سئو چیست؟

سئو و بهینه سازی سایت چیست؟

سئو فرایند بهینه سازی وب سایت برای دریافت رتبه بندی بالاتر در موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ می باشد. انجام بهینه سازی سایت (seo) می تواند رتبه سایت شما را در لیست های ارگانیک که به عنوان بخش بدون دستمزد موتورهای جستجو نیز شناخته می شود، ارتقا دهد.

بهینه سازی موتور جستجو برای وب سایت ها حیاتی است و این کار با استفاده از کلمات کلیدی خاص که می تواند باعث ایجاد ترافیک بیشتر در وب سایت شما شود، شروع می شود. برای اینکار باید از کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود استفاده کنید که این کلمات توسط مخاطبان شما در گوگل سرچ می شوند تا در نهایت هنگامی که کاربران این کلمات کلیدی را در موتورهای جستجو تایپ می کنند، شانس یافتن وب سایت شما افزایش بیاید.

به عنوان مثال، تصور کنید که در یک وبلاگ هفتگی، در مورد بازاریابی دیجیتال و بهینه سازی موتورهای جستجو بنویسید؛ لیست کلمات کلیدی شما ممکن است شامل سئو، خدمات سئو، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی آنلاین، موتورهای جستجو و موارد دیگر باشد و کلمات کلیدی شما ممکن است بسته به موضوعات پست ها و محتوای وبلاگ شما تغییر کند.

با استفاده از تعداد معینی از کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود، به جذب مخاطب و خوانندگان بیشتری دسترسی پیدا خواهید کرد که می توانند در آینده به عنوان مشتریان احتمالی شما محسوب شوند. هر بار که از کلمات کلیدی خاصی برای موضوعات مرتبط استفاده می کنید، صفحه وب شما در SERP نشان داده می شود و کاربرانی که به دنبال عبارات و اصطلاحات مشابه هستند، آن را می بینند.

SERP چیست و مخفف چه کلمه ای است؟ کلمه “SERP” مخفف عبارت Search Engine Results Page می‌باشد، همان‌طور که از نامش پیداست هر آنچه را که در نتایج جستجو در اثر یک کلمه یا عبارت سرچ شده، به شما نشان داده می شود، SERP گویند. به عبارت دیگر هر آنچه را که شما در نتایج گوگل مشاهده می‌کنید، می توان جزو SERP آورد.

تعریف سئو به زبان ساده

تعریف سئو به زبان ساده

به عبارت ساده، بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو، فرایند ایجاد تغییرات در طراحی و محتوای وب سایت شما به منظور کمک به دیده شدن آن در موتورهای جستجو است.

به عبارت دیگر، سئو باعث می شود وب سایت شما از نظر موتورهای جستجو بهتر از رقبا و دیگر سایت ها به نظر برسد تا هنگامی که موتورهای جستجو به دنبال کلمات کلیدی مرتبط با محصول یا خدمات شما هستند، وب سایت یا پست شما را به کاربران توصیه می کنند.

سئو (SEO) مخفف چیست؟

کلمه انگلیسی SEO مخفف Search Engine Optimization است که در فارسی به آن، سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو گفته می شود.

سئوی سایت در گوگل چقدر زمانبر می برد؟

سئوی سایت در گوگل چقدر زمانبر می برد؟

پاسخ به این سؤال کمی پیچیده است و نیاز به توضیح دارد. اکثر کسب و کارهای آنلاین به دنبال نتایجی هستند که اثربخشی طولانی تری داشته باشد و تأثیر آن قابل مشاهده باشد و معمولاً علاقه مند هستند که سایت آن ها، در رتبه نخست اولین صفحه سرچ موتورهای جستجو ظاهر شود.

به طور کلی بسته به میزان فعالیت خودتان و رقبا ممکن است نتایج سئو را ظرف مدت 4 تا 6 ماه مشاهده کنید. بدیهی است که نتایج سئو با گذشت زمان رشد می کند، بنابراین ترافیک سایت شما 6 ماه بعد از بهینه سازی و سئو معمولاً کمتر از ترافیکی است که 12 ماه بعد از استفاده از سئو تجربه می کنید.

متغیرهای زیادی وجود دارد که بر سرعت مشاهده نتایج پس از شروع به کار سئو تأثیر می گذارد، از جمله میزان ترافیک پایه سایت، طراحی وب سایت، سن یا قدمت دامنه، توضیحات متا دیسکریپشن، موقعیت جغرافیایی، رقبا و بازار هدف و... . همه این فاکتورها نشان می دهند که با چه سرعتی می توانید ترافیک موتورهای جستجو را از طریق سئو به دست آورید. البته این موضوع را بدانید که برخی از متخصصان سئو با فعالیت های کلاه سیاه ممکن است مدت زمان رسیدن به نتیجه و صفحه اول گوگل را کاهش دهند ولی بسته به میزان فعالیت رقبا و آپدیت های گوگل اینگونه فعالیت ها ریسک بسیار بالایی دارند و معمولاً پس از مدتی نتایج حاصل شده از دست خواهند رفت.

پس چرا سایت هایی که با کلاه سیاه کار کردن بعد از مدت ها هنوز صفحه اول هستند؟

ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چرا مدت seo سایت تا این حد طولانی است؟

بطور خلاصه گوگل باید به دامنه سایت شما اعتماد کند و این اعتماد بسته به میزان رقبا و سختی کلمه کلیدی شما متفاوت می باشد، البته نباید از برخی فاکتورهای مهم مثل برند بودن، تبلیغات محیطی و خارج از سایت، قدمت دامنه و... چشم پوشی کرد و این موارد هم تا حد بسیار زیادی می تواند در روند رشد سئو سایت تأثیر گذار باشد.

اما بطور کلی و در بیشتر پروژه ها شاهد آن هستیم که سایت های تازه تأسیس با دامنه های تازه خریداری می شوند و گوگل از اینگونه سایت ها هیچ شناختی ندارد پس بطور قطع نمی تواند در ابتدای کار به هر سایتی اعتماد بکند.

آیا می توان سرعت نتیجه بخش بودن سئو را افزایش داد؟

عوامل زیادی تعیین می کنند که راهکارهای سئو با چه سرعتی به نتیجه برسند. اگر وب سایت جدیدی طراحی کرده اید و از یک نام دامنه جدید که قبلا مورد استفاده قرار نگرفته است استفاده می کنید و محتوایی بدون سابقه تجاری دارید، ممکن است نتیجه گیری از سئو سایت شما مدتی طول بکشد. گاهی اوقات بیش از شش ماه تا یکسال زمان لازم است تا بتوانید در زمینه کاری خود در گوگل به نتیجه برسید. این مدت زمان بسته به نوع استراتژی و میزان فعالیت و سرمایه گذاری هایی که رقبای شما در این زمینه انجام داده اند بستگی دارد.

سئو را یک سرمایه گذاری درازمدت بدانید، نه فعالیتی زودبازده. اگر تلاش های شما در طول زمان افزایش یابد، مطمئناً به تدریج بازده بیشتری را شاهد خواهید بود. در ادامه برخی از راهکارهایی که ممکن است مدت زمان رسیدن به نتیجه سئو را کاهش دهد بررسی خواهیم کرد:

راه های افزایش سرعت سئو سایت کلاه سفید:

 1. افزایش تعداد محتوا : از بهترین راه های افزایش سرعت روند سئو سایت انتشار بیشتر محتواها به صورت منظم می باشد. این فرایند باید براساس یک تحقیق کلمه کلیدی خوب انجام شود و متخصص سئو به فرایند ایندکس شدن محتوای سایت در گوگل نظارت داشته باشد.
 2. فوکوس برروی یک محصول یا خدمات : نیچ مارکتینگ از دیگر راه های افزایش سرعت بخشیدن به بهبود سئو سایت می باشد، در این استراتژی تنها باید تعداد کمی از محصولات یا خدمات را به عنوان اهداف سئو خود در نظر بگیرید.
 3. استفاده از سوشیال مدیا جهت برند سازی و ارجاع مخاطب به سایت : هیچ متخصص سئویی نمی تواند اهمیت سوشیال مدیا را کتمان کند. اینکه هرروز تعداد زیادی از مخاطبان اسم برند شما را به تنهایی و یا در کنار خدمت یا محصولی که می خواهند دریافت کنند سرچ کنند این سیگنال را به گوگل میرساند که این سایت از نظر کاربران سایتی شاخص و با ارزش می باشد.
همچنین ارجاع مخاطبان از سوشیال مدیاها به سایت به روش های گوناگون باعث اعتبار سایت نزد گوگل می شود.

راه های افزایش سرعت سئو سایت کلاه سیاه:

 1. خرید دامنه هایی که با موضوع سایت شما تطابق دارند و از دسترس خارج شده اند. برای اینکار ابتدا باید دامنه هایی که موضوع مرتبطی با سایت شما دارند را شناسایی کنید و بعد از بررسی دقیق بک لینک های قدیم، صفحات سایت، پنالتی نبودن دامنه و... می توانید با ری دایرکت 301 سایت هدف به سایت خودتان از قدرت سایت خریداری استفاده نمایید. ما در سایت کدُ سئو برای پیدا کردن سایت های از دسترس خارح شده از سایت های www.expireddomains.net و www.nic.ir استفاده می کنیم.
یک نمونه سایت ایرانی که از این تکنیک برای افزایش قدرت سایت خود استفاده نموده است اسنپ مارکت می باشد. ریدایرکت سایت بامیلو به اسنپ مارکت همچنین به خاطر داشته باشید برای استفاده از این روش حتماً سایت مذکور را در سایت web.archive.org بررسی و تحلیل نمایید. 2. خرید بک لینک انبوه یا Sitewide نمونه لینک Sitewide در سایت همشهری از عوامل تاثیر گذار و البته کلاه سیاه، خرید بک لینک انبوه یا Sitewide می باشد که باعث افزایش سریع قدرت وب سایت شما می شود. از این نوع بک لینک ها بیشتر در سایت هایی که رقبای زیاد دارند مثل زمینه گردشگری ( بلیط هواپیما و تور ) بیشتر می بینیم. برای اینکار شما می توانید به سایت هایی که حاضر به فروش این نوع لینک ها هستند ( اغلب سایت های خبری ) مراجعه کرده و بر اساس مدت زمان انتشار بک لینک در سایت خود، به آنها پول پرداخت نمایید. توجه داشته باشید که این تکنیک باید برای همیشه ادامه داشته باشد و اگر بک لینک های خود را شارژ نکنید احتمال سقوط سایت شما بسیار بالاست. ( اگر به هر دلیلی روند شارژ بک لینک را متوقف نمودید به دنبال جایگرینی برای جبران لینک های از دست رفته باشید) همچنین توجه داشته باشید خرید بک لینک انبوه از سایت هایی که در زمینه کسب و کار شما فعالیت می کنند، بسیار موثرتر است. توجه فرمایید که تمامی موارد گفته شده حتماً باید توسط یک متخصص و کارشناس سئو بررسی شود و انجام خودسرانه هر یک از این تکنیک ها می تواند باعث پنالتی شدن و آسیب به سئو سایت شما شود.

انواع سئو سایت و موارد مهم در پیاده سازی آن

انواع سئو سایت

هنگام بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو، باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید تا اصول رتبه بندی موتورهای جستجو  رعایت شود و در عین حال کاربران خود را راضی نگه دارید.

برای سهولت در مدیریت، صنعت سئو انواع مختلفی از آن را ارائه کرده است که هر نوع از آن برخی از قوانین سئو را پوشش می دهد.

آنچه باید درک شود این است که زیر مجموعه های سئو، فرایندهای متفاوتی ندارند و تفکیک آن ها فقط به این دلیل است که یک فرایند پیچیده به چندین فرایند کوچک تر تقسیم شود تا مدیریت آن آسان تر شود.

انواع مختلف سئو عبارتند از:

 1. سئوی تکنیکال (Technical Seo)
 2. سئوی داخلی سایت (On Page Seo)
 3. سئوی خارجی سایت (Off-Page Seo)

سئوی تکنیکال چیست و مهم ترین فاکتورهای آن چیست؟

سئوی تکنیکال چیست و مهم ترین فاکتورهای آن چیست؟

سئوی فنی یا تکنیکال دارای پارامترهای تکنیکی است که بر نمایش یک وب سایت در موتورهای جستجو تأثیر می گذارد.

هدف اصلی SEO تکنیکال این است که اطمینان حاصل کند که کرولرهای موتور جستجو می توانند بدون هیچ مشکلی یک وب سایت را پیدا و فهرست بندی کنند و مخاطبان با بهترین کیفیت به منابع محتوای صفحه سایت دسترسی داشته باشند.

مهم ترین دستورالعمل های سئوی تکنیکال عبارتند از:

 • وب سایت خود را  به Google Search Console اضافه کنید.
 • از گزارش COVERAGE برای یافتن و رفع خطاهای کرول (crawl) استفاده کنید.
 • یک نقشه سایت XML ایجاد کنید و به همه موتورهای جستجوی اصلی ارسال کنید.
 • ساختار سایت و ساختار URL خود را بهینه کنید.
 • وب سایت خود را دوستدار سئو و مطابق با استاندارهای SEO طراحی کنید.
 • وب سایت هایی ایجاد کنید که هم در دسکتاپ و هم در دستگاه های تلفن همراه سریع بارگیری شوند.

سئوی داخلی سایت (On Page Seo) چیست و موارد مهم در پیاده سازی آن کدام است؟

سئوی داخلی سایت (On Page Seo) چیست و موارد مهم در پیاده سازی آن کدام است؟

منظور از سئوی داخلی سایت، صفحات داخلی وب سایت که به مخاطبان نمایش داده می شود می باشد و به نحوه ارتباط سایت با موتورهای جستجو و کاربران مربوط می شود.

هرچند که موتورهای جستجو به یک وب سایت به صورت کلی می نگرند، با این حال رتبه بندی سایت ها بر اساس صفحات آن ها انجام می شود؛ به همین دلیل مهم است که به بهینه سازی تک به تک صفحات وب سایت خود توجه کنید.

مهم ترین دستورالعمل های سئوی داخلی سایت عبارتند از:

 • عنوان صفحه خود را بهینه کنید. این یک فاکتور مهم در سئوی داخلی سایت است. عنوان صفحات در نتایج جستجو نشان داده می شود و باید برای کاربران جالب باشد. عنوان یک صفحه هم چنین باید به ربات های موتور جستجو سرنخ های کافی درباره محتوای همان صفحه را بدهد.
 • تگ H1 خود را بهینه کنید؛ تگ H1 همان چیزی است که به عنوان اولین و مهمترین تیتر در ابتدا و بالای صفحه نمایش داده می شود. یک صفحه بهینه سازی شده فقط دارای یک تگ H1 است و معمولاً تیتر اصلی صفحه یا مقاله می باشد.
 • عناوین خود را بهینه کنید؛ علاوه بر برچسب H1، یک صفحه باید دارای سرفصل های فرعی (H2, H3) برای بخش های مختلف باشد. در صورت وجود محتوای طولانی، تیترهای H2 و H3 مطالعه صفحه را برای کاربران راحت تر می کنند و توسط خزنده ها یا کرولر ها اسکن می شوند.
 • سئوی تصاویر را فراموش نکنید؛ هر تصویری که در یک صفحه استفاده می شود باید به درستی بهینه شود، در غیر این صورت موتورهای جستجو نمی توانند تصاویر موجود در سایت را درک کنند. مواردی مانند بهینه سازی نام فایل، اندازه و حجم فایل و متن جایگزین (alt) برای سئو ی تصاویر بسیار مهم است.
 • قالب بندی صفحه را رعایت کنید؛ انتشار صفحه ای با متن و تصاویر، بدون صرف وقت برای زیباسازی آن، یک روش سئوی نامناسب است. اگرچه گوگل، صفحات وب سایت ها را مانند انسان نمی بیند، اما راه هایی برای درک ظاهر یک صفحه یا پر بودن آن از تبلیغات و پنجره های پاپ آپ وجود دارد و همه این موارد در طول پروسه رتبه بندی مورد توجه قرار می گیرد.

موارد مهم و ضروری در سئوی محتوا چیست؟

سئوی محتوا زیرمجموعه ای از سئوی داخلی سایت است و با کیفیت محتوا و نحوه بهبود آن مرتبط است. از آنجا که محتوا یکی از فاکتورهای بسیار مهم موفقیت در سئو می باشد، بسیاری از متخصصات سئو آن را یکی از انواع سئو می دانند.

انتشار یک محتوای بدون نقص که کاربران آن را دوست داشته باشند و موتورهای جستجو بتوانند آن را بیابند، ضامن موفقیت هر سایتی می باشد.

برای رسیدن به این هدف، می توانید از این دستورالعمل ها پیروی کنید:

 • فرایند تولید محتوا  با تحقیق درباره کلمات کلیدی آغاز می شود. انتخاب درست کلمات کلیدی باعث افزایش رتبه سایت و قرار گیری سایت در صفحه اول گوگل می شود.
 • یک گام پیش تر بروید و به دنبال کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keywords) و کلمات کلیدی مرتبط از نظر معنایی  (LSI) باشید و آن ها را به عناوین، سرفصل ها و محتوای اصلی خود اضافه کنید.
 • مطالب را به طور کامل و طولانی منتشر کنید تا کاربران بتوانند آنچه را که می خواهند به دست آورند و موتورهای جستجو سرنخ کافی برای درک زمینه محتوای شما داشته باشند.
 • به سایر وب سایت های با کیفیت (در صورت منطقی بودن و ترجیحاً مرتبط با موضوع صفحه سایت شما) و سایر صفحات وب سایت خودتان لینک بدهید تا به کاربران کمک کنید تا درباره یک موضوع بیشتر مطالعه کنند. اینکار باعث افزایش رتبه سایت شما در گوگل می شود.
 • از طرح ها، رنگ ها و برجسته کردن متن برای مشخص کردن بخش های مهم محتوای خود در موتورهای جستجو استفاده کنید.

سئوی خارجی سایت (Off-Page Seo) چیست و چه نقشی در افزایش رتبه سایت دارد؟

سئوی خارجی سایت (Off-Page Seo) چیست و چه نقشی در افزایش رتبه سایت دارد؟

سئوی خارجی ارزشمند بوده و به اعتبار دادن سایت نزد گوگل مرتبط است. در حالی که انواع قبلی سئو بیشتر بر زیرساخت و محتوای وب سایت متمرکز بود، سئوی خارجی مربوط به تکنیک هایی است که می توانید برای تبلیغ وب سایت خود در اینترنت و سایر وب سایت ها از آن استفاده کنید.

می توان یکی از فاکتور های مهم رتبه بندی سئوی سایت را دریافت بک لینک از سایت های معتبر که باعث افزایش اعتبار سایت می شوند دانست، یکی از راه های افزایش اعتبار نزد گوگل، دریافت لینک از سایت های  معتبر دیگر می باشد، حال اگر این سایت ها در زمینه فعالیت شما هم باشند که چه بهتر. در واقع اگر تعداد بک لینک های ختم شده به یک وب سایت را نشان از محبوبیت آن سایت نزد مخاطبان بدانیم طبیعیست که هر چه تعداد بک لینک های معتبر و باکیفیت به سایت بیشتر باشد احتمال افزایش رتبه آن سایت در نتایج گوگل بیشتر می شود.

جان مولر (مدیر آنالیز وبمسترهای گوگل)

وب سایت هایی که دارای محبوبیت بالاتری هستند نسبت به وب سایت هایی که محبوبیت کمتری دارند، در گوگل رتبه بالاتری دارند.

مهم ترین روش های سئوی خارجی سایت عبارتند از:

 • لینک سازی؛ لینک سازی فرایند دریافت بک لینک از وب سایت های دیگر است. این پیوندها به عنوان «رای اعتماد» عمل می کنند و اعتبار وب سایت شما را افزایش می دهند. بک لینک ها می توانند توسط افراد دیگر ایجاد شوند و یا یک متخصص سئو از طریق ربات ها و یا  به صورت دستی اقدام به تولید backlink کند.
 • تبلیغ برند؛ گوگل دوست دارد برند های شناخته شده را در بالای فهرست نتایج جستجو قرار دهد زیرا مردم به آن ها اعتماد بیشتری دارند. علاوه بر تبلیغ وب سایت برای دریافت لینک، باید روی تبلیغ نام تجاری خود نیز کار کنید و صحبت درباره آن را در شبکه ها و رسانه های اجتماعی ترویج دهید. گوگل می تواند این سیگنال ها را دریافت کند و به وب سایت هایی که مردم در مورد آن ها صحبت می کنند رتبه بهتری دهد.
 • رپورتاژ آگهی؛ از دیگر روش های لینک سازی می باشد که شما می توانید با پرداخت هزینه ای به سایت های معتبر در صفحه ای از سایت آن ها مقاله قرار دهید و از آن لینک دریافت نمایید. وازه رپورتاژ توسط متخصصان سئوی ایرانی رواج پیدا کرده است و در وب انگلیسی به رپورتاژ "پست مهمان" گفته می شود.

آموزش ساخت بک لینک

بک لینک ها به عنوان «پیوندهای درونی»، «پیوندهای ورودی» یا «پیوندهای یک طرفه» معروف هستند. بک لینک ها پیوندهایی هستند که از یک وب سایت به صفحه ای در وب سایت دیگر زده می شوند. گوگل و دیگر موتورهای جستجوی به بک لینک ها به عنوان یک اعتبار نگاه می کنند و صفحاتی که دارای تعداد زیادی بک لینک هستند، رتبه بالایی در موتورهای جستجو خواهند داشت.

توجه داشته باشید که کیفیت هر بک لینک با بک لینک دیگر متفاوت می باشد و صرفاً تعداد بک لینک برای گوگل مدنظر نیست؛ به طور مثال ممکن است یک سایت تنها با دریافت یک backlink از یک سایت مرتبط و قدرتمند رشد بیشتری نسبت به سایتی داشته باشید که تعدادی backlink غیرمرتبط و بی کیفیت دارد. در ساخت بک لینک ها به نکات زیر توجه داشته باشید:
 • اگر سایت ایرانی دارید سعی کنید در ابتدای لینک سازی از سایت های ایرانی و فارسی زبان هم لینک دریافت نمایید.
 • پسوندهای دامنه سایت ها برای گوگل مهم است، بطور مثال سایت هایی که GOV - EDU هستند معمولا از اعتبار بیشتری برخوردار هستند.
 • سایت های معتبری که لینک کمتری به سایت ها می دهند معمولاً تأثیر بیشتری دارند، پس در انتخاب سایت برای دریافت backlink حساسیت داشته باشید.
 • از سایت هایی لینک دریافت کنید که قدمت و سابقه زیادی دارند.
 • سایت هایی را که در زمینه فعالیت شما هستند در اولویت قرار دهید.
 • از وب سایت هایی لینک دریافت کنید که در حال رشد هستند و به صورت منظم تولید محتوا می کنند.
 • از سایت های پنالتی شده یا اسپم بک لینک نگیرید.
 • سعی کنید از سایت های زیادی بک لینک دریافت کنید و روند لینک سازی را تنها به یک یا چند سایت محدود نکنید.
 • از انواع لینک ها ( لینک در متن، لینک در تصویر، لینک کامنتی، لینک پروفایلی) استفاده نمایید.
 • لینک های نوفالو هم تاثیر گذارند و از آن ها غافل نشوید.
 • لینک سازی را در طول مدت زمان انجام دهید و در ابتدا تعداد زیادی بک لینک دریافت نمایید.
 • در لینک سازی تنها از کلمات کلیدی به عنوان انکر تکست استفاده نکنید و از کلمات مترادف، استفاده از کلمه کلیدی و برند در کنار همدیگر و یا آدرس لینک به عنوان Anchor text استفاده نمایید.

انواع لینک و میزان تأثیر هریک در بهینه سازی سایت

 • لینک های داخلی: لینک های داخلی پیوندهایی هستند که در یک صفحه وب مشاهده می کنید و شما را به صفحه وب دیگری از همان دامنه (وب سایت) هدایت می کنند. این پیوندها به کاربران این امکان را می دهند تا در صفحه وب شما بیشتر بمانند و به دیگر صفحات همان سایت هدایت شوند؛ در نتیجه، اعتبار وب سایت شما را افزایش می دهند و به رتبه بندی سایت شما در موتورهای جستجو کمک می کنند.
 • لینک های خارجی: پیوندهای خارجی یا «پیوندهای خروجی»، پیوندهایی هستند که هنگام گشت و گذار در یک وب سایت خاص، شما را به دامنه دیگری می رسانند. این نوع پیوند ها معمولاً برای ارائه توضیحات بیشتری که ممکن است در دیگر سایت ها باشد، برای کاربران ایجاد می شوند.

پیوند های خارجی مهم ترین معیاری هستند که به رتبه بندی سایت شما کمک می کنند چراکه نمی توان آن ها را به راحتی ایجاد کرد.

اکنون که درباره دو نوع لینکی که توسط صاحب یک وب سایت ایجاد می شود، توضیحاتی دادیم بهتر است به سراغ پیوندهایی برویم که در وب سایت های ما ایجاد نمی شوند. این پیوندها بک لینک نامیده می شوند و شامل پیوندهای طبیعی و پیوندهای دستی هستند.

 • لینک های  طبیعی:  پیوندهایی هستند که بدون اینکه آن ها را درخواست کنید، از سوی صاحبان سایر وب سایت ها ایجاد می شوند؛ به عبارت دیگر، لینک های طبیعی نشان می دهند که صفحه شما دارای محتوای ارزشمندی است.
 • لینک های دستی: پیوندهایی هستند که متخصص سئو با تلاش و دانش خود به دست می آورد؛ به عبارت دیگر شما باید با صرف زمان و انرژی زیاد، با صاحبان دیگر وب سایت ها و وبلاگ نویسان ارتباط برقرار کنید و از آن ها بخواهید تا به سایت شما لینک بدهند.

این تکنیک، بیشتر در میان مشاغل کوچک که هنوز در صنعت شناخته نشده اند، رایج است و معمولاً در خصوص وب سایت های بزرگ اتفاق نمی افتد.

برای اینکه بتوانید از وب سایت یا وبلاگ دیگری لینکی دریافت کنید، باید به وبلاگ نویسان و سایر مشاغل ثابت کنید که محتوای شما ارزش اشتراک گذاری و نمایش را دارد. به خاطر داشته باشید که محتوای وب سایت هایی که می خواهید به وب سایت شما لینک بزنند، باید با محتوای وب سایت شما هماهنگ باشد، زیرا در غیر این صورت، لینک مزبور، اعتبار و ارزش زیادی نخواهد داشت.

تفاوت بک لینک فالو و نوفالو و کدام تأثیر بیشتری دارد؟

چگونه نوع بک لینک را تشخیص دهیم؟
برای تشخیص نوع بک لینک ها باید برروی لینک ایجاد شده راست کلیک نمایید و گزینه inspect را انتخاب نمایید. در مرحله بعد باید توجه کنید در مقابل کلمه rel چه چیزی نوشته شده است. نحوه تشخیص بک لینک های Follow و Dofollow

<a href=”https://codoseo.net/” > codoseo </a> <a href=”https://codoseo.net/” rel=”Follow” > codoseo </a> <a href=”https://codoseo.net/” rel=”Dofollow” > codoseo </a>

توجه داشته باشید اگر در قسمت تگ a از rel استفاده نشده باشید این لینک به عنوان لینک فالو در نظر گرفته می شود. نحوه تشخصی بک لینک های Nofollow

<a href=”https://codoseo.net/” rel=”nofollow” > codoseo </a>

نحوه تشخصی بک لینک های Sponsored و UGC

<a href=”https://codoseo.net/” rel=”sponsored” > codoseo</a>

<a href=”https://codoseo.net/” rel=”ugc” > codoseo </a>

سئوی محلی یا لوکال سئو چیست و نحوه پیاده سازی آن چگونه است؟

سئوی محلی یا لوکال سئو چیست و نحوه پیاده سازی آن چگونه است؟

سئوی محلی یا لوکال نوعی سئو است که فقط برای مشاغل محلی مناسب است. به عبارت دیگر، اگر شما یک وب سایت دارید و هدف، جلب بازدیدکنندگان محلی از فروشگاه آنلاین شما است، باید وب سایت خود را برای سئوی محلی بهینه کنید.

همه مواردی که درباره سایر انواع سئو ذکر شد برای سئوی محلی هم معتبر است و می توانید دستورالعمل های زیر را نیز به آن اضافه کنید:

 • مطمئن شوید که نام کسب و کار، آدرس و اطلاعات تماس خود را در تمام صفحات وب سایت دارید.
 • طرح کسب و کار محلی را در صفحه اصلی خود اضافه کنید.
 • یک حساب گوگل برای کسب و کار خود ایجاد کنید.
 • وب سایت خود را در فهرست ها و وب سایت های محلی (به عنوان مثال روزنامه های محلی آنلاین) تبلیغ کنید.
 • ثبت محل کسب و کار خود در گوگل مپ
 • استفاده از کلمات کلیدی که مختص به یک شهر یا محل می باشد مثل : خدمات طراحی سایت در تهران

اهمیت و کاربرد سئو و دیجیتال مارکتینگ در رونق کسب و کارها

اهمیت و کاربرد سئو و دیجیتال مارکتینگ در رونق کسب و کارها

سئو یکی از روش های تبلیغات اینترنتی می باشد و مهم ترین زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ برای هر شرکت و برندی تلقی می شود. طبق آمار 70% فروش های اینترنتی از طریق جستجو در گوگل انجام می شود و این نقش بزرگ و پررنگ بهینه سازی سایت را بیش از بیش نشان می دهد.

به طور کلی سئوی سایت با هدف افزایش ترافیک سایت ها و مخاطبان آن ها صورت می گیرد و این مراجعه به سایت موجب شناخته شدن و برند شدن سایت در بین مخاطبان جدید در صنعت خود می شود. همچنین افرادی که در لحظه آماده دریافت خدمات یا خرید محصولات هستند از طریق سرچ در گوگل وارد سایت شما می شوند و این امر به معنی فروش و کسب در آمد می باشد. به خاطر داشته باشید که سئو از بهترین و به صرفه ترین، ماندگار ترین و پرفروش ترین راه های تبلیغات در سرتاسر دنیا محسوب می شود و اگر سایت شما جایی در صفحه اول گوگل ندارد، شما روزانه بسیاری از مشتریان خود را از دست خواهید داد.

 هوشمندانه سئو کنید!

هوشمندانه سئو کنید

سئو تنها استفاده از یکسری کلمات کلیدی و دریافت بک لینک نیست و برای بهینه سازی موتورهای جستجو نیاز به یک استراتژی دقیق احساس می شود! در حقیقت، سئو، نحوه اتصال هر یک از عناصر موجود در یک وب سایت به یکدیگر، برای ایجاد یک استراتژی منسجم است. به عبارت دیگر، همه چیز از رسانه ها تا محتوا باید به دقت طراحی شود تا حداکثر تأثیر را داشته باشد.

با این حال، یکی از مهم ترین مواردی که باید به خاطر داشته باشید این است که اگرچه سئو فقط به دنبال این است که موتورهای جستجو شما را پیدا کنند، اما باید مخاطبان خود را هم در نظر بگیرید چراکه با این کار سئوی قوی تری خواهید داشت.

محتوا باید برای مخاطبان شما ایجاد شود نه موتورهای جستجو

سال ها پیش، این استراتژی کاملاً پذیرفته شده بود که هنگام جمع آوری محتوا برای وب سایت خود باید به نحوه تعامل موتورهای جستجو با آن فکر کنید.

با توجه به پیچیده تر شدن الگوریتم های گوگل، این روش ها دیگر کارایی ندارند. موتورهای جستجو می دانند که باید مخاطبان خود را راضی کنند و برای این کار باید بهترین وب سایت های ممکن را به مخاطبان پیشنهاد دهند. محتواهایی که تنها برای موتورهای جستجو ساخته شده اند، خسته کننده هستند و اغلب سودمند نیستند و به عبارت دیگر، قابلیت استفاده از آن ها ضعیف است.

از آنجایی که موتورهای جستجو در تلاش هستند تا از رضایت مشتریان خود اطمینان حاصل کنند، مجبور شده اند الگوریتم های خود را به گونه ای تغییر دهند که احتمال مفید بودن نتایج جستجو تا حد ممکن افزایش یابد. اگر صد در صد محتوا را برای مخاطبان خود ایجاد کنید قطعاً پس از مدتی این موتورهای جستجو متوجه این موضوع می شوند و رتبه بندی وب سایت شما را در نتایج جستجو ارتقا می دهند.

تأثیر رفتار کاربران بر سئو چیست؟

تأثیر رفتار کاربران بر سئو سایت

رتبه بندی جستجوی ارگانیک به شدت تحت تأثیر داده های رفتار کاربر است. اگر می خواهید در رتبه های اصلی موتورهای جستجو باقی بمانید و نام تجاری خود را به صورت آنلاین در گوگل زنده نگهدارید، باید کاربران خود را بشناسید و بر اساس سلیقه و نیازهای آن ها تولید محتوا انجام دهید. بهینه سازی محتوا، بهترین رویکرد برای جمع آوری و استفاده از داده های رفتار کاربر به منظور بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو است.

تغییرات در الگوریتم های موتور جستجو منجر به تمرکز بیشتر روی کاربر شده است، البته برخی نکات مثل کلمات کلیدی و توضیحات متا هنوز مهم هستند زیرا جستجوگر از آن ها استفاده می کند تا صفحه را به درستی تشخیص دهند.

موتورهای جستجو از الگوریتم های جستجوی پیچیده برای رتبه بندی صفحات وب استفاده می کنند. بازاریابان و متخصصین سئو به دلیل عدم انتشار این قوانین توسط گوگل ممکن است این الگوریتم ها را به طور کامل درک نکنند و از طرفی موتورهای جستجوی بزرگ هم از مزیت رقابتی خود صرف نظر نمی کنند. در حقیقت، بیش از 200 فاکتور رتبه بندی جستجو وجود دارد، اما همه آن‎ ها به تجربه کاربران اشاره می کنند.

گوگل از طریق نرخ پرش ( ترک کردن سایت توسط کاربر ) می تواند به راحتی متوجه شود که آیا این صفحه برای مخاطب ارزشمند بوده است یا خیر. البته این به معنی آن نیست که برای پاسخ به کاربر، مخاطب را اذیت کنیم تا به ناچار مدت زمانی را در سایت ما صرف کند بلکه عدم مراجعه مخاطب به سایت های دیگر در نظر گوگل به معنای مثبت تلقی می شود.

تاریخچه سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو

تاریخچه سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو امروزه حول محور گوگل می چرخد. با این حال، پیشینه دانشی که ما اکنون به عنوان سئو می شناسیم، به محبوب ترین موتورهای جستجوی جهان که توسط لری پیج و سرگئی برین تأسیس شده است، باز می گردد.

گفته می شود که سئو و بازاریابی موتورهای جستجو با راه اندازی اولین وب سایت منتشر شده در 1991 آغاز شد و برخی دیگر بر این باور هستند که هنگامی که اولین موتور جستجوی وب در سال 1997 راه اندازی شد، سئو به طور رسمی کار خود را شروع کرد.

در گذشته موتورهای جستجو تنها نتیجه را براساس حروف الفبا تفکیک و به نمایش می گذاشتند اما پس از مدتی این نحوه فهرست بندی پاسخگو نیازهای کاربران نبود و به مرور الگوریتم ها به میدان آمدنند. با پیدایش الگوریتم ها کار متخصصان سئو کمی سخت شد و دیگر محتواها بودنند که مخاطبان را به سایت هدایت می کردنند، اما تا سال ها هیچ موتور جستجویی اقدام به شناسایی محتوای کپی از یونیک نمی کرد و همین عامل باعث استفاده از محتواهای کپی زیادی در سطح وب شد. به مرور زمان الگوریتم ها با آپدیت هایی که صورت گرفت اقدام به شناسایی هر یک از این نقاط ضعف کردند، تا به امروز که دیگر کاربران هستند که با رفتارشان مشخص می کنند کدام سایت شایستگی رتبه بالاتر در گوگل را دارد.

کارها و فعالیت های مهم در افزایش رتبه سئوی سایت

کارها و فعالیت های مهم در افزایش رتبه سئوی سایت

کارهای مهمی که باید برای افزایش رتبه سئوی سایت انجام داد تا ترافیک سایت بیشتر و بازدیدکنندگان آن افزایش یابد، در ادامه آمده است:

1. تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی

لیستی از کلمات کلیدی که فکر می کنید مشتریان شما برای یافتن کسب و کار شما جستجو می کنند تهیه کرده و با استفاده از ابزارهای https://trends.google.com و https://kwfinder.com از تعداد دقیق جستجوهای انجام شده آن ها مطلع شوید. با این کار می توانید کلمات کلیدی مناسب وب سایت خود را لیست کنید و با استراتژی خوبی همچون ایجاد محتوا تاپیک کلاستر هرکدام از آن ها را به ترتیب به صفحه اول گوگل بیاورید.

2. وضعیت سایت خود را در موتورهای جستجو بررسی کنید.

لیست کلمات کلیدی که برای وب سایت خود آماده کرده اید برای محاسبه جایگاه وب سایت شما استفاده می شود. وضعیت سایت خود را در موتورهای جستجویی مانند گوگل، یاهو، بینگ و... بررسی کنید تا متوجه شوید وب سایت شما از صفحه اول موتور جستجو چقدر فاصله دارد. این کار به شما کمک می کند تا برای آینده برنامه ریزی کنید.

3. خطاهای سایت خود را از بین ببرید.

خطاهای فنی نظیر خطای 404 (صفحه پیدا نشد)، لینک های شکسته (Broken Links)، برچسب های تصویر (Image Tags)، زمان پاسخگویی سایت (Slow Response Time) و خطاهای فنی دیگر را برطرف کنید تا به بازدیدکنندگان سایت شما به صورت دائمی به شما مراجعه کنند و تجربه خوبی از شما داشته باشند.

4. اجازه دهید بک لینک ها کار کنند.

یکی از استراتژی های لینک سازی، ایجاد بک لینک با کیفیت برای وب سایت به صورت پلکانی و از کم به زیاد می باشد، این امر باعث طبیعی تر به نظر رسیدن لینک سازی ها شده و در نهایت افزایش رتبه وب سایت شما را حاصل می کند.

5. مراقب رقبای خود باشید.

نگاهی به استراتژی های بک لینک رقبا، نوع محتوای آن ها، کلمات کلیدی مورد نظر و... باعث می شود شما به خوبی بازار هدف را شناسایی نمایید و همیشه در وضعیت خوبی با رقبای خود قرار داشته باشید.

الگوریتم های سئو و اهمیت شناخت و رعایت آن ها

الگوریتم های سئو و اهمیت شناخت و رعایت آن ها

 هر کدام از موتورهای جستجو، الگوریتم های خاص خود را دارند. الگوریتم های گوگل که هرروزه برتعداد آن ها اضافه می شود سعی در شناسایی و نمایش بهترین سایت که می تواند نیاز مخاطب را برآورده کند دارد و برای این کار از فاکتورهای گوناگونی استفاده می کند که به هر یک از این فاکتورها الگوریتم می گویند. چرا الگوریتم ها مهم هستند؟

 • رتبه بندی صفحه وب به مجموعه ای کامل از الگوریتم ها بستگی دارد. الگوریتم های جستجوی گوگل قبل از ارائه نتیجه به کاربر عوامل زیادی را در نظر می گیرند.
 • الگوریتم گوگل معنا و مقصودی را که شامل اشتباهات املایی و زبان مورد استفاده است تعیین می کند. سیستم مترادف گوگل به مطابقت درخواست کاربر با سایر کلمات مرتبط کمک می کند و بهترین نتیجه جستجو را به کاربر ارائه می دهد.
 • ارتباط صفحات وب یکی دیگر از عواملی است که نقش مهمی در الگوریتم جستجو ایفا می کند زیرا کلمات کلیدی را مطابق با درخواست کاربر و محتوا یا عنوان صفحه وب در نظر می گیرد. سیگنال های مرتبط به الگوریتم جستجو، در یافتن صفحه مربوطه کمک می کند زیرا الگوریتم گوگل داده ها را به سیگنال ها منتقل می کند.
 • گوگل هم چنین ارتباط محتوای صفحه وب با کلمات کلیدی را در نظر می گیرد، زیرا اطلاعات موجود در صفحه وب را اسکن می کند و از  مکان جغرافیایی کاربر، سابقه جستجوی کاربر و تنظیمات جستجو برای ارائه نتایج استفاده می کند.

روش ها و استراتژی های سئوی متناسب با هر سایت

بهینه سازی انواع سایت برای موتورهای جستجو تقریباً از اصول یکسانی پیروی می کند، فقط گاهی برای انواع بخصوصی از کسب و کارها تمرکز روی برخی اصول بیشتر است یا یکسری اصول و استثنائات به آن افزوده می شود.

به طور کلی سئوی سایت بر چند محور اصلی استوار است. سایت شما هر چه که باشد در اولین قدم باید آن را تجزیه و تحلیل کنید و نقاط ضعف آن را بیابید و سعی در اصلاح آن ها داشته باشید. دومین گام یافتن کلمات کلیدی متناسب با نوع فعالیتی است که انجام می دهید، در این مرحله از عملکرد رقبا هم غافل نشوید چراکه به شما در یافتن کلمات کلیدی مناسب کمک خواهند کرد؛ پس از آن تولید محتوای تازه، همیشه سبز و سودمند برای کاربران می تواند در امر بهینه سازی سایت به شما کمک کند. همچنین انجام  کارهای تکنیکی مانند استفاده از لینک ها و بک لینک ها، استفاده از ابزارهای موجود در کنسول گوگل، بهینه سازی سایت برای موبایل و ... می تواند رتبه سایت شما را، صرف نظر از اینکه چه کسب و کاری دارید، در فهرست سرچ موتورهای جستجوی اصلی بالا ببرد.

در ادامه به سئوی چند نوع سایت متفاوت نگاهی اجمالی می اندازیم و نکات مهم درباره هر یک را مطرح می کنیم.

سئوی سایت فروشگاهی و نکات مهم در بهینه سازی محصولات

بسیاری مشاغل خرده فروشی در وب وجود دارد که برخی از آن ها حتی یک فروشگاه یا مغازه واقعی هم ندارند، با این حال می توانند در سال میلیون ها تومان کسب درآمد کنند. سایت شما نیز می تواند برایتان مشتری جذب کند، اما تنها در صورتی این امر محقق می شود که کاربران وب بتوانند آن را پیدا کنند. در ادامه چند راهکار ارائه می شود که می توانید با کمک آن ها شانس خود را برای قرارگرفتن در صدر لیست نتایج موتورهای جستجو افزایش دهید.

 • در بهینه سازی سایت های فروشگاهی باید دسته بندی ها هدف اصلی قرار بگیرند.
 • برای تمامی صفحات سایت خود لینک سازی خارجی انجام دهید.
 • برای درک بیشتر گوگل نسبت به صفحه دسته بندی ها، محتوایی برای هر دسته بندی تولید نمایید تا گوگل  به خوبی ماهیت صفحه را درک کند.
 • از کلمات کلیدی مرتبط با محصولات خود مثل، بهترین، مقایسه دو محصول و... استفاده کنید.
 • به بهینه سازی تمامی صفحات وب سایت خود اهمیت دهید و تنها به سئو دسته بندی ها نپردازید.
 • به سرعت سایت خود اهمیت دهید و این اهمیت نباید تنها به صفحه اصلی سایت خلاصه شود، همچنین ابزارهای مختلفی برای تست سرعت سایت می باشد اما بهترین معیار برای سایت شما سرعت سایت رقبایتان باشد.
 • تصاویر سایت خود را بهینه سازی کنید.
 • هر کجا لازم بود از ویدیو کلیپ برای معرفی محصولات استفاده کنید.
 • محتوای مرتبط، منحصر به فرد و مختصر و مفید برای محصولات خود درج نمایید.
 • با استفاده از آدرس مرتبط و کوتاه که کلیدواژه اصلی را نیز دربربگیرد، URL سایت خود را بهینه سازی  کنید.
 • برای صفحات وب سایت خود عنوان های صحیح (Title tag) استفاده کنید و از کلماتی همچون خرید، قیمت، هزینه و فروش استفاده فرمایید.
 • در متادیسکریپشن ها از کلماتی همچون تخفیف ویژه، ارسال سریع و رایگان به کل ایران، اموجی و... استفاده نمایید.
 • نام محصولات را منطبق با جستجوی کاربران انتخاب کنید، اما توجه داشته باشید با نام دسته بندیتان مقایرت داشته باشد.
 • دسته بندی صحیح که قابل فهم برای کاربر و موتورهای جستجو می باشد ایجاد نمایید و سعی کنید کل دسته بندی ها را به صورت یکنواخت بهینه سازی فرمایید.
 • در صفحات محصول، از آیکن های به اشتراک گذاری در دیگر شبکه های اجتماعی و نمره دهی ستاره ای استفاده کنید.
 • سایت فروشگاهی خود را برای موبایل بهینه سازی کنید و مطمئن شوید فرایند خرید و مشاهده محصول در سایتتان به راحت ترین شکل ممکن انجام می شود.
 • از سئوی لوکال یا محلی استفاده کنید غافل مشوید و سایت خود را در گوگل مپ ثبت نمایید.

در سئوی سایت آموزشی باید به چه نکاتی توجه نماییم؟

شاید کمتر کسی تا چند سال پیش علاقمند بود تا موضوعات مختلف را به صورت اینترنتی آموزش ببیند، اما بنا به دلایل گوناگون این احساس به وجود آمد تا سایت های آموزشی جای موسسات آموزشی حضوری را بگیرند و به مرور علاقمندان خود را پیدا و جذب این سیستم نمایند. از اینرو موسسات و مراکز آموزشی احساس تغییر کرده و هرکدام روبه دیجیتال شدن و رقابت با همدیگر را شروع کردنند، پس در این لحظه سئو سایت آموزشی یک راه مطمئن برای جذب مشتریان و دانش آموزان شد. اما متخصصان سئو برای اینگونه از سایت ها باید چه فاکتورهایی را الویت کار خود قرار داده و به آن اهمیت بیشتری دهند؟

در ادامه چک لیست مهمترین موارد مهم برای بهینه سازی سایت های آموزشی را با هم بررسی می کنیم:

 • ایجاد صفحات لندینگ پیج زیبا که کاربران به راحتی توانایی تحلیل و کار با آن را داشته باشند.
 • به دلیل حضور زیاد دانشجویان از هاست های اختصاصی که کمترین آپ تایم را دارند استفاده نمایید.
 • استفاده از ویدئوهای کوتاه جهت شناخت بیشتری کاربران با دوره های آموزشی.
 • استفاده از سرفصل های دوره و نکاتی که در طول دوره کاربران آموزش خواهند دید.
 • معرفی اساتید و تجربیات آنها.
 • استفاده از امکان نظر سنجی برای دانشجویانی که قبلا از این دوره های استفاده نموده اند.
 •  از ابزارهایی مانند Google Analytics برای ارزیابی وب سایت آموزشی خود استفاده کنید.
 • انتخاب کلمات کلیدی به صورت تاپیک کلاستر.
 • به روز رسانی تگ های عنوان و توضیحات متا دیسکریپشن را به طور مرتب انجام دهید.
 • ارائه محتوای مناسب و مرتبط مهم ترین فاکتور در سئوی سایت های آموزشی است.
 • از لینک ها و بک لینک های معتبر و مرتبط مثل سایت های edu و سایت های دانشگاهی استفاده کنید.
 • روی سئوی لوکال یا محلی سایت خود تمرکز کنید.
 • وب سایت خود را سازگار با موبایل طراحی کنید.
 • وب سایت خود را تعاملی کنید تا دانشجویان نظرات خود را به راحتی بارگو و پاسخ مطمئنی دریافت نمایند.
 • ساختار اطلاعاتی سایت خود را بهینه کنید و از ایجاد نقشه سایت غافل نشوید.
 • سرعت بارگذاری صفحات خود را افزایش دهید.
 • لینک های داخلی ایجاد کنید و از هر یک از صفحات وب سایت آموزشی خود به صفحات مرتبط دیگر لینک بزنید.
 • از زیرعناوین (H2  و H3)  به صورت صحیح استفاده کنید.
 • برای وب سایت آموزشی خود از آدزس URL ای استفاده کنید که مختصر باشد و کلید واژه اصلی را دربربگیرد.

موارد مهم در سئوی سایت خبری که باید الویت قرار دهیم!

وب سایت های خبری از مزایایی همچون جریان مداوم محتوای جدید و ویژگی های خاص گوگل مانند Top Stories برخوردارند . اما این مزایا به تنهایی برای بهینه سازی این سایت ها کفایت نمی کند و باید از روش های منحصر به فرد دیگری که وجود دارند برای سئوی سایت های خبری استفاده کرد.

مسلماً انتشار محتوای خبری، تضمین کننده رتبه بالای سایت در گوگل یا جذب ترافیک بیشتر برای سایت نیست. در ادامه، با چند فاکتور کلیدی که باید هنگام برنامه ریزی استراتژی سئو، برای وب سایت های خبری در نظر داشته باشیم آشنا می شویم.

 • اولین وبسایتی باشید که خبری را پوشش می دهد.
 • تولید محتوا مسائل ترند را الویت قرار دهید.
 • به سئو تکنیکال، سرعت سایت و موارد مربوط به کرالینگ سایت غافل نشوید.
 •  محتوای به روز تولید کنید و فعال تا مطالبتان همیشه در صدر قرار بگیرد باشید.
 • از تیترها و عنوان های جذاب و صریح استفاده کنید.
 • سعی کنید کلمه کلیدی خبر را در تیتر آن بگنجانید.
 • از لینک سازی با سایت های خبری معتبر استفاده کنید و منابع خبری خود را حتماً ذکر کنید.
 • برای لینک سازی خارجی به دسته بندی ها لینک دهید و یا از قابلیت منشن بدون لینک استفاده نمایید.
 • برای افزایش رتبه الکسای سایت خبری بهتر است از مطالبی استفاده نمایید که مخاطبان بیشتر با کامپیوتر آنها را سرچ می کنند.
 • در صورت داشتن اسپم اسکور، لینک ها را disavow کنید و از سایت های بک لینک دریافت کنید که کمترین اسپم را دارند.
 • با دسته بندی کردن اخبار سایت، نرخ پرش یا Bounce rate (سرعت ترک کردن سایت توسط کاربران) کاهش می یابد و در  نتیجه رتبه سایت خبری شما افزایش پیدا می کند.
 • سرعت سایت خود را متناسب با Crawl Speed یا سرعت کرول های موتورهای جستجو  بهینه کنید.
 • از دیگر شبکه های اجتماعی، برای انتشار اخبار خود استفاده کنید.
 • تولید محتوای تصویری با در نظر گرفتن اصول صحیح، علاوه بر اینکه سایت خبری شما را جذاب تر می کند، بلکه برای سئوی آن نیز سودمند می باشد.

اصطلاحات سئو؛ ندانستن عیب است!

انواع روش های سئو سایت

در سئو با اصطلاحات زیادی رو به رو می شویم که هر یک معنی خاص خود را دارند. برخی از معروف ترین این اصطلاحات، سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری است.

عبارت کلاه سفید و کلاه سیاه برگرفته از فیلم های وسترنی است که در دهه 1920 ساخته شدند. این انتخاب به این دلیل بود تا تماشاچیان بتوانند بین فرد شرور و قهرمان فیلم تفاوت قائل شوند. در این فیلم ها قهرمان همیشه کلاه سفید بر سر داشت، در حالی که فرد شرور کلاه سیاه می پوشید.

این اصطلاحات از آن زمان در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته است و در صنعت سئو هم، مرتبط با نوع استفاده از فعالیت ها و استراتژی های متخصص سئو به کار می رود.

سئوی کلاه سفید (White Hat Seo)؛ پاکیزه و منزه

سئوی کلاه سفید به مجموعه تاکتیک های بهینه سازی سایت گفته می شود که با قوانین و دستورالعمل های موتورهای جستجو، بخصوص گوگل، سازگار هستند. کسانی که از سئوی کلاه سفید استفاده می کنند، در واقع متخصصانی هستند که تاکتیک های اخلاقی موجود و اصول تعیین شده توسط موتورهای جستجو پیروی می کنند. به بیانی دیگر، سئوی کلاه سفید به معنی عدم فریبکاری برای جلب نظر مخاطبان و موتورهای جستجو است؛ این استراتژی می تواند در بلند مدت موجب ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجویی نظیر گوگل شود.

اگر می خواهید در سایت خود سرمایه گذاری بلند مدت نمایید، حتماً تابع قوانین سئوی کلاه سفید باشید؛ هرچند که حصول نتیجه از این شیوه بهینه سازی سایت نیاز به صبر، حوصله و هزینه بیشتری دارد ولی مطمئن باشید که نتایج آن پایدارتر از انواع دیگر سئو خواهد بود.

سئوی کلاه سیاه (Black Hat Seo)؛ 

سئوی کلاه سیاه اصطلاحی است که در فضای وب زیاد با آن مواجه می شویم و به شیوه ها و تکنیک هایی اطلاق می شود که هدف آن ها فریب دادن ربات های موتور جستجوی گوگل و کسب جایگاه تقلبی در حداقل زمان ممکن است. به عبارتی دیگر، سئوی کلاه سیاه به کارگیری متدهایی است که با استانداردها و الگوریتم های گوگل در تضاد هستند ولی می توانند این موتور جستجو را فریب دهند تا به صدر نتایج جستجوی کاربران راه پیدا کنند.

در گذشته این نوع سئو به سایت ها کمک می کرد تا جایگاه خود را در نتایج سرچ گوگل ارتقا دهند ولی بعدها این موتور جستجو روش هایی را اتخاذ کرد تا این شیوه ها کارایی نداشته باشد.

سئوی کلاه خاکستری (Gray Hat Seo)؛ نه شرقی نه غربی!

برخلاف تصور بسیاری از افراد، سئوی کلاه خاکستری، یک تکنیک میانه رو نیست و نمی توان آن را ترکیبی از سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه دانست، بلکه روشی است منحصر به فرد که استفاده از آن مانند راه رفتن روی لبه پرتگاه است و به کارگیری آن نیاز به دانش و تجربه دارد. اگر از تکنیک های سئوی کلاه حاکستری درست و بجا استفاده شود، می تواند یک فرصت طلایی برای ارتقای رتبه بندی سایت باشد ولی استفاده نامناسب از  شیوه های این تکنیک سئو می تواند سایت را با خطراتی مواجه کند.

سئوی منفی چیست و راه های جلوگیری از آن چگونه است؟

سئوی منفی به طور خلاصه، SEO منفی به هر فعالیت مخربی گفته می شود که به منظور پایین آوردن رتبه سایت شما در نتایج سرچ گوگل انجام می شود. سئوی منفی در اغلب موارد توسط رقبا و برای تخریب جایگاه سایت شما در موتورهای جستجو به کار می رود تا اقدامات مثبت شما را بی اثر کند و  میزان بازدید سایت شما را کم کند.

راه های متعددی برای انجام سئوی منفی وجود دارد. رایج ترین نوع سئوی منفی، مبتنی بر لینک است، ولی تکنیک های دیگری نیز وجود دارد که برخی از رقبا می توانند از آن ها برای کاهش رتبه سایت شما استفاده کنند.

در ادامه خواهیم گفت که چگونه می توانید از این حملات جلوگیری کرده و کسب و کار خود را ایمن نگه دارید.

1. تنظیم دریافت ایمیل های هشدار از طریق Google Search Console

گوگل می تواند در شرایط زیر ایمیل های هشدار برای شما ارسال کند:

 • اگر وب سایت شما مورد حمله بدافزارها قرار بگیرد.
 • اگر صفحات وب سایت شما ایندکس نشود.
 • اگر سایت شما مشکلات اتصال به سرور دارد.
 • اگر سایت شما توسط گوگل جریمه شود.

بنابراین اگر تاکنون این کار را نکرده اید، وب سایت خود را به Google Search Console متصل کنید.

2. مراقب بک لینک های سایت خود باشید.

این مهم ترین اقدامی است که برای جلوگیری از موفقیت اسپمرها انجام می شود. بیشتر اوقات رقبا با هدف سئو منفی با ایجاد پیوندهای بی کیفیتو با تعداد زیاد سعی در تخریب سئو سایت شما را دارند. بسیار مهم است که بدانید چه کسی در حال ایجاد پیوند یا تغییر مسیر به وب سایت شما است.

هر چند وقت یکبار می توانید از ابزارهایی مانند Ahrefs یا Open Site Explorer استفاده کنید تا بررسی کنید آیا شخصی به وب سایت شما پیوند ایجاد می کند یا خیر. البته بخاطر داشته باشید بهترین ابزار برای اینکار می تواند ابزار خود گوگل کنسول باشد، برای اینکار کافیست در گوگل کنسول به بخش لینک ها مراجعه کنید و در قسمت بالا سمت چت گزینه Export external links را بزنید تا لیست آخرید بک لینک هایی که به سایت شما داده شده است را مشاهده و آنالیز نمایید.

3. از بک لینک های خود محافظت کنید.

در اغلب موارد، اسپمرها سعی می کنند بهترین بک لینک های شما را حذف کنند. آن ها معمولاً با نام وب سایت خود با صاحب وب سایتی که به سایت شما لینک داده است تماس می گیرند و از ادمین وب سایت می خواهند لینک شما را حذف کند؛ بنابراین بهتر است که وقتی با ادمین های وب سایت های دیگر ارتباط برقرار می کنید، به جای استفاده از جیمیل یا یاهو از آدرس ایمیلی با دامنه وب سایت خود استفاده کنید تا صاحبان سایت ها بتوانند راحت تر با شما ارتباط برقرار نمایند.

همچنین می توانید در هنگام خرید رپورتاژ یا بکلینک با صاحب وبسایت جهت دائمی بودن آن به توافق برسید، ولی یادتان نرود که هر از چندگاهی به سایت هایی که رپورتاژ و بک لینک خرید کرده اید مراجعه و شرایط را بررسی نمایید.

4. وب سایت خود را در برابر بدافزارها و هکرها ایمن کنید.

امنیت سایت بسیار مهم است و برای تأمین آن بهتر است در صورت استفاده از وردپرس، افزونه Google Authenticator را نصب کرده و رمز تأیید دو مرحله ای را ایجاد کنید یا اینکه یک رمز عبور قوی با اعداد و نویسه های خاص ایجاد کنید و پشتیبان گیری از فایل ها و پایگاه داده خود را به طور منظم انجام دهید.

همچنین استفاده از هاست های مطمئن، نصب آنتی ویروس برروی هاست، چکاپ سایت توسط یک برنامه نویس متخصص، استفاده از پلاگینهای وردپرس مطمئن و لایسنس دار و... باعث افزایش هرچه بیشتر امنیت سایت شما می شود.

لینک بیلدینگ یا لینک سازی چیست و چگونه باعث افزایش قدرت و اعتبار سایت ما می شود؟

لینک بیلدینگ یا لینک سازی چیست و چگونه باعث افزایش قدرت و اعتبار سایت ما می شود؟

لینک سازی یا Link Building به معنی ایجاد بک لینک از سایر وب سایت ها به صفحات سایت شما است. هدف از ایجاد بک لینک این است که «اعتبار» صفحات خود را در نظر گوگل افزایش دهید، به طوری که این صفحات رتبه بالاتری داشته باشند و در نتیجه ترافیک سایت شما افزایش یابد.

 لینک بیلدینگ یکی از صدها تکنیک رایج سئو و یکی از سه عامل اصلی ارتقای رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو می باشد، بنابراین اگر می خواهید صفحات وب سایت شما در جستجو های گوگل رتبه بالایی داشته باشند، مطمئناً به لینک سازی نیاز خواهید داشت.

گوگل (و دیگر موتورهای جستجو) به لینک های سایت های دیگر به عنوان «رای اعتماد» نگاه می کنند. این آرا به آن ها کمک می کند تا تشخیص دهند که کدام صفحه در یک موضوع معین (از میان هزاران مورد مشابه) شایسته رتبه بندی در بالای نتایج جستجو است.

نقش کلمه کلیدی در سئو و بهترین راه برای پیدا کردن Keyword

کلمات کلیدی، هویت و برند یک وب سایت تلقی می شوند. لازم به ذکر است که هر صفحه به وسیله موتورهای جستجو و بر اساس کلمات کلیدی مورد استفاده در عنوان صفحه، تگ ها و محتوای آن، رتبه بندی می شود. بنابراین، این وظیفه اصلی متخصص سئو است که اطمینان حاصل کند که مهم ترین کلمات کلیدی در عنوان و محتوای صفحه چه گلمه ای قرار داده شود.

به عبارت دیگر، کلمات کلیدی در صفحات سایت به کار می رود تا آن صفحات خاص با آن کلمه کلیدی در سرچ گوگل بالا بیاید.

اصول و قوانین سئو و مراحل بهینه سازی سایت

اقداماتی که در ادامه گفته می شود، اصول و مقرراتی کلی و ثابت برای تمامی سایت های می باشد که شما را در پیاده سازی سئو سایت موفق می کند:

 • تمام داده های وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید و صفحات زامبی خود را پاک یا نو ایندکس کنید.
 • کلمات کلیدی مناسب با موضوع وب سایت خود را پیدا کنید و برای رسیدن به صفحه اول گوگل برنامه ریزی کنید.
 • از لانگتیل ها جهت برای جذب ورودی در سایت های تازه تاسیس استفاده نمایید.
 • برای هر صفحه از سایت خود عنوان مناسب و مربوط به موضوع صفحه خود قرار دهید.
 • محتوای غنی و طولانی تولید کنید و نیاز کاربر را بیشتر از آنچه هست برطرف نمایید.
 • محتوا سایت خود را مرتباً به روز رسانی کنید تا این پیغام به گوگل برسد که شما به سایت خود اهمیت می دهید.
 • سایت خود را با استفاده از اصول سئوی داخلی، بهینه سازی کنید.
 • از سئوی خارجی سایت غافل نشوید و اینکار را به مرور زمان انجام دهید.
 • وب سایت خود را برای موبایل بهینه سازی کنید و مطمئن شوید در تمامی اندازه ها و مرورگرها به خوبی کار می کند.
 • سرعت لود سایت خود را با رقبا خود بررسی کنید و جهت افزایش آن اقدامات لازم را انجام دهید.
 • از قطعی هاست و عدم دسترسی مخاطبان به سایت خود با استفاده از هاستینگ های معتبر، مطمئن شوید.
 • بک لینک های با کیفیت دریافت کنید و از ایندکس شدن بکلینک های خود اطمینان حاصل فرمایید.
 • از دامنه هایی که اعتبار لازم را در نزد موتورهای جستجو دارند و در زمینه فعالیت شما هستند برای دریافت لینک استفاده کنید.
 • از پروتکل امن https و SSL سایت استفاده کنید.
 • برای سایت خود در شبکه های اجتماعی مختلف حساب ایجاد نمایید و سعی کنید در این بستر برند سازی کنید و مخاطبان خود را به سمت سایت خود هدایت کنید.

تحلیل رقبا در سئو با استفاده از ابزارهای مختلف

ابزار سئو

مسلماً تجزیه و تحلیل رقبا یکی از اصول مهم سئو است، شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که چگونه می توانید استراتژی سئو رقبای خود را شناسایی کنید تا بتوانید از آن ها در SERP ها سبقت بگیرید. برای تجزیه و تحلیل رقبا از ابزارهایی استفاده می شود که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

ابزار Ahrefs

Ahrefs یکی از جامع ترین ابزار های سئو و آنالیز بک لینک های سایت رقبا می باشد که می توانید با کمک آن درباره سایت خود و رقبا اطلاعات خوبی به دست آورید و از آن اطلاعات در راستای توسعه کسب و کار خود استفاده کنید. به عنوان مثال با استفاده از ابزار Ahrefs این امکان را خواهید داشت که کلمات کلیدی رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید و بر بهبود رتبه بندی سایت خود، ساخت بک لینک ها و معیارهای ترافیک سایت نظارت داشته باشید.

با این ابزار می توانید متوجه شوید کدام یک از صفحات رقیب شما بیشترین بک لینک، اشتراک گذاری اجتماعی و ترافیک سایت را دارا هستند. Ahrefs دارای پایگاه داده 192 میلیارد صفحه ای است که آن را تبدیل به بزرگ ترین فهرست لینک های پشتیبان وب کرده است.

ابزار SEMrush

بسیاری از افراد SEMrush را به عنوان بهترین ابزار تحقیق درباره کلمات کلیدی در وب می دانند ( ما در کدُ سئو ابزار سمراش را در رتبه چهارم بهترین ابزار آنالیز سایت می دانیم )، در صورتی که این ابزار، عملکردی بسیار فراتر از آن دارد. SEMrush یک ابزار قدرتمند برای تجزیه و تحلیل رقبا در سئو است. در ادامه برخی از کارهایی که می توانید با SEMrush انجام دهید آورده شده است:

 • بازاریابی رقبا بیشتر در چه حوزه هایی متمرکز شده است.
 • رافیک وب سایت رقبا چه میزان است و مخاطبان آن ها چه کسانی هستند.
 • استراتژی ها و تاکتیک های تبلیغاتی رقبا چیست. (بهترین ابزار برای شناسایی ادوردز و ترافیک ارگانیگ هر سایت)
 • بررسی وضعیت بک لینک سایت ها.
 • موفق ترین متدهای سئوی رقبا کدام ها هستند. ( استفاده از ویدئو، تصویر، متن و پادکست را به راحتی می توانید تشخیص دهید)
 • کلمات کلیدی که رقبا از آن ها استفاده می کنند، کدامند. (خیلی دقیق نیست ولی بدرد بخور هستش)
 • با دیدن لینک های از دست رفته رقبا، چه فرصت هایی برای ایجاد لینک خواهیم داشت.
 • وضعیت هر کلمه کلیدی در گوگل و رتبه صعود و نزول با آی پی های کشورهای مختلف

ابزار الکسا (Alexa)

الکسا یک سیستم رتبه بندی جهانی مبتنی بر داده های ترافیک سایت دارد (که البته اصلا دقیق نیست) اما می تواند به عنوان ابزار تجزیه و تحلیل آماری نیز استفاده شود. Alexa یک نرم افزار یا اپلیکیشن خاص نیست، بلکه یک سایت است که با توجه به معیارهای متفاوت، سایت های دیگر را رتبه بندی می کند. رتبه الکسا به شما امکان می دهد عملکرد سایت خود را نسبت به سایت های دیگر ارزیابی کنید. همچنین با استفاده از ابزار الکسا می توانید میزان ترافیک سایت خود را بسنجید، کلمات کلیدی مورد استفاده رقبا را بشناسید و رفتار کاربران، نوع فعالیت آن ها و  عملکرد رقبا را زیر نظر بگیرید.

ابزار Alexa را می توان بعد از ابزار گوگل کنسول دومین ابزار دقیق و کار آمد برای تحقیق کلمه کلیدی دانست، برخی از ویژگی های این ابزار سئو :

 • پیدا کردن سایت هایی که در زمینه فعالیت شما هستند و میزان تطابق کلمات کلیدی و یافتن کیورد گپ ها.
 • عملکرد خود را در برابر رقبا محک بزنید.
 • آمار ترافیک وب سایت رقبای خود و معیارهایی مانند محبوبیت، میزان تعامل، بازدیدکنندگان منحصر به فرد و... را ارزیابی کنید.
 • اطلاعاتی درباره اینکه رقبا از چه کانال های بازاریابی استفاده می کنند، به دست آورید.
 • بررسی سئو تکنیکال سایت
 • بررسی و مقایسه 10 سایت همزان و تطابق کلمات کلیدی آنها با یکدیگر
 • بررسی وضعیت سرچ برند و سوشال سیگنال ها

نحوه شناسایی و پیدا کردن رتبه سئوی سایت در گوگل

نحوه شناسایی و پیدا کردن رتبه سئوی سایت در گوگل

توجه داشته باشید که رتبه سایت ها در موتور جستجوی گوگل هر لحظه در حال تغییر است با این حال شما با استفاده از یکسری ابزار می توانید رتبه سایت خود را در گوگل به دست بیاورید که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

 • استفاده از ابزارهای ایرانی که می توانید بسته به میزان تعداد صفحات سایت خود پلن های گوناگون را انتخاب فرمایید، ابزارهای همچون جت سئو و نردبان تریبون بهترین گزینه ها هستند.
 • می توانید با استفاده از افزونه SEOquake و نصب آن برروی گوگل کروم به صورت دستی آن را بررسی کنید.
 • از گوگل کنسول برای پیدا کردن دقیق رتبه ها کمک بگیرید. (بهترین شیوه)
 • از ابزار ردیابی موقعیت SEMRush استفاده کنید. (متاستفانه آی پی ایران تحریم است و برای همین خیلی دقیق نیست)
 • از ابزار تعیین رتبه کلمات کلیدی Ahrefs استفاده کنید. (بسیار ضعیف عمل می کند)
 • از نرم افزار تعیین رتبه Tiny Rocket Lab موجود در سایت Tinyrocketlab.com استفاده کنید.(خیلی از کلمات کلیدی را نشان نمی دهد)
 • نرم افزار Traffic Travis را از لینک traffictravis.com دانلود کنید.( آی پی ایران تحریم می باشد و نتیجه ها گاها درست نیست)

آموزش سئو، اولین قدم برای یک شغل رویایی

آموزش سئو

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو، مقوله جدیدی نیست و بیش از دو دهه است که در سراسر جهان به آن پرداخته می شود، اما در چند سال اخیر به عنوان یک حرفه پرطرفدار شناخته شده و پیشرفت های زیادی کرده است.

امروزه دانشگاه های سراسر جهان دوره های رسمی بازاریابی دیجیتال را ارائه می دهند و کلاس های آنلاین زیادی برای آموزش سئو و دریافت گواهینامه وجود دارد.

اگر می خواهید وارد حرفه سئو شوید، علاوه بر آموزش مناسب، عوامل متعددی را نیز باید در نظر بگیرید؛ ولی مطمئناً پس از گذراندن دوره های تئوری و کسب تجربه در این حوزه، با توجه به بازار کار پر رونق آن، به موفقیت های چشمگیری دست خواهید یافت.

توجه داشته باشید برای تبدیل شده به یک متخصص سئو باید اخلاق کنجکاوانه داشته باشید و عاشق یادگیری، تجربه و آزمایش کردن و حتی ریسک کردن باشید و شناخت اصول سئو و رعایت آنها تنها بخشی از راه می باشد و ارزشمندترین گنجینه هر سئوکاری تجربه آن می باشد. برای شروع یادگیری سئو به سراغ افراد متخصصی بروید که نه تنها در زمینه سئو شناخته شده هستند بلکه رزومه عملیاتی قابل قبولی هم دارند. همچنین سعی کتید مسیر یادگیری را همیشه ادامه دهید و تنها به گفته های یک استاد یا کارشناس اکتفا نکنید و نقل قول های افراد صاحب نظر دیگر را هم بشنوید. همچنین توجه داشته باشید یادگیری تنها بخشی از کار آموزش می باشد و عملیاتی کردن آن مهمترین بخش می باشد پس حواستان باشد تا دچار بیماری آموزش بی رویه و کار نکردن عملی نشوید. ما قصد داریم تا دانش و تجربه سالها زحمت و کار در زمینه سئو سایت را برای شما به صورت روان طی ویدئو هایی جمع آوری و در همین سایت به نشر آن بپردازیم، همچنین در ادامه برخی افراد متخصص سئو که از دید وبسایت کدُ سئو کاملا مورد اعتماد می باشند و دوره هایی با کیفیت جهانی ( قطعا بالاتر ) دارند را معرفی نماییم.

منابع آموزش سئو خارجی کدامند ؟

با اینکه گوگل و سایر موتورهای جستجو زیاد علاقه ای به افشاگری درباره الگوریتم ها و نحوه رتبه دهی به سایت ها ندارند ولی افرا مختلفی در سرتاسر جهان به عنوان سئوکار مشغول پیدا کردن تکنیک های نوین در این زمینه هستند و طبیعتا در وب بنا به اهداف مختلفی که دارند این موارد را به سایرین به اشتراک قرار می دهند.

ما در مجموعه کدُ سئو برخی از معتبرترین منابع آموزش سئو در خارج از ایران را به شما عزیزان معرفی خواهیم نمود.

 • developers.google.com

منبع سئو گوگل

این وبسایت که متعلق به خود گوگل می باشد و برای شروع کار آموزش سئو می توانید از همین اسناد و آموزش های ابتدایی که خود گوگل به انتشار آنها پرداخته استفاده نمایید.

البته بدیهیست که این موارد تنها بخش کوچکی از اسرار سئو می باشد و خیلی گوگل وارد جزئیات نشده است و تنها به صورت کلی و در بسیاری از مواقع کلیشه ای به موضوع سئو سایت پرداخته است. با این وجود مرجع اصلی برای آموزش سئو در سایت های خارحی از خود سایت گوگل developers.google.com می دانیم.

 • ahrefs.com

وبسایت ahrefs.com که به دلیل داشتن موتور قدرتمند برای پیدا کردن انواع بک لینک ها نام آشنایی برای تمامی سئوکاران محسوب می شود، دارای وبلاگی قدرتمند می باشد که می توان گفت درباره انواع مسائل مهم و پرکاربرد سئو در آن صحبت نموده است. شما عزیزان می توانید برای آموزش سئو از طریق سایت ahrefs.com به وبلاگ این سایت رفته با کمی حوصله برای ترجمه متون آن اصول سئو را تا حد قابل قبولی بیاموزید.

 • alexa.com

نمی توان از سئو و قدرت سایت صحبت کرد و سایت الکسا را سانسور کرد ...

الکسا که شاید بسیاری از کاربران عادی هم به خوبی با آن آشنا هستند نیز دارای وبلاگ قدرتمندی برای آموزش سئو می باشد. البته در بسیاری از موارد این سایت و سایر سایت های آموزش سئو خارجی تنها حرف هایی کلیشه ای و گاهی بدون منطق را بیان می کنند که شاید خیلی برای سئوکار شدن حرفه ای کافی نباشد.

 • youtube.com

یوتیوب که در سالهای گذشته و بیشتر با کسب در آمد خوب آن مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است امروزه تبدیل به یک آموزشگاه فوق العاده قوی اینترنتی و آنلاین شده است. این سایت که به صورت محتوای تصویری کار می کند و انتشار ویدئو در آن کاملا رایگان می باشد در سالهای گذشته بیشتر از بیش محبوب شده است و بسیاری از دانش آموزان به استفاده از این سایت علاقمند شده اند. همچنین یکی از پیشنهادات سایت کدُ سئو برای آموزش سئو استفاده از سایت یوتیوب می باشد.

 • yoast.com

سایت یواست که بیشتر به افرونه یواست سئو معروف می باشد هم گزینه بسیار مناسبی برای آموزش سئو می باشد. این سایت که همانند سایت اچ رف و الکسا بیشتر از آمار و ارقام بدست آمده در سایت های مختلف به آموزش سئو میپردازد تا حد زیادی مطالب آموزنده و بسیار جذابی پیرامون سئو آموزش می دهد. همچنین اگر قصد دارید سئو را به صورت پروژه محور و با سئو سایت وردپرسی آغاز کنید پیشنهاد تیم کدسئو استفاد از افزونه سئو yoast و یا افزونه سئو وردپرس رنک مث می باشد.

 • moz.com

سایت ماز که همانند دیگر سایت هایی که در این مقاله به شما معرفی نمودیم از معترترین منابع خارجی برای آموزش Seo می باشد. همچنین سایت ماز دارای ابزار نه چندان قدرتمندی در زمینه آنالیز سایت های زقبا می باشد که بیشتز همین ابزار باعث افزایش شهرت moz شده است.

 • neilpatel.com

نیل پاتل که جزء 10 نفر اول در بین سئوکاران دنیا قرار دارد (به گفته مجله Entrepreneur Magazine) در آمد این فرد در راه سئو بیش از 35 میلیون دلار می باشد. نیل پاتل که دارای یک وبسایت شخصی برای آموزش Seo می باشد هم گزینه خوبی برای آموزش مقدماتی سئو برای علاقمندان به این زمینه می باشد.

آموزش سئوی کلمات کلیدی

آموزش سئوی کلمات کلیدی کلمات کلیدی رکن اصلی و اولین قدم برای انجام سئوی سایت است و شما پیش از اینکه بخواهید محتوایی تولید کنید، باید کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید، به این منظور می توانید از متد زیر بهره ببرید:
 • فهرستی از کلمات کلیدی که به ذهنتان می آید تهیه کنید.
 • از کلمات کلیدی لانگتیل در ابتدای فرایند سئو سایت شروع نمایید. قبل از تحقیق در مورد کلمات کلیدی، از خود بپرسید مخاطبان شما بیشتر چه کلماتی را جستجو می کنند.
 • لیستی از کلمات کلیدی که با کسب و کار شما مرتبط است انتخاب کنید.
 • میزان دشواری کلمات کلیدی و میزان رقابت آن ها را ارزیابی کنید.
 • کلمات کلیدی را با در نظر گرفتن ارتباط آن ها به یکدیگر و مفهومی که دارند، گروه بندی کنید.
 • برای هر کدام از کلمات کلیدی محتوای مرتبط تهیه کنید.
 • تعداد دفعات سرچ کلمات کلیدی را ارزیابی کنید.
 • کلمات کلیدی را به اندازه در محتواهای خود بگنجانید.
 • بررسی کنید که برای هر کلمه کلیدی رقبا چه فعالیتی (تهیه فیلم، پادکست، متن و عکس) انجام داده اند و شما یک گام بالاتر را انجام دهید.

سئو کار، متخصص یا کارشناس سئو چه وظایفی دارد؟

اگر می خواهید وب سایت شما کارایی و نتیجه دلخواه را داشته باشد، باید بیشتر روی سئوی آن سرمایه گذاری کنید. این تنها راهی است که می توانید به کمک آن وب سایت یا وبلاگی که دارید کمک کند تا در نتایج موتورهای جستجو ، رتبه خوبی داشته باشد و از ترافیک بالایی برخوردار باشد.

البته برای اینکار نیازی نیست خودتان بهینه سازی سایت را انجام دهید. می توانید از یک شرکت سئو که در این زمینه فعالیت می کند، کمک بگیرید تا تمام کارها را برای شما انجام دهند. در ادامه به برخی از وظایف متخصصان و کارشناسان سئو اشاره می کنیم:

 1. متخصص سئو باید دو سطح بهینه سازی را بشناسند یعنی بهینه سازی داخلی و بهینه سازی خارجی سایت.
 2. یک متخصص سئو مسئول تجزیه و تحلیل هدف مشتری و طراحی برنامه بازاریابی می باشد.
 3. باید سئوی تکنیکال یا فنی را برای افزایش سرعت سایت، ایجاد نقشه سایت، بهبود ساختار سایت و ... پیاده سازی کند.
 4. باید بتواند با بودجه اختصاص داده شده توسط مشتری برای کمپین بازاریابی و سایر کمپین های مرتبط با سئو فعالیت را پیش ببرد.
 5. لینک سازی یا همان لینک بیلدینگ یکی دیگر از وظایف اصلی سئوکار است.
 6. باید در مورد بهترین نام دامنه، عنوان ها، سرفصل ها و عناوین فرعی تصمیم بگیرد.
 7. تولید محتوای سئو شده با استفاده از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط به صورت مرتب یکی دیگر از وظایف کارشناس سئو است.
 8. بر طراحی سایت، تولید محتوای سازماندهی شده و ایجاد لینک های معتبر نظارت کامل داشته باشد و در صورت لزوم در آنها تغییراتی ایجاد کند.
 9. از استراتژی هایی که باعث افزایش ترافیک سایت می شود، استفاده کند.
 10. از سئوی لوکال یا محلی و ثبت موقعیت جغرافیایی سایت و ارائه اطلاعات مورد نیاز و قرار دادن نقشه گوگل در وبسایت غافل نشود.
 11. از آخرین اخبار سئو و تغییرات در الگوریتم های گوگل مطلع باشد و دائماً اطلاعات خود را به روز رسانی کند.
 12. در ایجاد و انتشار رپورتاژ آگهی به عنوان یکی از اصول اصلی بهینه سازی سایت کوشا باشد.
 13. عملکرد وب سایت را به طور کامل کنترل کند و اقدامات لازم را برای بهبود آن انجام دهد.
 14. عملکرد رسانه های اجتماعی مرتبط را زیر نظر بگیرد و اقدامات اصلاحی مانند ایجاد صفحات طرفداران و غیره را برای بهبود آن ها انجام دهد.
 15. از مشتری ها در برابر هرگونه بدافزار محافظت کند.

بهترین مقالات سئو را از کچا بخوانیم؟

مقالات سئو

شکی نیست که بهینه سازی موتورهای جستجو یکی از جذاب ترین موضوعاتی است که می توانید در مورد آن مطالعه و پژوهش کنید. البته داشتن اطلاعات مفید و جامع درباره چگونگی بهینه سازی سایت ها بسیار مفید است، مخصوصاً اگر وب سایت یا وبلاگی دارید که می خواهید در موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشند.

اگر سئوی سایت برای شما موضوع جالبی است، بهتر است سعی کنید بیشتر درباره آن بدانید. البته یادگیری همه چیز درباره این موضوع عملاً غیرممکن است، زیرا مباحث مربوط به آن دائماً در حال تغییر و بهبود است. اما می توانید بیشتر از آنچه در حال حاضر می دانید یاد بگیرید و یکی از ساده ترین راه های آن، خواندن مقالاتی است که به صورت آنلاین وجود دارد؛ خوشبختانه با یک سرچ ساده می توانید به جدیدترین و جامع ترین مقالات در این زمینه دست پیدا کنید.

مزیت بزرگ یادگیری بیشتر در مورد سئو این است که می توانید هر تکنیک کاربردی را که یاد می گیرید در وب سایت خود اعمال کنید و اگر مشتاقانه و به طور مداوم مقالات مربوط به بهینه سازی سایت را دنبال کنید، در طول زمان به جدیدترین تکنیک های سئو اشراف پیدا خواهید کرد چراکه سئو نیز مانند بسیاری از دیگر مقولات، با گذشت زمان توسعه و بهبود می یابد و با استفاده از متدهای جدید آن حتی ممکن است از رقبای خود  هم پیشی بگیرید.

در ادامه لیستی از بهترین منابعی که می تواند به شما جهت آموزش یادگیری سئو سایت کمک کند قرار می دهیم:
 • مقالات آموزشی سئو سایت کدُ سئو
 • مقالات آموزشی سایت تاپ سئو
 • مقالات آموزشی سایت نیو سئو

نحوه مدیریت سئوی سایت و چک لیست واجبات

نحوه مدیریت سئوی سایت و چک لیست واجبات

شروع یک کمپین سئو ممکن است دلهره آور باشد و در این مسیر سئوالات زیادی پیش بیاید. بهترین راه برای دستیابی به موفقیت در سئو این است که یک برنامه عملی داشته باشید و هر مرحله از این فرایند را درک کنید. برای مدیریت سئوی موفق بهتر است کار بهینه سازی سایت را به صورت تیمی انجام دهید، چراکه برای اجرای یک سئوی همه جانبه، لازم است قسمت های مختلف سایت مورد بررسی و بهینه سازی قرار گیرد. همچنین ممکن است لازم باشد که در برخی موارد کارها را برون سپاری کنید و تنها بر اجرای صحیح آن ها نظارت داشته باشید. چک لیست زیر به نوعی برنامه ریزی برای سئوی سایت محسوب می شود و به شما این امکان را می دهد که چیزی را از قلم نیندازید:

چک لیست اصول مهم سئو سایت

چک لیست اصول مهم سئو سایت
 1. Google Search Console یا کنسول کنسول گوگل را به منظور ارزیابی عملکرد جستجوی ارگانیک وب سایت نصب کنید.
 2. ابزار Bing Webmaster Tools که ابزاری معادل کنسول جستجوی گوگل در بینگ است، نصب کنید.
 3. به سرعت وبسایت خود اهمیت دهید و از تصاویر بهینه شده و کم حجم برای سایت خود استفاده فرمایید.
 4. ابزار Google Analytics را به منظور اطلاع از تعداد بازدید سایت، منبع بازدیدکنندگان و ارزیابی رفتار مخاطبین نصب کنید.
 5. اگر از وردپرس استفاده می کنید، پلاگین هایی مانند Yoast Seo یا Rank Math و Schema را که افزونه های مهم بهینه سازی سئو وردپرس هستند را نصب کنید.
 6. برای سایت خود سایت مپ ایجاد کنید و آن را در گوگل کنسول ثبت نمایید.

چک لیست سئوی فنی یا تکنیکال:

 1. مطمئن شوید که سایت شما قابل کرول شدن توسط موتورهای جستجو می باشد.
 2. اطمینان حاصل کنید که سایت شما قابلیت ایندکس شدن را داشته باشد.
 3. از HTTPS استفاده کنید.
 4. مطمئن شوید که سایت شما روی یک دامنه قابل دسترسی است.
 5. از سرعت بالای بارگذاری سایت خود اطمینان حاصل کنید.
 6. مطمئن شوید که وب سایت شما با تلفن همراه سازگار است.
 7. افزونه ها و پلاگین های مناسب را برای فشرده سازی تصاویر نصب کنید.
 8. از عدم استفاده از محتوای تکراری اطمینان حاصل کنید.

چک لیست جستجوی کلمه کلیدی:

 1. کلمه کلیدی اصلی را پیدا کنید و هدف خود قرار دهید.
 2. اهداف کاربران از جستجو کلمه کلیدی را ارزیابی کنید و صفحه ای متناسب با نیاز کاربر ایجاد نمایید.
 3. میزان شانس خود در رتبه بندی گوگل را بررسی کنید.
 4. درباره محتوای مورد نظر مخاطب اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چک لیست تولید محتوا:

 1. برای محتوا، مقدمه مناسب و جذاب تهیه کنید.
 2. از هدینگ های H1 و H2 برای ایجاد سلسله مراتب در متن بهره ببرید.
 3. برای کلمات کلیدی داخل محتوا از تگ Bold استفاده کنید.
 4. از جمله ها و پاراگراف های بلند استفاده نکنید.
 5. از تصاویر بهره و کم حجم استفاده کنید.
 6. محتوا را فهرست بندی کنید.

چک لیست سئوی داخلی:

 1. از آدرس URL کوتاه استفاده کنید و کلمه کلیدی اصلی را در آن بیاورید.
 2. از تگ عنوان (Title Tag) مناسب استفاده کنید.
 3. متادیسکریپشن تأثیرگذار بنویسید.
 4. از ایجاد لینک به منابع معتبر و مرتبط غافل نشوید.
 5. بهینه سازی تصاویر فراموش نشود.
 6. به منظور تقویت اسنیپت ها از Schema markup یا نشانه گذاری اسکیما استفاده کنید.
 7. لینک داخلی ایجاد به صفحات دسته بندی و مقالات خود ایجاد کنید.

چک لیست لینک سازی خارجی:

 1. لینک های رقبا را بررسی و تکرار کنید.
 2. لینک های پتک شده را دوباره ایجاد کنید.
 3. از انتشار پست های میهمان و رپورتاژ غافل نشوید.
 4. صفحات منبع یا Resource Pages را پیدا کنید و از آنها لینک بگیرید.
 5. در شبکه های اجتماعی لینک سازی کنید.

معرفی بهترین کتاب های آموزش سئو

معرفی بهترین کتاب های آموزش سئو
 • کتاب سئو: یک یا دو هزار و یک

اثر: مهدی رودکی

ارائه مفاهیم پیچیده سئو با زبانی ساده برای استفاده آسان کسانی که قصد دارند رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو افزایش دهند و کسب و کار خود را پررونق کنند.

 • کتاب سئو برای همیشه

اثر: محمدامین اسماعیلی

این کتاب آشنایی سریع با مفاهیم و تکنیک های تأثیرگذار سئو برای کسب موفقیت در دنیای آنلاین را برای خوانندگان خود فراهم کرده است.

 • سئو 101، آموزش مفاهیم پایه سئو و بهینه سازی

اثر: دنی گودوین

این کتاب با نگاهی عمیق به مفاهیم سئو تلاش کرده است تا حد ممکن مطالبی را در اختیار خوانندگان قرار دهد که در طی زمان تغییر نمی کنند، یا تغییرات آن ها بسیار جزئی است.

حقوق و درآمد یک سئو کار چقدر است؟

حقوق و درآمد یک سئو کار چقدر است؟

امروزه کارشناسان سئو به شیوه های مختلف برای شرکت های کوچک و بزرگ کار سئوی سایت را انجام می دهند. بسیاری از متخصصان سئو خود دارای یک تیم حرفه ای و شرکتی به منظور انجام خدمات برای متقاضیان هستند. برخی دیگر از سئوکاران به استخدام شرکت ها درمی آیند و گروهی دیگر از کارشناسان این رشته به صورت آزاد یا فریلنسر در این حوزه فعالیت می کنند.

طبعاً حقوق و دریافتی هر یک از سه گروهی که ذکر شد با یکدیگر متفاوت است. بر طبق سایت های کاریابی موجود، دستمزد کارشناسان سئویی که به استخدام دیگر شرکت ها درمی آیند از 6500000 تومان تا حدود 17000000 تومان متغیر است. طبعاً درآمد صاحبان شرکت هایی که در زمینه سئوی سایت خدمات ارائه می دهند، بیشتر است و فریلنسرها با توجه به تجربه و دانشی که دارند حداقل دو تا سه میلیون تومان در ماه دریافت می کنند که این مبلغ با توجه به مهارت های آن ها می تواند بیشتر هم باشد.

بازار کار سئو چطور است؟

انقلاب دیجیتال، دنیای تجارت را به ویژه در زمینه بازاریابی دیجیتال دگرگون کرده و فرصت های جدیدی را به عنوان شغل در زمینه سئو ایجاد کرده است. امروزه مجموعه ابزارهای جدیدی در بازاریابی پدیدار شده است که چند دهه پیش غیرقابل تصور بودند. در حال حاضر، سئو یکی از مشاغل حیاتی در بازاریابی دیجیتال  است که همچنان هم در تعداد فرصت های شغلی و هم در اهمیت فزاینده آن برای شرکت ها در حال پیشرفت است.

از آنجایی که سئو در بازار پررونق دیجیتال مارکتینگ به یک رکن اساسی تبدیل شده است، انتظار می رود که فرصت های شغلی بسیاری برای کارشناسان سئو به وجود بیاید. اگر توانایی ایجاد ارتباطات را داشته باشید، می توانید با ذینفعان این حوزه کار کنید و آن ها را با تاکتیک ها و اهداف کلی بازاریابی همسو کنید و خود نیز به یک حرفه پردرآمد دست پیدا کنید.

خدمات افزایش رتبه سئو

خدمات افزایش رتبه سئو

هدف اصلی آژانس های خدمات سئو این است که وب سایت شما را ارتقا داده و آن را در رتبه برتر گوگل قرار دهند. برای رسیدن به این هدف، معمولاً بهترین شرکت های سئو دارای تیمی از متخصصان سئو هستند که با ذهنی خلاق و کارشناسانی مجرب، از نحوه بالا بردن وب سایت مطلع هستند؛ خدمات این شرکت ها معمولاً شامل موارد زیر می شود:

 • تجزیه و تحلیل و تدوین استراتژی های مناسب برای بهینه سازی سایت
 • بهینه سازی سئوی داخلی و خارجی سایت
 • تولید محتوای مرتبط و هدفمند
 • تهیه رپورتاژآگهی و ارائه آن در سایت های معتبر
 • ارزیابی عملکرد سایت با استفاده از کنسول سرچ گوگل
 • ارائه گزارشات ماهانه
 • استفاده از  تکنیک های سئوی کلاه سفید برای بهینه سازی سایت
 • تحقیق درباره کلمات کلیدی
 • برآورد هزینه سئو  و ارائه راه حل های مقرون به صرفه
 • لینک سازی با کیفیت
 • تجزیه و تحلیل وضعیت رقبا
 • بهینه سازی ساختار کلی صفحات سایت

قیمت و تعرفه سئوی سایت

لیست قیمت سئو

امروزه به واسطه عوامل مختلف، کسب و کارهای آنلاین به شدت گسترش پیدا کرده است و نیاز به بهینه سازی سایت ها بیش از پیش احساس می شود. ارتقای رنکینگ سایت و قرار گرفتن در رتبه های بالای موتورهای جستجو مسلماً می تواند تأثیر زیادی روی فروش داشته باشد، از این رو اقبال صاحبان کسب و کارها به استفاده از خدمات سئو بیش از پیش شده است. یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان این خدمات که تقریباً در سراسر دنیا هم مشاهده می شود، هزینه ها و نرخ خدمات سئو می باشد. متأسفانه به دلیل عدم وجود استانداردهای یکسان قیمت گذاری در این حوزه متفاوت است ولی مجموعه ای از فاکتورها می تواند تا حدودی مشتریان را با نحوه قیمت گذاری سئوی سایت آشنا کند.

یکی از فاکتورهایی که تعیین کننده هزینه ای است که شما باید برای استفاده از خدمات سئو پرداخت کنید، میزان خدماتی است که دریافت می کنید، طبعاً هرچه این میزان بیشتر باشد، هزینه بیشتری را باید بپردازید.

فاکتور بعدی، استراتژی است که کارشناسان سئو برای بهینه سازی سایت مشتریان به کار می برند که خود می تواند هزینه بر یا کم هزینه باشد.

همچنین میزان دانش و تجربه متخصص یا کارشناس سئو و همچنین سوابق کاری مرتبط او نیز می تواند در قیمت خدمات سئو تأثیرگذار باشد.

سئوی تضمینی و ارزان؛ نشدنی و دورغ

سئوی تضمینی و ارزان

اگر صاحب یک سایت، وبلاگ یا کسب و کار آنلاین هستید و در تلاشید که رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید، حتماً بارها با عباراتی نظیر «سئوی تضمینی و ارزان» رو به رو شده اید. همه ما به دفعات شنیده ایم که هیچ ارزانی بدون دلیل نیست؛ مسلماً کسی که با دادن وعده و وعیدهای وسوسه انگیز مانند افزایش فروش در مدت زمان کم و... سعی دارد توجه شما را جلب کند و از آن مهم تر این ادعا را دارد که با نازل ترین قیمت، خدمات ویژه ارائه می دهد یا دانش و مهارت کافی درباره آنچه مدعی آن است، ندارد یا اینکه قصد کلاهبرداری دارد؛ چراکه ارائه خدمات ارزنده مستلزم انجام اقدامات مناسب و بجا و برخورداری از یک تیم حرفه ای برای کار در بخش های مختلف از جمله تولید محتوا و ... است که مسلماً هزینه بر خواهد بود. بنابراین برای کسب موفقیت بهتر است انتخاب کارشناسان سئو با دقت و واقع بینی انجام شود.

مشاوره بهبود سئوی سایت

با توجه به آنچه پیشتر گفته شد شاید این سؤال پیش بیاید که چطور می توانیم از خدمات ارزنده سئو با قیمت مناسب و معقول برخوردار شویم. ما به شما می گوییم که این کار تنها یک راه دارد و آن انجام مشاوره با چندین کارشناس یا شرکت ارائه دهنده خدمات سئو است. با انجام مشاوره های مختلف، امکان مقایسه خدمات ارائه شده، نحوه انجام آن ها، زمان انجام، نتایجی که قرار است در پی داشته باشند و هم چنین قیمت های پیشنهادی فراهم می شود.

اشتباهات مهم و رایج در سئو

اشتباهات مهم و رایج در سئو اشتباهات سئو معمولاً ساده هستند و با کمی دقت می توان از بروز آن ها پیشگیری کرد، در ادامه به مواردی از اشتباهات متداول در بهینه سازی سایت اشاره می شود:
 1. اشتباه در برچسب گذاری: برچسب ها باید بتوانند محتوا را دسته بندی کنند تا دسترسی کاربران و همین طور موتورهای جستجو به آن ها به سهولت انجام شود. برچسب گذاری اشتباه باعث ایجاد محتوای تکراری یا همان Duplicate Content رخ دهد که حتی می تواند جریمه گوگل را نیز به همراه داشته باشد.
 2. استفاده بیش از اندازه از Yoast Seo: برخی از ادمین های سایت فکر می کنند استفاده تمام و کامل از افزونه یوآست سئو می تواند بهینه سازی حداکثری سایت را برایشان رقم بزند در صورتی که این افزونه در برخی بخش ها نظیر شناخت کلمات مترادف و هم خانواده یا تعیین چگالی مناسب برای کلمات کلیدی در متون مختلف کارایی چندانی ندارد.
 3. تلاش برای رتبه بندی با کلمات کلیدی اشتباه: اگر می خواهید در گوگل رتبه خود را افزایش دهید، باید مطمئن شوید که از کلمات کلیدی مناسب برای هر صفحه استفاده می کنید. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که ما مرتباً با آن مواجه می شویم این است که صاحبان سایت صفحات خود را با کلمات کلیدی معمولی بهینه می کنند، در صورتی که تنها کلمات کلیدی می توانند منجر به بهینه سازی سایت شما شوند که اختصاصی باشند و کاربران از آن ها استفاده کنند.
 4. غفلت از نوشتن محتوای مناسب: پیش تر هم در این مقاله درباره اهمیت برخورداری از محتوای مناسب صحبت کرده ایم، اما هنوز هم افراد زیادی را می بینیم که آن را رعایت نمی کنند. این یکی دیگر از اشتباهات رایج در سئو است. در صورتی که اگر به دنبال نتیجه مطلوب هستید، هر صفحه ازسایت شما باید دارای محتوای مناسب حداقل 300 کلمه ای باشد.
 5. اکتفا به بهینه سازی صفحه اول سایت: بسیاری از صاحبان سایت و همین طور کارشناسان سئو برای بهینه سازی یک وب سایت تمام تمرکز خود را بر سئوی صفحه اول آن می گذارند و به این ترتیب می خواهند رتبه سایت را در موتورهای جستجو ارتقا داده و ترافیک و در نتیجه فروش سایت را افزایش دهند ولی کمی آگاهی در خصوص الگوریتم های موتورهای جستجویی همچون گوگل نشان می دهد که سئوی صفحه اول، به تنهایی کافی نیست و نمی تواند نتایج مطلوب را به دنبال داشته باشد.
 6. عدم استفاده از ویدئو کلیپ: وقتی راجع به اقدامات لازم برای بهینه سازی سایت صحبت می کردیم، گفتیم که برخورداری صرفا از محتوای متنی یا استفاده از کلمات کلیدی و حتی تصاویر کافی نیست و استفاده از ویدئو خصوصاً در برخی از رسانه های اجتماعی و برای بعضی از کسب و کارها می تواند کمک زیادی برای ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو بکند. بسیاری از صاحبان سایت ها، وبلاگ ها و کسب و کارها از این موضوع غافل هستند و از ویدئوهای مناسب برای بهینه سازی سایت استفاده نمی کنند.
 7. چگالی کلمات در سئو: همان طور که می دانید، چگالی کلمه کلیدی در سئو به میزان به کار گیری یک کلمه یا عبارت کلیدی مشخص در محتوای یک صفحه وب اشاره می کند. چگالی کلمات کلیدی به موتورهای جستجو کمک می کند تا ارتباط محتوای یک صفحه را با کلمه کلیدی اصلی تشخیص دهند. اغلب کارشناسان سئو معتقدند که چگالی کلمات کلیدی باید یک تا سه درصد باشد؛ یعنی در هر 1000 کلمه، کلمه کلیدی اصلی بین ده تا 30 مرتبه، تکرار شود. استفاده کمتر از این میزان باعث می شود که گوگل نتواند کلمه کلیدی اصلی را تشخیص دهد و البته استفاده بیشتر از این میزان هم سبب می شود، گوگل یا دیگر موتورهای جستجو، محتوای مورد نظر را اسپم تلقی کنند.
 8. عدم استفاده از لینک به خارج سایت: دادن لینک به خارج از سایت نه تنها قدرت سئوی شما را منتقل نمی کند بلکه شما می توانید از این طریق برای سایت در نزد کاربران و همین طور ربات های موتورهای جستجو کسب اعتبار کنید.
 9. عدم استفاده از تگ کنونیکال خصوصاٌ در سایت های فروشگاهی: با استفاده از تگ کنونیکال می توانید مشکل عدم نمایش دسته بندی محصولات را بطرف نمایید و در خصوص محصولات مشابه، ایرادی مبنی بر تکراری بودن از جانب گوگل از سایت شما گرفته نخواهد شد.
 10. تهیه بک لینک به صورت فله: معمولاً سایت هایی هستند که تعداد بسیار زیادی بک لینک را با قیمت ارزان به فروش می رسانند، همان طور که می دانید، استفاده یکباره از بک لینک های متعدد شائبه اسپم بودن را برای موتورهای جستجو به وجود می آورد و حتی ممکن است سایت شما شامل جریمه هم بشود.
 11. کم بودن سرعت سایت: پایین بودن سرعت سایت موجب می شود کاربران خسته شوند و خیلی زود از سایت شما خارج شده و ربات های موتور های جستجو به این موضوع حساس شوند و در نهایت رتبه سایت شما پایین بیاید.
 12. استفاده نادرست از تگ عنوان صفحه یا تگ H1: تمام صفحات شما باید یک تگ H1 داشته باشند و برای استفاده از زیر عنوان ها حتماً سلسه مراتب را رعایت کنید و تگ های H2 و H3 را به کار ببرید.
 13. عدم استفاده از سئوی محلی: اگر اصول سئوی محلی یا همان Local Seo را به درستی انجام دهید، می توانید به بسیاری از مشتریانی که در شهر یا منطقه شما وجود دارند خدمات یا محصولات خود را ارائه کنید.

تفاوت سئو و تبلیغات در گوگل (Google Ads)

تفاوت سئو و تبلیغات در گوگل

تفاوت اصلی بین سئو و تبلیغات در گوگل در این است که سئوی ارگانیک در طول زمان رشد می کند ولی تبلیغات در گوگل به شرکت ها پیشنهاد می دهد که در صفحه اول یک جایگاه تبلیغی داشته باشند. گوگل هزینه سئوی ارگانیک را دریافت نمی کند. اگر شرکت شما آنقدر خوب باشد که بر اساس الگوریتم های موتورهای جستجو در صفحه اول گوگل ظاهر شود، جایگاه شما رایگان خواهد بود و برای آن هزینه ای به گوگل پرداخت نمی کنید. البته گوگل به طور مرتب صفحه را اسکن می کند و اگر دیگر شما را شایسته نداند، جایگاه شما را تنزل خواهد داد. دستیابی به سئو ارگانیک یک فرایند طولانی مدت است و زمان زیادی لازم است تا اعتبار لازم برای ارتقای رتبه در گوگل را به دست بیاورید.  یک کسب و کار می تواند سال ها در رده های پایین رتبه بندی گوگل قرار داشته باشد تا اینکه سرانجام وارد جایگاه  بالاتر شود ولی تبلیغات در گوگل در حقیقت، یک راه حل سریع و مؤثر برای ایجاد ترافیک سایت است.

بدیهی است تبلیغات در گوگل و انجام سئوی سایت هر دو شامل هزینه می شود ولی در بحث تبلیغات شما، هزینه را به گوگل می پردازید ولی برای بهینه سازی سایت، با استخدام کارشناسان مجرب و متخصص سئو، برای ارتقای رتبه سایت خود، مبالغی را پرداخت می کنید. از طرفی در برخی موارد، تبلیغات گوگل می تواند به شما در جذب بازدیدکنندگان جدید کمک کند در صورتی که شاید با استفاده از سئوی ارگانیک این هدف کمتر حاصل شود. از آن جایی که هدف نهایی سئو تنها افزایش ترافیک سایت نیست و در نهایت آنچه اهمیت دارد نرخ تبدیل مخاطب به مشتری است، به نظر می رسد تبلیغات گوگل در این زمینه نیز تا حدودی می تواند کمک کننده باشد.

آموزش تکنیک های سئو

آموزش تکنیک های سئو

تکنیک های سئو، مجموعه ای از اقداماتی است که به منظور ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو به کار می رود این تکنیک ها گاهی ممکن است باعث گمراهی گوگل شود و گاهی تکنیک هایی می باشد که به صورت کلاه سفید برروند سئو سایت شما تاثیر گذار خواهد بود. در ادامه برخی از این تکنیک ها را بررسی اجمالی خواهیم کرد.

 • استفاده از Google Alerts برای رسد رقبا : از این تکنیک شما می توانید با اضافه کردن کلید واژه یا سایت ها به این بخش به راحتی بعد از هر تغییری در سایت رقیب مثل اضافه کردن مقاله به سایت شما با خبر شوید.
 • لینک دهی از مقالاتی که در رتبه های اول هستند : در این تکنیک شما می توانید از طریق ابزار گوگل کنسول مقالات یا صفحاتی که دارای رتبه و ورودی زیادی به سایت شما هستند مراجعه کرده و در صورت امکان لینک داخلی به سایر صفحاتی که قصد دارید در گوگل رتبه بگیرند بدهید.
 • استفاده از تکنیک نقل قول : استفاده از این تکنیک که در همین صفحه سایت ما بسیار با آن روبرو شدید باعث افزایش رتبه سایت شما خواهد شده )البته اگر به درستی از آن استفاده کنید) بطوریکه شما باید از سایت های بزرگ که سئو بسیار قوی دارند و در رابطه به موضوعی که شما در حال پوشش دادن آن هستید بخشی از متن آن صفحه را به صورت نقل قول در صفحه خود استفاده نمایید. البته از این تکنیک می تونید در زمان درست کردن بک لینک هم استفاده کنید و بخشی از متن سایت خود را به صورت نقل قول در سایت های دیگر کپی کنید.
 • استفاده از کامنت و آپدیت محتوا در سایت ها : از دیگر تکنیک هایی که می توان باعث رشد چشمگیر سایت شما شود استفاده از بخش کامنت سایت شما می باشد، بسیار از کلمات کلیدی را نمی توان متن خاصی برای آن نوشت و یا اصلا در صفحه اضافش کرد، برای اینکار شما می توانید آدرس یک صفحه از سایت خود را در گوگل کنسول قرار دهید و کلماتی که با آنها سایت شما نمایش داده می شود و آن صفحه از سایت شما بطور جدی آن را پوشش نداده است را با یک آپدیت محتوا و یا با اضافه کردن کامنت به صفحه، غنای صفحه را بالا ببرید.
 • استفاده از pbn در لینک سازی سئوی سایت : pbn مخفف عبارت Private Blog Network به‌‌معنی شبکه‌ خصوصی وبلاگ می باشد. سئوی pbn روشی است که برای رتبه بندی وب سایت در موتورهای جستجو استفاده می شود. این شیوه، شامل شبکه ای از وب سایت هاست که برای ایجاد بک لینک به وب سایتی که می خواهید رتبه آن را ارتقا دهید، ساخته شده اند. سئوی pbn یکی از تاکتیک های سئوی کلاه سیاه است ولی  توسط بسیاری از آژانس های فروش بک لینک در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.استفاده از سئوی pbn  ممکن است خیلی امن نباشد و بعد از مدتی توسط گوگل شناسایی شود، به همین دلیل اگر می خواهید آن را به کار ببرید، باید یکسری پیش نیازها را رعایت کنید.

طراحی سایت و سئو

طراحی سایت و سئو

یک سایت دوستدار سئو، سایتی است که به موتور جستجو اجازه می دهد صفحات سایت را کاوش کرده و بخواند، بنابراین حصول اطمینان از اینکه موتورهای جستجو می توانند به راحتی محتوای شما را بخوانند و درک کنند، اولین قدم برای بهینه سازی سایت است.

ایجاد یک سایت دوستدار سئو نیازمند برنامه ریزی دقیق و رویکرد ساختارمند برای نمایش کسب و کار شما و خدماتی است که ارائه می دهید و این کار برای بسیاری از مشاغل می تواند پیچیده باشد.

ناگفته نماند که برخورداری از یک سایت دوستدار سئو امکان پذیر نیست، مگر اینکه رویکرد سئو پیش از طراحی آن لحاظ شود و ساختار سایت از همان ابتدا در جهت بهینه سازی شکل بگیرد. به همین دلیل است که بسیاری از کارفرمایان پس از طراحی سایت به سراغ تیم سئو می روند و تازه میفهمند که سایتی که برای آن هزینه زیادی کرده اند اصلا شانسی برای رتبه گرفتن در گوگل ندارد و باید تغییرات اصلی در بخش های دسته بندی، نوع کد نویسی و... داشته باشد. از اینرو ما همیشه به مشتریان پیشنهاد می دهیم قبل از انتخاب دامنه و زدن سایت حتما با یک تیم متخصص سئو مشاوره داشته باشند تا در نهایت هزینه کمتری را ضرر کند، همچنین اگر شما از افرادی هستید که قصد دارید سایت تاسیس کنید و با سئو به درآمد برسید می توانید از طریق بخش ارتباط با تیم کدُ سئو با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید و تمام خدمات طراحی سایت و دیجیتال مارکتیگ خود را با بهترین کیفیت به مجموعه ما بسپارید.

شرکت سئو سایت یا استخدام متخصص سئو! کدام بهترین بازدهی را دارند؟

سال ها تجربه به ما نشان داده است که یکی از بزرگترین چالش های شرکت ها و سازمان ها همیشه بازاریابی و جذب یک نیروی متخصص کارآمد بوده است، اما چرا این موضوع به یک چالش تبدیل شده است؟ نبود و یا کمبود نیرو متخصص و طلب دریافت هزینه زیاد از کارفرما. بله یک نیروی متخصص کارآمد کم است، آنها اگر با خوش شانسی پیدا شود طلب هزینه زیادی را خواهد کرد، بطور مثال در حال حاضر یک متخصص سئو تازه کار ممکن است طلب حقوق دو برابری وزارت کار را بدهد اما یک متخصص کار بلد که چند روزنه موفق دارد معمولا بین 3 تا 5 برابر حقوق وزارت کاری را انتظار دارد و این هزینه معمولا برای بسیاری از شرکت ها سنگین و غیر قابل پرداخت است. اما چاره کار کجاست؟ استفاده از شرکت هایی که به خود از متخصصان برجسته بازاریابی هستند و تیم خود را برای اینکار پرورش داده اند.

سال ها تجربه ما به شما این امکان را می دهد که نه تنها رتبه سایت، وبلاگ یا کسب و کار آنلاین خود را در موتورهای جستجو ارتقا دهید، بلکه با استفاده از خدمات ما می توانید با به روز رسانی های مداوم و استفاده از آخرین تکنیک ها، جایگاه سایت خود را حفظ کنید. تیم ما بعد از ارائه مشاوره تخصصی به شما، به طور کاملاً دقیق نقشه راه رسیدن به سئوی وب سایت شما را برایتان ترسیم خواهد کرد و سعی می کند در کمترین زمان ممکن شما را به بهترین نتایج برساند.

مسلماً در صورتی که از پکیج خدمات ما از طراحی سایت گرفته تا انجام کارهای سئو و پشتیبانی های بعدی، نتیجه بهتری را در زمان کمتر و با صرف هزینه اندک خواهید گرفت.

معرفی مهم ترین ابزارهای سئو

معرفی مهم ترین ابزارهای سئو

1. ابزار گوگل سرچ کنسول (Google Seo Tools)

Google Search Console که به صورت رایگان برای همه افراد دارای وب سایت ارائه می شود، به شما این امکان را می دهد که از شرایط و جایگاه سایت خود در موتورهای جستجو اطلاع پیدا کنید، کلمات کلیدی را که مخاطبان با استفاده از آن ها وارد سایت شما شده اند، بشناسید و از چگونگی دسترسی گوگل به سایت خود مطلع شوید.

2. SEMRush: ابزار بازاریابی سئو

ابزارهای بازاریابی سئو مانند SEMRush طرفداران زیادی در این حوزه دارند. SEMRush یک کرولر یا خزنده وب پرقدرت است که به شما کمک می کند کلمات کلیدی را تجزیه و تحلیل کنید و از بهترین آن ها بهره ببرید تا میزان کلیک سایت شما بیشتر شود. همچنین SEMRush طول کلمات کلیدی را بررسی می کند و در صورت طولانی شدن کلمات کلیدی، به شما هشدار می دهد. یکی دیگر از محبوب ترین ویژگی های این ابزار، تجزیه و تحلیل دامنه وب سایت و مقایسه آن با رقباست. ابزار SEMRush در اصطلاح پولی است و شما باید هزینه استفاده از آن را بپردازید.

3. KWFinder : ابزار کلمات کلیدی سئو

یک ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی در سئو می باشد که کلمات کلیدی بلند را که رقیبان کمتری دارند، بیابید. کارشناسان از این ابزار سئو برای یافتن بهترین کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل بک لینک ها و SERP (صفحه نتایج موتورهای جستجو) استفاده می کنند.

4. سایت Ahrefs : ابزار آنالیز بکلینک در سئو

Ahrefs یکی از مهمترین ابزارهای سئوی آنلاین است و وقتی نوبت به بزرگ ترین خزنده یا کرولر وب سایت می رسد، بعد از گوگل رتبه دوم را به دست می آورد. قابلیت های ارزیابی سایت Ahrefs به قدری زیاد است که کارشناسان سئو نمی توانند به اندازه کافی از آن ها استفاده کنند. این ابزار می تواند نواقص وب سایت شما را مشخص کند و به شما بگوید که چه بخش هایی از وب سایت شما برای ارتقای رتبه در موتورهای جستجو نیاز به بهبود دارند. با استفاده از این سایت می توانید عملکرد رقبا را تجزیه و تحلیل کنید، همچنین می توانید از Ahrefs برای بررسی بک لینک های رقبای خود استفاده کنید تا از این طریق برای سایت خود بک لینک های مناسب ایجاد کنید. این ابزار سئو برای تفکیک لینک های ارزشمند از لینک های قدیمی و ناکارآمد، آنالیز لینک های تخریب شده موجود در وب سایت و ارائه یک نمای کلی از صفحاتی که بیشترین بازده را دارند، نیز به کار می رود.

5. ابزار برنامه ریز کلمات کلیدی (Keyword Plannar Tools)

ابزار کیوردپلنر از راه های مختلف به شما کمک می کند تا جایگاه سایت خود را در موتورهای جستجو ارتقا دهید. پیشنهاد کلمات کلیدی مناسب و بررسی چگالی آن ها از جمله قابلیت های این ابزار است.

6. ابزار یواست سئو (Yoast Seo)

ابزار Yoast سئو یکی از بهترین افزونه های وردپرسی سئوی موجود در بازار است. این افزونه طیف گسترده ای از ویژگی ها و گزینه های سئو را برای بهینه سازی سایت، در اختیار شما قرار می دهد. محیط ابزار Yoast Seo مانند نرم افزار Word است و کیفیت محتوای سایت شما را کنترل می کند. این ابزار به شما کمک می کند تا محتوای بهتری ایجاد کنید.

ابزار یواست سئو علاوه بر کنترل کیفیت محتوا، بر متادیسکرپشن، استفاده از تصاویر، انتخاب کلیدواژه ها، انتخاب تگ های عنوان و طول آن ها، تعداد لغات محتوا و به کارگیری لینک های داخلی و خارجی  نظارت دارد.

7. رنک مث (Rank Math)

Rank Math یکی دیگر از افزونه های سئوی وردپرس است. این برنامه، ساده طراحی شده است ولی دارای رابط کاربری قدرتمندی است که به برجسته سازی اطلاعات ضروری کمک می کند. Rank Math تنوع زیادی از قابلیت ها را ارائه می دهد که می توانید از آن ها استفاده کنید، مانند نظارت بر خطای 404، تجزیه و تحلیل حداکثر پنج کلمه کلیدی برای محتوای سایت و... همچنین این ابزار طبق بررسی های سایت codoseo دارای امکانات بیشتری می باشد که پیشنهاد ما نصب این افزونه برای سئو سایت های وردپرسی می باشد.

8. ابزار Majestic Seo

این ابزار به ابزار Ahrefs بی شباهت نیست و می تواند به منظور شناسایی لینک های ورودی و خروجی سایت به کار رود. با استفاده از ابزار Majestic Seo، قادر خواهید بود متد لینک سازی خارجی و داخلی سایت، تعداد لینک های فالو و نوفالو و انکر تکست ها را مورد بررسی قرار دهید.

9. ابزار رایگان Keywordtool.io

اگر به دنبال کلمات کلیدی مناسب هستید، از این سایت استفاده کنید. این ابزار رایگان می تواند از طریق پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی در ارتقای جایگاه سایت شما کمک کند و بازدید و ترافیک سایت شما را افزایش دهد. برای استفاده از این ابزار، کلمه کلیدی مورد نظر را وارد آن کنید تا پس از سپری شدن مدت زمان کوتاهی، یک لیست از کلمات کلیدی مشابه و کاربردی به شما ارائه دهد.

تاثیر سایت مپ در سئو سایت

تاثیر سایت مپ در سئو سایت

سایت مپ یا نقشه سایت یک فایل متنی است که کلیه نشانی های موجود در سایت را دربر دارد و شامل اطلاعات متای موجود در هر URL از وب سایت نظیر آخرین به روز رسانی ها و شیوه ارتباط آن با دیگر صفحات می باشد.

استفاده از نقشه سایت یا Sitemap موجب می شود که کرولرهای موتورهای جستجو به سادگی سایت شما را ایندکس کنند و چنانچه صفحات جدیدی در سایت تولید کرده یا در صفحات قدیمی سایت تغییراتی ایجاد کرده باشید، از آن ها آگاهی پیدا کنند.

استفاده یا عدم استفاده از سایت مپ در رتبه بندی سایت در گوگل تاثیر ندارد و تنها باعث شناخت درست گوگل از صفحات سایت می شود. اما حتماً از سایت مپ استفاده کنید و از اثربخشی آن بهره ببرید.

تاثیر هاست در سئو

تاثیر هاست در سئو بی شک استفاده از هاست خوب می تواند باعث افزایش سرعت سایت و رضایت مخاطبان شود، پس از آپدیت هسته الگوریتم گوگل و اضافه شده بخش Core Web Vitals به گوگل کنسول و صحبت های مدیران گوگل براهمیت هرچه بیشتر سرعت سایت، متخصصات سئو به سرعت سایت اهمیت بیشتری نسبت به سالهای گذشته داشته و هر یک راه حل هایی را مطرح می نمایند در ادامه برخی از مهمترین مسائل مربوط به این زمینه را گردآوری نموده ایم و هر یک را بررسی می کنیم.
 1. سرعت سایت: یکی از عواملی که عملکرد سئوی سایت شما را تعیین می کند، سرعت آن است. هرچه سایت شما سریع تر بارگیری شود، شانس بیشتری برای ارتقای رتبه بندی ارگانیک وجود دارد. همچنین سرعت سایت رابطه مستقیم به نوع هاست شما دارد، پس در انتخاب هاست خود دقت لازم را اتخاض نمایید و براساس تعداد ورودی ها و افراد آنلاین در یک لحظه از سایت خود هاست خود را انتخاب کنید.
 2. زمان از دسترس خارح شدن سایت (Down Time) : حتی بهترین سرورهای میزبان وب هم نمی توانند تضمین کنند که در 100% مواقع می توانند بهره وری سایت ها را بالا نگه دارند. بنابراین چه بخواهید و چه نخواهید، دوره های متناوبی وجود خواهد داشت که سایت شما برای بازدیدکنندگان و کرولرهای موتورهای جستجو در دسترس نخواهد بود. از این رو، تنها می توانید با استفاده از پلت فرم های خود میزبان، به کاهش زمان از کار افتادن سایت امیدوار باشید.
 3. پشتیبان گیری از سایت : همیشه امکان دارد محتوای سایت شما به دلایل مختلفی از بین برود؛ این موضوع هم می تواند ناشی از یک حمله مخرب باشد و یا به دلایل طبیعی و تخریب مراکز نگهداری سرورها رخ دهد. برای محافظت از سایت خود در برابر این پیامدهای ناگوار، تهیه نسخه پشتیبان از سایت بسیار مهم است. بسیاری از ارائه دهندگان هاست، خدمات پشتیبان گیری را هم ارائه می دهند و به طور منظم این سرویس ها backup می گیرند.
 4. نصب گواهینامه SSL : SSL در واقع یک پروتکل امنیتی می باشد که آدرس وب سایت شما را از HTTP به HTTPS تغییر می دهد. اگر می خواهید مخاطبان به شما اعتماد کنند و هنگام بازدید از سایت با ارور مربوط به امن نبودن سایت و نداشتن SSL مواجه نشوند و همچنین از سرعت بیشتری برخوردار شودند حتما از این سرویس که بسیاری از هاستینگ ها به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار می دهند استفاده نمایید.
 5. یکی از راه های مهم ایجاد اعتماد در سایت، ارائه گواهی SSL است. گواهینامه های SSL اطلاعات مبادله شده بین مرورگر وب کاربر و سرور شما را  رمزگذاری می کند.
 6. مشکلات هاست اشتراکی: بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک، اغلب به دلیل مقرون به صرفه بودن، هاست اشترایکی را انتخاب می کنند، اما این امر با اشکالات جدی همراه است.

به طور کلی، گوگل محدودیت های خاصی در فهرست بندی دارد که اغلب هم براساس آدرس های IP هستند. بنابراین، اگر یک IP از یک هاست مشترک زمان زیادی را برای کرولرهای گوگل صرف کند، فهرست بندی یا به روز رسانی سایت شما ممکن است بیشتر طول بکشد.

اخبار سئو را از کدام منابع پیگیری کنیم؟

اخبار سئو همان طور که پیشتر گفتیم، سئو مجموعه ای از تکنیک ها است که دائماً در حال تغییر هستند و چنانچه بخواهید با آن ها پیش بروید باید همیشه در جریان آخرین اخبار و به روز رسانی ها باشید. تفاوتی نمی کند که به عنوان یک صاحب سایت از تکنیک های سئو استفاده می کنید و یا یک سئوکار یا کارشناس سئو هستید، دسترسی به اخبار سئو و کسب آخرین و به روزترین اطلاعات منتشر شده در این حوزه می تواند ضامن موفقیت شما باشد. برای مطالعه اخبار جدید درخصوص بهینه سازی سایت ها، کافی است به زبان فارسی یا انگلیسی سرچ کنید تا فهرستی از سایت ها و وبلاگ های خبری در دسترس شما قرار بگیرد. اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید، بهتر است از سایت های انگلیسی زبان برای کسب اطلاعات به روز استفاده کنید و در غیر این صورت امکان بهره بردن از سایت های فارسی زبان برای شما مهیاست. همچنین ما در تلاش هستیم تا تمامی موارد مهم در دنیای سئو را در همین سایت و شبکه های مجازی منتصب به محموعه پوشش دهیم، پس حتما ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید تا از اخبار روز سئو غافل نباشید. در ادامه به بررسی تعریف سئو از دید بزرگان و اهمیت استفاده از این شبکه بازاریابی را بررسی می نماییم:

سئو مجموعه ای از کارها و فعالیت هایی علمی و تجربی می باشد که باعث بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو همانند گوگل می شود، منظور از بهبود رتبه سایت نمایش سایت در نتایج برتر در گوگل و سایر search engine ها می باشد.

طبق آمار منتشر شده بیش از 70% سرچ ها در وب در گوگل انجام می شود، از اینرو می توان اهمیت گوگل را نسبت به سایر موتورهای سرچ بیش از بیش احساس کرد.

گوگل برای رتبه دهی به سایت ها از فاکتورها و پارامترهای گوناگونی استفاده می کند که این پارامترها در قالب الگوریتم های گوگل شناخته می شوند و شناخت و رعایت هرکدام از این فاکتورها باعث افزایش اعتبار سایت نزد گوگل می شود و به همین سبب باعث نمایش سایت شما در نتایج نخست، صفحه اول گوگل می شود.

همچنین گوگل در بشتر مواقع تنها به توضیح مختصری از این الگوریتم ها و حساسیت های موجود برای رتبه دهی سایت صحبت می کند و بیشتر موارد را سئوکاران حرفه ای و به مرور زمان و بدست آوردن تجربه کسب می نمایند.

به همین علت در ابتدای همین مقاله " سئو چیست " Seo را کاری علمی و تجربی خوانده ایم.

تعریف سئو از زبان گوگل

تعریف سئو از زبان گوگل

?What is SEO and how it works

SEO Definition: SEO is an acronym that stands for search engine optimization, which is the process of optimizing your website to get organic, or un-paid, traffic from the search engine results page. ... You do this in hopes that the search engine will display your website as a top result on the search engine results page.

گوگل سئو را اینگونه تعریف کرده است :

Seo مخفف کلمه بهینه سازی موتورهای جستجو می باشد که فرآیند بهینه سازی وب سایت شما را برای دریافت ترافیک ارگانیک ( منظور از ترافیک ارگانیک، ترافیک سایت بدون پرداخت هزینه به گوگل می باشد ) در صفحه نتایج جستجو می باشد. هدف سئو، نمایش سایت شما در نتایج برتر جستجو می باشد.

تعریف سئو از زبان MOZ

تعریف سئو از زبان MOZ

moz که یکی از قدیمی ترین سایت ها و همچنین ابزارهای معرف برای سئوکاران شناخته می شود سئو را اینگونه تعریف کرده است:

?What is SEO

SEO stands for Search Engine Optimization, which is the practice of increasing the quantity and quality of traffic to your website through organic search engine results

moz سئو را اینگونه تعریف کرده است :

Seo مخفف Search Engine Optimization به معنای افزایش مقدار و کیفیت بازدید از طریق وب سایت می باشد.

تعریف سئو از زبان Searchengineland

تعریف سئو از زبان Searchengineland

از معتبرترین سایت های آموزشی سئو در دنیا می توان Searchengineland را نام برد. این وبسایت که بیشتر در بین سئوکاران مرجع آموزش تخصصی سئو نامیده می شود اینگونه سئو را معرفی می کند.

?What is SEO

SEO stands for “search engine optimization.” In simple terms, it means the process of improving your site to increase its visibility for relevant searches. The better visibility your pages have in search results, the more likely you are to garner attention and attract prospective and existing customers to your business

Searchengineland سئو را اینگونه تعریف کرده است :

Seo مخفف بهینه سازی موتورهای جستجو است. به معنای ساده بهبود روند افزایش ویزیت و مشاهده کاربران از طریق جستجوهای مرتبط با سایت شما. هرچند صفحات سایت شما در نتایج جستجو بیشتر دیده شود احتمال جذب مشتری و در معرض دید بودن افزایش پیدا میکند.

ویکی پدیا سئو را اینگونه تعریف میکند

ویکی پدیا سئو را اینگونه تعریف میکند

Search engine optimization (SEO) is the process of improving the quality and quantity of website traffic to a website or a web page from search engines.[1] SEO targets unpaid traffic (known as "natural" or "organic" results) rather than direct traffic or paid traffic. Unpaid traffic may originate from different kinds of searches, including image search, video search, academic search,[2] news search, and industry-specific vertical search engines

Seo فرایند بهبود و افزایش کیفیت و کمیت ترافیک وبسایت در موتورهای جستجو می باشد. سئو ترافیک پرداخت نشده یا ارگانیک می باشد. ترافیک پرداخت نشده ممکن است از انواع مختلف جستجوها، از جمله جستجوی تصویر، جستجوی ویدیو، جستجوی آکادمیک، جستجوی اخبار و موتورهای جستجوی عمودی خاص صنعت نشات گرفته باشد.

نظر الکسا درباره سئو

نظر الکسا درباره سئو

What Is SEO? A Get-Started Guide to Search Engine Optimization

Search engine rankings are a winner-takes-all game. The top three results have click-through rates of 30% – 10%; by position nine, that’s dropped to just 2%. If your website doesn’t appear on page one for relevant search terms, it’s not reaching its full potential

رتبه بندی موتورهای جستجو یک بازی برد برد است. سه نتیجه برتر دارای نرخ کلیک 30٪ تا 10٪ می باشند. وقتی که موقعیت سایت شما 9 باشد این مقدار نرخ کلیک به 2٪ کاهش می یابد. اگر وب سایت شما برای جستجوی عبارات مرتبط در صفحه یک نشان داده نشود، به اهداف خود نمی رسد.

ثبت نام در سایت تولید محتوا
Hover me!

۰۲۱-۷۷۶۵۳۵۹۵

۰۹۹۳۱۴۹۷۴۵۹

بستن