آخرین مقالات

انواع سئو سایت و کاربرد هر یک؛ نحوه پیاده سازی انواع روش های بهینه سازی سایت

 1. Home
 2. /
 3. آموزش سئو
 4. /
 5. انواع سئو سایت و...

برای انجام هر کاری یک راه میانبری وجود داره که گاهی ممکنه این راه ها نسبت به راه اصلی چندان نتیجه بخش و خوشایند نباشه. یکی از این کارها انجام سئو سایت هست که می توان از انواع سئو برای بهینه سازی سایت استفاده کرد. تعداد اندکی از سئوکاران غیرحرفه ای بسیار علاقه منداند سایت های دیگران یا سایت خودشون را خیلی زود در صدر نتایج موتورهای جستجوی گوگل ببینند. این افراد بدون در نظر گرفتن عواقب استفاده از روش های سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سیاه که می تواند خسارات جبران ناپذیری برای سایت به وجود آورد این روش های خطرناک را به کار می گیرند. اگر مشتاق اید بدانید منظور از سفید، خاکستری و سیاه در پسوند واژه سئو چیه با ما همراه باشید.

انواع سئو سایت و بهینه سازی آن

انواع سئو سایت و بهینه سازی آن
انواع سئو سایت و بهینه سازی آن

برای اینکه بدانیم با چه روشی و چطوری سایت خودمان را سئو کنیم تا موفق شویم از گوگل ورودی های بیشتری بگیریم یا به اصطلاح ترافیک سایت مون بره بالا باید یکسری استاندارهایی را یاد بگیریم و روی سایت پیاده سازی کنیم. این استانداردها برای رتبه بندی سایت ها و اینکه چه سایتی در چه جایگاهی از صفحات جستجو قرار بگیره از سوی موتورهای جستجو گذاشته شدن که متاسفانه در واقعیت این استانداردها تا حد زیادی توسط افراد سئو کار زیر پا گذاشته می شود.

۱.سئو کلاه سفید (white hat)

سئو کلاه سفید (white hat)
سئو کلاه سفید (white hat)

همان طور که از نام سئو کلاه سفید بر می آید می توان آن را یکی از بهترین روش های سئو سایت دانست که می تواند سئوکار را در امر بهینه سازی سایت رو سفید کند. چرا که سئو کلاه سفید از سیاست ها و قوانین مورد تایید موتورهای جستجو تبعیت می کند و از لحاظ جریمه شدن سایت توسط گوگل دغدغه ای وجود ندارد.

سئو کار با استفاده از سئو کلاه سفید می تواند جذابیت بیشتری به سایت بدهد در نتیجه این گونه سایت ها بیشتر به چشم کاربران و موتورهای جستجو می آیند. اما مهم ترین اقداماتی که برای سئو سایت توسط سئو کلاه سفید اتفاق می افتد به شرح زیر است:

 • تولید محتواهایی بهینه شده و با کیفیت بالا
 • ایجاد تجربه کاربری مناسبی برای سایت
 • از متاتگ ها در صفحات سایت به بهترین شکل استفاده می شوند.
 • نمایش درست تمام صفحات سایت در دیوایس های مختلف
 • تعامل سازنده و مناسب بین پشتیبان و کاربران سایت
 • به کارگیری صحیح انواع محتواها شامل نمودار، ویدئو، عکس، جدول و متن
 • افزایش چشمگیر سرعت بالا آمدن سایت

مزایایی سئو کلاه سفید چیه؟

همان طور که گفتیم سئو کلاه سفید از انواع روش های بهینه سازی سایت است که اخلاقی ترین تکنیک برای سئو سایت به حساب می آید و سئوکاران روی آن حساب زیادی باز کرده اند. در ادامه مزیت های این روش را بیان می کنیم.

 1. عدم وجود نگرانی از بابت جریمه شدن توسط گوگل و خطر پنالتی
 2. سئو کلاه سفید از اُفت شدید جایگاه سایت در نتایج گوگل جلوگیری می کند.
 3. تا مدت زمان طولانی نتیجه بدست آمده از سئو کلاه سفید حفظ می شود.

آیا سئو کلاه سفید معایبی هم دارد؟

یک ضرب المثل هست که میگه”گل بی خار کجا؟” از این مثل بر می آید که هر چیزی هم خوبی داره و هم بدی که گاهی مزیت های آن بر معایبش می چربد. سئو کلاه سفید هم در بین انواع سئو کلاه سیاه و کلاه خاکستری مزیت های بیشتری داره و به همین دلیل بر دو روش دیگه ارجح تر است ولی این روش نیز معایبی هم دارد.

طولانی بودن زمان رسیدن تا نتیجه مطلوب و محتوا محور بودن سئو کلاه سفید دو عیب این روش هستند که برای سایت هایی که محتوای کمی دارند مناسب نیست.

۲- سئو کلاه سیاه (black hat)

معایب سئو کلاه سیاه چیه؟

در این دنیا هر چیزی یک ضدی دارد؛ مثل همین سئو کلاه سفید که درست نقطه مقابل سئو کلاه سیاه قرار می گیرد. از سئو کلاه سیاه باید بر حذر بود، چرا که این روش راه های میانبر خطرناک که خلاف سیاست های موتورهای جستجو است اقدام به سئو سایت می کند. استفاده از این روش سئوکار و سایت را وارد دردسرها و مشکلات عدیده ای خواهد کرد که در برخی موارد ناچار سایت پنالتی می شود.

اقدامات سئو سایت با سئو کلاه سیاه

برای پیاده سازی سئو کلاه سیاه به عنوان یکی از انواع سئو سایت کارهای مختلف و زیان باری توسط برخی از افراد شبه سئوکار انجام می شود در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

 • خرید لینک به جای لینک سازی درست و اصولی
 • محتوای کپی شده بدون هیچ گونه تغییری
 • استفاده زیاد از کلمات کلیدی در یک متن که موجب نامفهوم شدن مطلب می شود
 • عدم نمایش متن ها و لینک ها در صفحات سایت
 • استفاده از ربات ها برای کلیک برروی سایت خود در گوگل
 • استفاده از PBN

با سئو کلاه سیاه در مدت خیلی کوتاه سایت در رتبه بندی های بالای گوگل قرار می گیرد ولی توجهی به نظر کاربران نمی شود.

سئو کلاه سیاه فریبکارانه سایت را در جایگاه بالاتری از سایت های دارای محتوای با کیفیت قرار می دهد؛ که نارضایتی کاربران را فراهم می کند.

در درجه اول سایت با استفاده از سئو کلاه سیاه سریع در معرض نگاه کاربران و موتورهای جستجو قرار داده می شود، ولی می تواند به شدت مورد هجوم ربات های گوگل قرار گیرد و از صفحه نتایج حذف شود. در صورتی که سایت پنالتی شود بازگرداندن سایت به حالت اول مشکل و گاهی غیرممکن است.

استفاده از سئو کلاه سیاه غیرقانونی نیست؛ پس چرا ممنوع است؟

استفاده از سئو کلاه سیاه غیرقانونی نیست؛ پس چرا ممنوع است؟
استفاده از سئو کلاه سیاه غیرقانونی نیست؛ پس چرا ممنوع است؟

قوانین مورد نظر گوگل توسط سئو کلاه سیاه نقش می شود ولی از نظر قانونی استفاده از آن مشکلی نداشته و پیگرد قضایی نداره. اما چرا همه سئوکاران حرفه ای اصرار بر عدم استفاده از این روش دارند؟ مگه این روش سئو سایت چه تهدیدهایی را متوجه سایت می کند؟ در ادامه به این سوالات پاسخ داده می شود.

استفاده از سئو کلاه سیاه یعنی عدم توجه به نیاز کاربر که می تواند تاثیر سوءیی روی برند سایت بگذارد.

سئو کلاه سیاه خیلی زود می تواند سایت را در نتایج بالای جستجو رتبه بندی کند که اگر گوگل متوجه شود اقدام به جریمه سایت می کند. در اکثر مواقع این جریمه باعث اُفت کلی سایت و پنالتی کامل آن از نتایج گوگل می شود.

الگوریتم های گوگل پیوسته در حال به روزرسانی هستند که این کار سبب هوشیاری بیشتر گوگل می شوند. در نتیجه تشخیص استفاده از سئو کلاه سیاه در سایت ها برایش راحت تر شده است و خیلی زود می تواند مچ سئوکاران متقلب را بگیرد.

سایتی که با سئو کلاه سیاه بالا آمده باشد می تواند با هر بار آپدیت گوگل دچار اُفت رتبه شود. درحالی که اگر سئوکار اخلاقی و حرفه ای باشید و از سئوی کلاه سفید برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنید می توانید با آپدیت های جدید گوگل رتبه خود را در نتایج جستجو افزایش دهید.

۳.سئو کلاه خاکستری (gray hat)

سئو کلاه خاکستری gray hat
سئو کلاه خاکستری gray hat

در دنیای واقعی هر چیزی بین حالت خوب و بد یک حالت بینابینی دارد؛ در بحث سئو نیز سئو کلاه خاکستری بین دو روش سئو کلاه سفید و کلاه سیاه قرار گرفته که نه می توان گفت روش عالی و بدون ضرری است و نه می توان آن را روشی خطرناک تلقی کرد. سئو کلاه خاکستری به عنوان یکی از انواع سئو سایت مانند لبه پرتگاه است؛ چرا که در این روش هم از تکنیک های سئو کلاه سیاه و هم کلاه سفید استفاده می شود.

مبنای کار سئو کلاه خاکستری استفاده از روش سئو کلاه سفید است؛ اما برای پاره ای مسائل مانند افزایش سرعت برای رسیدن به نتایج دلخواه از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده می کند. این کار موجب فریب موتورهای جستجو شده و در آینده ممکن است جزو کارهای مربوط به سئو کلاه سیاه محسوب شوند.

تکنیک های مهم در سئو کلاه خاکستری

برای انجام سئو و بهینه سازی سایت از طریق سئو کلاه خاکستری باید اقداماتی به شرح زیر انجام داد:

 • خریداری دامنه‌ های منقضی شده و مرتبط با موضوع سایت
 • به منظور دریافت بک لینک می توان در شبکه های اجتماعی حساب های جعلی ایجاد کرد.
 • لینک سازی به روش دستی به جای استفاده از لینک های خریداری شده

مزایای سئو کلاه خاکستری چیه؟

 1. احتمال جریمه سایت در این روش چیزی بین سئو کلاه سفید و سیاه
 2. صرفه جویی در زمان و هزینه سئوی سایت در مقایسه با روش سئو کلاه سفید
 3. کاهش احتمال پنالتی شدن سایت نسبت به روش سئو کلاه سیاه

معایب سئو کلاه خاکستری

همچون دو روش سئو کلاه سفید و کلاه سیاه، این روش بهینه سازی سایت نیز معایبی دارد که مختصرا به آن ها اشاره می کنیم.

تکنیک های سئو کلاه خاکستری باید در نهایت هوشمندی اجرا شود تا باعث جلب توجه ربات های گوگل نشوند.

افرادی که می خواهند تکنیک های سئو کلاه خاکستری را روی سایت پیاده سازی کنند باید دانش خود را در در این زمینه افزایش دهند تا راه هر گونه گاف یا سوتی را ببندند.

شناخت میانبرها، شناخت کامل نسبت به ربات های گوگل و دانش لازم در مورد تکنیک های این روش برای فریب ربات های گوگل نیاز است.

در صورت شناسایی سئو کلاه خاکستری در سایت توسط گوگل هر نوع جریمه و کارت قرمزی برای سایت دور از انتظار نیست. بنابراین جریمه شدن سایت مساوی است با صفر شدن تمام نتایج مثبت بدست آمده.

جمع بندی

امیداوارم با مطالعه این مقاله به خوبی انواع روش های بهینه سازی سایت را شناخته باشید. پس اگر می خواهید سئوکار حرفه ای و اخلاقی شناخته شوید بهتر است از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده کنید؛ اگر سئوکار شجاع و ماهری هستید از سئو خاکستری و اگر می خواهید با ربات های گوگل دست و پنجه نرم کنید از سئو کلاه سیاه استفاده کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط