طراحی پورتال

طراحی و پیاده سازی انواع پورتال ها
کد سئو در زمینه طراحی انواع پورتال های سازمانی و رزرواسیون های داخلی و خارجی و هم چنین اتوماسیون های اداری و تجاری فعالیت داشته و در این راستا برای شرکت های مختلفی پروژه ایجاد کرده است.

معرفی برخی از طراحی های پورتال

طراحی پورتال بسته به نوع سفارش مشتریان می تواند متفاوت باشند. برخی برای مدیریت مجموعه خود نیازمند پورتال هستند و برخی برای مدیریت مشتریان خود. لذا طراحی پورتال انواع مختلفی دارد.

هزینه پلن های طراحی پورتال کدُ سئو

پلن های ویژه برای مشتریان به همراه بالاترین و بهترین کیفیت

برخی از نمونه کارهای طراحی پورتال

رزرواسیون هتل سفید پوشان

سیستم مدیریت آزمایشگاه دانشگاه آزاد

سیستم مدیریت پروژه

اتوماسیون اداری هتل اسپیناس

ویژگی های طراحی پورتال کد سئو

طراحی رسپانسیو کد سئو

طراحی رسپانسیو

طراحی سایت واکنش گرا نسبت به اکثر دستگاه ها مانند گوشی موبایل و تبلت و...

گزارش گیری دقیق با کد سئو

گزارش گیری دقیق

ایجاد گزارش های دقیق و کاملا کاربردی مطابق با الگوریتم های روز دنیا

طراحی کاربرپسند با کد سئو

طراحی کاربرپسند

طراحی کاربرپسند سایت برای استفاده راحت تر کاربران و در نتیجه آن علاقمندی بیشتر مشتریان

سهولت در مدیریت با کد سئو

سهولت در مدیریت

یکی از ابزارهای مدیریت نیروی انسانی و منابع مختلف استفاده از موتور آنالیز پورتال ها می باشد.

پیام های هشدار کد سئو

پیام های هشدار

استفاده از پیام های هشدار و رویداد ها برای جلسات و ... برای یادآوری و راهنمایی به جهت مدیریت فعالیت ها

سطح دسترسی کاربران کد سئو

محدود کردن دسترسی کاربران

محدود کردن کاربران در صورت لزوم با استفاده از پروتکل های مورد نظر

مراحل طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت در سه مرحله انجام می پذیرد

پیاده سازی کد های کد سئو

پیاده سازی کد های سایت

قابلیت واکنشگرا نسبت به دستگاه ها به کاربران اجازه می دهد تا سایت را در موبایل و تبلت و لپ تاپ براساس اندازه صفحه به طور مناسب ببینند.

طراحی گرافیکی کد سئو

طراحی گرافیکی

بعد از تایید شما نسبت به وایرفریم طراحان شروع به ایجاد طرح گرافیگی نسبت به نمونه ارائه شده خواهند کرد.

طراحی وایرفریم کد سئو

طراحی وایرفریم

با در نظر گرفتن نوع و نمونه کسب و کار و نیازمندی شما، ابتدا طرح اولیه برای تمام صفحات ترسم می شود تا ساختار ها و چیدمان المان ها مشخص شود.

مشاروه مارکتینگ کد سئو

هزینه طراحی و پیاده سازی پورتال شما چقدر خواهد شد؟

درواقع برای پورتال های سازمانی نمی توان هزینه ثابت در نظر گرفت چرا که هر پورتال و یا سامانه ای که طراحی و پیاده سازی می شود کاملا شخصی سازی شده است و هزینه های جاری آن براساس میزان فعالیت و زمان و تکنولوژی مورد استفاده در آن مشخص می شود. بنابراین می بایست ابتدا اطلاعات مربوط به فعالیت هایی که باید به آن پرداخت مشخص شود تا بتوان حداقل هزینه را برآورد کرد. شما می تونید برای راهنمایی و مشاوره با ما تماس بگیرید.

سفارش طراحی پورتال

به بیان ساده، پورتال دروازه‌ای به روی دنیای بی کران اطلاعات است. پورتال مکانی مرکزی برای دسترسی به انواع اطلاعات است که برای طیف گسترده و متنوعی از مخاطبان طراحی شده است. به طور کلی می توان پورتال ها را به دو طبقه بندی عمده تقسیم کرد: پورتال اطلاعات شرکتی و پورتال مدیریت محتوا، که در اکثر موارد، به این نتیجه خواهید رسید که برای تأمین گسترده و کامل نیازهای خود بهتر آن است که هر دو نوع پورتال را با هم ترکیب کنید. 

اگر بخواهیم با دید جامع تری به پورتال نگاه کنیم باید بگوییم، پورتال ایده‌ای بنیادی برای تشکیل یک وب سایت یا سرویس کلی است، که طیف وسیعی از خدمات گوناگون مانند ایمیل، انواع سرگرمی و بازی ها، انواع قیمت ها، امکان جستجوی آزاد، اخبار مختلف و حتی برای مثال اطلاعات کامل جهت آگاهی از بازار سهام را در یک مجموعه به مخاطب خود ارائه می دهد. 

یک پورتال یا پورتال وب، مجموعه‌ای کامل از خدمات قابل دسترس را چنان به مخاطب خود ارائه می دهد که در اکثر موارد، به مرجعی ثابت و همیشگی برای بازدیدکنندگان و مخاطبان خود تبدیل می شود. اگر بخواهیم در این مورد مثالی بزنیم می توانیم از صفحه اصلی یاهو نام ببریم زیرا پورتالی است که به بازدیدکنندگان خود این امکان را می دهد تا برای برآورده ساختن نیازهایشان، دسترسی کامل به تمامی مکان ها و اخبار معروف ترین سایت ها و بسیاری موارد دیگر داشته باشند.

پورتال های سازمان 

تعداد زیادی از طراحان پورتال، پورتال هایشان به سبک Yahoo طراحی می کنند زیرا در چنین پورتال هایی مخاطبان می توانند با استفاده از دسته بندی کلی مطالب و صفحه جستجوی سریع، در میان صفحات انتخابی و جستجو شده‌شان به سرعت در حرکت باشند و سپس به همان سرعت نیز به نقطه شروع بازگردند. 

اکثر شرکتهای بزرگ تجاری دارای سات های پورتال هستند زیرا پورتال ها به میزان بیشتری مورد توجه سرمایه گذاران مختلف قرار می گیرند و دلیل آن این است که پورتال ها قادرند تعداد بیشتری از مخاطبان را به خود جلب کنند که این مسئله از نظر تجاری باعث می شود تا بینندگان بیشتری به سمت بخش های تبلیغاتی موجود در پورتال ها هدایت شوند و تعداد بینندگان هر لحظه در حال افزایش باشد. 

پورتال های سازمانی در درجه اول به منظور تلفیق مجموعه گسترده‌ای از اطلاعات با منابع مختلف بر روی یک صفحه واحد ایجاد می شوند. در پورتال های سازمانی، کاربران نقشی در انتشار اطلاعات یا منابع آنها ندارند بلکه صرفاً جهت استفاده از اطلاعات تهیه شده و منتشر شده توسط دیگران، به پورتال مراجعه می کنند. 

یک پورتال اطلاعات سازمانی می تواند هزاران کاربر و یا حتی تعداد انگشت شماری را پشتیبانی کند. یاهو نمونه ای از پورتال اطلاعات سازمانی است که معمولاً مورد استفاده افراد مختلف قرار می گیرد و داده های مختلف خود را به صورت لحظه به لحظه از مراکز گوناگون مانند موسسات مالی، پایگاههای هواشناسی و سایر منابع مختلف در سراسر جهان دریافت کرده و به کاربران ارائه می دهد.

پورتال های تولید محتوا

هدف از طراحی پورتال های مدیریت محتوا، بهبود دسترسی و همچنین اشتراک اطلاعات طراحی شده است. در واقع یک پورتال مدیریت محتوا، با قابلیت انتشار انواع محتوای آزاد (سلف سرویس)، کاربران خود را قادر می سازد تا بتوانند هر گونه سند یا محتوای وب را، حتی با وجود پراکندگی‌های مختلف جغرافیایی، برای یکدیگر ارسال کرده و به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال، یک گروه توسعه یافته را در نظر بگیرید که متشکل از مهندسان، مدیران محصولات و مهندسان تضمین کیفیت است که در مکان های مختلف در سراسر جهان با وجود فاصله از یکدیگر مشغول کار هستند و هر یک از آنها اسنادی دارند که لازم است آن را با اعضای تیم خود و همچنین سایر گروه ها به اشتراک بگذارند. برای انجام چنین فرآیندی در صورت وجود یک پورتال تولید محتوا دیگر نیاز به نگرانی نیست زیرا تقریباً هر یک از کاربران و اعضای تیم توانایی افزودن اسناد به پورتال را خواهند داشت. همچنین برخی از اعضا با توجه به جایگاهشان می توانند حق تغییر اسناد تولید شده توسط سایر اعضا یا گروهها را نیز داشته باشند. 

بر خلاف پورتال اطلاعات سازمانی، در پورتال های تولید محتوا، اکثر کاربران مجاز به انتشار و بازیابی اطلاعات در چارچوب پورتال هستند.

خدمات طراحی پورتال

یکی از اولین مواردی که باید در طراحی پورتال به آن توجه کنیم، عناصری است که می خواهیم با استفاده از آنها پورتال خود را مجهز نماییم. در مورد این مسئله می توان به اصطلاح "طراحی اتمی" که توسط "برد فراست" ابداع شده اشاره کرد. اصطلاح "طراحی اتمی" به فرآیندی گفته می شود که طی آن یک سیستم کامل و جامع طراحی شده و توسعه پیدا می کند و شما می توانید با پیمودن صحیح آن فرآیند، یک پورتال قابل قبول خلق کنید.

در فرآیند "طراحی اتمی" مقصود از اتم ها، اولین عناصر سازنده اولیه برای ایجاد یک پورتال است. این عناصر سازنده اولیه مواردی مانند گزینه ها، رنگ ها، قسمت ها، تصاویر، متن و غیره هستند. در واق باید گفت که همین اجزا و عناصر اولیه هستند که اساسی ترین بخش ها در ساخت یه پورتال هستند و ما باید پیش از اجرای این قسمت ها به خوبی در مورد آنها فکر کنیم و هوشمندانه دست به عمل بزنیم. برای مثال در طراحی پورتال ابتدایی ترین سوالاتی که باید با تفکر و صبر به آنها پاسخ دهید عبارت اند از: باید بدانیم که کدام فونت با توجه به برند و عنوان پورتال شما برایتان مناسب تر است، در طراحی زمینه و پس زمینه های پورتال شما به کار بستن چه رنگ هایی بهتر است، هر قسمت چگونه باید جا گذاری گردد و یا استفاده از چه تصاویری به پیشبرد اهداف پورتال شما کمک می کند.

در طراحی یک پورتال، یکی از قدم های مهم و چالش برانگیز طراحی صفحه اصلی پورتال (یعنی صفحه ای که به عنوان درگاه اولیه به منظور ورود مقدار زیادی از محتوا عمل می کند) است. 

با توجه به ماهیت یک پورتال، صفحه اصلی آن بخشی است که به صورت دائم در حال تغییر است و همچنین مملو از پیوندها و مطالب مختلف است. بهترین راه حل برای طراحی یک صفحه نخست پورتال آن هم به صورتی که قابلیت دسترسی و کاربرد آسان داشته باشد، ایجاد یک طرح بندی کلی برای پورتال است، به گونه‌ای که بتواند امکان تغییرات مکرر محتوا را داشته باشد اما برای سهولت در مطالعه و سرعت دسترسی به صورت مداوم نیز سبک شود. اگر این مرحله را به درستی پشت سر نگذارید یقیناً پورتالی با یک صفحه نخست بهم ریخته و غیر قابل استفاده خواهید داشت. 

مراحل طراحی یک پورتال

چیدمان سایت

به هنگام بررسی دستورالعمل ها برای دستیابی به یک طراحی پورتال موفق و کارآمد، ما باید به طور کلی با یک طرح اولیه و از پیش فکر شده کارمان را آغاز کنیم. 

اگر در حال طراحی صفحه ای هستیم که می خواهد حجم زیادی از پیوندها و اطلاعات را مدیریت کند، معمولاً می‌بایست با حذف حاشیه های سمت چپ و هر گونه فضای غیرضروری، تا حد امکان از بخش زیادی از عرض صفحه استفاده کنیم و دقت داشته باشیم که به صورت بهینه از فضای موجود بهترین استفاده را ببریم. همچنین باید دقت داشته باشیم که هم تراز کردن محتوا و گرافیک صفحه پورتال به صورتی که تمرکز در وسط صفحه باشد به خوبی کار نخواهد کرد، زیرا کاربران عموماً تمایل دارند که خواندن و دیدن محتوای صفحه را از قسمت بالا و سمت چپ شروع کرده و به سرعت به سمت پایین رفته و قسمت های پایینی را اسکن کنند.

بهترین روش طراحی یک پورتال، استفاده از قسمت ها و یا بسته های جداگانه در صفحه برای تقسیم صفحه به قطعاتی است که به راحتی قابل خواندن باشند. به طور مثال می توان در ایجاد قسمت های مجزا می توان ترکیبی از مستطیل های خاکستری بلند و پانل های مربع با رنگ های روشن تر برای بخش های خبری و ستون هایی به سبک مجله برای اطلاعات جامعه و اوقات فراغت ایجاد نمود و در رابطه با فونت نیز می توان از یک فونت کوچک و پررنگ مانند (10 پیکسل(Verdana  استفاده کرد زیرا با این نوع از بخشهای صفحه به خوبی کار می کند و در برابر رنگها و شکلهای پس زمینه به صورت برجسته نمایان خواهد بود. پیوندهای موجود در صفحه را می توان با سایه های آبی و نارنجی برجسته سازی کرد و یا با استفاده از آیکون های مختلف اطلاعات تصویری اضافی در مورد آنچه که با کلیک بر روی پیوندها اتفاق می افتد به کاربران ارائه گردد.

پس زمینه سایت

بخش مهم دیگر در طراحی یک پورتال، تصاویر پس زمینه و رنگ ها هستند. به طور مثال استفاده از پس زمینه های ظریف و استفاده از رنگ های پاستلی می تواند روش خوبی برای ایجاد بافت و عمق در صفحه پورتال باشد؛ اما اگر پس زمینه بیش از حد شلوغ باشد یا از رنگ ها و سایه ها بیش از حد معمول استفاده کنیم، می تواند موجب ایجاد وب سایتی شود که مورد توجه قرار نخواهد گرفت. وقتی در بالای پس زمینه پورتال از رنگ های درهم و زیاد استفاده شود، شلوغی موجب به وجود آمدن مشکل خواهد شد زیرا برخی از رنگ ها به راحتی روی صفحه های رایانه کار نمی کنند، یکی از این رنگ ها رنگ فیروزه ای است که استفاده از آن به عنوان رنگ پس زمینه پورتال می تواند كاملاً غالب باشد و پوشاندن قسمتهای وسیعی از صفحه وب با آن ممکن است منجر به مشکلاتی در زمینه خوانایی محتوا شود.

ایده مناسب برای طرح بندی صفحات پورتال، استفاده از زمینه های کم رنگ با متون تیره یا پس زمینه تیره است، همراه با تناژهای زیاد اشباع شدن برخی از موارد. با توجه به تجربیات موجود در زمینه ساخت پورتال باید بگوییم استفاده از رنگهای آبی و خاکستری به عنوان رنگهای پس زمینه در پورتال های خبری بسیار موثر خواهد بود، زیرا چشم انسان آنها را راحت تر دریافت می کند و کنتراست بهتری برای خوانش راحت تر محتوا فراهم می سازد.

گرافیک و تصاویر سایت

داشتن توجه و دقت فراوان در نحوه استفاده از طرح های گرافیکی و تصاویر در طی ساخت یک پورتال مهم است. به طور مثال اگر یک آرم گرافیکی ضعیف برای بخشی از پورتال طراحی شود یا در پورتال از تصاویر خیلی کوچک یا بدون مطابقت با محتوای متن استفاده شود، ممکن است منجر به ایجاد یک پورتال بی نظم و یا خسته کننده شود و از نظر مخاطبان غیر حرفه ای به نظر آید. 

در نتیجه باید دقت داشته باشیم که طرحهای گرافیکی مورد استفاده در پورتال و همچنین تصاویر استفاده شده باید با محتوای پورتال همسو باشند. 

نکته دیگر اینکه باید توجه داشته باشیم در هنگام طراحی چیدمان یک پورتال، وجود عناصر اضافی مانند اسکرولرها و اسلایدرها را به حداقل برسانیم. اگرچه ممکن است این موارد به طور کلی تاثیر خوبی داشته باشند، اما می توانند بر زمان بارگذاری صفحه تأثیر منفی داشته باشند و منجر به بروز خطاهای متعدد در صفحه پورتال شوند. 

در ساخت و پرداخت یک پورتال بهتر آن است که یک پنل خبری اختصاصی با استفاده از یک HTML ساده برای خوانایی بهتر محتوا داشته باشید، به این دلیل که ممکن است در خوانش محتوای متن، عوامل مختلف حواس مخاطب منحرف کنند. 

هدف نهایی از طراحی یک پورتال، ایجاد یک مرکز اطلاعاتی پاسخگو، قابل دسترسی و با کاربردی آسان است، به این معنا که ما بتوانیم بدون تحمل هرگونه زحمت از طریق پورتال، مقدار قابل توجهی از اطلاعات را به خوانندگان و کاربران خود منتقل نماییم. برای دستیابی به این هدف، به طور کلی می‌بایست طرح صفحه وب پورتال، مانند یک مجله عمل کند و با همان کیفیت اثر گذار باشد و به خوبی کار کند. 

پنج نکته مهم در مورد ساخت پورتال اثر گذار و برتر:

کارایی و راندمان بالا پورتال

برای اینکه بتوانیم محتوای اثر گذار و قابل توجهی را در پورتال بارگذاری کنیم به نحوی که پورتال از کارایی بالایی برخوردار باشد، باید از ایجاد حاشیه ها و قسمت های بدون اولویت پرهیز کنیم تا از هرگونه عملیات بی مورد و محتوای بی ربط جلوگیری نماییم. برای این کار بهتر است طرح اصلی خود در پورتال را به پنل ها منتقل کرده و فاصله میان آنها را 10 پیکسل از یکدیگر قرار دهیم. در ادامه بهتر است از یک خط کاری خوب و فونت های کوچک پررنگ استفاده کنیم و برای پنل ها یک فاصله 5 تا 10 پیکسلی قرار دهیم تا متن از لبه ها دور نگه داشته شود.

توجه به تصاویر پس زمینه پورتال

تصاویر پس زمینه می توانند خوب باشند، اما باید مراقب نحوه استفاده از آنها باشیم؛ زیرا اگر آنها بیش از باشند و زیاد تکرار شوند، ممکن است موجب خراب شدن نتیجه نهایی شوند. 

هنگام طراحی گرافیک پورتال، باید در برخورد با تصاویر برجسته با احتیاط عمل کرد. در این مورد باید بگویم که گرافیک وب 2D ساده بسیار تمیز و حرفه ای به نظر می رسد. در ضمن همیشه به یاد داشته باشید که پس زمینه به هیچ عنوان نباید برای ایجاد توجه بصری با پیش زمینه رقابت کند، به ویژه در ساخت پورتال اطلاعاتی باید به این نکته توجه نمود.

هدایت آسان و کاربر پسند

به طور کلی ماهیت یک صفحه پورتال ایجاب می کند که صفحه ای با پیوندهای فراوان باشد. با این حال، اکثر پورتال ها به زیر گروه های مختلف تقسیم می شوند و همیشه باید از طریق یک هدایت آسان به راحتی در دسترس باشند. باید سعی کنید که پیوندهای موجود در پورتال را در بالای صفحه یا پایین سمت چپ قرار دهید و آنها را با متنی ساده در پایین صفحه تکرار کنید تا هدایت آسانتر گردد.

استفاده از رنگ های آرام در پورتال

همانطور که پیش تر نیز در مورد رنگ ها و استفاده آنها در پورتال ها صحبت کردیم، رنگ ها دارای اهمیتی اساسی در طراحی یک پورتال هستند. در این مورد باید گفت که استفاده از رنگهای روشن و اشباع شده مانند فیروزه ای مشکل آفرین هستند و بهتر آن است که از استفاده آنها خودداری نمایید. اگر دوست دارید در طراحی پورتال خود از رنگهای روشن استفاده کنید به صورتی که آن رنگ ها در پس زمینه نیز وجود داشته باشند، حتماً هر کدام از آنها را اول امتحان کنید یا اینکه از آنها به عنوان رنگهای برجسته برای زیرنویس ها، پیوندها و CSS استفاده کنید. برای boxها و پس زمینه ها رنگ های خاموش را امتحان کنید و سعی کنید از رنگ های تیره استفاده کنید زیرا رنگ های خاکستری تقریباً با هر طرح رنگی به خوبی کار می کنند.

اجتناب کردن از GIZMOS

در طراحی یک پورتال، هر طراح وب jQuery را دوست دارد. jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت خارق العاده است که طراحان پورتال از آن برای تأثیرگذاری در بسیاری از طراحی های پورتال های تجارت الکترونیکی و همچنین پورتال وب های CMS استفاده می کنند، اما این بدان معنی نیست که باید در طراحی هر نوع  پورتال از آن استفاده شود. زیرا ابزارک ها و اسکرولرهای جاوا اسکریپت می توانند صفحات وب را کند کرده و باعث بروز مشکلاتی در مرورگرهای وب قدیمی شوند. 

کلام آخر

ممکن است در یک نگاه کلی طراحی یک پورتال کاری آسان به نظر رسد، اما اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم که طراحی یک پورتال با کیفیت بالا کاری بس دشوار است. 

در آخر باید اشاره کنیم که مهمترین عوامل در طراحی یک پورتال با کیفیت، داشتن تجربه کافی، خلاقیت، استعداد و همچنین تفکر و علم کافی است، تا بتوانیم یک منبع اطلاعاتی پر بازده ایجاد کنیم که در عین دسترسی آسان و کیفیت بصری، اطلاعاتی نیز باشد. 

امروزه از انواع پورتال ها در بخش های گوناگون و با قابلیت های متفاوت استفاده می شود، که اگر بخواهیم نمونه هایی از آن را برای مثال نام ببریم می توانیم به نمونه های زیر اشاره کنیم:

پورتال های فروش کالا، پورتال های جستجوگر، پورتال های رسانه ای، پورتال های دسترسی ، پورتال های جغرافیایی و بسیاری از انواع دیگر پورتال که در فعالیت های گوناکون مورد استفاده قرار می گیرند.

close banner سفارش محتوا
close banner close banner۰۲۱-۷۷۵۲۵۶۰۲ close banner۰۹۹۳۱۴۹۷۴۵۹

بستن