تولید محتوا

بسیاری از کسب‌وکارها این را قبول کرده‌اند که باید برای افزایش ترافیک سایت خود یا فروش بیشتر، روی سئو و تولید محتوا سرمایه‌گذاری کنند. سئو به معنای بهینه کردن محتوا برای موتورهای جستجوگر است. از آنجا که گوگل دائماً در حال تغییر الگوریتم‌های موتور جستجوی خودش است، مسیر سئو وب‌سایت شما باید همیشه بروز باشد تا از رقبا عقب نیفتید.

به طور مثال گوگل امسال یک الگوریتم جدید به نام IndexNow را معرفی کرده که صفحات سایتی که تازه ایجاد شده اند را ایندکس می‌کند و آن‌ها را در اولویت بالایی قرار می‌دهد. این نشان می‌دهد که مدیران وب‌سایت‌ها با سرمایه‌گذاری درست روی سئو، می‌توانند خیلی آسان‌تر از گذشته برند خودشان را در بالاترین نتایج گوگل به نمایش بگذارند. اما همیشه برداشتن نخستین گام سخت است و اولین قدم در تولید محتوا و سئو نیز همین شرایط را دارد.

بنابراین می توان گفت سئو و تولید محتوا مکمل یکدیگر هستند و اگر شما در وب‌سایت خود فقط تولید محتوا انجام می‌دهید و هیچ توجهی به سئو ندارید، نباید انتظار داشته باشید که رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر بهبود پیدا کند. و این یعنی سایت شما در فضای وسیع اینترنت دیده نخواهد شد و نمی‌توانید مخاطب یا مشتریان زیادی به دست بیاورید.

کلمه کلیدی چیست؟
کلمه کلیدی چیست؟

همه چیز روی کلمه کلیدی بنا می‌شود

برای کسب رتبه‌های بالا، شما باید علاوه بر داشتن یک استراتژی تولید محتوای غنی و مناسب، روی سئو سایت خود نیز سرمایه‌گذاری کنید. اما باید از کجا شروع کرد و اولین گام چیست؟

اولین و مهم‌ترین گام برای سئو کردن سایت، مشاوره با یک متخصص سئو است. یک متخصص سئو پس از بررسی زیرساخت‌های فنی سایت شما، یک استراتژی تولید محتوا را تعیین می‌کند که باید بر اساس آن محتوا روی وب‌سایت قرار بگیرد.

اما در قلب این استراتژی، کلیدواژه‌ها نهفته‌اند. کلمات کلیدی، ستون بنای سئو هستند. زیرا کاربران کلمات را جستجو می‌کنند و ربات‌های گوگل با تحلیل آن کلمات کلیدی است که وب‌سایت‌ها را رتبه‌بندی کرده و جایگاه آن‌ها را در صفحات جستجوی خود تعیین می‌کند. بنابراین وقتی صحبت از سئو می‌شود، به خاطر داشته باشید که این کلمات کلیدی و تولید محتوا است که نقش تأثیرگذاری روی عملکرد سایت شما در موتور جستجوی گوگل می‌گذارد.

یکی از کلمات مهم مربوط به محصولات یا خدماتی که داخل سایت خود معرفی کردید را در گوگل جستجو کنید. سایت شما در کجای نتایج جستجو است؟ می‌بینید، اگر آن کلمه کلیدی را برای نمایش روی موتورهای جستجو بهینه نکرده باشید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید کاربران سایت شما را ببینند و روی آن کلیک کنند.

مطالعات نشان می‌دهد ۹۰% کاربران به صفحه دوم جستجوهای گوگل نمی‌روند و در همان صفحه نخست روی یک لینک مرتبط با کلمه کلیدی جستجو شده کلیک می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان رونق پیدا کند و ترافیک ورودی سایت خود را افزایش دهید، باید تلاش کنید در کلمات کلیدی مهم حوزه کاری خود به صفحه اول گوگل بروید.

معیارهای ارزش‌گذاری کلیدواژه‌ها

همانطور که گفته شد، اولین قدم در تولید محتوا پیدا کردن کلمه کلیدی است. یک کلمه کلیدی با تحلیل و بررسی‌های کارشناسانه انتخاب می‌شود تا بیشترین ROI یا بازدهی سرمایه‌گذاری را داشته باشد. میزان سوددهی هر کلمه کلیدی با دیگری متفاوت است. برای نحوه محاسبه ROI سئو، شما می‌توانید ردیابی نرخ تبدیل را در ابزار Google Analytics فعال کنید و هر تبدیلی که در سایت شما به درآمدزایی می‌انجامد را بررسی کنید. در ادامه با پارامترهایی که روی قیمت سئو کلمات کلیدی مؤثر است آشنا خواهید شد.

موارد مهم در انتخاب کلمه کلیدی
موارد مهم در انتخاب کلمه کلیدی

۱. سختی کلمه کلیدی

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر روی قیمت سئو یک کلمه کلیدی، میزان سختی آن است. در واقع هر چه رقابت روی یک کلمه کلیدی بیشتر باشد و کاربران بیشتری آن را در گوگل جستجو کنند، سئو آن هزینه بیشتری را می‌طلبد. زیرا از طریق آن کلمه کلیدی قرار است رتبه سایت شما در گوگل افزایش پیدا کند.

۲. تعداد کلمات کلیدی

اگر می‌خواهید بر اساس چندین کلمه کلیدی رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو بالا بیاورید، این به صرف به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد و در نتیجه هزینه شما بالاتر خواهد رفت. به طور مثال وب‌سایت‌های فروشگاهی چندین محصول برای ارائه دارند و باید روی سئو آن کلمات کلیدی سرمایه‌گذاری کنند. اما کسب‌وکارهایی که روی یک محصول یا خدمات متمرکز هستند، به کلمات کلیدی کمتری احتیاج دارند.

۳. سوابق فعالیت سایت

اگر چند سالی از آغاز فعالیت وب‌سایت شما گذشته باشد،‌ بنابراین قطعاً صفحات آن توسط گوگل ایندکس شده و دارای رتبه است. در چنین شرایطی متخصصان سئو باید تلاش کنند رتبه سایت شما را ارتقا دهند. اما اگر وب‌سایت تازه تأسیسی داشته باشید، رتبه گرفتن آن در موتورهای جستجو زمان‌بر بوده و در نتیجه به هزینه بیشتری نیاز دارد.

تجربه‌های موفق شرکت‌های ایرانی در سرمایه‌گذاری روی سئو

دیجی کالا که امروزه به عنوان ویترین کسب و کارهای ایرانی شناخته می‌شود، زمانی کار خودش را آغاز کرد که فروشگاه‌های اینترنتی موفقی در ایران وجود نداشت. این شرکت از سال ۱۳۹۰ تغییرات گسترده‌ای روی سایت فروشگاهی خودش به وجود آورد و سرمایه‌گذاری انبوهی را در سئو انجام داد که باعث شد ترافیک ورودی عظیمی روانه این سایت شود.

دیجی کالا و تاثیر سئو
دیجی کالا و تاثیر سئو

آن‌ها سپس در سال ۱۳۹۳ یک وبلاگ وابسته به سایت خود به نام دیجی کالا مگ را راه‌اندازی کردند که با تولید محتوای خوب و کاربردی توانست به جایگاه آن‌ها در موتورهای جستجو کمک بزرگی کند. در واقع دیجی کالا بیشتر موفقیت خودش را در ابتدا مدیون تولید محتوای بکر برای معرفی صدها هزار محصول فروشگاهش و سپس راه‌اندازی وبلاگ دیجی کالا مگ است.

تجربه موفق سرمایه‌گذاری دیجی کالا روی سئو باعث شده آنطور که خود این شرکت می‌گوید، سال ۱۴۰۰ ماهانه بیش از ۳۹ میلیون بازدیدکننده یکتا را ثبت کند و ارزش خالص کالای فروخته شده در این فروشگاه در مقایسه با سال گذشته با رشد ۴۹% همراه شود. این آمار و ارقام، خبر از سود خالص شگفت‌انگیز فروشگاه اینترنتی دیجی کالا به صورت روزانه می‌دهد. بله تمام این‌ها از طریق یک سایت فروشگاهی و سرمایه‌گذاری روی سئو به دست آمده است. دیجی کالا اکنون به قدری ارزشمند است که نمی‌شود برای آن قیمتی را تعیین کرد. (البته در ویکی پدیا قیمت سایت دیجی کالا 170 میلیون دلار برآورد شده است)

شاید بد نباشد در ابعاد کوچک‌تری هم مثال بزنیم. کلمه کلیدی «بلیط هواپیما» را در گوگل جستجو کنید. تمام سایت‌هایی که موفق شده‌اند با این کلیدواژه به صفحه اول گوگل بروند، سود خالص تقریبی بین ۷۰۰ میلیون تومان تا ۵ میلیارد تومان دارند. این توانمندی سئو را نشان می‌دهد.

یا اگر اهل تکنولوژی و گوشی‌های موبایل باشید، قطعاً می‌دانید که بازار موبایل چارسو یکی از بزرگ‌ترین مراکز فروش موبایل در کشور است. یک فروشگاه که در این بازار به صورت فیزیکی فعالیت می‌کند، باید ماهیانه اجاره هنگفتی (حداقل 60 میلیون تومان در ماه) را بپردازد.

بنابراین هرچقدر هم که فروش خوبی داشته باشد، بخش بزرگی از آن صرف اجاره می‌شود. اما اگر صاحب یک وب‌سایت فروشگاهی باشید و با سرمایه‌گذاری درست روی سئو بتوانید روی کلمه کلیدی «گوشی موبایل» سایت خود را به صفحه اول گوگل ببرید، سود هنگفتی چندین برابر درآمد یک فروشگاه در بازار چارسو منتظر شماست. به غیر از آن، هزینه اجاره مغازه هم دیگر نخواهید داشت.

البته به خاطر داشته باشید که تمام سایت‌های موفق از روش‌های کلاه سفید استفاده کرده‌اند و اکنون گوگل با اعطای رنک‌های بالا، از آن‌ها قدردانی می‌کند. این همان چیزی است که ما در کُدسئو به آن پایبندیم. راهکارهای سئو کلاه سفید که در رأس آن‌ها «تولید محتوای باکیفیت و مؤثر» قرار دارد، بهترین ابزار برای رساندن وب‌سایت شما به صفحات اول جستجوگرها است. اگر می‌خواهید همیشه در برترین نتایج گوگل حضور داشته باشید، باید برای تولید محتوای سایت خود یک استراتژی مناسب تدوین کرده و بر اساس آن فعالیت کنید.

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری روی سئو بسیار ارزشمند است. اما به خاطر داشته باشید که سئو و تولید محتوا باکیفیت مکمل یکدیگر هستند. بنابراین اگر محتوای خوبی برای ارائه نداشته باشید یا استراتژی مناسبی برای تولید محتوای سایت خود تدوین نکرده باشید، موفقیت دست یافتنی نیست.

اما وقتی این دو در کنار یکدیگر قرار بگیرند، حضور شما در صفحات اول جستجوی گوگل دیگر رویا نخواهد بود. ما در کُدسئو تلاش می‌کنیم با مشاوره درست و تدوین یک استراتژی اصولی برای تولید محتوا، شما را به آرزوهایتان برسانیم.

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات ما را از دست ندهید
تولید محتوا برای کفش
مقالات کدسئو
تولید محتوا برای کیف و کفش

از اهمیت بازارهای اینترنتی در رونق کسب و کار هرچه بگوییم کم است؛ حوزه کفش نیز از این قاعده مسنثنا نیست. با توجه به اینکه

تولید محتوا معماری
مقالات کدسئو
تولید محتوای معماری

پیش از فراگیری اینترنت و شبکه های اجتماعی، معماران تنها تبلیغشان بنای طراحی شده ای بود که نهایتا توسط عده کمی شناخته می شد. با

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه کدُسئو اولین نفر مطالب رو یاد میگیری