آخرین مقالات

کلاب هاوس چیست؟ چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

  1. Home
  2. /
  3. مقالات کُدُ سئو
  4. /
  5. کلاب هاوس چیست؟ چگونه...

شاید اخیراً نام اپلیکیشن کلاب هاوس (Clubhouse) را شنیده باشید و این سؤال برایتان پیش آمده باشد که کلاب هاوس چیست و چه می‌کند؟ در رابطه با این اپلیکیشن، مانند آنچه در مورد Gamestonk اتفاق افتاد، تا حدی می‌توانیم نقش ایلان ماسک را سرنوشت‌ساز بدانیم. او با حضور در یک اتاق چت کلاب هاوس در ماه ژانویه، توجه بسیاری از مردم را به این سرویس جلب کرد. بیل گیتس هم اخیراً همین کار را انجام داده است. در این مقاله قصد داریم تمام چیزهایی را که لازم است در مورد این اپلیکیشن چت بدانید، برایتان شرح دهیم.

خب، کلاب هاوس چیست؟

خب، کلاب هاوس چیست؟
خب، کلاب هاوس چیست؟

نکته اصلی در مورد اپلیکیشن کلاب هاوس در اینجاست: تصور کنید برنامه‌ای در تلفن خود دارید که به شما امکان می‌دهد مکالمه‌های زنده دیگران را گوش دهید. البته نه به‌صورت استراق سمع، این کار وحشتناک و غیرقابل قبول است. خود این افراد می‌خواهند که مکالمه‌هایشان شنیده شوند. آنها ممکن است معروف باشند یا دست‌کم آدم‌های جالب یا آگاهی باشند؛ که البته در این مورد هیچ تضمینی وجود ندارد. همچنین ممکن است به شما هم فرصت عضویت داده شود. می‌توانید به کلاب هاوس به عنوان یک شبکه اجتماعی با امکان چت صوتی فکر کنید.

در واقع، کلاب هاوس یک رسانه اجتماعی صوت-محور است. شرکت سازنده این اپلیکیشن خود را چنین توصیف می‌کند: «یک رسانه اجتماعی جدید که بر اساس صدای انسان کار می‌کند و به افراد، در هر جای دنیا که باشند، این امکان را می‌دهد که با هم صحبت کنند، داستان تعریف کنند، در مورد ایده‌هایشان حرف بزنند، دوستی‌هایشان را عمق ببخشند و با افراد جدیدی از سراسر دنیا آشنا شوند.»

پس فقط مکالمه است؟ هیچ تصویر یا فیلمی دیده نمی‌شود؟

بله، فقط مکالمه است. خیر، تنها تصویری که می‌توانید ببینید عکس پروفایل کاربران است.

اپلیکیشن کلاب هاوس را از کجا می‌توان دریافت کرد؟

اپلیکیشن کلاب هاوس را از کجا می‌توان دریافت کرد؟
اپلیکیشن کلاب هاوس را از کجا می‌توان دریافت کرد؟

کلاب هاوس در حال حاضر فقط برای سیستم عامل iOS در دسترس است. هر کاربر آیفون می‌تواند این برنامه را دانلود کند و از طریق آن به مکالمات گوش کند.

 جالب است، پس من هم همین الان می‌توانم یک اکانت بسازم. درست است؟

ساخت اکانت کلاب هاوس
ساخت اکانت کلاب هاوس

خیر، نمی‌توانید. در حال حاضر برای دسترسی به این اپلیکیشن به یک دعوت‌نامه از کاربران عضو در کلاب هاوس احتیاج دارید. هر کاربر جدید دو دعوت‌نامه دریافت می‌کند و هر چه بیشتر از این اپلیکیشن استفاده کند، بر تعداد دعوت‌نامه‌هایش افزوده خواهد شد. از دوستانتان بپرسید که آیا دعوت‌نامه‌ای دارند که به شما بدهند؟ حتی می‌توانید از طریق eBay یک دعوت‌نامه بخرید، اما مراقب کلاهبرداری باشید. بهترین راه این است که منتظر بمانید تا درهای کلاب هاوس به روی عموم مردم باز شود.

آیا می‌توانم در iPad از اپلیکیشن کلاب هاوس استفاده کنم؟

بله، مطمئناً. اما این اپلیکیشن برای iPadOS بهینه‌سازی نشده است. در iPad این اپلیکیشن را می‌توانید در یک پنجره کوچک ببینید، یا در پنجره‌ای بزرگ‌نمایی شده به‌اندازه دو برابر، که خیلی جالب نیست.

پس برای اندروید در دسترس نیست؟ چرا؟

پس برای اندروید در دسترس نیست؟ چرا؟
پس برای اندروید در دسترس نیست؟ چرا؟

در حال حاضر یک اپلیکیشن اندرویدی در حال ساخته شدن است. اما دولوپرها (توسعه دهندگان) می‌خواهند به‌آرامی کار خود را توسعه دهند. چون تعداد کاربران اندروید در سراسر جهان بیشتر از کاربران آیفون است، شروع کار با اندروید ممکن است باعث شود که به سرورهای کلاب هاوس آسیب برسد، مخصوصاً بعد از یک برنامه تبلیغاتی (مثلاً حضور ایلان ماسک در یک اتاق چت). با اینکه در حال حاضر این اپلیکیشن فقط برای کاربران iOS در دسترس است، 3 میلیون کاربر در مدت‌زمان بسیار کوتاه از آن استفاده کرده‌اند، و این رقم بالایی است.

خب، پس تمام چیزی که نیاز است همین اپلیکیشن است؟ هیچ وب‌سایتی وجود ندارد؟

تنها وب‌سایت این شرکت joinclubhouse.com است که تنها کارش هدایت شما به Apple App Store است. این سرویس را با clubhouse.io هم که یک برنامه مدیریت پروژه است، اشتباه نگیرید.

برای ثبت‌نام در کلاب هاوس چه اطلاعاتی از من خواسته می‌شود؟

شما باید شماره تلفن و نام واقعی خود (از نظر تئوری) را به کلاب هاوس بدهید. حتی قبل از اینکه دعوت شوید، می‌توانید نام کاربری نهایی خود را در این سرویس ثبت کنید. از همان ابتدا، شخصی که شما را دعوت می‌کند باید این کار را از طریق شماره تلفن شما انجام دهد. شما یک پیامک را دریافت خواهید کرد که به شما می‌گوید از joinclubhouse.com/app بازدید کنید و با استفاده از شماره تلفن خود وارد شوید.

اگر نمی‌خواهید از همان ابتدا پروفایلی داشته باشید، می‌توانید با حساب Twitter خود به کلاب هاوس وارد شوید. کلاب هاوس حتی می‌تواند از عکس پروفایل توییتر شما استفاده کند. این اپلیکیشن به شما کمک می‌کند تا مخاطبین خود را با هم مرتبط بسازید و از این طریق پیدا کردن و دنبال کردن افراد آسان‌تر خواهد شد.

چرا من این‌قدر دیر از وجود کلاب هاوس مطلع شدم؟ این اپلیکیشن کی راه‌اندازی شد؟

کلاب هاوس درست در زمان اوج‌گیری کرونا در ایالات متحده (از مارس 2020) راه‌اندازی شد. در ابتدا، این اپلیکیشن کاربران اندکی داشت که عمدتاً سرمایه‌داران ماجراجو بودند. بعد از دو ماه، شرکتی که مالکیت کلاب هاوس را در اختیار دارد یعنی شرکت Alpha Exploration Co، 12 میلیون دلار سرمایه از شرکت آندرسن هورویتز (Andreessen Horowitz) دریافت کرد. ارزش کلاب هاوس خیلی سریع به 100 میلیون دلار رسید، زمانی که فقط 1500 کاربر داشت. اکنون، حتی با اینکه هنوز افراد باید دعوت‌نامه داشته باشند، سرمایه‌گذاران زیادی به این اپلیکیشن دسترسی دارند.

بحث‌ها و گفتگوها در کلاب هاوس

بحث‌ها و گفتگوها در کلاب هاوس
بحث‌ها و گفتگوها در کلاب هاوس

در کلاب هاوس قرار است به چه چیزی گوش کنم؟

وقتی به کلاب هاوس دسترسی پیدا کردید، صفحه‌ای پر از موضوعات گوناگون گفتگو به شما ارائه می‌شود که می‌توانید آنها را دنبال کنید، از ورزش گرفته تا فناوری؛ از امور مذهبی گرفته تا آلودگی هوا و بسیاری موارد دیگر. مطمئناً موضوعات مورد علاقه خود را پیدا می‌کنید و می‌توانید آنها را دنبال کنید. هرچه مباحث و افراد بیشتری را دنبال کنید، به احتمال زیاد پیشنهادهای بیشتری برای عضویت در اتاق‌های چت مرتبط با موضوع‌های مورد پسندتان دریافت خواهید کرد.

گفتگوها دائمی هستند؟ نیستند؟

کاربران اتاق‌های چت را خودشان راه‌اندازی می‌کنند و خودشان هم به آنها پایان می‌دهند. شاید کلاب هاوس هیچ چیز را ضبط نکند، اما کاربران پیوسته راه‌هایی را برای ضبط صداها پیدا می‌کنند.

چند نفر می‌توانند در مکالمه حضور داشته باشند؟

محدودیت فعلی 5000 نفر در هر اتاق چت کلاب هاوس است که البته ایلان ماسک این محدودیت را از بین برد. کاربرانی که در آن اتاق چت حضور داشتند، مکالمه را به‌صورت زنده در YouTube به اشتراک گذاشتند که یک راه‌حل هوشمندانه برای ضبط مواردی است که در اتاق چت گفته می‌شود.

دقیقاً منظور از مکالمه چیست؟ آیا به پادکست شباهت دارد؟

مکالمه در کلاب هاوس
مکالمه در کلاب هاوس

پاسخ این سؤال به تنظیمات پادکست شما بستگی دارد، اما به یاد داشته باشید که کاربران کلاب هاوس با تلفن‌های آیفون خود صحبت می‌کنند، نه با تنظیمات صوتی فانتزی. آنها یکدیگر را نمی‌بینند، بنابراین اتفاقی که می‌افتد واقعاً مانند گوش دادن به تماس تلفنی است. هیچ ادیت حرفه‌ای، جلوه‌های صوتی، نقل و انتقال یا تبلیغات (دست‌کم به طور رسمی) در مکالمه‌ها وجود ندارد. گفته می‌شود “سبک” مکالمه انعطاف‌پذیر است: در یک اتاق چت ممکن است مکالمه بین دو نفر و به‌صورت دوستانه باشد، در حالی که اتاق دیگر یک مصاحبه رسمی‌تر، یک بحث گروهی بزرگ، یا حتی یک موسیقی در جریان است. اگر فرد جالبی وارد اتاق شود، مثلاً یک میلیاردر، میزبان اتاق می‌تواند او را به‌عنوان سخنران در “صحنه” قرار دهد.

 پس من فقط می‌توانم گوش کنم؟

نه لزوماً. هرکسی که گوش می‌کند می‌تواند به طور مجازی دستش را برای حرف زدن بلند کند. این به میزبان یا مجری اتاق بستگی دارد که به شما اجازه صحبت کردن بدهد یا نه.

 پس کلاب هاوس بیشتر شبیه رسانه‌ای برای پادکست است؟

از بعضی جهات، بله. البته شما می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی مانند Zoom یا Google Meet استفاده کنید، بدون اینکه تصویری رد و بدل شود. اما شرکت در جلسات Zoom به طور پیش فرض برای عموم مردم آزاد نیست. شنیدن مکالمات کلاب هاوس برای هر عضوی که بتواند به آن راه پیدا کند، امکان‌پذیر است و هیچ محدودیتی وجود ندارد. فقط امکان صحبت کردن مجازی محدود است که می‌تواند کمک کند تنها کسانی صحبت کنند که چیز ارزشمندی برای گفتن داشته باشند. همچنین، عدم نیاز به نگاه کردن به صفحه هنگام مکالمه، باعث می‌شود که این اپلیکیشن بسیار بهتر از تماس‌های ویدئویی کنونی باشد.

در نهایت بیشتر چه کسانی از کلاب هاوس استفاده خواهند کرد؟

در نهایت بیشتر چه کسانی از کلاب هاوس استفاده خواهند کرد؟
در نهایت بیشتر چه کسانی از کلاب هاوس استفاده خواهند کرد؟

در حال حاضر، کلاب هاوس بیشتر توسط افرادی استفاده می‌شود که دوست دارند چیزی بگویند اما از داشتن مخاطبان مشتاق بی‌بهره‌اند، مثل افراد مشهوری که نیاز به مخاطب دارند یا کسانی که دوست دارند بی‌سروصدا به مکالمات جالب گوش کنند. کلاب هاوس می‌تواند مرهمی باشد برای کسانی که به دلیل محدودیت‌های کوید 19 ناچار باید در خانه بمانند و نیاز به صحبت کردن با دیگران دارند. این اپلیکیشن، با توجه به رشد سریع و موفقیتی که در جذب مخاطب داشته، می‌تواند به رسانه‌ای تبدیل شود که همگان علاقه‌مند به استفاده از آن در زندگی روزمره خود باشند.

4.3/5 - (3 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط