آخرین مقالات

نوشتن محتوای جذاب، چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟

 1. Home
 2. /
 3. مقالات کُدُ سئو
 4. /
 5. نوشتن محتوای جذاب، چگونه...

آنچه که یک سایت را از سایر سایت های رقیب خود مجزا و ممتاز می کند، نوشتن محتوای جذاب است. محتوای جذاب در عصر ارتباطات بسیار مهم بوده و کلیدی ترین موضوع برای جذب مخاطب در دنیای کسب و کار استارترها می باشد. با تولید محتوای خوب مخاطبین و مشتریان زیادی برای بازدید و دریافت محصولات و خدمات شما به سراغ شما می آیند.

بنابراین برای پیشرفت در فروش و رونق بازاریابی دیجیتالی و جذب مخاطب باید محتوای شما از کیفیت و جذابیت زیادی برخوردار باشد تا بتوانید نتایجی را که در کسب و کار آنلاین خود انتظار دارید را به دست آورید، و به جای صرف هزینه های هنگفت بازاریابی بر روی نوشتن محتوای خوب تاکید کرده و با محتوای جذاب و با کیفیت محصولات و خدمات خود را بیش از هر چیز دیگری در بین مخاطبین و کاربران خود بشناسانید.

اما چگونه می توان یک محتوای جذاب تولید کرد؟! موضوعی است که در این مقاله قصد داریم تا به آن پرداخته و نکاتی را در مورد نوشتن محتوای جذاب شرح خواهیم داد که به شما کمک می کند تا با رعایت این نکات بتوانید بتوانید محتوای خوب و جذاب بنویسید. لطفا با ما همراه باشید.

تولید محتوای جذاب چیست و به چه محتوایی جذاب می گوییم !؟

تولید محتوای جذاب چیست و به چه محتوایی جذاب می گوییم !؟
تولید محتوای جذاب چیست و به چه محتوایی جذاب می گوییم !؟

تولید محتوا چه به صورت متنی، چه صوتی و یا ویدئویی باید آنچه را که مد نظرتان است را به مخاطب منتقل کند. برای اینکه بتوانید یک محتوای خوب تولید کرده و بتوانید در کسب و کارتان موفق بوده و بهترین باشید، بهتر آن است که اصول نوشتن را در بازاریابی بياموزید، تا از سایر رقبای خود در این زمینه پیشی بگیرید.

محتوای سایت، وبلاگ و رپورتاژ شما و یا شبکه های های اجتماعی که در آن فعال هستید، باید کیفیتی ممتاز داشته تا مخاطبین و کاربران شما را روز به روز افزایش دهد.

همچنین امروزه با افزایش تعداد شنوندگان پادکست ها، فرصت خوبی برای تولید کنندگان محتوا به وجود آمده است تا با تولید محتوای با کیفیت در زمینه بازاریابی به درآمدهای عالی در این زمینه دست یابند، و همه این موارد بستگی به محتوای باکیفبت به منظور جذب مخاطب دارد.

در ادامه به مواردی اشاره شده که می تواند به شما در نوشتن محتوای جذاب و گیرا کمک کند. اما از آنجایی که خلاقیت در هنر نویسندگی می تواند یک پدیده ای نو در تولید محتوا به وجود آورد. بنابراین در درجه اول لازم است بدانید که هر چه در این کار خلاقیت و مهارت از خود نشان دهید، شما را به آنچه می خواهید و مطلوبتان است نزدیک تر می کند.

سه سوال مهم برای شروع نوشتن یک محتوای جذاب

سه سوال مهم برای شروع نوشتن یک محتوای جذاب
سه سوال مهم برای شروع نوشتن یک محتوای جذاب

مردم هر روز در فضای مجازی با اطلاعات زیادی روبه رو هستند، و اینترنت و فضای مجازی راه گریزی برای افراد نمی گذارد تا آنچه را که می خواهند در قالب کلمات در اینترنت جستجو کنند، و راه خلاصی از این وضعیت گزینه مناسبی برای اغلب مردم به حساب نمی آید.

بنابراین در چنین فضایی آنچه که افراد را درگیر می کند، و برایشان ارزشمند است، استفاده از کلمات مناسب و جذاب توسط صاحبان کسب و کار و تبلیغات جذاب بوده که به وسیله آن مخاطبین را به سمت محصولات و خدمات مورد نظرشان می کشاند.

برای شروع کار به منظور موفقیت در این فضا با حجم زیادی از اطلاعات، باید بتوانید محتوایی مناسب با نیاز مخاطبین خود برای فروش محصولات ایجاد کنید. برای اینکه بتوانید محتوای جذابی تولید کنید سه سوال اساسی را برای شروع یک محتوای جذاب همیشه مد نظر داشته باشید.

چرا باید به محتوا توجه کنم؟

چرا باید به محتوا توجه کنم؟
چرا باید به محتوا توجه کنم؟

همه افراد تا زمانی که دلیل و انگیزه خوبی برای دیدن محتوای شما نداشته باشند، به آن نگاه نمی کنند. از این رو اهمیت محتوایی که در اختیار کاربران می گذارید را در محتوای خود انعکاس دهید.

چه چیزهایی را برای تولید محتوا جذاب باید بدانم؟

چه چیزهایی را برای تولید محتوا جذاب باید بدانم؟
چه چیزهایی را برای تولید محتوا جذاب باید بدانم؟

واقعیت ثابت کرده که محتوای بی کیفیت افراد را نه تنها جذب نکرده، بلکه برای آنها خسته کننده هم است. برای همین باید در محتوای خود به مردم اطلاعاتی را بدهید که به آنها نیاز دارند و می خواهند بدانند، نه کمتر و نه بیشتر.

چگونه می توانم محتوا جذاب بنویسیم ؟

چگونه می توانم محتوا جذاب بنویسیم ؟
چگونه می توانم محتوا جذاب بنویسیم ؟

مردم می خواهند نحوه به دست آوردن اطلاعات را بدانند، تا آنها را برای ایجاد تغییر در زندگی خودشان استفاده کنند. بنابراین شما می توانید با پاسخ دادن به این سه سوال اساسی و کلیدی، توجه مردم را جلب کرده و آنها را با محتوای جالب خود درگیر کنید. زیرا برای مردم مهم است که اطلاعات جذابی برای موضوع دلخواهشان به دست آورند.

 • با ثبات بودن

همواره مردم به دنبال چیزهایی هستند که بتواند آینده واضح و قابل پیش بینی برای آنها ایجاد کند. بنابراین اگر شما در انتشار محتوایتان دوام و ثبات داشته باشید، به آنها این اطمینان را خواهید داد که می توانند نسبت به محصولات و خدماتی که ارائه می کنید، روی شما حساب باز کنند.

با ثبات بودن همچنین می تواند برای شما اعتبار زیادی را ایجاد کند. زیرا مردم وقتی بدانند محتوای جدیدی در یک زمان مشخص منتشر می شود، اعتماد زیادی به آن می کنند، و همین موضوع برای شما یک نام و برند تجاری نیز ایجاد می کند. بنابراین همواره ارتباط خود را با مشتری محکم نگه دارید.

 • اجتناب از کمال گرایی

یک محتوای خوب باید مخاطب زیادی داشته باشد، ولی صرفا محتوای باکیفیتی که هیچ مخاطبی ندارد، فایده ای نخواهد داشت. بنابراین ضرورتی ندارد که شما ساعت ها وقت صرف نوشتن محتوای یک صفحه ای بی عیب و نقص کنید.

بلکه شما باید محتوایی را بنویسید، که بتوان آن را در دسترس اغلب مردم قرار داد. برای نوشتن یک محتوای خوب و پر مخاطب باید محتوای شما تعادل داشته باشد و از کمال گرایی پرهیز کنید.

 • در محتوای خود از حالت محاوره ای استفاده کنید

تجربه ثابت کرده که محتواهای خشک و رسمی که در آن حالت محاوره ای رعایت نشده، کمترین مخاطب را دارد. زیرا محتوایی که به وسیله مخاطب درک نشود و در آن از کلمات سنگین و ثقیل و غیر قابل فهم برای ادای مطلب استفاده شده باشد، کمترین مخاطب را جذب می کند.

بنابراین بهتر است محتوای خود را طوری بنویسید که انگار دارید با یک دوست صحبت می کنید. همینطور از نوشتن مطالب تکراری و قدیمی خودداری کنید.
مردم مطالبی را دوست دارند که نسبت به آن کنجکاو و شوکه شوند، و این کار آنها را هیجان زده می کند. در این صورت است که جذب مطلب شما می شوند و محتوا را تا آخر دنبال می کنند.

 • منحصر به فرد باشید

منحصر به فرد باشید
منحصر به فرد باشید

منحصر بودن شما را از سایر رقبا در کسب و کارتان، به ویژه در نوشتن یک محتوای جذاب برای تبلیغات ممتاز و موفق تر می کند. شما باید یک سبک و لحن منحصر به فرد داشته باشید. به طوریکه مخاطب با دیدن آن جذب محتوای شما شود.

از نوشتن محتواهایی تکراری و مشابه هم دوری کنید. به جای آن روی ایده های خلاقانه برای سبک نوشتن خود تمرکز نمایید. هر چه در این کار بیشتر ممارست کنید، با گذشت زمان تجربه کافی برای آن به دست خواهید آورد، و این کار باعث می شود تا هر چه بیشتر در کارتان مطرح و منحصر به فرد باشید.

بهتر است لیستی از افراد شناخته شده تهیه کنید که محتوای شما را خوانده و دنبال می کنند، و ایده های خود را با آنها در میان بگذارید. این کار باعث می شود تا شما را با برند و به نام تجاری بشناسند و مخاطبان خاص به شما وفادار بمانند.

 • محتواهای باکیفیت را بشناسید

برای این کار به سراغ محتواهایی بروید که مخاطبان زیادی دارد، آنها را بشناسید. ولی از آن محتواها کپی برداری نکنید.

محتواهای جذاب و با کیفیت را پیدا کرده و آن را منحصر به فرد کنید. شیوه و سبک نوشتن آنها را نگاه کرده و محتوای اصلی خودتان را طبق همان شیوه بنویسید، طوریکه محتوا مال خودتان است. این کار باعث می شود تا محتوایتان جذاب و قابل توجه برای مخاطب شود.

 • استفاده از شیوه تبلیغ نویسی برای ارائه محتوای جذاب

بهترین راه برای نوشتن محتوای جذاب روش تبلیغ نویسی است. به این صورت که طوری بنویسید که انگار دارید داستانی را برای مردم نقل می کنید. استفاده از تبلیغ نویسی می تواند شما را با مخاطبین به نحو خوب و عمیقی ارتباط دهد.

به طوریکه وقتی با مردم ارتباط عمیقی برقرار کنید، آنها مطالب شما را دنبال می کنند و مطلب شما برای مخاطبین تان جذاب به نظر می آید.

 • مردم را به عمل و گاری شویق کنید

مردم را به عمل و گاری شویق کنید
مردم را به عمل و گاری شویق کنید

مطلبی که برای مردم ری اکشن خوبی داشته باشد، به طوریکه بعد از خواندن آن عکس العمل و بازخورد خوبی نشان دهند، بسیار جذاب است.

بنابراین بهتر است در هنگام نوشتن محتوای خود، روش هایی را به کار ببرید که مردم را به واکنش وا می دارد. می توانید با کارهای کوچک شروع کنید. به عنوان مثال قرار دادن فرم ثبت نام در خبرنامه خود را در انتهای مقاله قرار دادن یکی از این کارهاست.

وقتی مردم این تعهدات کوچک را به عهده می گیرند، بعد از هر تعهد کوچکی نیز تعهد بزرگ تر دیگری می آید و همین اعتماد سازی را بین شما و مخاطبین ایجاد می کند. و کم کم موجبات خرید بزرگتر را برای مردم فراهم می آورد.

 • بهترین چیزها را آموزش دهید.

مردم به دنبال آموزش های رایگان و راحت هستند. بنابراین باید مطالب رایگان خود را طوری به مردم آموزش دهید، که برایشان ارزشمند باشد.
به طوریکه این باور در آنها به وجود بیاید که مطالب رایگان شما که انقدر ارزشمند است، که در صورت پرداخت پول محتوای بهتر و ارزشمندتری را دریافت خواهند کرد. بنابراین مطمئن شوید که محتوای رایگان شما بهتر از محتوای پولی ارائه شده توسط سایر افراد می باشد. زیرا در این صورت مردم به شما اعتماد کرده و وفادار خواهند بود.

اما نباید در این کار حریص بود. زیرا اگر برای هر چیزی از مردم پول طلب کنید نمی توانید آن طور که می خواهید پیشرفت کنید. باید محتواهای شما حس اعتماد و وفاداری مردم را برانگیزد. وقتی مردم به شما اعتماد کنند به مرور زمان از شما خربدهای بیشتری نیز انجام می دهند.

 • محتوای ترکیبی ایجاد کنید 

محتوای ترکیبی ایجاد کنید 
محتوای ترکیبی ایجاد کنید

استفاده از محتوای ترکیبی می تواند مطلب شما را از حالت کسل کننده و یکنواخت بیرون بیاورد. زیرا مردم وقتی محتوایی خسته کننده باشد سايت را ترک می کنند.
بنابراین بهتر است محتوای نوشته شده شما به شکل های مختلفی مانند پست های وبلاگ، کتاب های الکترونیک کوچک، ایمیل ها، گزارشات و نامه ها، خبرنامه و همینطور محتوای صوتی و ویدئویی نیز باشد.

زیرا بهترین کار تنوع است. البته نه تنوعی که مخاطب را گیج و سردرگم کند و سايت شما را شلوغ جلوه دهد. بلکه شما باید ببینید نیاز مخاطب به چه چیزی است.

محتواهای ویدئویی برای سایت کار استارترها کاربرد زیادی دارد. بنابراین از روش هایی نظیر وبینار، نمایش محصولات، مصاحبه با کارکنان و مشتریان، کارگاه ها و سمینارها، فیلم های رو در رو با دوربین درباره موضوعات مختلف و پرسش و پاسخ های لایو من و غیره همه اینها می تواند به عنوان یک محتوای ترکیبی در بین نوشته های شما جذابیت را به محتوای شما بدهد و مخاطبین زیادی را ترغیب به پیگیری و مطالعه مطالب سایت شما نماید.

 • به اشتراک گذاشتن محتوای ساده و خوب در شبکه های اجتماعی

برای به اشتراک گذاشتن محتوای خوب در شبکه های اجتماعی باید محتوایتان ساده باشد. به دلیل آنکه مردم با اینکه بیشتر وقتشان را در شبکه های اجتماعی صرف می کنند. ولی برای خواندن یک مطلب زیاد وقت نمی گذارند.

محتوای به اشتراک گذاشته در شبکه های اجتماعی باید به صورت های نقل قول در توییتر، معرفی فیلم یا بررسی محصول، پادکست، مصاحبه ها، مشاوره ها، مطالعات موردی و کیس استادی، لیست برترین ها ( مثلا لیست 10 top ) و آمارها، تصاویر، نمایش های اسلایدی، و کاملا جذاب باشد.

برای گذاشتن محتوا به صورت موارد فوق می توانید از چند روش این کار را انجام دهید:

 1. دکمه هایی تعبیه کنید که اشتراک گذاری محتوای شما را ساده می کند.
 2. از با ارزش بودن و عملی بودن محتوا اطمینان حاصل کنید
 3. محتوا باید از نظر بصری جذاب باشد.
 4. ضمن تایید اعتقادات مردم موازی با فرهنگ آنان محتوا بنویسید
 5. به ازای به اشتراک گذاشتن محتوایتان توسط مردم برای آنها جایزه تعیین نمایید.
 6. محتوایی تولید کنید که شوک برانگیز باشد.
 7. زمینه ای برای دیگران فراهم کنید تا با به اشتراک گذاری محتوای شما اعتبار اجتماعی خود را بالا ببرند.
 8. افراد را به نحوی که این احساس را داشته باشند که آنها بخشی از محتوای شما هستند درگیر کنید.
 9. با به اشتراک گذاری و جذاب نمودن محتوایتان افراد بیشتری شما را شناخته و نام تجاری شما را دنبال می کنند.
 • پرزنت و ارائه را جدی بگیرید

از تصاویر، جلوه های بصری و نمودار برای تولید محتوای حرفه ای و جذاب استفاده کنید. همچنین اطلاعات را به صورت ساده و آسان در اختیار خوانندگان قرار دهید.

مهم است که محتوا قابل اعتماد و دارای اعتبار باشد. بنابراین با ابزارهای بصری با مردم ارتباط برقرار نمایید تا محتوای شما به صورت حرفه ای در بیاید. اینگونه محتوای شما برای مردم جذابیت داشته و قابل اعتماد می باشد.

 • بصری کردن محتوا

بصری کردن محتوا
بصری کردن محتوا

یکی دیگر از مزایای بصری کردن محتوا درک آسان آن است. مردم به دلایلی وقت زیادی برای خواندن مطالب طولانی ندارند، از این رو با بولد کردن و استفاده از نمودارها و اشکال مختلف می توانید محتوا را چنان جذاب کنید که نسبت به خواندن تمام مطلب ترغیب شوند.

تولید محتوایی که قابل فهم باشد با استفاده از بولد کردن سر فصل ها و تیترها و مطالب علامت دار امکان پذیر می باشد. بنابراین برای هر چه جذاب به نظر آمدن محتوا گاهی کلمات را به صورت بلد شده ایتالیک ( کج ) به کار ببرید، و یا از شیوه های دیگر مانند رنگ کردن برخی مطالب مهم استفاده نمایید.

 • کمک گرفتن از فرینلسرها

نویسندگان و طراحانی هستند که با قیمت مناسب می توانند شما را در کار تولید محتوا یاری دهند. زیرا بهتر آن است که تمام بخش های محتوا را به تنهایی انجام ندهید. برای این کار سایت هایی همانند پونیشا و کاریتو هستند که کارهای تولید محتوا را انجام دهند.

 • الگو از سایر افرد موفق

الگو گرفتن از افراد موفق دیگر برای تولید محتوای جذاب می تواند به گرفتن ایده و الهام از آنها به شما کمک کند تا اطلاعات ارزشمندی را در اختیار آنها قرار دهید. بنابراین بهتر است گاهی یک پست در وبلاگ خود با الهام از یک مقاله خوب بنویسید، و نظرات شخصی خود را در آن جای دهید. زیرا در این صورت است که می توانید محتوای خود را منحصر به فرد کنید و مخاطبان را برای خواندن مطالبتان جذب نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط