آخرین مقالات

تولید محتوا کامپیوتر [نکات تجربی + بهترین ایده ها]

 1. Home
 2. /
 3. مقالات کُدُ سئو
 4. /
 5. تولید محتوا کامپیوتر [نکات...

زمانی که بحث تولید محتوا کامپیوتر پیش می آید ممکن از موضوعات مختلفی به ذهن شما برسد. موضوعاتی همچون محتوای نرم افزاری، سخت افزاری، طراحی سایت، گیمینگ و حتی محتوای آموزشی که همگی در زیر مجموعه محتوا کامپیوتری قرار دارند. هرچند هر یک از این موضوعات به تنهایی دنیایی از مطلب اند اما برای سایت ها و پیج های مختلف با کاربری های متفاوت اینکه بخواهند برای چه مخاطبی تولید محتوا کنند مهم تر است.

گاها شما به عنوان یک مخاطب تنها به دنبال دانستن یک مفهوم یا یافتن پاسخ سوالتان هستید. مثلا چگونه باید با خطا ها و ارورهای کامپیوتر دست و پنجه نرم کرد، برنامه فوتو شاپ را باید چگونه نصب کرد یا بازی الدن رینگ چگونه بازی ای است و چه خط داستانی ای دارد.

این سوالان نمونه ای از سطحی ترین سوالات مربوط به این حوزه اند که توسط افرادی که به دنبال پاسخ سریع سوالاتشان اند پرسیده می شود. اما برخی دیگر نیز به دنبال سوالات تخصصی تر اند. دانشجویان، برنامه نویسان، گیمر های حرفه ای یا حتی کارفرمایانی که به دنبال به روز کردن سیستم ها و سایت های خود هستند همگی نیاز به اطلاعات درست و دقیقی در این حیطه دارند. جدای از آموزش بحث ارائه خدمات نیز در این بازار داغ است. خدمات فروش انواع نرم افزار و سخت افزار و در صدر این ها طراحی سایت از جمله نمونه های خدماتی اند که نیاز به تولید محتوا کامپیوتر دارند. در ادامه به برسی هر کدام از این موضوعات می پردازیم.

آشنایی با تولید محتوا تخصصی و مفهومی در حوزه کامپیوتر

در تولید محتوا کامپیوتر برای اینکه بتوانید این دو حوزه را از یکدیگر جدا کنید باید بدانید مخاطب هدف هر کدام چه کسانی هستند. معمولا در انواع سایت های فروش بازی، نرم افزار یا حتی سخت افزار همیشه اصطلاحات تخصصی وجود دارند و نمی توان گفت به محض وجود یک لغت سخت این مقالات را سطح بالا و تخصصی در نظر بگیریم. مثلا یک مخاطب عادی به دنبال این نیست که بداند نحوه کار کرد رم و حافظه کامپیوترش چیست یا بایت با بیت چه فرقی دارد. اما قطعا زمانی که سیستمش کند شود یا حافظه اش پر شود جمله چگونه فضای کامپیوتر خود را خالی کنیم را سرچ می کند.

در عین حال باز هم دانستن چگونگی پر شدن حافظه برایش بی اهمیت است و تنها راه کار های ساده و قدم به قدم برای حل مشکل حافظه اش می تواند برایش کاربردی باشد. در نتیجه در تولید محتوا کامپیوتر برای این دسته از افراد، تنها فوکوس شما بر کاربردی بودن مقاله برای آن ها باشد نه آموزش جزئیات!

برعکس برای بسیاری از افراد نیز چنین مطالبی پیش و پا افتاده است و شخص به دنبال افزایش علم خود در محتوای شماست. معمولا دانشجویان، گیمر ها یا افرادی که در کارشان احساس نیاز را به دانستن این جزئیات حس می کنند گاها به ساده ترین زبان می خواهند اطلاعاتشان را بالا ببرند. سعی کنید در محتوا های خود عناوین را طوری انتخاب کنید که مخاطب با دیدن آن متوجه شود این متن تخصصی است یا خیر. مثلا از لغات تخصصی استفاده کنید یا  حتی می توانید یک بخش مخصوص برای این گونه مقالات ایجاد کنید چه در اینستاگرام به عنوان هایلایت و چه در سایت به عنوان وبلاگ.

تفاوت محتوا های کامپیوتری
تفاوت محتوا های کامپیوتری

بهترین دسته بندی تولید محتوا کامپیوتر

اگر بخواهیم به کلی ترین روش ممکن، محتوا های کامپیوتری را دسته بندی کنیم به ۷ بخش تقسیم می شوند.

 • محتوای آموزشی

      حتما پیش از این با محتوا آموزشی آشنایی دارید اما در این حیطه بخش آموزش خود به دسته های مختلفی تقسیم می شود تا بتواند همه نوع مخاطب را پوشش دهد.

 • خود خوان یا self study

این دسته از محتوا ها اکثرا به صورت تخصصی اند. در تولید محتوا کامپیوتر برای افرادی که می خواهند یک مهارت مثل یک زبان برنامه نویسی یا نحوه کار با برنامه فوتو شاپ را از طریق محتوای شما (چه تصویری چه متنی) آموزش ببینند. یا کسانی که به دنبال یادگرفتن نحوه کار کرد و قرار گیری تمامی قطعات کامپیوتر هستند. بهترین روش برای تولید چنین محتوا های آموش قدم به قدم است. چه محتوای صوتی تصویری و چه محتوای متنی باید به نحوی باشد که حتی یک فرد کاملا مبتدی نیز بتواند متوجه آن شود. مثلا اگر از اصطلاحی استفاده می کنید یا برای فهم یک مقوله نیاز به دانستن مطلب دیگری است حتما یک بخش راهنما برای توضیحات این چنینی قرار دهید. چنین محتواهایی را به عنوان نمونه می توانید در وبسایت ۷ لرن پیدا کنید که کاملا دسته بندی شده و اصولی تولید شده اند.

نمونه سایت آموزشی کامپیوتر
نمونه سایت آموزشی کامپیوتر
 • دانشگاهی

برای عده زیادی از دانشجویان ممکناز آموزش بسیاری از بخش ها و درس های مختلف کامپیوتری بسیار سخت باشد و در دانشگاه به طور کامل آموزش های لازم وجود نداشته باشد. برای چنین افرادی باید تولید تولید محتوا کامپیوتر به صورت بهینه انجام شود. حال چرا بهینه؟ زیرا اکثر دانشجویان زمان زیادی برای اختصاص دادن به یک درس را ندارند و شاید هم اصلا نیازی به آموزش کامل آن مهارت (چه برنامه نویسی و چه یک درس همچون گرافیک کامپیوتری) نداشته باشند پس تنها کافیست سرفصل های آن درس به طور کامل آموزش داده شود آن هم در کمترین حجم زمانی ممکن. وبسایت فرادرس یکی از موفق ترین سایت ها در زمینه آموزش تخصصی دانشجویی است که نمونه کار های آموزشی اش را در قالب ویدیو هایی کوتاه ولی پر محتوا در سایت خود قرار داده است.

نمونه سایت آموزشی کامپیوتر
نمونه سایت آموزشی کامپیوتر
 • رفع ارور و مشکلات

این نوع محتوا بیشتر برای افراد غیر حرفه ای است که تنها به دنبال حل مشکل کامپیوتر خود هستند. همانطور که پیش تر گفتیم در تولید محتوا کامپیوتر باید مطالب کاربردی و به طورت مرحله مرحله توضیح داده شود تا مخاطب بتواند مشکل خود را حل کند. همچنین در صورت امکان یک بخش برای مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در سایت یا پیج خود قرار دهید تا کاربران در صورت لزوم با شما برای حل مشکلاتشان در ارتباط باشند.

 • معرفی نامه

شاید در نگاه اول این بخش نیز مرتبط با بخش آموزشی به نظر برسد اما در حقیق یک قسمت جدا از تولید محتوا کامپیوتر است. از آنجایی که کامپیوتر یک دستگاه پیچیده است صرفا گاهی افراد می خواهند از اجزا و قسمت های مختلف آن سر در بیاورند. در محتوا های معرفی شما تنها به صورت نیمه تخصصی یک بخش از کامپیوتر را شرح می دهید یا مثلا تاریخچه آن را مورد برسی قرار می دهید.

این نوع محتوا ها می توانند در فروشگاه ها قسمت های مربوط به مارکتینگ نیز کاربردی باشد.

 • گیمینگ

همانطور که از نامش پیداست این محتوا برای افرادی که بازی های کامپیوتری انجام می دهند کاربرد دارد. تنها به نکات مهم از نظر این افراد در متن هایتان بپردازید. مثلا در توضیح بازی ها از روند بازی، شرکت تولید کننده و یک خلاصه از کلیت داستان بازی بگویید. حتی بخشی را برای رفع باگ ها و مشکلات بازی ها قرار دهید.

البته سایت هایی نیز وجود دارند که کاملا نحوه بازی کردن هر مرحله از یک گیم را شرح دهند یا رمز های بازی ها را قرار دهند همه این ها بستگی به انتخاب شما دارد. چه بهتر که مخاطب بتواند با شما مستقیما نیز صحبت کند. مثلا در سایت بخشی برای نظر کاربران قرار دهید یا در پیج خود از باکس های سوال استفاده کنید. چنین کاری را وبسایت گیم فا انجام داده و حتی به تحلیل های جالب در مورد بازی ها نیز پرداخته که در نظر مخاطبین بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

نمونه سایت بازی های کامپیوتر
نمونه سایت بازی های کامپیوتر
 • نرم افزاری

تولید محتوا کامپیوتری در این قسمت به این صورت است که تمامی نکات مربوط به نرم افزار همچون معرفی و نحوه نصب و استفاده از برنامه های مختلف در این بخش قرار می گیرد. همچنین نکات تخصصی تر همچون استفاده از سیف مود یا استفاده از لینوکس نیز می تواند در این بخش طبقه بندی شود.

به طور کلی شما باید همچون قسمت آموزش در این بخش عمل کنید و یک راهنمای جامع جز به جز برای مخاطب به وجود آورید. وبسایت ها و پیج های این چنینی حتی فایل های دانلود انواع برنامه و راهنمای نصب آن ها را نیز در خود جای می دهند درست مثل سایت و پیج سافت ۹۸ که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

نمونه مرجع نرم افزاری
نمونه مرجع نرم افزاری
 • سخت افزاری

جدای از بخش معرفی آشنایی تخصصی تر با تمامی اجزا کامپیوتر از هارد و رم گرفته تا موس و کیبورد و راه های تشخیص بهترین عملکرد در آن ها همگی در این قسمت قرار می گیرند. گاها نحوه اتصالات و برسی برند های مختلف این لوازم نیز در دستور کار برای تولید این دسته از محتوا ها قرار دارد.

 • فروشگاهی

شاید تا کنون تمامی قسمت های نام برده شده در تولید محتوا کامپیوتر به صورت فروشگاهی این قسمت مورد استفاده قرار گیرد. مثلا تولید محتوا برای سایت فروش لپ تاپ نیاز دارد تا کمی ریپورتاژ نویسی و محتوا تبلیغاتی نیز چاشنی کار شما شود. به مشتریان خود شرایط های ویژه اختصاص دهید تا دلیلی برای خرید از شما داشته باشند. مثلا سایت گیم کالا برای خریدهای بالای ۵۰۰ هزار تومان (که در خرید بازی پول زیادی هم نیست) ارسال رایگان قرار داده است.

نمونه سایت فروشگاهی کامپیوتر
نمونه سایت فروشگاهی کامپیوتر
 • طراحی سایت

تولید محتوا کامپیوتر در این بخش نیز می تواند شامل هم محتوای آموزشی شود و هم محتوای فروشگاهی درست مثل خود وبسایت کد سئو که در آن هستید. پیشنهاد می کنیم برای گرفتن ایده در تولید محتوا طراحی سایت؛ محتواهای همین سایت را برسی کنید.

انتخاب و شروع کنید

با توجه به تمامی فیلد هایی که برای تولید محتوا کامپیوتر در اختیار شما قرار داده ایم باید تا اینجای کار متوجه شده باشید این حرفه چقدر دارای جزئیات مختلف است و در مورد هرکدام به تنهایی می شود دریایی از مطلب را آماده کرد. اما مهم ترین نکته همان توجه به تفاوت مخاطب و نوع نیاز مخاطب است تا بتوانید تمرکزتان را در رسیدگی و جذب مخاطب هدف خود بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط