آخرین مقالات

کلمات کلیدی منفی یا negative keywords در گوگل ادوردز چیست؟

 1. Home
 2. /
 3. مقالات کُدُ سئو
 4. /
 5. کلمات کلیدی منفی یا...

کلمات کلیدی منفی برای هر کمپین گوگل ادوردز ضروری است. در چند سال گذشته، دانش AdWords با بسیاری از تبلیغ‌کنندگان به‌طور قابل توجهی افزایش یافته و نحوه استفاده از کلمات‌کلیدی منفی نیز به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. آیا تا به حال از negative keywords در گوگل استفاده کرده‌اید؟

تعیین سودآورترین کلمات کلیدی و ایجاد گروه‌های تبلیغاتی مرتبط، تبلیغات و صفحه‌های مورد جستجو بر اساس کلمات کلیدی برای موفقیت در جستجوی کسب و کار بسیار مهم است. انجام این کار به شما امکان می‌دهد مشتریان بالقوه‌ای پیدا کنید که دقیقاً مانند شما در جستجوی پیشنهاد‌های مشابه هستند. در عین حال شناسایی و از بین بردن کلمات کلیدی و بنابراین جستجوگران که به دنبال محصولات یا خدماتی نیستند که ارائه می‌دهید بسیار مهم است.متأسفانه، اکثر کمپین‌ها در Google Ads و Microsoft هزینه‌هایشان بسیار بیشتر از آن است که نیاز دارند. تبلیغ‌کنندگان در نهایت هزینه کلیک‌هایی را پرداخت می‌کنند که هرگز بازدهی خوبی از سرمایه‌گذاری قابل‌توجه آن‌ها ندارد. برای برخی، این امر می‌تواند آن‌قدر ناامیدکننده باشد که تبلیغات در شبکه‌های جستجو را به‌طور کامل متوقف کنند؛ بنابراین چگونه از دام هزینه‌های هدررفته جلوگیری می‌کنید؟ شما باید از کلمات کلیدی منفی در گوگل استفاده کنید!

تعریف و مفهوم کلمات کلیدی منفی در گوگل ادوردز

تعریف و مفهوم کلمات کلیدی منفی در گوگل ادوردز
تعریف و مفهوم کلمات کلیدی منفی در گوگل ادوردز

کلمات کلیدی منفی در گوگل روشی برای جلوگیری از نمایش تبلیغ شما به افرادی است که محتوای مربوط به آن کلمات منفی را جستجو یا مرور می‌کنند. مدیریت جستجوی پولی مؤثر به معنی افزایش کلمات کلیدی مداوم است در حالی که به‌طور هم‌زمان کلمات کلیدی را که قبلاً پیشنهاد داده‌اید، برای به حداکثر رساندن ارتباط و در نتیجه، بازگشت سرمایه (ROI) اصلاح می‌کند. این قسمت دوم فقط به معنای عملکرد ضعیف نیست؛ بلکه این به معنای حذف کامل برخی از جستجوها است. این نوع کلمات کلیدی این امکان را به شما می‌دهند تا اطمینان حاصل کنید که تبلیغات شما فقط به بهترین مخاطب بالقوه می‌رسد.
درست مانند کلمات کلیدی که در واقع پیشنهاد خود را ارائه می‌دهید، negative keywords نیز می‌توانند در سطح حساب، کمپین یا گروه تبلیغات تخصیص داده شوند. اگر می‌خواهید مقدار کلمات کلیدی منفی را در حساب‌های Google Ads خود به حداکثر برسانید، درک نحوه کارکرد این نوع موارد منطقی ضروری است.

به عبارت ساده‌تر کلمات‌کلیدی منفی در گوگل کلمات یا عباراتی هستند که به شما امکان می‌دهند تبلیغات خود را در صفحه نتایج جستجو فیلتر کنید. بعد از اینکه تصمیم گرفتید یک اصطلاح برای کمپین شما بی‌ربط است، می‌توانید آن اصطلاح را به‌عنوان یک negative keywords اضافه کنید. هر زمان کسی با آن عبارت در Google جستجو کند، گوگل از نمایش تبلیغ شما خودداری خواهد کرد.

چهار مزیت عمده استفاده از کلمات کلیدی منفی در گوگل

چهار مزیت عمده استفاده از کلمات کلیدی منفی در گوگل
چهار مزیت عمده استفاده از کلمات کلیدی منفی در گوگل

حال که با تعریف کلی کلمات کلیدی منفی در گوگل آشنا شدید، بهتر است با مزایای عمده آن نیز آشنا شوید:

 • کاهش هزینه‌های کلی تبدیل؛

کلمات کلیدی منفی به تبلیغات شما کمک می‌کنند تا برای جستجوگرانی که به‌طور فعال به دنبال محصول شما هستند، نشان داده شوند. در واقع گوگل روی کلیک‌ها با کلمات کلیدی مرتبط تمرکز می‌کند و این‌گونه هزینه کلی تبدیل را کاهش می‌دهید.

 • بهبود نرخ کلیک مرتبط (CTR)؛

با مدیریت یک کمپین متمرکزتر با استفاده از کلمات‌کلیدی منفی، برداشت‌های بی‌ربطی به دست نخواهید آورد که در وهله اول هرگز منجر به کلیک بی‌اثر نمی‌شوند.

 • کلمات کلیدی منفی عاملی در افزایش نمره کیفیت؛

با استفاده از کلمات کلیدی منفی در کمپین گوگل خود به‌عنوان یک نتیجه بالاتر از CTR، از مزایای دستیابی به امتیازات بالاتر برخوردار خواهید شد. این امر به‌نوبه خود هزینه‌های کلی کمپین را از طریق CPC پایین‌تر، کاهش می‌دهد.

 • ایجاد گروه‌های تبلیغاتی مرتبط؛

با حذف کلمات کلیدی که مربوط به تجارت شما نیستند، به‌ظاهر ارتباط گروه‌های تبلیغاتی خود را سخت‌تر کرده‌اید. این در حالی است که به شما و دیگر هم‌صنفی‌های شما این اجازه داده می‌شود تا گروه‌های تبلیغاتی کوچک و نزدیک به هم را پیدا کرده و یک پیام واحد تهیه کنید تا با کل گروه با کلمات کلیدی یکسان صحبت نمایید.

چگونه می‌توان لیست کاملی از کلمات کلیدی منفی ایجاد کرد؟

چگونه می‌توان لیست کاملی از کلمات کلیدی منفی ایجاد کرد؟
چگونه می‌توان لیست کاملی از کلمات کلیدی منفی ایجاد کرد؟

اکنون که دانستید کلمات کلیدی منفی چیست، چگونه کار می‌کنند و با مزایای آن نیز آشنا شدید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مجموعه خوبی از negative keywords را جمع‌آوری کنید. به یاد داشته باشید که یک کلمه کلیدی منفی به شما امکان می‌دهد چه کسی تبلیغ شما را ببیند و چه کسی آن را نخواهد دید.

پس از ایجاد لیستی از اصطلاحات منفی، همیشه در نظر داشته باشید که negative keywords به شما در حفظ ارتباط بین آنچه جستجوگر به دنبال آن است و محصول شما کمک می‌کند. قبل از تصمیم‌گیری درباره افزودن این شرایط مستثنای به کمپین گوگل ادوردز، باید بفهمید که اصطلاح جستجو برای کمپین شما دقیقاً چقدر بی‌ربط است. این امر به شما کمک می‌کند تا دریابید که کدام کلمه کلیدی منفی خود را باید در کدام نوع مطابقت قرار دهید. در نهایت عامل تعیین‌کننده، میزان کار شما هنگام ایجاد لیست کلمات کلیدی منفی شما خواهد بود. برای تعیین اینکه از کدام نوع تطبیق استفاده خواهید کرد، باید بفهمید که آیا می‌خواهید یک عبارت جستجوی خاص را حفظ کنید، یا آن را به‌عنوان کلمه کلیدی منفی حذف کنید.

چگونه کلمات کلیدی منفی تحت تأثیر انواع منطبق‌ها قرار می‌گیرند؟

تنظیم Negative Broad Match هر عبارت جستجو را که حاوی کلمه یا کلمات کلیدی شما باشد، در هر قسمت از درخواست فیلتر می‌کند. این در حالی است که ترتیب وارد شدن آن‌ها، اصلا مهم نیست.

تنظیم عبارت منفی، هر عبارت جستجو را در جایی که کلمه کلیدی شما در آن اصطلاح به ترتیب دقیق واردشده، فیلتر می‌کند. جستجو نمی‌تواند حاوی کلمات اضافی باشد. این به چه معنی است؟ یعنی عین کلمه کلیدی منفی فیلتر می‌شود، این فیلتر شامل غلط املایی، مفرد یا جمع نمی‌شود. حال یک مثال ساده می‌آوریم؛ مثلا شما کلمه «شغل» را با اضافه کردن به کلمات کلیدی منفی خود، فیلتر کرده‌اید؛ این امر موجب نمی‌شود که جمع این کلمه به‌صورت «شغلها» نیز فیلتر شده باشد.

مثالی برای درج درست و کاربردی کلمات کلیدی منفی در گوگل

مثالی برای درج درست و کاربردی کلمات کلیدی منفی در گوگل
مثالی برای درج درست و کاربردی کلمات کلیدی منفی در گوگل

فرض کنید شما در حال تبلیغ شرکتی هستید که کارش فروش لاستیک است و رینگ نمی‌فروشد؛ بنابراین کلمه رینگ، یک کلمه کلیدی منفی در تطابق گسترده است. چگونه باید کلمه «رینگ» را به‌صورت کلمه کلیدی منفی به کار برد تا نتیجه درست دریافت کرد؟

اگر کلمه «رینگ» به تنهایی به‌عنوان کلمه کلیدی منفی استفاده شود بازتاب مناسبی نخواهد داشت. فرض کنید کاربری جستجوی خود را مانند عبارت زیر انجام دهد:

«لاستیک مخصوص رینگ 20 اینچی»

در این حالت، تبلیغ شما فعال نمی‌شود در حالی که این عبارت جستجوی می‌تواند یک عبارت جستجوی عالی برای شرکت شما باشد و منجر به خرید شود. در این حالت برای استفاده بهتر از انواع تطبیق، پیشنهاد می‌شود کلمات کلیدی منفی زیر را اضافه کنید:

 • خرید رینگ؛
 • رینگ ارزان؛
 • رینگ های آنلاین؛
 • رینگ های آلومینیومی؛
 • و موارد دیگر.

این باعث می‌شود بسیاری از جستجوهای بی‌ربط از بین بروند؛ اما جستجوهایی را که می‌خواهید در آن‌ها نشان داده شوید حفظ کنید. همان‌طور که می‌بینید، این امر نه تنها به یافتن اصطلاحاتی که می‌تواند تبلیغات شما را تحریک کند، کمک شایانی می‌کند، همچنین به خاطر محدود کردن این شرایط برای جستجوهای مرتبط به تجارت شما نیز وابسته می‌شود.

اضافه کردن کلمات کلیدی منفی در سطح حساب، کمپین یا گروه تبلیغاتی

این تصمیم دیگری است که شما به‌محض ایجاد لیست negative keywords و تصمیم‌گیری در مورد انتخاب انواع منطبق برای آن‌ها، با آن روبرو می‌شوید. سه روش وجود دارد که می‌توانیم کلمات کلیدی منفی را اضافه کنیم:

1. سطح حساب؛

می‌توانید کلمات کلیدی منفی را به کتابخانه مشترک خود اضافه کنید. این‌گونه برای چندین کمپین انتخابی شما قابل‌استفاده است.

2. سطح کمپین؛

عمدتا برای کلمات کلیدی منفی استفاده می‌شود که فقط در یک کمپین کاربرد دارند. این نوع کلمات کلیدی در سطح کمپین با negative keywords در سایر کمپین‌ها تداخل زیادی دارد و باعث کاهش عملکرد کمپین شما می‌شود.

3. سطح گروه‌های تبلیغاتی؛

این سطح معمولاً برای نوعی از کلمات کلیدی منفی استفاده می‌شوند که با کلمات کلیدی یا محصولات خاصی همراه هستند. به‌عنوان مثال، اگر کیف دستی برای مردان تبلیغ می‌کنید، کلمه کلیدی منفی زن، زنان و زن‌ها را در سطح گروه تبلیغات به‌عنوان کلمات تطبیقی کلمه کلیدی منفی زن اضافه می‌کنید.

چرا این فرایند وقت‌گیر بسیار ارزشمند است؟

مدیریت مؤثر کلمات کلیدی منفی تحقیقات کلمات کلیدی شما را تمیز و حداکثر مرتبط نگه می‌دارد. شما بهتر می‌توانید یک پیام جذاب و هدفمند را به بخش دقیق جستجویانی ارائه دهید. نهایتا بودجه شما صرف بازدیدها و کلیک‌هایی می‌شود که به احتمال زیاد باعث ایجاد ترافیک مربوطه، هدایت‌های واجد شرایط و فروش نهایی می‌شوند.

بهبود عملکرد کمپین از طریق پیاده‌سازی کلمات کلیدی منفی متفکرانه

داشتن مجموعه‌ای خوب از کلمات کلیدی منفی و منظم به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های خود را پایین نگه دارید و ترافیک مربوط به وب سایت خود را حفظ کنید. به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید هیچ کلمه کلیدی را نادیده بگیرید. اگر negative keywords مناسب را انتخاب نکنید یا به AdWords بگویید که چگونه از آن‌ها استفاده می‌کنید، ممکن است نتایج مورد انتظار خود را نگیرید یا ترافیک مربوط به وب سایت خود را از دست دهید.
بهترین راه‌حل سپردن کار به کاردان است، کافی است با کارشناسان کد سئو تماس بگیرید و از مشاوره آن‌ها بهره‌مند شوید.

5/5 - (2 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط