آخرین مقالات

تولید محتوا با کیفیت و خوب [نحوه تشخیص کیفیت + نکات مهم]

  1. Home
  2. /
  3. مقالات کُدُ سئو
  4. /
  5. تولید محتوا با کیفیت...

با وجود عصر دیجیتال و اهمیت فضای اینترنتی در رونق کسب کار دیگر این روز ها کمتر کسی است که با عمل تولید محتوا آشنا نباشد. باتوجه به این که ما انواع محتوا متنی، تصویری، صوتی و ویدئویی داریم مشخصا برای عملکرد بهتر در روند تولید هرکدام باید یکسری قوانین مرتبط با سئو و خوانایی را رعایت کنیم.

این قوانین در هر کدام از محتوا ها متفاوت است. برای مثال در محتوای متنی که انواع مدل های رپورتاژ و محتوای تحقیقاتی را شامل می شود، برای جز اولین نتایج جستجو مرورگر بودن نیاز به رعایت اصول نگارشی، چگالی کلمه کلیدی و حتی رعایت مفهوم رسانی صحیح دارید.

در مورد شبکه های اجتماعی نیز همین موضوع صدق می کند و اگر قوانین برنامه های مورد استفاده که هر کدام الگوریتم خاص خود را دارند در محتوا های متنی، صورتی و تصویری شما رعایت نشود متاسفانه بازخورد خوبی در کار خود دریافت نخواهید کرد.

برای تولید محتوا با کیفیت معیار ها و ابزاری وجود دارند که بسیاری از آن ها نظیر سایت های برسی کیفیت سئو و چگالی کلمات کلیدی برای محتوای متنی رایگان و در دسترس اند.

باید توجه داشته باشید که در صورت عدم توجه به کاربردی بودن و اصولی بودن محتوا، رسما محتوای شما از لحاظ جذب مخاطب مردود بوده و تاثیر منفی روی روند بازخورد شما خواهد داشت پس باید بین محتوای خوب و محتوای سطحی تمایز قائل شوید.

انواع محتوا باکیفیت در فضا وب
انواع محتوا باکیفیت در فضا وب

آشنایی با انواع محتوا و اصول تولید با کیفیت آن ها

یک محتوا بسته به نیاز شما می تواند شامل یک نوشته، تصاویر و عناصر چند رسانه ای باشد. شما نمی توانید تنها قوانین تولید محتوا متنی را رعایت کنید و اصول محتوای تصویری را فراموش کنید و آن را به کار نگیرید چرا که لازمه دریافت بازخورد بهتر توجه همه جانبه به کل محتوای شما است. این انواع محتوا شامل :

1. محتوای متنی

از مهم ترین بخش یک محتوا یعنی متن و نوشتار آن شروع کنیم. درست است که یک محتوا با رنگ و تصاویر شکل می گیرد و زیبا می شود اما متن و نگارش در تولید محتوا با کیفیت همواره جایگاه مهم تر و کلیدی تری دارد.

این کلمات هستند که جستجو می شوند و مخاطب با کلمات و جملات سوال خود را بیان کرده و به دنبال پاسخ آن می گردد. محتوای متنی شما می تواند حال تحقیقاتی داشته باشد و به صورت یک مقاله نگارش شود.

یا می تواند با اهداف تبلیغاتی به صورت رپورتاژ (معرفی محصول) باشد و اهداف کاری مدنظرتان را دنبال کند. در محتوای متنی اولویت با رعایت اصول نگارشی خواهد بود.

این اصول شامل رعایت نقطه گذاری رعایت فاصله و پاراگراف بندی، رعایت علائم نگارشی و جمله بندی صحیح است. مکمل این اصول معنی و مفهوم محتواست به این صورت که ساختار درست برای تولید محتوا با کیفیت همواره باید رعایت شود.

این ساختار یعنی متن با یک مقدمه شامل چکیده ای از محتوا آغاز و در بدنه به مسائل نام برده در مقدمه پرداخته شود و در نهایت با یک نتیجه گیری مناسب پاسخ های لازم به سوالات مخاطب داده شود. همچنین خوب است میزان کلمات یک محتوا معمولا بیش از ۱۰۰۰ کلمه باشد تا روند رتبه بندی بهتری توسط موتور جستجوگر داشته باشد.

نکته بعدی کلمه کلیدی یا کلید واژه است که باید در ابتدای نگارش متن به طور صحیح (براساس کلمات پر بازدید مربوط به موضوع شما) انتخاب شده و در عنوان، مقدمه، زیر عکس، بدنه و نتیجه گیری به فاصله حدودی هر ۱۰۰ کلمه یک بار تکرار شود تا چگالی آن به طور دقیق رعایت شود.

پیشنهاد گوگل برای کلمه سئو
پیشنهاد گوگل برای کلمه سئو

در کنار کلمه کلیدی اصلی یکسری کلمات کلیدی فرعی نیز وجود دارند. با سرچ کلمه اصلی می توانید در قسمت پیشنهادات مرورگر آن ها را مشاهده و از آن کلمات در متن خود به طور پراکنده استفاده کنید.

2. محتوای تصویری و اینفوگرافی

هر گونه محتوا که در آن تصویری استفاده شده باشد حتی اگر به صورت اینفوگرافی باشد محتوای تصویری است. اینفوگرافی از دو کلمه info به معنای اطلاعات و graph به معنی رسم خط تشکیل شده و مفهوم آن تصاویری گویا با واژه های محدود است.

جالب است بدانید لینک های ورودی به یک صفحه که در نظر گوگل یکی از مهم ترین نکات در الگوریتم های رتبه بندی هستند برای محتوای تصویری ۱۲ برابر مهم تر از محتوای متنی به شمار می رود.

در تولید محتوا با کیفیت تصویری اولین معیار اندازه صحیح و کیفیت تصویر است. توجه داشته باشید اگر تصویر شما بی کیفیت یا دارای اندازه ای غیر استاندار باشد مشخصا ارزش محتوای شما را پایین می آورد و این یعنی شما در تولید محتوا با کیفیت ضعیف عمل کرده اید.

البته دقت داشته باشید معیار فقط اندازه و کیفیت نیست و عکس مورد نظر باید با محتوای شما همخوانی داشته باشد و نامربوط نباشد. اندازه تصاویر بسته به نوع محتوای شما متغیر است اما اندازه پیشنهادی ما برای تصاویر مورد استفاده در سایت ها ابعاد ۱۲۰۰× ۶۰۰ پیکسل است.

در محتوای تصویری رنگ ها خود دارای جایگاه مهمی هستند و ترکیب رنگی خوب، آزار ندادن چشم و همخوانی آن با محتوا از جمله نکاتی هستند که برای تولید محتوای با کیفیت رعایت آن ضروری تلقی می شود.

3. ویدئو و عناصر چند رسانه ای

شما به عنوان یک کارشناس تولید کننده محتوا باید بدانید همواره یک ویدیو بهترین وسیله برای انتقال پیام و جلب توجه مخاطب به کامل ترین شکل ممکن است. حدودا ۴۰% از کاربران در فضای مجازی به محتوای چند رسانه ای توجه و علاقه بیشتری نشان می دهند. ویدئو ها مانند تصاویر با ذهن مخاطب بازی می کند.

این روز ها که کمتری کسی حوصله خواندن متن های طولانی را دارد، یک ویدئو یا صوت می تواند برای ارتباط با کاربرانتان به بهترین شکل ممکن عمل کند.

البته جدا از استفاده از عناصر چند رسانه ای در بستر های مخصوص آن همچون اینستاگرام و یوتیوب، با استفاده کردن از محتوای چند رسانه ای مناسب در وبسایت ها و وبلاگ ها می توان کارایی سایت و بازدید خود را چندین برابر کنید. قوانین مربوط به سایز و رنگبندی در رابطه با ویدئو نیز همانند محتوای تصویری صدق می کند.

اصول تولید محتوا با کیفیت
اصول تولید محتوا با کیفیت

اصول تولید محتوا با کیفیت در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام

با استفاده روز افزون کاربران فضای مجازی از برنامه های ارتباطی نظیر اینستاگرام متخصصین حوزه تولید محتوا به فکر کشف الگوریتم های مورد استفاده در این برنامه ها افتادند.

به خودی خود برنامه اینستاگرام با مرور زمان به بستری عالی برای کسب کار و رسیدن به درآمد برای کوچکترین و بزرگترین مشاغل تبدیل شد. تولید محتوا با کیفیت در این برنامه با چالش هایی روبرو است.

با قابلیت های جدید اینستاگرام همچون ریلز و igtv این الگوریتم ها نقش مهم تری نیز پیدا کرده اند. شما همواره بر اساس میزان بازدید اولیه، لایک و کامنت در نظر اینستاگرام تبدیل به پیج پربازدید می شوید.

پس تولید محتوا با کیفیت در این برنامه به معنی شناخت مخاطب و تولید محتوا مناسب با سلیقه مخاطبتان برای جذب بیشتر او است. سپس اینستاگرام در جهت افزایش بازدید کار شما پست یا محتوای شما را در اکسپلور نمایش می دهد و این باعث افزایش بیشتر بازدید های شما خواهد شد.

توجه داشته باشید رمز موفقیت و دیده شدن در اینستاگرام فعالیت دائمی و روزانه با توجه به محدودیت های اینستاگرام خواهد بود. این محدودیت ها شامل تعداد پست در طول روز که بهتر است برای نمایش به تمامی کاربران از ۳ پست در روز فراتر نرود و تعداد لایک و کامنت که ساعتی ۲۰ عدد میزان نرمال آن است تا توسط اینستاگرام روبات شناخته نشوید.

آنالیز بازدید ها و لایک در اینستاگرام
آنالیز بازدید ها و لایک در اینستاگرام

جهت برسی و آنالیز بازدید ها و لایک های خود در صورتی که پیج شما پابلیک بوده و یکی از فرمت های مخصوص همچون بیزینس، پرسونال بلاگ، آرتیست شاپ و غیره را داشته باشد طبق عکس زیر می توانید در بخش insight تمامی اطلاعات آنالیز شده مربوط به بازدید محتوایتان را برسی کنید.

اصلی ترین خصوصیات محتوا با کیفیت

برای تولید محتوا با کیفیت ابتدا باید با اصول سئو آشنا شوید. این اصول را در بخش قبل تا حدی توضیح داده ایم. البته این را در نظر داشته باشید این قوانین دائما در حال تغییر اند پس شما به عنوان تولید کننده یک محتوای خوب و کاربردی باید اطلاعات خود را همواره به روز نگه دارید. این را بدانید که خلاقیت شما در تولید محتوا مهم ترین عنصر مورد نیاز برای تولید محتوا با کیفیت خواهد بود. یک محتوای با کیفیت و اصولی از دو بخش اصلی مفهوم و ساختار تشکیل شده است.

به همان میزان که رعایت قوانین ساختاری مهم است میزان علاقه کاربر به محتوای شما و میزان زمانی که صرف بازدید از آن می کند نیز اهمیت دارد. زمانی که محتوای شما روان و کاربردی باشد، یعنی تمام اطلاعات لازم که مخاطب به دنبال آن است در محتوای شما وجود داشته باشد کاربر جذب شده و همین موضوع رتبه مطلب شما را برای موتور جستجو بالا تر می برد.

اگر یک محتوا با تمام قوانین هم تهیه شود اما در نهایت پر از بیهوده گویی و سخنان نا مرتبط باشد به هیچ وجه قابل رتبه بندی نخواهد بود. شما برای تولید محتوا با کیفیت باید بدانید یک محتوای خوب هرگز در هیچ بخشی کپی شده و تکراری نباید باشد و باید کاملا منحصر به فرد تعبیه شود.

چگونه محتوای خوب تولید کنیم؟
چگونه محتوای خوب تولید کنیم؟

چگونه محتوای خوب تولید کنیم؟

1. رعایت ساختار

اولین قدم کشیدن یک ساختار مناسب برای محتواست. کلمه کلیدی شما چیست؟‌ آن را محور قرار دهید و هر موضوعی که باید در مورد آن صحبت شود حول آن محور بنویسید. حالا زمان طبقه بندی عناوین است.

باید به طوری عناوین را رده بندی کنید که به ترتیب مطلب شما از مقدمه شروع شود (خلاصه ای از محتوا) و با پاسخ دهی به سوالات مربوطه به عنوان متن را در نهایت با یک نتیجه گیری مناسب و کاربردی محتوا پایان یابد.

2. ایده های نو و منحصر به فرد

درست است که برای تولید یک محتوا، برسی سایت های مشابه برای گرفتن ایده موردی ندارد، اما به یاد داشته باشید که اگر محتوای شما از لحاظ مطالب شبیه (حتی با جمله بندی و ظاهر متفاوت) به محتوای سایرین باشد هیچ مزیت رقابتی ای نسبت به دیگر سایت ها ندارید. در نتیجه مخاطبی نخواهید داشت.

3. استفاده از تیتر طولانی و جذاب

یکی از کلیدی ترین نکات تیتر بندی و جمله مورد استفاده در عناوین متن شما است. هر چقدر عنوان شما طولانی و جامع تر باشد احتمال این که پاسخ سوال مخاطب در جمله شما باشد بیشتر است. پس باعث افزایش بازدهی مطلب شما خواهد شد.

4. رنگ ها و تصاویر چشم نواز باشند

شاید متن خود پر از نکته باشد اما چیزی ذکه بدیهی است اهمیت تصویر در جلب توجه کاربر است که نهایتا منجر به بالا رفتن بازدید سایت شما خواهد شد. باید توجه داشته باشید عکس مورد استفاده شما جذاب باشد و در نظر اول نظر کاربر را جلب کند.

همچنین هم در تصویر هم در دیزاین سایت نباید رنگ های آزار دهنده چشم وجود داشته باشد. این به خودی خود ضعف در کار شما محسوب می شود.

ارزیابی کیفیت محتوا
ارزیابی کیفیت محتوا

چگونگی ارزیابی کیفیت محتوای تولید شده با چند راهکار ساده!

در مرحله اول این خود شما هستید که باید به محتوایتان دقت داشته باشید و دقیقا طبق آنچه کارفرما از شما خواسته محتوا را با توجه به نکات ذکر شده تولید کنید. سپس با ابزار های مختلف شروع به ارزیابی محتوا بکنید.

در این جا در جهت تولید محتوا با کیفیت برای برسی هر قسمت از متن نظیر علائم نگارشی، گرامر (برای محتوا های انگلیسی)، چگالی کلمه کلیدی، محتوای یونیک (کپی نبودن) یک سایت به شما معرفی می کنیم تا بتوانید به آسانی محتوای خود را ارزیابی کنید و در نهایت تولید محتوای باکیفیت را به درستی انجام دهید.

  • برنامه ویراستیار : جهت برسی علائم نگارشی
  • برنامه گرامرلی : جهت برسی گرامر صحیح جملا در محتوا های انگلیسی
  • Keyword Density : جهت برسی چگالی کلمه کلیدی
  • optimum : جهت تغییر اندازه عکس به طور استاندارد و دقیق

در مرحله آخر نیز ویراستار یا ناظر مربوطه صحت عملکرد شما را برسی کرده و در نهایت محتوا را تایید یا رد می کند.

دلایل تمایز تولید محتوای با کیفیت و محتوای سطحی

هدف شما در تهیه و تنظیم یک محتوا جذب کاربر و بالا بردن بازدید است. این هدف تنها در صورتی دنبال خواهد شد که شما برای تولید محتوای با کیفیت خود زمان بگذارید و از نکات ریز و درشت آن سرسری نگذرید.

اگر یک محتوای کپی شده پر از ایراد نگارشی و بیهوده گویی را مبنای پیشرفت کسب و کارتان قرار دهید، عملا دچار پسرفت خواهید شد و همه هزینه ها و زمان گذاشته شده برای کارتان هیچ می شود.

 متاسفانه در بسیاری مطالب چنین ضعف هایی می بینیم و این به دلیل کم کاری افراد در حوزه تولید محتوا با کیفیت است. تفاوت اصلی را میان این دو محتوا زمانی خواهید فهمید که محتوای با کیفیت شما جز لینک های اول در جستجوی گوگل قرار گیرد و شما تازه متوجه شوید چقدر در جذب مخاطب موفق بوده اید.

5/5 - (2 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط