استراتژی بازاریابی اینستاگرام برای پیج های تازه تاسیس؛ موفق ترین استراتژی محتوای پیج اینستاگرام

استراتژی بازاریابی اینستاگرام برای پیج های تازه تاسیس؛ موفق ترین استراتژی محتوای پیج اینستاگرام

اینستاگرام پتانسیل بالایی برای جذب مخاطب و برند سازی دارد و افراد توانسته اند با فضای این شبکه اجتماعی تعامل خوبی برقرار کنند. بنابراین وجود مفاهیمی چون استراتژی محتوای اینستاگرام یا استراتژی بازاریابی اینستاگرام در حال حاضر بسیار در بین افراد فعال در اینستاگرام رایج شده است.

اینستاگرام به عنوان یکی از پرمخاطب ترین رسانه های اجتماعی دارای بیش از 8 میلیون عضو دارد بهترین مکان برای بازاریابی محصولات مختلف می باشد. البته لازمه اینکار داشتن یک استراتژی قوی برای پیج اینستاگرام است که یک فرصت عالی برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی و رسیدن به درآمد بالا می باشد.

حتما مشاهده کنید : سفارش تولید محتوا اینستاگرام؛ طراحی پست و استوری

تنوع کسب و کارهای مشابهی که در این شبکه اجتماعی مشغول به فعالیت هستند کار تبلیغ و بازاریابی در آن را برای برندها مشکل کرده است. البته برای دیده شدن برند و نام کسب و کار باید یک استراتژی بازاریابی عالی تدوین کرد تا بتواند موفقیت برند را در اینستاگرام ضمانت کند. با این مقاله از کدُ سئو همراه باشید تا راهکارهایی ایجاد استراتژی برای پیج اینستاگرام را به شما معرفی کنیم.

استراتژی بازاریابی اینستاگرام چیست؟

استراتژی بازاریابی اینستاگرام چیست؟
استراتژی بازاریابی اینستاگرام چیست؟

از سال 2010 که اینستاگرام راه اندازی شد توانسته در حد زیادی دنیای رسانه های اجتماعی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در ابتدا از اینستاگرام برای اشتراک گذاری عکس استفاده می شد که با پیشرفت و آپدیت هایی که هر چند وقت یکبار روی آن انجام شد الان به یک عامل مهم برای اینستاگرام مارکتینگ تبدیل شده است. بسیاری از کسب و کارها بدون داشتن فروشگاه فیزیکی در دنیای واقعی توانسته اند تبدیل به فروشگاه های بزرگ در فضای اینستاگرامی شوند که مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کرده اند. شرکت های لوازم آرایشی و بوتیک های مدلینگ از جمله کسب و کارهایی هستند که به شدت در این فضا فعال شده اند.

در حال حاضر هر کسب و کاری با هر حوزه کاری قابلیت حضور در فضای مجازی را دارد و می تواند برای معرفی محصولات و برند خود یک استراتژی بازاریابی اینستاگرام ایجاد کنند و از آن طریق خدمات و محصولات شان را بفروشند. بسیاری از کسب و کارها با پیاده سازی استراتژی محتوای اینستاگرام با مخاطبان خود تعامل و ارتباط برقرار می کنند و از این راه تبلیغات محصولات و خدمات برند خود را به مشتری ارائه می دهند.

چگونه یک استراتژی برای پیج اینستاگرام تدوین کنیم؟

استراتژی برای پیج اینستاگرام
استراتژی برای پیج اینستاگرام

برای ایجاد استراتژی بازاریابی اینستاگرام ابتدا یک دفترچه و خودکار بردارید و فرایند شکل گیری استراتژی برای پیج اینستاگرام خود را از صفر تا صد ترسیم کنید. برای اینکه بازاریابی در اینستاگرام را به خوبی و با موفقیت انجام دهید باید فوت و فن و استراتژی بازاریابی در اینستاگرام را بدانید.

1. مشخص کردن مخاطب هدف در اینستاگرام

برای پیاده سازی یک استراتژی برای پیج اینستاگرام باید ببینید به چه نوع مخاطبانی می خواهید دست پیدا کنید. بنابراین بهتر است بدانید خانم ها 68 درصد کاربران این شبکه اجتماعی را تشکیل می دهند و بیشتر کاربران اینستاگرام سن زیر 30 سال دارند.

تحقیق در مورد جامعه هدف و سنجیدن شرایط مانند سن، جنسیت، علایق مخاطبان هدف و محل زندگی آن ها از ضروریاتی است که باید قبل از ایجاد استراتژی محتوای اینستاگرام به آن توجه کرد. بنابراین با بررسی دقیق این موارد می توانید اطمینان یابید که محتوای تهیه شده برای مخاطبان مفید و مناسب خواهد بود.

تحقیق در مورد مسائلی مانند هشتگ های مورد استفاده مخاطبان، مکان هایی که بیشتر به آنجا سر می زنند، به چه برندهایی علاقه دارند و بیشتر چه افرادی را فالوو می کنند در روند تبلیغات و پیاده سازی استراتژی بازاریابی اینستاگرام اهمیت دارند و زمان زیادی را به خود اختصاص نمی دهند. با توجه به آنچه گفته شد برای لایک شدن پست ها و مطالب در اینستاگرام اولین مراحل برای تدوین استراتژی محتوای اینستاگرام، شناخت صحیح الگوریتم های اینستاگرام است.

2. تعیین اهداف کسب و کار در اینستاگرام

برای شروع فعالیت در اینستاگرام باید اهداف قابل دستیابی را برای کسب و کارتان مشخص کنید تا از وقت خود به نحو احسن استفاده نمایید. برای این کار تمام اهدافی را که می خواهید برای آن ها در اینستاگرام بازاریابی کنید باید یادداشت کرده و از بین آن ها مهم ترین، دست یافتنی ترین و مرتبط ترین اهداف به کسب و کار خودتان را مشخص کنید. هر یک از اهداف برای به سرانجام رسیدن معیارهای خاصی را می طلبد بنابراین باید برای هر یک از آن ها تولید محتوا متفاوتی ایجاد کنید. دقت کنید که چنانچه اهداف خود را به طور واضح و دقیق مشخص نکنید ممکن است به راحتی در هنگام پیاده سازی استراتژی برای پیج اینستاگرام از مسیر منحرف گردید.

3. تحلیل محتوای رقبای کسب و کار در اینستاگرام

به همان اندازه که تحقیق در مورد شناخت مخاطبان مهم است، بررسی رقبا و کسب و کار آن ها نیز ضروری به نظر می رسد. بازاریابی اینستاگرام یک رقابت به شمار می رود که تمام صاحبان کسب و کارها یا کسانی که در امر تبلیغ محصول یا برندی همکاری می کنند به عنوان بازیکنان این رقابت هستند. بنابراین برای پیاده سازی و تدوین استراتژی بازاریابی اینستاگرام باید افراد حرفه ای را بشناسید و در مورد نقاط قوت آن ها بررسی کنید. در نظر داشته باید که مخاطبان هدف کسب و کار شما و رقبا یکی هستند بنابراین باید در مورد رقبا به سوالاتی زیر پاسخ دهید:

میزان اینگیجمنت آن ها چقدر است؟ که می توانید از طریق فرمول (لایک‌ها + کامنتها + تعداد فالوورها * ۱۰۰) اینگیجمنت رقبا را بدست آورید. آیا رقبا به کامنت ‌های کاربران پاسخ می دهند؟، نوع سوالاتی که فالوورهای آن ها می پرسند، از چه هشتگ‌هایی استفاده می ‌کنند؟، نوع محتوای رقبا چیست؟ و از چه نوع “فراخوان به عمل” یا همان (CTA) استفاده می کنند؟

4.تدوین یک استراتژی محتوای اینستاگرام

از حیاتی ترین قسمت های استراتژی بازاریابی اینستاگرام تصمیم گیری در مورد نوع محتوایی است که باید پست شود. محتوای انتخابی باید بتواند به بهترین شکل برند کسب و کار را نشان دهد و دستیابی به اهداف بازاریابی را راحت تر کند. انواع مختلف محتوا شامل تصویری، ویدئو، استوری و محتوای تولید شده توسط کاربر را امتحان نمایید و واکنش مخاطبان را به هر یک از این روش ها بررسی کنید.

با ایجاد یک استراتژی محتوای اینستاگرام چه چیزی بدست می آوریم؟

با ایجاد یک استراتژی محتوای اینستاگرام چه چیزی بدست می آوریم؟
با ایجاد یک استراتژی محتوای اینستاگرام چه چیزی بدست می آوریم؟

با به کارگیری ابزارهای و ویژگی های کاربردی اینستاگرام امکان پیدا کردن مشتریان بالقوه دور از انتظار نخواهد بود. بنابراین داشتن استراتژی بازاریابی برای فعالیت در اینستاگرام می تواند کسب و کار شما را به اهداف مهمی برساند. ارزش هایی که از طریق تدوین این استراتژی بدست می آید به شرح زیر است:

1. افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness)

برای افزایش آگاهی دیگران از برند خودتان باید تمرکز زیادی روی قوی کردن برند بگذارید و از کارهای کم بازده و پر زحمتی مثل پست گذاشتن هر روزانه یا در خواست پی در پی لایک کردن آن ها از دوستان یا اینفلوئنسرها و فالوورها خودداری کنید. به جای این کارها می توان یک استراتژی محتوای اینستاگرام با کیفیتی برای پیج ایجاد کنید تا از آن طریق مخاطبان تان جذب صفحه اینستاگرام شوند.

2. فروش پرسود و با کیفیت

افزایش تعداد مشتریان منجر به افزایش فروش و سود می شود بنابراین برای رسیدن به این هدف در اینستاگرام باید بتوانید به درستی با مخاطبان تعامل و ارتباط داشته باشید، به سرعت و مستقیم نیازهای آن ها را پاسخ دهید و با گذاشتن استوری های مختلف و متنوع در اینستاگرام در آمد خود را افزایش دهید.

3. درک کسب و کار و صنعت خود

سعی کنید دنبال چالش های جدیدی در کسب و کار خود باشید تا بتوانید ارتباط صحیحی با واقعیت بر قرار کنید. تدوین یک استراتژی بازاریابی اینستاگرام باعث می شود با واقعیت های رقابت در فضای اینترنت مواجه گردید و متوجه شوید رقبای کسب و کار شما در حال انجام چه کار و برنامه ای هستند. بنابراین قادر خواهید بود برنامه ای مخصوص خود طراحی کنید تا به موفقیت هایی که آن ها رسیده اند شما نیز دست پیدا کنید.

4. افیلیت مارکتینگ در اینستاگرام

در اینستاگرام نه تنها افراد دارای کسب و کار با داشتن استراتژی برای پیج اینستاگرام خود می توانند موفق به کسب درآمد شوند بلکه کسانی که صاحب برند نیستند نیز می توانند از طریق همکاری با این برندها در فروش محصولات در اینستاگرام راه درآمدی برای خود ایجاد کنند. به این گونه فعالیت در اینستاگرام، افیلیت مارکتینگ گفته می شود. نحوه کار افیلیت مارکتینگ به این صورت است که فردی که محصولات برند خاصی را تبلیغ می کند به ازای فروش هر محصول درصدی پورسانت دریافت می کند. در حال حاضر این گونه کسب درآمد از اینستاگرام رایج ترین استراتژی برای پیج اینستاگرام است.

تکنیک هایی برای تبلیغات و استراتژی بازاریابی اینستاگرام

تکنیک هایی برای تبلیغات و استراتژی بازاریابی اینستاگرام
تکنیک هایی برای تبلیغات و استراتژی بازاریابی اینستاگرام

برای تبلیغات و بازاریابی یک کسب و کار در اینستاگرام تکنیک های مختلفی را می توان پیاده سازی کرد تا بتوان برند خود را معرفی کرده و به درآمد برسید.

 • برگزاری مسابقه به همراه جوایز در پیج اینستاگرام خود
 • اینفلوئنسر مارکتینگ
 • همکاری در فروش و تبلیغ
 • اطمینان از زیبایی و منسجم بودن پیج اینستاگرام خود
 • ایجاد محتوایی مناسب از طریق بررسی مخاطبان و رقبا
 • به روز رسانی پست های متنی و اشتراک گذاری اطلاعات مفید در پیج
 • ایجاد یک تقویم محتوایی و انتشار محتوا در زمان و مکان مناسب
 • استمرار و پیوستگی در انتشار محتوا می تواند تاثیر استراتژی محتوای اینستاگرام را افزایش دهد.
 • داشتن برنامه برای پست گذاشتن منظم تاثیر زیادی روی جلب اعتماد کاربران و ارتباط و تعامل با پیج می شود.
 • برنامه ریزی محتوایی باید در زمان هایی انجام شود که فالوورها بیشتر در اینستاگرام فعال هستند.
 • برای پیدا کردن بهترین زمان اشتراک گذاری پست ها در اینستاگرام می توان از ابزار “Best Time To Post On Instagram” استفاده کرد.
 • برای کپشن ها برنامه ریزی درستی داشته باشید چرا که روی استراتژی بازاریابی اینستاگرام بسیار مؤثر هستند. از طریق کپشن می توان با مخاطبان صحبت کرد و مخاطب از همین راه می تواند نسبت به شما و کسب و کارتان شناخت پیدا کند.
 • مهم ترین  بخش استراتژی برای پیج اینستاگرام، هشتگ ها هستند که جای آن در کامنت اول یا کپشن ابتدایی است.
 • هشتگ های مهم و داغ زمینه کاری خود را از طریق بررسی کسب و کار رقبا و علایق مخاطبان پیدا کنید.
 • برای بدست آوردن آمار دقیق هر هشتگ می توانید از ابزارهایی مانند Hashtagify استفاده کنید تا مناسب ترین هشتگ ها را انتخاب نمایید.
 • مشخص کردن گایدلاین های برند برای تدوین استراتژی برندینگ کسب و کار بسیار مهم است که باید با جزئیات در سندی یادداشت شوند و در اختیار تمام اعضای تیم گذاشت تا همه افراد به صورت هماهنگ آن ها را انجام دهند.
 • این جزئیات می تواند شامل نحوه نوشتن کپشن‌ها، نحوه صحبت با مشتری، و نحوه آپلود پست‌ها باشد.
 • طراحی پست ها باید به صورتی باشد  که کاربر برای کامنت گذاشتن تشویق شود و همچنین پاسخی به مخاطبان داده شود تا برای کامنت گذاشتن مجدد ترغیب گردند. بنابراین می بینیم که ارتباط و تعامل برای اثر بخش بودن استراتژی بازاریابی اینستاگرام بسیار مفید است.
 • بررسی و تحلیل فرآیند پیشرفت استراتژی باعث می شود همیشه یادگیری ها و تجارب بیشتری بدست آورید و محتوای خود را بهینه تر کنید.
 • مراحل پیشرفت پیج اینستاگرام خود را بررسی کنید.
 • ابزارهایی مانند Instagram Insights و Hopper HQ Analytics برای ارزیابی عملکرد محتوای تولیدی استفاده می شوند. می توانید با این ابزارها در طی زمان پست ها را بررسی کنید و موفق ترین محتواها را پیدا نمایید در نتیجه متوجه می شوید مخاطبان به چه محتوایی علاقه دارند.

نتیجه ‌گیری

اینستاگرام یک بازار بزرگ مجازی است که فضای امنی را برای انواع کسب و کارها ایجاد کرده است. تمام ابزارهای و ویژگی های این پلتفرم رایگان هستند و هر فردی می تواند با داشتن اندکی مهارت در زمینه ای خاص و راه اندازی یک اکانت از اینستاگرام کسب در آمد کند. اما برای چنین کاری باید استراتژی بازاریابی اینستاگرام بسیار قوی داشت تا بتوان به اهداف خود برای موفقیت و رشد کسب و کار رسید. در این مقاله مراحل مختلف ایجاد استراتژی بازاریابی اینستاگرام را بیان کردیم. همچنین مزیت هایی که با داشتن استراتژی برای پیج اینستاگرام بدست می آید را معرفی نمودیم و تکنیک های مهمی را در مورد بازاریابی محتوای این شبکه اجتماعی پر طرفدار ارائه دادیم.

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد
ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید
دیگر مقالات ما را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه کدُسئو اولین نفر مطالب رو یاد میگیری