تولید محتوای آموزشی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ اصول و قواعد + نکات طلایی

تولید محتوای آموزشی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ اصول و قواعد + نکات طلایی

همان طور که دوره و زمانه عوض شده، روش تحقیق افراد هم تغییر کرده است. ما اکنون در عصر اطلاعات به سر می بریم، دورانی که مردم برای یافتن پاسخ سؤالات خود آنلاین می شوند بنابراین، جای تعجب ندارد که گوگل سالانه حداقل پاسخگوی یک تریلیون جستجو از سراسر جهان است.

اگر صاحب کسب و کاری هستید و از طریق بازاریابی در فضای آنلاین رقابت می کنید، باید محتوای آموزشی ارائه دهید. برنامه بازاریابی محتوا مانند یک خودرو است و تولید محتوای آموزشی مانند سوخت خودرو. محتوای آموزشی قلابی است که مشتریان احتمالی را به سایت شما جذب می کند و به تبدیل آن ها به خریداران واقعی کمک می کند.

در حال حاضر، اگر می خواهید مشتریان بیشتری به دست آورید، ایجاد محتوایی که در جهت افزایش فروش نباشد، غیر منطقی به نظر می رسد و ارائه محتوای آموزشی، راهی است زیرکانه و غیرمستقیم برای تشویق مخاطب به خرید کالا و خدمات کسب و کار شما. از این رو در این مقاله به بیان مفهوم محتوای آموزشی، ویژگی های آن و چگونگی تولید آن می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

محتوای آموزشی چیست ؟

محتوای آموزشی چیست ؟
محتوای آموزشی چیست ؟

محتوای آموزشی یک نوع ضروری و قدرتمند از محتوا است که به دنبال اطلاع رسانی به کاربران و راهنمایی آن ها است.

موفق ترین محتوای آموزشی دارای این ویژگی هاست:

 • دارای مطالب ارزشمند باشد.
 • مفید و به درد بخور باشد.
 • قابل اجرا و کاربردی باشند.
 • جامع و کامل باشند.

مزایای محتوای آموزشی چیست؟

مزایای محتوای آموزشی چیست؟
مزایای محتوای آموزشی چیست؟

بدون شک این سؤال برای شما پیش می آید که چگونه محتوای آموزشی با استراتژی بازاریابی محتوا تا این اندازه در ارتباط است و چرا چنین محتوایی «ضروری و قدرتمند» است.

محتوای آموزشی دارای چندین مزیت کلیدی است:

 • مشتری مدار است: امروزه استراتژی محتوای شما باید مشتری محور باشد چراکه محتوای مشتری محور، تجربه کاربری بهتری را ایجاد می کند، برای سئو سایت مفید است، میزان ماندگاری را افزایش می دهد و…. بنابراین تعجب ‎آور نیست که 77 درصد از بازاریابان B2B از محتوای آموزشی برای آموزش مخاطبان خود استفاده می کنند.
 • در تمام مراحل چرخه عمر مشتری ارائه می شود: در مرحله اول، می توانید از محتوای آموزشی به عنوان روشی معتبر برای افزایش آگاهی مشتریان از نام تجاری خود استفاده کنید. پروسه خرید مشتریان B2B معمولاً طولانی است و قبل از اینکه مشتریان به خرید توجه کنند، به تحقیق و یادگیری زیادی نیاز دارند، بنابراین ارائه محتوای آموزشی سودمند ضروری است. هم چنین در محتوای آموزشی حتماً باید راه حل مشکلات بالقوه مشتریان هم مطرح شود چرا که اگر آن ها متوجه وجود راه حل و نحوه عملکرد راه حل ها با توجه به مشکلات خود نشوند، بعید است از شما خرید کنند.
 • تخصص شما را در نظر مشتریان برجسته می کند: محتوای آموزشی به شما امکان می دهد تخصص خود را اثبات کنید و این یکی دیگر از جنبه های اساسی بازاریابی محتوا است.
 • از نظر سئو، برای داشتن رتبه بندی مناسب در موتورهای جستجو، باید تخصص و اقتدار داشته باشید و از اعتماد مشتریان برخوردار باشید.
 • از دیدگاه جذب مشتری هم، نام تجاری شما باید به عنوان یک نام پیشرو در کسب و کار مورد نظر مطرح شود و یک رسانه اجتماعی با محتوای آموزشی با کیفیت، تخصص شما را در مورد یک موضوع نشان می دهد.

انواع محتوای آموزشی چیست؟

انواع محتوای آموزشی چیست؟
انواع محتوای آموزشی چیست؟

طیف وسیعی از قالب ها وجود دارد که می توانید برای نگارش محتوای آموزشی از آن ها استفاده کنید. به بیانی دیگر یک استراتژی خوب تولید محتوا، یک استراتژی متنوع است.

بنابراین، بیایید به چند نوع محتوای آموزشی که استفاده از آن ها ضامن موفقیت شماست، نگاهی بیندازیم:

 • چگونه: محتواهایی که با کلمه «چگونه» شروع می شوند نیاز زیادی به توضیح ندارند. از آن جایی که این نوع محتوا مخاطب را برای انجام کاری راهنمایی می کند و به نوعی دستورالعمل انجام یک کار محسوب می شود، بسیار پرطرفدار است؛ به عنوان مثال تیترهایی مانند «چگونه فالورهای اینستاگرام را افزایش دهیم: ده نکته طلایی برای افزایش فالور اینستاگرام» یا «چگونه بخش سفارشات ویژه را در وردپرس فعال کنیم؟» به میزان زیادی توسط کاربران جستجو و کلیک می شوند و معمولاً ده درصد بیشتر از پست های معمولی بک لینک می گیرند.
 • راهنمای گام به گام: راهنماهای گام به گام اغلب خوانندگان را جذب می کنند زیرا رویکردی واقعی و روشمند برای دستیابی به نتیجه دلخواه به آن ها نشان می دهند. در این نوع از تولید محتوای آموزشی می توانید روشی را انتخاب کنید تا پست شما منحصر به فرد شود مانند یک روش جدید، ساده یا سریع برای انجام یک کار. «آموزش فروش آنلاین: راهنمای گام به گام برای مبتدیان» نمونه ای از یک تیتر جذاب برای یک محتوای آموزشی گام به گام است.
 • «راهنمای کامل» با استفاده از یک محتوای طولانی: این نوع تولید محتوای آموزشی ممکن است تحت نام های مختلفی مانند «راهنمای جامع»، «راهنمای کلی» یا «راهنمای مبتدیان» ظاهر شود. مهم نیست که این محتوا را چگونه تنظیم می کنید، در هر حال این نوع پست ها باید بسیار جامع باشند. تصور کنید اگر یک کاربر روی عنوان «راهنمای جامع» کلیک کند و یک پست کوتاه با سه تیتر و 500 کلمه ببیند چه واکنشی نسبت به سایت شما خواهد داشت، بله، مطمئناً با نارضایتی فوراً سایت شما را ترک می کند. نکته جالب در مورد راهنماهای کامل این است که با ارائه چنین محتوایی می توانید به چندین پرسش یا مشکل مخاطب در یک پست طولانی پاسخ دهید.

به عنوان مثال، یک پست محتوای آموزشی با عنوان «راهنمای مبتدیان برای حسابداری مشاغل کوچک» باید این زیر تیترها را پوشش دهد:

 1. وظایف یک حسابدار چیست؟
 2. اهمیت حسابداری در مشاغل کوچک
 3. چه اسناد مالی را باید نگه دارید؟
 4. آماده کردن گزارشات مالی
 5. روش های حسابداری
 6. حساب های بستانکار و بدهکار
 7. چگونه یک حسابدار مناسب پیدا کنیم
 8. نتیجه گیری
 • پرسش و پاسخ: این نوع پست ها به شما این فرصت را می دهد تا به پرسش های مخاطبان خود پاسخ دهید. در این نوع از محتوای آموزشی می توانید یک سؤال اصلی و خاص را مطرح کنید؛ مانند «تست A/B چیست؟» یا اینکه می توانید برای استفاده از کلمات کلیدی بیشتر، سؤالات کوتاه تری را مطرح کنید.
 • رهبری اندیشه: اگر محصول جدیدی دارید یا با فناوری های نوظهور کار می کنید، پست های رهبری فکری به خوبی می تواند پاسخگوی نیاز مخاطبان باشد؛ ساده ترین و منطقی ترین راه حل برای این مشکل این است که از پست های رهبری فکری برای آموزش مشتریان بالقوه در مورد آنچه ارائه می دهید، استفاده کنید. برای درک بیشتر این نوع محتوا به مثال زیر توجه کنید که تیتر محتوای یک شرکت نرم افزاری است که می خواهد قابلیت های یک نرم افزار پیشرفته را بررسی کند:

«فراتر از نوار جستجو: تجربیات جستجوی تجارت الکترونیک پیشرفته»

 • 6. ارائه استراتژی های جدید: مخاطبان شما همیشه به دنبال استراتژی ها و تاکتیک ها هستند. این نوع پست ها گزینه هایی را در اختیار کاربران قرار می دهند که ممکن است قبلاً فکرش را نکرده باشند. هم چنین آن ها با استفاده از این نوع محتوای آموزشی می توانند دریابند چگونه روش های فعلی خود را بهبود بخشند، به مثال زیر دقت کنید:

«صد نکته سریع و کاربردی برای افزایش نرخ تعامل با مخاطب»

 • مطالعه موردی قابل اجرا: به طور کلی، اغلب مطالعات موردی به عنوان محتوای آموزشی مورد استفاده قرار نمی گیرند. با این حال برخی از برند ها از داده ها یا سناریوهای زندگی واقعی برای اثبات ترفندهای خود و تبدیل مخاطب به مشتری استفاده می کنند. اما اگر روش های خود را به اشتراک بگذارید، مطالعات موردی نیز می توانند به عنوان محتوای آموزشی تلقی شوند.

تیتر زیر به واسطه تجربیات یک شرکت برای یک محتوای آموزشی مطالعاتی نوشته شده است:

«درس هایی از تغییر شیوه استخدام 2800 مهندس پشتیبانی به مدل دور کاری»

نکات طلایی درباره ایجاد محتوای آموزشی

نکات طلایی درباره ایجاد محتوای آموزشی
نکات طلایی درباره ایجاد محتوای آموزشی

با توجه به نکات زیر مطمئن می شوید محتوای آموزشی شما با نیازهای مخاطبان مطابقت دارد و آن ها را درگیر خود می کند:

 1. آن را به مخاطبان هدف خود مرتبط کنید: محتوای آموزشی باید برای مخاطبان هدف مناسب و مفید باشد. این امر به راحتی با تجزیه و تحلیل شخصیت ها و تحقیق در مورد مسائل و سؤالات کلیدی مخاطبان به دست می آید.
 2. مسلماً توجه به شبکه انتشار محتوا (سایت یا اینستاگرام) هم در تهیه و تولید محتوای آموزشی نقش پررنگی دارد چراکه رویکرد مخاطبان در هر یک از شبکه های اجتماعی متفاوت از دیگری است.
 3. هم چنین در این بخش توجه به جنسیت مخاطبان، سن و سال آن ها، منطقه جغرافیایی که آن ها در آن زندگی می کنند، آداب و رسوم و همین طور دین و نژاد آن ها از اهمیت خاصی برخوردار است.
 4. محتوای منحصر به فرد به اشتراک بگذارید: حجم محتوای موجود در سایت های مختلف به اندازه ای زیاد است که برای دیده شدن حتماً باید خود را از دیگران متمایز کنید. برای این منظور می توانید از ایده های جدید استفاده کرده یا اینکه تجربیات شخصی خود را در آن حوزه دخیل کنید.
  هم چنین با استفاده از پرسش و پاسخ می توانید از نظرات مخاطبان خود مطلع شوید یا با استفاده از مکانیسم های پاداش و تشویق از آن ها بخواهید ایده های نوین خود را با شما در میان بگذارند.
 5. محتوای شفاف ارائه دهید: وقتی می خواهید به کسی چیزی بیاموزید، داشتن شفافیت مهم است؛ به این معنا که باید از جزئیات کافی برای توضیح کامل نکات آموزشی استفاده کنید و مطمئن شوید که محتوای شما واضح، منطقی و به راحتی قابل پیگیری است.
 6. برای دستیابی به یک محتوای آموزشی روان و قابل فهم، می توان در مورد موضوعات پیچیده به روشی ساده صحبت کرد. در هر صورت، باید بیشتر تلاش کنید تا هنگام نوشتن درباره موضوعات پیچیده، هضم مطالب شما آسان شود. در این راستا استفاده از مثال های ساده و قابل درک، استفاده از تصاویر و ویدئوهای آموزشی، پوشش سؤالات پرتکرار و… می تواند کمک کننده باشد.
 7. منابع مفید را به اشتراک بگذارید: اگر می خواهید محتوای شما واقعاً مشتری محور باشد، باید تا آنجا که می توانید به مخاطبان خود کمک کنید. به این منظور می توانید کاربران را به سوی خواندن منابع مفید و مرتبط در وبلاگ خود هدایت کنید.
 8. محتوای آموزشی جالب توجه تولید کنید: همان طورکه آموزش در دنیای واقعی نباید خسته کننده باشد، تولید محتوای آموزشی برای شبکه های مجازی هم نباید تکراری و کسل کننده باشد؛ از این رو بهتر است با پرداختن به مسائل روز جامعه و با توجه به هویت برند خود سعی کنید محتوایی سرگرم کننده همراه با حس شوخ طبعی ارائه دهید.

تفاوت محتوای آموزشی با سایر محتواها در چیست؟

تفاوت محتوای آموزشی با سایر محتواها در چیست؟
تفاوت محتوای آموزشی با سایر محتواها در چیست؟

اگر فقط بر جلب توجه مردم به خرید محصول یا خدمات خود متمرکز شده اید، خیلی زود از گردونه رقابت خارج خواهید شد؛ بنابراین بهتر است بر کمک به مردم تمرکز کنید تا آن ها از این طریق شما را بشناسند و به حرف های شما اعتماد کنند. این اعتماد می تواند منجر به تبدیل مخاطبان به مشتریان شود. تفاوت محتوای آموزشی با دیگر محتواها هم در همین است. محتوای آموزشی معمولاً آموزنده، جالب و مرتبط است و به کسب و کار شما اعتبار می دهد و شما را نسبت به رقبا که از تولید محتوای آموزشی استفاده نمی کنند، متمایز می کند.

اغلب مردم دوست دارند کالا یا خدمات را خریداری کنند تا اینکه چیزی به آن ها فروخته شود و محتوای آموزشی نیز با کمک به رفع مسائل و پاسخ دادن به سؤالات مخاطبان، به آن ها کمک می کند که آزادانه کالا یا خدماتی را انتخاب کرده و آن را خریداری کنند.

آیا تولید محتوای آموزشی را با گوشی موبایل هم می توان انجام داد؟

آیا تولید محتوای آموزشی را با گوشی موبایل هم می توان انجام داد؟
آیا تولید محتوای آموزشی را با گوشی موبایل هم می توان انجام داد؟

امروزه استفاده از تلفن همراه برای انواع تولید محتوا افزایش یافته است. تلفن های دوربین دار نه تنها قادر هستند به شما برای تهیه محتوای آموزشی کمک کنند، بلکه می توانید عکس ها و فیلم های بسیار با کیفیتی به وسیله این دوربین های جیبی تهیه کنید تا محتوای آموزشی جذاب تری داشته باشید.

سخن پایانی

برخورداری از یک رسانه اجتماعی مملو از محتوای آموزشی، نام تجاری کسب و کار شما را به عنوان یک گروه حرفه ای در آن کسب و کار معرفی می کند که در تلاش است مشتریان خود را در اولویت قرار دهد که این ویژگی مهم امروزه در بازاریابی محتوا می تواند شما را از رقبا متمایز کند.

برای تهیه پست های محتوای آموزشی ارزشمند، باید مخاطبان خود را بهتر از خانواده خود بشناسید و تنها در این صورت است که می توانید آنچه را که واقعاً به آن نیاز دارند، ارائه دهید.

اولین قدم برای شناخت مخاطبان تحقیق درباره آن هاست. در این راستا باید بدانید که آن ها اغلب چه مشکلات و مسائلی دارند و شما چگونه برای حل و فصل آن مسائل می توانید به آن ها کمک کنید. سپس محتواهای آموزشی تولید کنید که تمام اطلاعات مفید و توصیه های کاربردی مورد نیاز مخاطبان را ارائه دهند.

همچنین شما عزیزان می توانید برای سفارش تولید محتوای آموزشی خود از طریق همین سایت ( سایت کد سئو ) اقدام به ثبت و دریافت سفارش محتوای خود نمایید.

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات ما را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه کدُسئو اولین نفر مطالب رو یاد میگیری