آخرین مقالات

آموزش پینترست + 10 ترفند افزایش فالوور pinterest

 1. Home
 2. /
 3. آموزش سوشال مدیا
 4. /
 5. آموزش پینترست + 10...

پینترست یک شبکه اجتماعی تصویر محور است و راز موفقیت آن نیز همین موضوع می باشد. این شبکه اجتماعی با داشتن امکانات بالایی که دارد، همانند اینستاگرام نتوانسته در کشور ما ایران محبوبیت زیادی پیدا کند. در این مقاله قصد آموزش پینترست pinterest را که یک پلتفرم معتبر و قدرتمند در بین شبکه های اجتماعی است را داریم.

پینترست pinterest چیست؟

پینترست pinterest چیست؟
پینترست pinterest چیست؟

شکل ظاهری پینترست (Pinterest) از مجموعه ای از تخته ها تشکیل شده که هر یک از آن ها مخصوص موضوع خاصی است و حاوی مطالب، تصاویر و لینک های زیادی می باشند. نام گذاری این شبکه اجتماعی نیز به حالت ظاهری آن بر می گردد و از ترکیب کلمه Pin (پونز) و Interest ( علاقه مندی) تشکیل شده است.

کاربر به دنبال هر چیزی در پینترست بگردد می تواند پید کند زیرا این شبکه اجتماعی دارای تعداد زیادی از راه حل ها و ایده های متنوع و خلاقانه است. یک قابلیت مهم و جالب پینترست این است که وقتی در آن چیزی را جستجو می کنید، نتایج را به صورت تصاویر جذاب و مرتب شده نمایش می دهد. با کلیک بر روی هر یک از این تصاویر کاربر می تواند به یک مطلب یا اینفوگرافیک مرتبط با موضوع جستجو شده دسترسی می یابد. در این شبکه اجتماعی برای جستجوهای پیشرفته و بهتر می توان از دسته بندی های پیشنهادی پینترست بهره ببرید و یا اینکه افرادی را که سلیقه ای شبیه سلیقه شما را دارند فالو نمایید.

آموزش مرحله به مرحله کار با پینترست

آموزش مرحله به مرحله کار با پینترست
آموزش مرحله به مرحله کار با پینترست

برای استفاده از پینترست باید یک حساب کاربری با ایمیل تان بسازید تا بتوانید وارد این شبکه اجتماعی شده و از امکانات آن استفاده کنید. در ادامه به صورت گام به گام نحوه ورود به پینترست را آموزش می دهیم.

1. ثبت نام و ورود به پینترست

ثبت نام و ورود به پینترست
ثبت نام و ورود به پینترست

وارد سایت پینترست شده و گزینه sign up را انتخاب نمایید. برای عضویت در پینترست ابتدا با حساب ایمیل خود یا از طریق حساب کاربری گوگل یا فیسبوک خود حساب کاربری بسازید. در فیلد اول آدرس ایمیل، در فیلد دوم رمز اکانت و در فیلد سوم هم سن خود را وارد کنید و روی گزینه continue کلیک کنید. صفحه ای ظاهر می شود که در آن به منظور ارائه خدمات بهتر توسط پینترست باید به تعدادی سوال پاسخ بدهید. در مرحله بعد باید جنسیت ، کشور و زبان خود را انتخاب نمایید. از آنجایی که پینترست از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند باید زبان انگلیسی را انتخاب کنید.

وارد صفحه ای دیگر می شوید که باید موضوعات مورد علاقه خود را مشخص کنید. می توانید 5 دسته بندی را به دلخواه انتخاب نمایید تا هنگامی که به پینترست وارد می شوید محتواهای مرتبط با آن دسته برای شما نمایش داده شود.

2. ویرایش حساب کاربری پینترست

ویرایش حساب کاربری پینترست
ویرایش حساب کاربری پینترست

برای ویرایش جساب خود در پینترست بعد از ثبت نام، روی گزینه Edit Settings در گوشه بالا سمت راست کلیک نمایید. در این قسمت می توانید پروفایل و مشخصات خود را تغییر دهید. در قسمت پروفایل، سه آیکن شامل آیکن علامت به اضافه برای ایجاد پست و board جدید، آیکن خودکار برای ویرایش حساب کاربری و آیکن فلش برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات پروفایل خود در سایر شبکه های اجتماعی یا کپی آیدی مورد استفاده قرار می گیرند.

3. امنیت در پینترست

امنیت در پینترست
امنیت در پینترست

این شبکه اجتماعی قابلیت تایید دو مرحله ای یا Two-Factor Verification را دارد. برای امنیت بیشتر وارد قسمت تنظیمات شده و روی Security  بزنید و تایید دو مرحله را فعال نمایید. با فعال کردن تایید دو مرحله باید برای هر بار ورود به پینترست کد پیامک شده به شماره همراه خود را وارد نمایید تا امکان دسترسی به حساب خود را داشته باشید.

4. جستجو در پینترست

جستجو در پینترست
جستجو در پینترست

برای جستجوی موارد دلخواه در سمت چپ و قسمت بالای صفحه باید کلمه مورد نظر خود را وارد کنید. به صورت خودکار پینترست عبارت مورد جستجو را به شکل کلمه کلمه جدا می کند و هریک را به عنوان بر چسب در نظر می گیرد.

نحوه پست گذاشتن در پینترست به چه صورت است ؟

نحوه پست گذاشتن در پینترست به چه صورت است ؟
نحوه پست گذاشتن در پینترست به چه صورت است ؟

برای پست گذاشتن در پینترست یا پین کردن در ابتدا باید آیکون + که داخل دکمه ای دایره ای رنگ است کلیک کنید. در صورت باز شدن پاپ آپ، گزینه نه را بزنید و مجددا روی آیکن + بزنید تا گزینه upload a pin نمایش داده شود. روی دکمه آپلود یک پین کلیک کنید تا به صفحه انتخاب عکس بروید. روی آیکن عکس بزنید تا وارد صفحه مرورگر فایل شوید. همچنین در این قسمت می توان با قابلیت درگ اند دراپ فایل را آپلود کرد. در صفحه جدید باید محتوا یا تصویر مورد نظر را انتخاب کرده و گزینه open بزنید که مجددا به صفحه آپلود تصویر می روید.

توضیحاتی پست در پینترست
توضیحاتی پست در پینترست

در این قسمت می توانید توضیحاتی برای فایل خود نوشته و یا لینک سایت یا صفحه منبع محتوا را در فیلد بالایی بگذارید و گزینه done را بزنید وقتی کاربری روی تصویر بزند به این لینک هدایت می شود. با ورود به صفحه جدید می توانید یک board جدید بسازید و محتوایی در آن بگذارید که برای این کار باید روی دکمه + بزنید و نام board را مشخص کنید. در این قسمت همچنین می توانید تعیین کنید که محتوای شما روی کدام board منتشر شود.

آشنایی با اصطلاحات پینترست

آشنایی با اصطلاحات پینترست
آشنایی با اصطلاحات پینترست

Pin : هر عکسی که در شبکه اجتماعی پینترست آپلود و منتشر شود به آن پین گفته می شود.

PinBoard : تخته ای مجازی که حاوی تصاویر مربوط به یک کلمه خاص می باشد.

Pinning  : اصطلاحی برای به اشتراک گذاشتن تصاویر است.

RePin : برای زمانی به کار می رود که پین یک اکانت دیگر در پینترست را در اکانت خود به اشتراک می گذارید.

Pinner: به شخصی که یک پست و عکس را در پینترست آپلود می کند.

Mention  : زمانی که اسم یا همان آیدی اکانت یک شخص دیگر در پینترست را زیر پین خود می آورید.

Promoted Pins  : با استفاده از این آیتم می توان پین های دلخواه خود را به ابتدای نتایج جستجوی پینترست برد.

Rich Pins  : به پین هایی که اکانت های بیزینسی می توانند آن ها را به اشتراک بگذارند گفته می شود این پین ها نسبت به پین های عادی دارای جزئیات بیشتری هستند.

Source Link : آدرس سایتی که مطلب مورد نظر از آن پین شده است.

آشنایی با دکمه های پینترست

آشنایی با دکمه های پینترست
آشنایی با دکمه های پینترست

در پینترست چندین دکه وجود دارد که هر یک قابلیت هایی دارند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

home : در این قسمت می توانید تصاویر و محتواهایی را که در بخش علاقه مندی ها قرار دارند و همچنین محتواهای جستجو شده توسط شما در پینترست، قابل مشاهده هستند.

آیکون زنگوله: با استفاده از این آیکن پینترست شما را از خبرهایی در مورد پین های جدید و محتوایی که حدس می زند علاقه دارید مطلع می کند.

آیکون پیام: برای اشتراک گذاری یک پیام با دیگر کاربران در پینترست یا شبکه های اجتماعی دیگر کاربرد دارد.

آیکون پروفایل: این آیکن کاربر را به صفحه جدیدی می برد که شامل دکمه های دیگری می باشد. که شامل موارد زیر هستند:

following : این قسمت کاربرانی را نشان می دهد که شما در پینترست آن ها دنبل می کنید.

followers : کسانی که شما را در پینترست دنبال می کنند را در این قسمت می توانید مشاهده کنید.

boards : در اینجا می توانید بردهایی که در اکانت کاربری خود ساخته اید را ببینید.

pins : تمامی پین یا پست هایی که به اشتراک گذاشته اید را می توانید در این قسمت مشاهده کنید.

topic : پینترست تعدادی بُرد مطابق با سلیقه شما در اینجا پیشنهاد می کند.

tries : در این قسمت می توانید پین هایی را که قبلا باز کرده و در مورد آن ها نظر داده اید را ببینید.

اهمیت Pinterest برای کسب و کارها و برندها

اهمیت Pinterest برای کسب و کارها و برندها
اهمیت Pinterest برای کسب و کارها و برندها

استفاده از پینترست برای کسب و کارهای کوچک دارای مزایای قابل توجهی است زیرا پینترست می تواند به عنوان ویترین یک سایت فروشگاهی محسوب شود.

افزایش بازدید و آگاهی در مورد برند، ایجاد بک لینک، تعامل اجتماعی، سئو،افزایش ترافیک سایت و افزایش فروش از جمله مزیت های Pinterest برای کسب و کارها می باشد.

اغلب بازاریابان برای افزایش فروش و تبلیغ و معرفی محصول خود، شبکه های اجتماعی پر مخاطب را انتخاب می کنند. در حالی که پینترست دارای قابلیت های فوق العاده ای است که می تواند در زمان کم میزان ترافیک سایت را بسیار بالا ببرد. در پینترست می توانید به تصاویر برچسب بزنید و پین ها را بهینه سازی کنید تا از با کلمات کلیدی کاربردی و جذاب بتوانید توجه کاربران را به خود جلب نمایید.

مزایا و معایب پینترست (Pinterest)

مزایا و معایب پینترست (Pinterest)
مزایا و معایب پینترست (Pinterest)

تا اینجا مقداری با پینترست آشنا شدیم و راه های افزایش فالوور در این شبکه اجتماعی پرکاربرد را آموختیم. پینترست همانند شبکه های اجتماعی دیگر دارای مزایا و معایب خاصی است که می تواند در مقایسه با سایر شبکه های اجتماعی جایگاه خاصی داشته باشد. در ادامه به بیان مزایا و معایب پینترست می پردازیم.

همچنین به شما توصیه می کنیم از شبکه اجتماعی توییتر استفاده می نمایید حتما مقاله مربوط به معرفی ۵ ابزار برای افزایش فالوور توییتر را بخوانید.

مزیت های استفاده از پینترست

پینترست دارای سه مزیت قابل توجه است که توانسته در بین سایر شبکه های اجتماعی از این لحاظ محبوبیت بیشتری کسب کند.

1. در انتشار تصاویر محدودیتی وجود ندارد:

در این شبکه اجتماعی قابلیت انتشار هر نوع پستی با اندازه های مختلف وجود دارد. در حالی که در شبکه اجتماعی اینستاگرام برای انتشار پست ها باید آن ها را در اندازه های خاصی انتخاب نمود. در پینترست برای انتشار پین ها نیز هیچ محدودیت اندازه ای وجود ندارد و می توان تصویر دلخواه، یک تصویر آیکن کوچک یا یک اینفوگرافیک چند هزار پیکسلی باشد؛ در هر صورت پینترست قابلیت انتشار آن ها را دارد.

2. انعطاف پذیری پینترست در کار با دیوایس های مختلف مانند رایانه و گوشی های هوشمند:

بر خلاف سایر شبکه های اجتماعی دیگر مثل واتساپ و اینستاگرام که نسخه دسکتاپ آن دارای محدودیت هایی است، ولی پینترست بدون هیچ محدودیتی هم در نسخه وب و هم اپلیکیشن خود اجازه پین کردن تصاویر دلخواه را می دهد. به عبارتی تمام امکانات و تنظیمات پینترست در نسخه نرم افزاری و وب آن قابلیت استفاده را دارند.

3. قابلیت لینک گذاری در پینترست:

شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام امکان انتشار لینک در متن پست را ندارد؛ در این صورت نمی توان براحتی کاربران را از اینستاگرام به سرایت ارجاع داد. ولی پینترست این قابلیت را دارد که برای هر پین که منتشر می شود یک لینک گذاشته شود تا کاربران به آسانی به وب سایت هدایت شوند.

معایب استفاده از پینترست

در مقابل مزایایی که پینترست دارد، یک نقص نیز در این شبکه اجتماعی وجود دارد؛ که آن محدودیت در انتشار ویدیو در پینترست می باشد. در پینترست برای همه کاربران امکان انتشار و بارگذاری ویدیو را ندارد، به عبارتی هر کاربر با داشتن حساب معمولی در پینترست نمی تواند به صورت آزادانه ویدیو مدنظر خود را انتشار دهد.

برای آپلود کردن ویدیو خود از گالری در پینترست باید یک حساب بیزینسی یا تجاری ایجاد کنید. همچنین برای حساب های کاربری پریمیوم و پولی امکان انتشار ویدیو در پینترست فراهم است.

اگر حساب کاربری معمولی دارید و علاقه مند به انتشار ویدیو در پینترست هستید، می توانید ویدیو خود را از طریق سایت های به اشتراک گذاری ویدیو خارجی مانند سایت یوتیوب منتشر کنید. برای این کار ابتدا لینک ویدیو را در پینترست بگذارید و برای آن یک عکس کاور انتخاب نمایید در این صورت کاربران قادر خواهند بود در پینترست ویدیو را ببینند.

برای انتشار ویدیو از وب سایت هایی مانند وبسایت شخصی یا سایت آپارت که توسط پینترست پشتیبانی نمی شوند باید روش دیگری را به کار برد. در این روش لینک ویدیو را در پینترست منتشر کنید در این حالت کاربر می تواند برای مشاهده فیلم بر روی لینک کلیک کرده و وارد سایت شود. برای انتشار ویدیو ها به این شکل باید از فرمت های مخصوص مانند فرمت mp4, .mov or .m4v استفاده کنید. همچنین هر ویدیو باید شامل مشخصات حجم نهایتا 2 گیگابایت، زماننهایتا 30 دقیقه، رزولیشن حداقل 240p و نسبت ابعاد، مربع (1:1) یا عمودی. (2:3 یا 9:16) باشد.

10 ترفند افزایش فالوور در پینترست

10 ترفند افزایش فالوور در پینترست
10 ترفند افزایش فالوور در پینترست

یکی از اهداف مهم کاربران و صاحبان کسب و کار در پینترست و یا هر شبکه اجتماعی دیگر، افزایش مخاطب و فالوور است. در اینجا 10 ترفند مهم برای افزایش فالوور در پینترست معرفی می کنیم.

 1. از شبکه های اجتماعی کمک بگیرید: استفاده از دکمه های فالو در سایت می تواند کاربران را ترغیب به دنبال کردن شما کند. داشتن استراتژی محتوایی با کیفیت و خاص می تواند براحتی مخاطبان را از سیر شبکه های اجتماعی به سمت دنبال کردن شما در پینترست هدایت کند.
 2. ثبات در تولید محتوا : برای برقراری ارتباط همیق با کاربران پینترست باید بطور مداوم و تا مدت چند ماه مطالب و محتواهایی جذاب منتشر کنید.
 3. استفاده از دکمه فالو: می توان بر روی سایت رسمی نام تجاری خود دکمه فالو در پینترست را قرار دهیم. در این صورت مخاطب راحت تر می تواند ما را فالوو نماید.
 4. افزودن دکمه ذخیره سازی روی سایت رسمی: برای معرفی پست های ویژه به کاربران می توان آن پست را ذخیره کرده تا پیش نمایشی از آن در سایت نشان داده شود. در نتیجه کاربر برای مشاهده مطالب اصلی اکانت در پینترست بیشتر ترغیب می شود.
 5. پست گذاری پیوسته و در زمان مناسب: بهترین زمان برای انتشار پست و محتوا در پینترست بین ظهر تا نیمه شب حدود ساعت 11 می باشد. در این صورت می توانیم مطمئن شویم که تعداد زیادی از کاربران به محتوای ما دسترسی دارند.
 6. ساختن ویجت: برای اینکه یک نمای کلی و زیبا از حساب پینترست خود به کاربران نمایش دهید می توانید از ویجت ها استفاده کنید. از طریق ویجت کاربر می تواند صفحه اصلی اکانت را ببیند و در بین محتواهای مختلف حساب تان جستجو نماید. همچنین قابلیت فالوو کردن اکانت شما توسط کاربر به طور مستقیم فراهم می شود.
 7. انتشار عکس های جذاب و با کیفیت: قرار دادن عکس هایی زیبا و با کیفیت می تواند هر مخاطبی را جذب اکانت شما در پینترست کند.
 8. تعامل در پینترست: ارتباطات کوچک با سایر کاربران می تواند سبب جذب مخاطب برای دنبال کردن شما شود. بخصوص وقتی که در سایر شبکه های اجتماعی محتوای خوبی انتشار می دهید.
 9. جذاب کردن پروفایل :یکی از روش های راحت برای جذب فالوور این است که یک پروفایل جذاب بسازید. از این طریق هر کاربری ترغیب به بازدید از اکانت شما و فالوو کردن می شود.
 10. ارتباط آفلاین با پین کدها: این کدها را می توان روی اشیاء مختلفی درج کرد که کاربران می توانند با اسکن کردن این کدها توسط گوشی هوشمند خود با اکانت شما در سایت ها و شبکه های اجتماعی مانند پینترست ارتباط برقرار کنند. کاربران می توانند این کدها را در مواقعی که به اینترنت ندارند ذخیره کرده و هنگام اتصال به اینترنت به آدرس مدنظر دسترسی یابند.
جمع بندی آموزش پینترست

در این مقاله به طور مختصر به آموزش نحوه ساخت اکانت در پینترست، اهمیت پینترست برای کسب و کار، مزایا و معایب پینترست پرداختیم. همچنین اصطلاحات رایج در این شبکه اجتماعی را معرفی کردیم و دکمه های مهم و قابل استفاده در پینترست و کاربرد هر یک را توضیح دادیم. در نهایت 10 ترفند کاربردی برای افزایش فالوور در پینترست را معرفی کردیم استفاده از این ترفندها می تواند در جذب فالوور بسیار موثر باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط