آموزش سئو SEO – بهینه سازی موتور های جستجو

آموزش صفر تا 100 سئو به همراه بهترین تکنیک ها 

کاملا رایگان و اصولی 

با مشاهده این آموزش SEO می تونی هرسایتی رو به صفحه اول گوگل بیاری و برای خودت یک شغل عالی با درآمد بالا داشته باشی…

سئو چیست ؟

سئو چیست ؟ چرا باید سئو یاد بگیریم؟

سئو (seo) به فعالیت هایی علمی و تخصصی گفته می شود که موجب افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو برای موتورهای جستجوگر همانند گوگل می شود.

به زبان ساده تر می توان سئو را کارها و فعالیت هایی دانست که باعث می شود سایت شما در یکسری از کلماتی که مخاطبین در گوگل سرچی میکنند بالاتر از سایر سایت ها به نمایش دربیاید.

چرا باید سایت خود را سئو کنیم

سئو مخفف عبارت search engine optimization هست که معادل بهینه  سازی موتوهای جستجو است. به بیان ساده تر سئو مجموعه کارهایی است که در ارتباط با یکدیگر به بهبود رتبه سایت در نتایج جستجوی موتور های جستجو کمک می کند. در واقع هدف از سئو این است که نیاز کاربران مورد نظر خود را که به خدمات و محصولات شما نیاز دارند شناسایی کنید و بتوانبد این خدمات و محصولات را به بهترین نحو ممکن و با بالاترین کیفیت به کاربران عرضه کنید.

در نظر داشته باشید که کاربران مورد نظر شما از طریق گوگل و سایر موتور های جستجو قادر هستند با وب سایت شما آشنا شوند و از خدمات و محصولات شما استفاده کنند ، پس نیاز است تا موتور های جستجو مخصوصا گوگل را متوجه کنید که شما یک پله بالاتر از سایر رقیبانتان هستید و پاسخ بهتر و کامل تری برای نیاز های کاربران ایجاد کرده اید تا موتور های جستجو هم شما را بالاتر از سایر رقیبانتان در نتایج جستجو های کاربران نشان دهید و از این طریق ترافیک بیشتری وارد سایت شما شود و بتوانید کسب خود را بیشتر و بیشتر رشد دهید.

آشنایی با موتور های جستجو

موتور های جستجو مانند پلی هستند که کاربران برای یافتن پاسخ جستجو هایشان باید باید از طریق این پل اقدام کنند. تفاوت موتور های جستجو با پل در این است که موتور های جستجو قادر هستند پاسخ ها را آنالیز کنند و پاسخ هایی که بهتر می تواند جستجوی کاربران را پوشش بدهد و نیاز های شان را برطرف کند انتخاب کنند و به کاربر نشان بدهد.

در واقع موتور های جستجو به قدری هوشمند هستند که می توانند محتوا های وبسایت های مختلف را بر اساس کیفیت دسته بندی کنند و تصمیم بگیرند که مخاطب کدام محتوا را مشاهده کند و کدام را مشاهده نکند.

پس اگر گوگل و سایر موتورها انقدر باهوش هستند تا محتوای مناسب و نا مناسب را تفکیک کنند و به کاربر نشان دهند چه نیازی است تا وبسایت خود سئو کنیم یا به عبارت دیگر برای موتور های جستجو بهینه کنیم.

هدف از سئو چیست ؟

ما در فعایت سئو و بهینه سازی وبسایت دنبال این هستیم تا به گوگل و سایر موتور های جستجو ثابت کنیم که محتوای وب سایت ما کیفیت بالایی دارد و می تواند نیاز های کاربران را به طور کامل پوشش دهد. تصور کنید همین الان که فکر می کند بهترین محتوا را برای مخاطب آماده کرده اید و منتظر هستید تا گوگل محتوای شما را در صفحه اول خود به کاربران مورد نظر نشان دهد ، رقیبانتان نیز همین فکر را می کنند و تلاش می کنند تا محتوای وب سایت آنها نیز در صفحه اول نتایج گوگل بالا بیاید و کاربران مورد نظر را وارد وبسایت خود کنند.

در حقیقت در اینجا رقابتی بین وب سایت ها برای رسیدن به صفحه اول نتایج گوگل صورت می گیرد و برای پیروزی در این رقابت و کسب جایگاه بالاتر در صفحه نتایج جستجو و جذب حداکثری کاربران و مشتری های احتمالی باید علاوه بر این که به گوگل ثابت کنید محتوای مناسب و بسیار با کیفیتی آماده کرده اید ، باید اعتماد گوگل را هم بدست آورید.

در واقع آماده کردن محتوای با کیفیت پله های اول نردبان رسیدن به صدر نتایج جستجو است و برای طی کردن سایر پله ها باید طوری عمل کنید که گوگل به شما اعتماد کند و مطمون شود محتوای شما همان محتوایی است که کاربرباید در صفحه نتایج جستجو هایش ببیند.

وظیفه شرکت های سئو ها همین است تا کاری کنند کنند که گوگل به وبسایت شما اعتماد کنند و این اعتماد است که باعث می شود شما به صدر نتایج جسجو برسید و از این طریق خدمات و محصولات خود را عرضه کنید و کسب و کار خود را گسترش بدهبد و سود بیشتری کسب کنید.

طبقه بندی سئو

برای اینکه یک سایت برای  موتور های جستجو بهینه شود باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارد و از هر نظر نمره قابل قابل قبولی بگیرد تا بتواند از نظر گوگل شایسته کسب رتبه های بالای صفحه اول نتایج را کسب کند. در واقع یک سایت باید از سه نظر نمره قابل قبولی در سئو بگیرد تا بتواند به جایگاه مدنظر برسد. در ادامه انواع سئو یک وبسایت را معرفی و بررسی می کنیم.

سئو داخلی یا on page

سئو داخلی درون ساختار یک وبسایت صورت می گیرد و تمرکز اصلی در این قسمت بر محتوای وبسایت  و ساختار لینک هایی است که در داخل وبسایت ساخته شده اند. محتوایی که در یک وبسایت درج میشود باید از چند نظر نمره قابل قبولی بگیرد تا بتوان گفت که نمره قابل قبولی درمبحث سئو داخلی داخلی کسب می کند.

فاکتورهای مهم در سئو داخلی

عنوان صفحه (page title)

صفحه شما درباره چه چیزی صحبت می کند ؟ یکی از مهم کار هایی در سئو داخلی مطرح میشود مشخص کردن عنوان صفحات برای کاربر و همچنین موتور های جستجو است. در واقع با این کار به گوگل و سایر موتور های جستجو اعلام می کنید که مطالب موجود در هر صفحه چه مباحثی را شامل میشود و کاربر قرار است چه اطلاعاتی را دریافت کند و از این طریق موتور های جستجو را متوجه موضوع مطالب موجود در آن صفحه می کنید.

همچنین عنوان صفحه شما در کادر نتایج جستجو به کاربران نشان داده میشود و کاربر با مطالعه آن متوجه میشود که می تواند پاسخ نیاز های خود را در سایت شما پیدا کند ، پس هرچقدر عنوان صفحه شما جذاب تر باشد و بتواند کاربر را ترغیب کند تا رو لینک مربوط به شما کلیک کند ، شانس بیشتری برای افزایش ورودی کاربران و مشتریان احتمالی از سمت گوگل خواهید داشت.

تگ توضیحات (meta description)

تگ توضیحات یا همان متا دیسکریپشن کادری است که در زیر عنوان صفحه در صفحه نتایج جستجو نشان داده می شود و معمولا تا  معمولا تا 160 کاراکتر می توانید در به توضیح درباره مطالب موجود صفحه خود بپردازید. متا دیسکریپش اهمیت نسبتا بالایی در سئو دارد و باید بتوانید مطالب حرفه ای و هوشمندانه ای درون این تگ بنویسید تا از این طریق سئوی وبسایت خود را بهبود دهید.

اهمیت متادیسکریپشن ها در چیست ؟

افزایش نرخ کلیک کاربر بر روی لینک شما (ctr) : اگر بتوانید متا دیسکریپشنی بنویسید که جذاب باشد و همچنین کاربر را به کلیک روی لینک شما ترغیب کند مطمئنا بازید صفحات سایت شما افزایش چشمگیری خواهد داشت.

پس در نوشتن متا دیسکریپشن وسواس زیادی داشته باشید و مطالبی بنویسید که محتوای موجود در صفحه سایت تان را به جذاب ترین نحو معرفی کند و کاربر را تشویق به کلیک روی آن کند.

افزایش ورودی سایت

موتور های جستجو مخصوصا گوگل اصلی ترین منبع ترافیک سایت محسوب می شوند و متادیسکریپشن هم نقش زیادی در جلب توجه کاربر و کلیک بر روی لینک شما دارد.

استفاده ازمتا تگ ها

موتور های جستجو و همچنین کاربران باید درک درستی از محتوای سایت داشته باشند و بتواند  ساختار محتوای صفحات سایت به بهترین نحو بررسی کنند.

متا تگ ها از کد های HTML  ای تشکیل شده است که ساختار محتوای سایت شما رو بدون آن که توسط کاربر دیده شوند به موتور های جستجو معرفی می کنند.

تگ های H1 تا H6  اهمیت بخش های مختلف یک متن را نشان می دهند و با استفاده از آن ها می توان عنوان اصلی محتوا و همچنین عنوان های دیگر را بر حسب اهمیت درجه بندی بندی کرد.

ساختار url سئو شده

یکی از فاکتور های تاثیر گذار در سئوی داخلی سایت نحوه ساختار آدرس صفحات وبسایت می باشد. در واقع وجود کلمات کلیدی اصلی در آدرس صفحه مربوطه باعث بهینه شدن بیشتر آن صفحه برای موتور های جستجو می شود و گوگل و سایر موتورها ممکن است شما را در نتایج بالاتری نسبت به رقیبانتان در صفحه نتایج نشان بدهند.

چگالی کلمات کلیدی در سئو محتوا

یکی از کارهای مهم در سئو داخلی این است که به گوگل بفهمانیم موضوع محتوای صفحه در مورد چیست و برای این کار باید کلمه کلیدی اصلی را در ساختار محتوای صفحه به کار ببریم.

قبلا الگوریتم گوگل به این صورت بود که محتوایی که کلمه کلیدی اصلی خود را بیشتر در ساختار محتوای خود بکار ببرند گوگل آنها را در اولویت های بالای صفحه نتایج نشان می داد.

ولی اکنون گوگل الوریتم های خود را تغییر داده و هوشمندانه تر عمل می کند. یعنی اگر کلمه کلیدی خود را بیش از حد در ساختار محتوا بکار ببرید نه تنها به سئو وبسایت خود کمک نمی کنید، بلکه گوگل هم شما را جریمه خواهد کرد و رتبه شما را در صفحه نتایج پایین تر خواهد آورد.

بهینه سازی عکس ها برای سئو سایت

وجود عکس در ساختار محتوا از چند نظر مهم است

از نظر کاربر : وجود تصاویر جذاب و با کیفیت در محتوا نظر مخاطب را به خود جلب می کند و باعث می شود مخاطب زمان بیشتری را به صفحه سایت شما اختصاص بدهد. علاوه بر آن متن خالی از تصاویر موجب اذیت شدن چشم کاربران میشود و ممکن کاربر تنها به همین خاطر صفحه شما را ببندد و صفحه دیگری را برای یافتن پاسخ پرسش های خود باز کند هرچند که ممکن شما کاملترین پاسخ را برای او آماده کرده باشید.

از نظر موتور های جستجو : برای موتر های جستجو مهم است که چقدر به کاربر توجه می کنید. در واقع گوگل و سایر موتورها انتظار دارند  با استفاده از تصاویر و همچنین زیبا کردن ساختار صفحات وبسایت خود تجربه بسیار خوبی را برای کاربران ایجاد کنید. این که تجربه کاربری سایت (ux)  چقدر خوب باشد یکی از فاکتور های مهم گوگل در رتبه بندی وبسایت ها در صفحه نتایج خود است.

لینک سازی داخلی : لینک سازی داخلی از اصلی ترین فاکتور های سئو ذاخلی محسوب می شود. در واقع با لینک دهی از صفحه ای به صفحات دیگر و همچنین تکرار این عمل در همه صفحات علاوه بر اینکه مسیر پیمایش صفحات خود را برای کاربران راحت تر می کنید ، موتور های جستجو هم از این طریق نحوه ارتباط صفحات سایت را درک می کنند.

صفحه ای که برای آن لینک سازی لنجام نشده باشد حکم صفحه ای مرده ای را دارد کم کم از صفحه نتایج گوگل حذف خواهد شد

سئو خارجی

منظور از سئو خارجی فعالیت هایی است که در خارج وبسایت برای بهینه سازی وبسایت برای موتور های جستجور انجام می دهیم. در سئو خارجی فعالیت های مخلفی انجام می شود که در ادامه به معرفی و بررسی برخی از این فعالیت های موثر می پردازیم.

آنالیز رقبا در سئو : بررسی و تحلیل فعالیت هایی که رقیب های تان انجام داده اند یکی از مهم ترین کارهایی است که باید در سئو خارجی وبسایت انجام شود. با این کار می توان فهمید رقیب هایتان که رتبه بالاتری در صفحه نتایج جستجو دارند چه فعالیت هایی برای رسیدن به آن رتبه انجام داده اند و با شناسایی و انجام دادن آن ها و یک گام فراتر گذاشتن از فعالیت های آن ها بتوانید جایگاه خود را در صفحه نتایج بهبود ببخشید.

ابزار های مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه به معرفی و بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

Moz.com : ابزار moz یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین ابزارها در سئوی خارجی و نحلیل رقبا محسوب می شود.  ازاین ابزار برای بررسی موارد زیر استفاده می شود

دامین آتوریتی (Dimain Authority) و پیج آتوریتی (Page Authority) به معنای اعتبار دامنه و اعتبار صفحه

Inbound links : تعداد بک لینک ها

Linking domains تعداد سایت هایی که از آن ها بک لینیک گرفته شده است

Spam score  : بررسی لینک های بی کیفیت داده شده به سایت

Link explorer : بررسی بهترین صفحات سایت از نظر تعداد بکلینک ها و انکر تکست ها

و….

Ahreaf..com : این ابزار رشد ترافیک وبسایت را بررسی می کند و با ارائه گزارش کاملی از لینک های دریافتی و نحوه رشد ترافیک وبسایت دریافت کنید و با تجزیه و تحلیل و استفاده از آن ها رتبه خودتان را بهبود دهید و ترافیک بیشتری را روانه سایت خود کنید. مهم ترین ابزار های این سایت عبارت اند از :

 • ابزار تحلیل رقبا Competitive Analysis
  ابزار جستجوی کلمات کلیدی Keyword Research
  ابزار جستجوی بکلینک‌ها Backlink Research
  ابزار بررسی محتوا Content Research
  ابزار بررسی رتبه سایت‌ها Rank Tracking
  ابزار نظارت بر وب‌سایت Web Monitoring
  سئو تکنیکال : سئو تکنیکال مجموعه کار هایی است که برای ایندکس راحت تر و سریع تر سایت برای موتور های جستجو و کاربران انجام می شود. سئو تکنیکال مباحث فنی و ساختار کد های یک وبسایت را شامل می شود و ارتباطی یا محتوای سایت و فعالیت های سئو خارجی ندارد ولی بهبود آن به کسب امتیاز بالاتر توسط گوگل و سایر موتور های جستجو و همچنین بهبود تجربه کاربری سایت می شود.

سرفصل های سئو تکنیکال

اهمیت فایل robots.txt در سئو

Robots.txt فیلی متنی است که با قرار دادن آن در ریشه هاست وبسایت دستور العل هایی را برای موتور های جستجو تعریف می کند تا موتور های جستجور با استفاده از آن ها بتوانند صفحات یک وبسایت را اینکدس کنند و برخی صفحات را ایندکس نکنند.

آدرس yoursite.com/robots.txt را بررسی کنید و مطمئن شوید که موتور های جستجور اجازه ایندکس مطالب وبسایت شما را دارند.

نقشه سایت sitemap.xml

نقشه سایت یک فایل شامل کد های XML است که در ریشه هاست قرار می گیرد و به موتور های جستجو کمک می کند آدرس صفحات شما بشناسند و صفحات مربوطه را ایندکس کنند. این فایل کمک می کند احتمال ایندکس تمامی صفحات سایت افزایش یابد .

سرعت سایت

سرعت سایت یکی از فاکتور های مهمی است که اخیرا موتور های جستجو به خصوص گوگل اهمیت زیادی به آن داده اند. این مسئله برای کاربران هم مهم است و اگر صفحه یک سایت زمان زیادی برای باز شدن طول بکشد احتمال این که کاربر آن صفحه را ببندد و صفحه سایت دیگری را باز کند بالاتر است.

واکنش گرایی سایت (responsive)

واکنش گرا بودن سایت به این معنا است که صفحات سایت در انواع دستگاه های مختلف مثل دسکتاپ و تبلت و موبایل مطالب را به شکل مناسبی به کاربر نشان دهد و کاربر برای مشاهده مطالب سایت نیازی به زوم کردن زیاد اسکرول های فراوان نداشته باشد و به راحتی بتواند مطالب را ببیند.

نتیجه گیری

سئو بخش های مختلفی دارد که برای کسب رتبه بالاتر در صفحه نتایج موتور های جستجو باید تمامی این موارد رعایت شود.

سئو داخلی و خارجی و همچنین سئو تکنیکال در ارتباط با یکدیگر به بهبود رتبه سایت کمک می کنند و صرف انجام تنها یکی ازآنها نمی تواند نتیجه رضایت بخشی را به ارمغان بیاورد.

 

نمایش متن بستن متن
عضویت در خبرنامه کدُ سئو

اولین نفری باشدی که از آموزش های ما با خبر میشه

انتشار تصاویر و ویدیوهای آموزش سئو سایت کدُ سئو با رعایت حق کپی رایتینگ و لینک دهی به ما آزاد است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه کدُسئو اولین نفر مطالب رو یاد میگیری