آخرین مقالات

Lsi چیست و ال اس آی در سئو چه تاثیری دارد؟

 1. Home
 2. /
 3. مقالات کُدُ سئو
 4. /
 5. Lsi چیست و ال...

LSI یا Latent Semantic Indexing همان عبارات و کلماتی هستند که در زمانی که کاربر در مورد موضوعی در حال جستجو در گوگل است، گوگل آن ها را به کاربران پیشنهاد می کند. این عبارات برای تحقیق کلمات کلیدی در سئو سایت بسیار اهمیت دارند. در این مقاله  به بررسی مفهوم این عبارات در استراتژی سئو و تاثیر آن ها در سئو می پردازیم و همچنین چگونگی استفاده از  LSI در سئو را فرا می گیریم.

LSI یا ال اس آی چیست؟

LSI یا ال اس آی چیست؟
LSI یا ال اس آی چیست؟

از لحاظ معنا و مفهوم عبارت LSI یا Latent Semantic Indexing به معنای یافتن رابطه پنهانی بین کلمات می باشد. زمانی که کلماتی در کنار هم قرار می گیرند و عبارتی را ایجاد می کنند می توانند معنا و مفهومی متفاوت پیدا کنند. در نتیجه وقتی کاربری یک عبارت یا کلمه ای را در گوگل جستجو می کند، گوگل از طریق این فرآیند قادر است منظور کاربر را تشخیص دهد که دنبال چه موضوعی می گردد بنابراین می تواند دقیق ترین و نزدیک ترین نتایج در مورد آن موضوع را به کاربر نمایش دهد.

فرآیند تشخیص گوگل در NLP یا Natural Language Processing که داده هایی از اطلاعات زبان شناسی و مهندسی اطلاعات است، بررسی می شود. این داده ها و اطلاعات چگونگی تفسیر زبان انسان توسط ماشین ها را نشان می دهد. مدل توزیع در این فرآیند مفهومی و سماتیک است که یک قسمت مهم این فرایند محسوب می شود. نخستین بار در سال 1980 این مدل توسعه یافت که پس از آن الگوریتم ماشین لرنینگ را گوگل بر اساس آن ساخت. در نتیجه این نوع توزیع فهم عبارات و کلمات کلیدی توسط کاربر بیشتر می شود و می توان بهتر آن ها را طبقه بندی کرد. در قسمت چگونگی کارکرد ال اس آی در این مورد بیشتر صحبت می کنیم.

هوشمندی موتورهای جستجو به حدی است که قادر به شناسایی زمینه محتوا و کلمات هم معنی مرتبط با کلمات کلیدی می باشد. ال اس آی ها دارای زمینه های مشابهی هستند و در اکثر مواقع با یکدیگر پیدا می شوند. معمولا افراد تصور می کنند LSI فقط کلمات مترداف یکدیگر هستند که این نوع تفکر اشتباه است.

کلمات کلیدی LSIچیست؟

کلمات کلیدی LSIچیست؟
کلمات کلیدی LSIچیست؟

طبق گفته کارشناسان سئو اگر در مورد اتومبیل مطلبی ایجاد می کنید کلمات کلیدی مانند خودرو ، موتور ، جاده ، لاستیک ، وسیله نقلیه و گیربکس اتوماتیک همان کلمات کلیدی ال اس آی می باشند.

براساس نظر جان مولر گوگل، کلمات کلیدی به عنوان ال اس آی وجود ندارد. بطور معمول کلماتی که یک موتور جستجو استفاده می کند با کلماتی که اطلاعات جستجو شده در آن ها نشان داده می شود یکسان نیستند. برای مثال در مورد پایان تابستان و شروع پاییز می خواهید اطلاعاتی بدست آورد ولی اینترنت شما قطع شده است. بنابراین تصمیم می گیرید به کتابخانه مراجعه کرده و یک دایره المعارف بردارید. سپس برای رفتن به صفحه مورد نظر می توان به جای ورق زدن تصادفی هزاران صفحه، مستقیم به فهرست دایره المعارف رفته و از آنجا صفحه مورد را جستجو کنید.

کارکرد LSI در سئو چگونه است؟

کارکرد LSI چگونه است؟
کارکرد LSI چگونه است؟

اساس کار ال اس آی ها توزیع ارزش کلمات است به عبارت دیگر برای اینکه محاسبات راحت تر صورت گیرد بوسیله این فعالیت محاسباتی ماتریس به اجزای سازنده خود تقسیم می شود در این صورت ماشین می تواند این ماتریس ها را ساده تر بررسی کند.

زمانی که یک رشته از کلمات می خواهد توسط این الگوریتم تجزیه و تحلیل شود در مرحله اول ال اس آی اقدام به حذف همه حروف ربط، پسوندها، پیشوندها و کلمات اضافی می کند. در این صورت برای دسترسی به معنی اصلی کلمات آن ها را ایزوله می نماید. برای مثال در هنگام سرچ عبارت “دانلود پی دی اف گاو بنفش اثر ست گادین” نخست کلمات اضافی پرکاربرد این عبارت توسط گوگل حذف می شود تا فقط عبارت ” گاو بنفش و ست گادین ” باقی بماند. در این صورت ماشین لرنینگ گوگل با یک آنالیز ساده در می یابد که گاو بنفش کتابی از ست گادین است و در نهایت به کاربر نتایجی را که شامل گاو بنفش ست گادین نمایش می دهد.

ال اس آی (LSI) در سئو چه تاثیری دارد؟

کارکرد LSI چگونه است؟
کارکرد LSI چگونه است؟

در سال های گذشته اساس رتبه سایت ها از نظر موتورهای جستجو، چگالی کلمات کلیدی به کار رفته در محتوای سایت بود. اما در حال حاضر این روش رتبه بندی سایت ها تغییر کرده و اساس کار الگوریتم های گوگل به سوی رابطه بین کلمات و مفهوم آن ها رفته است. در این صورت محتواهایی که بوسیله چگالی بالای کلمات کلیدی در صدر نتایج جستجو قرار گرفته اند حذف شده و به جای آن ها سایت هایی که دارای محتوایی با کیفیت بوده اند جایگزین شده اند. توسط این الگوریتم گوگل موضوع محتوای یک نوشته را متوجه شده و می داند بر اساس چه کلمات کلیدی باید یک سایت را رتبه بندی کند.

دستورالعمل دیگری را گوگل برای فرآیند ارزیابی محتوا و رتبه بندی سایت ها استفاده می کند روش  Search Quality Evaluator Guidelines است که برای افزایش کیفیت محتوا به کار می رود. در این فرآیند نیز نشانی از ال اس آی ها دیده می شود که آن ها می توانند روی یک محتوا برای کسب رتبه مثبت از گوگل موثر باشند.

ویژگی های محتوای باکیفیت از نظر گوگل

یک محتوای با کیفیت برای اینکه بتواند از گوگل رتبه خوبی بگیرد باید شامل موارد زیر باشد.

 • شناختن کوئری ها:

اینکه محتوا به شکلی نوشته شده باشد که گوگل بتواند تشخیص دهد که نوشته در مورد چه موضوعی صحبت می کند. زیرا گوگل به دنبال این است که کاربران دنبال چه چیزهایی هستند و آن ها اغلب چه سوالاتی را در گوگل جستجو می کنند.

 • اضافه کردن کوئری ها:

در محتوای تولیدی باید کوئری ها و عبارات کلیدی در چگالی مناسبی تکرار شوند. برای مثال اگر فایلی برای دانلود در سایت قرار داده می شود باید در داخل صفحات چندین مرتبه دکمه دانلود اشاره شود.

 • کوئری های وبسایت:

معمولا وقتی کاربران یک محصول یا خدمت خاصی را در سایت جستجو می کنند، اسم سایت را نیز در داخل عبارت جستجو می کنند. همانطور که گفتیم در ال اس آی های کلمات در کنار یکدیگر معنی پیدا می کنند و یک کلمه بصورت جداگانه معنی خاصی ندارد.

استفاده از کلمات کلیدی LSI چه مزایایی دارد؟

استفاده از کلمات کلیدی LSI چه مزایایی دارد؟
استفاده از کلمات کلیدی LSI چه مزایایی دارد؟

طی سال های مختلف در گوگل تعداد بی شماری کلمه جستجو می شود که قبلا در گوگل توسط هیچ کاربری سرچ نشده اند. بنابراین گوگل برای اینکه کلمات و عبارات کلیدی را بهتر درک کند، الگوریتم های خود را هر چند وقت یک بار تغییر می دهد. قرار دادن کلید واژه ها و عبارات کلیدی LSI در محتوای تولیدی سایت می تواند سبب افزایش زمینه محتوا شوند و مزایای زیادی را برای سایت شما به ارمغان آورند که به شرح زیر می باشند:

1. استفاده از این کلمات کلیدی LSI سبب افزایش رتبه وب سایت در موتورهای جستجو می شود:

زیرا وجود این LSI و عبارات مترادف به موتور جستجو در درک بهتر صفحه سایت کمک کرده و می تواند سبب افزایش قدرت رتبه بندی گوگل شود.

2. این کلمات کلیدی مفهومی و معنایی می توانند ارتباط محتوای را بهبود بدهند:

استفاده از کلمات کلیدی هم معنی و مرتبط با کلمه کلیدی اصلی سبب می شود که محتوای غنی تری تولید شود. همچنین از بوجود آمدن این تصور که تنها به خاطر پر کردن صفحه از کلمات کلیدی، متن در سایت قرار داده شده است در ذهن مخاطب و گوگل جلوگیری می کند.

3. به کار گیری کلمات ال اس آی سبب افزایش تعداد افرادی می شود که محتوای سایت را پیدا می کنند:

زمانی که از کلمات کلیدی LSI در محتوا استفاده می شود برای کاربران تجربه جستجوی بهتری فراهم می گردد. همچنین این موضوع سبب بهبود فاکتورهای مختلفی مثل زمان صرف شده در یک صفحه، نرخ پرش می شود که در رتبه بندی سایت از نظر گوگل بسیار مهم هستند.

با ذکر این مزایا برای استفاده از کلمات کلیدی ال اس آی ها در محتوای سایت می توان تاثیر آن ها در رتبه بندی سایت را نتیجه گرفت. البته هر چیزی که دارای مزایایی است مطمئنا دارای معایبی نیز خواهد بود که LSI نیز از این موضوع مستثنی نیستند و یک نقص کوچک دارند. ال اس آی ها محدودیت هایی را در روش نمایه سازی دارند که همین موضوع برای LSI یک عیب محسوب می شود. زیرا در روش LSI :

 1. تمام حروف ربط و اضافه حذف می شوند و کلمات را  ندید می گیرد.
 2. در این روش تمایزی بین کلمات مرتبط ایجاد نمی شود و همه به یک معنی گرفته می شود.
 3. در این روش نمی تواند ایده‌های اساسی و کنایه را تشخیص دهد، بنابراین در برخی موارد امکان مطابقت نداشتن معنی کلمات با معنای متن وجود داشته باشد.

چگونه کلمات کلیدی ال اس آی (LSI) را پیدا کنیم؟

چگونه کلمات کلیدی ال اس آی (LSI) را پیدا کنیم؟
چگونه کلمات کلیدی ال اس آی (LSI) را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط می توان از ابزارهای رایگان و غیر رایگان مانند KWfinder، Google AutoComplete، Keyword Planner  استفاده کرد.

چگونه از کلمات کلیدی ال اس آی (LSI) استفاده کنیم؟

استفاده از کلمات کلیدی ال اس آی باید به طور طبیعی و مناسب در تمام صفحات سایت توزیع و قابل دیدن شود. کلماتی که واقعا با کلمه کلیدی اصلی مترداف هستند می توانند به جای کلمات اصلی در محتوا و صفحات سایت استفاده شوند. دقت کنید که همانطور که نباید صفحات سایت را با کلمات کلیدی پر کنید، از استفاده بیش از حد از ال اس آی (LSI) در سایت اجتناب کنید. زیرا ممکن است گوگل آن ها ار به عنوان Keyword Stuffing شناسایی کند.

این کلمات کلیدی باید در قسمت‌ های مختلف صفحه سایت که شامل موارد زیر است استفاده شوند:

 • عنوان صفحه
 • تگ‌های H1 و H2
 • آدرس URL
 • تگ‌های متا
 • تگ Alt Image
 • پاراگراف اول هر متن
 • لینک
 • پاراگراف آخر متن

شیوه رتبه بندی سایت ها در گذشته چگونه بود؟

در ابتدا مدیران سایت از LSI برای بهبود سئوی سایت بهره می بردند. قبل از اینکه از LSI رواج پیدا کنند، محتوای صفحه و متا تگ ها توسط گوگل به شکل مجموعه‌های طولانی از کلمات کلیدی تکرار شده و بدون اطلاعات و موضوع شناسایی می شدند. با ورود ال اس آی ها (LSI) به محتوای سایت، موتورهای جستجو اجازه دارند فقط به محتوای با کیفیت یک صفحه رتبه دهند.

زمانی که در صفحه سئو شده سایت از عبارات کلیدی مرتبط و هم معنی با کلمه کلیدی اصلی استفاده می شود، موتورهای جستجو از صفحه، شرکت، محصولات و خدمات در بهتری خواهند داشت.

شیوه رتبه بندی سایت ها در گذشته چگونه بود؟
شیوه رتبه بندی سایت ها در گذشته چگونه بود؟

نکته مهم اینکه به کار گیری عبارات ال اس آی، خرسندی کاربران سایت و موتورهای جستجو را فراهم می کند. در نتیجه کاربر با مشاهده محتوای با کیفیت آن صفحه را ذخیره می کند که سبب نرخ تبدیل سایت را تا حد زیادی افزایش می دهد. زیرا کاربر زمان بیشتری را برای مطالعه محتوای سایت در سایت سپری می کند.

آیا واقعا کلمات کلیدی ال اس آی (LSI) وجود دارند؟

در بسیاری از جاها می شنویم که استفاده از LSI ها در متن و نوشته سایت بسیار اهمیت دارد. طبق گفته جان مولر از گوگل، ال اس آی های گوگل توسط هیچ ابزاری استخراج نمی شوند و ابزارهایی مانند KWfinder و  Google AutoComplete که کار جمع آوری LSI ها را انجام می دهند فقط با یک سرچ ساده در گوگل این اطلاعات را بدست آورند. زیرا همانطور که گفتیم در نتیجه ورود کلمات جدید در موتورهای جستجو، بطور دائم گوگل نیز الگوریتم های هوش مصنوعی خود را تغییر می دهد. بنابراین امکان دارد کلمات مرتبط و ال اس آی هایی که در حال حاضر برای یک کلمه کلیدی دیده می شود، روزی دیگر بطور کامل تغییر کنند.

در الگوریتم رنک برین گوگل متن ها تبدیل به  وکتور و داده های ریاضی می شوند و توسط تعداد زیادی داده، آن ها بررسی می کند. وقتی این داده ها اضافه می شوند باعث تغییر در الگوریتم و نتایج آن می گردد. این الگوریتم همه داده های سطح اینترنت را با زبان های مختلف به عنوان یک پایگاه داده در نظر می گیرد و در نتیجه انتشار هر محتوایی در سطح وب سبب تاثیر روی این الگوریتم می شود.

چگونه مارکترها و سئوکارها می توانند از LSI استفاده کنند؟

چگونه مارکترها و سئوکارها می توانند از LSI استفاده کنند؟
چگونه مارکترها و سئوکارها می توانند از LSI استفاده کنند؟

در حال حاضر گوگل بوسیله الگوریتم BERT می تواند یک کلمه را در ارتباط با کل عبارت بررسی کند تا بفهمد که دقیقا یک کلمه کلیدی دنبال چه چیزی می باشد.

فرآیند LSI به تولید کنندگان محتوا کمک می کند تا محتوایی که تولید می شود با کلمه کلیدی اصلی ارتباط بیشتری داشته باشد. در نتیجه این محتوا می تواند کیفیت بالاتر داشته و برای موتورهای جستجو نیز بهتر قابل درک باشد.

امتیاز شما با موفقیت ثبت شد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط