آموزش ساخت محتوا در اینستاگرام + چک لیست تولید محتوا

آموزش ساخت محتوا در اینستاگرام + چک لیست تولید محتوا

امروزه اینستاگرام به چنان محبوبیتی دست یافته است که کمتر تلفن همراهی را می‎توان یافت که این نرم افزار روی آن وجود نداشته باشد. کاربران با اهداف مختلف اینستاگرام را نصب می‎کنند، برخی فقط برای سرگرمی و به اشتراک گذاری عکس‎ها و فیلم‎های خود از آن استفاده می‎کنند و برخی دیگر که البته عده زیادی هستند، به عنوان پلتفرمی برای کسب و کار از آن بهرهمند می شوند. بسیاری از کسب و کارها هم که تنها از طریق اینستاگرام پابرجا و کاملاً وابسته به آن هستند؛ به همین دلیل بازار تولید محتوا در اینستاگرام بسیار داغ است. از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره آموزش ساخت محتوا در اینستاگرام، تهیه چک لیست تولید محتوا و دیگر موضوعات مرتبط، مطالب مفیدی را عرضه کنیم.

آموزش ساخت محتوا در اینستاگرام

آموزش ساخت محتوا در اینستاگرام
آموزش ساخت محتوا در اینستاگرام

شاید در نگاه اول این طور به نظر برسد که تولید محتوا کاری ساده است ولی آیا هر محتوایی می‎ تواند منجر به جذب مخاطبان شود؟ مسلماً خیر. به عبارتی دیگر هر محتوایی نمی تواند شما را به موفقیت برساند برای همین حتماً به آموزش ساخت محتوا در اینستاگرام نیاز خواهید داشت. برای تولید محتوا در اینستاگرام باید یکسری اقدامات را انجام دهید، از جمله:

استفاده از نرم افزار های تولید محتوا

استفاده از نرم افزار های تولید محتوا
استفاده از نرم افزار های تولید محتوا

برای تولید محتوا حتماً نباید با نرم افزارهایی مانند فتوشاپ یا پریمیر آشنایی داشته باشید زیرا نه تنها یادگیری این نرم افزارها دشوار است بلکه کار با آن ها می تواند وقت گیر باشد، در عوض نرم افزارهای ساده و کاربردی بسیاری در دسترس است که می توانید برای تولید محتوا در اینستاگرام از آن ها استفاده کنید. نرم افزارهایی مانند Canva و حجم زیادی از دیگر اپلیکیشن های موبایلی که می توانید با استفاده از آن ها تصاویر و فیلم های خود را ادیت کرده یا حتی صدای آن ها را ویرایش کنید. در این نرم افزارها قالب های از پیش آماده، انواع فونت ها، رنگ ها و هر آنچه که برای ساخت محتوا به آن نیاز خواهید داشت، در دسترس است.

از تمام قابلیت های اینستاگرام استفاده کنید.

اینستاگرام در روزهای نخست انتشار هدفی جز تسهیل کار عکاسان و هنرمندان برای به اشتراک گذاری آثار آن ها نداشت ولی امروزه به طور کلی رویکرد کاربران در استفاده از اینستاگرام تغییر کرده است و این نرم افزار تبدیل به فروشگاهی جذاب و تعاملی برای بسیاری از کاربران شده است؛ طبیعتاً با تغییر رویکرد کاربران و افزایش تقاضا برای استفاده از این نرم افزار، امکانات آن هم در طی سالیان افزایش پیدا کرده است، به گونه‎ای که انتشار محتویات در اینستاگرام تنها از طریق پست و استوری نیست بلکه شما می توانید با استفاده از IGTV ویدیوهای طولانی تر و مرتبط با کسب و کار خود را در آن قرار دهید و همین طور از قابلیت Reels که به تازگی به اینستاگرام اضافه شده است، استفاده کنید. همچنین با تغییر اکانت شخصی خود به اکانت تجاری، می توانید از یکسری قابلیت های ویژه که به شما کمک می کند تا میزان فعالیت خود و تعامل کاربران با پیج شما را ارزیابی کنید، بهره مند شوید. یادتان باشد که اگر بتوانید به اندازه ای پیج خود را فعال و معتبر کنید که تعداد فالورهای شما زیاد شود و موفق به دریافت تیک آبی شوید، باز هم امکانات بیشتری در اختیار شما گذاشته خواهد شد.

تقویم محتوایی داشته باشید.

تقویم محتوایی داشته باشید
تقویم محتوایی داشته باشید

یکی دیگر از مهم ترین نکات در مبحث آموزش تولید محتوا در اینستاگرام این است که شما برای انتشار محتوای خود برنامه ریزی داشته باشید؛ این کار از چند جهت می تواند به شما کمک کند و پیج شما را قابل اطمینان تر کند.

وقتی شما برنامه ریزی و زمانبندی مشخصی برای انتشار پست های خود داشته باشید، در وهله اول می توانید کارهایتان را به گونه ای برنامه ریزی کنید که زمان کافی برای ساخت پست ها و استوری های جدید داشته باشید. از سوی دیگر به طور مرتب می توانید در پیج خود محتوای مرتبط و باکیفیت بگذارید و به این صورت حضور دائمی خود را برای دنبال کنندگان پیج تثبیت کنید زیرا کاربران شما نه تنها به دنبال محتوایی باکیفیت هستند بلکه بیشتر به دنبال پیج هایی می روند که فعال تر باشند.

تهیه چک لیست تولید محتوا

تهیه چک لیست تولید محتوا
تهیه چک لیست تولید محتوا

گفتیم که برای داشتن یک پیج موفق، نیاز به برنامه ریزی دارید. با تهیه چک لیست تولید محتوا می توانید بدون اتلاف وقت و انرژی، به تولید محتوای باکیفیت برای پیج اینستاگرامی خود بپردازید.

چک لیست تولید محتوا از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه اشاره مختصری به آن ها می کنیم:

  • ایده پردازی: همیشه کارهای بزرگ با ایده های بزرگ شروع می شود. پیش از اینکه پیجی راه اندازی کنید و پس از آن باید بدانید دقیقاً چه هدفی دارید و برای رسیدن به آن هدف از چه ایده هایی می خواهید استفاده کنید. برای یافتن ایده های ناب برای تولید محتوا می توانید از پیشنهادات گوگل استفاده کنید یا اینکه از کاربران پیج بخواهید تا نظرات سازنده خود را با شما در میان بگذارند.
  • از اتفاقات روزمره الهام بگیرید: سعی کنید در هر حرفه و کسب و کاری که هستید، حتماً به روز باشید.
  • پادکست و ویدیوهای متنی تولید کنید: یک پیج موفق نه تنها نیاز به پست هایی دارد که شامل عکس و تصاویر باشد، بلکه حتماً باید اقدام به تولید پادکست و ویدیوهایی کند که استفاده از آن ها برای کاربران آسان باشد. به عنوان مثال فرض کنید که کاربر شما در جای شلوغی مانند مترو مشغول تماشای ویدیوهای شماست و هندزفری خود را نیز همراه ندارد، بنابراین بهترین راه حل برای او، این است که ویدیوهای شما زیر نویس داشته باشد.
  • کپشن های تأثیرگذار بنویسید: یکی از راه های جذب مخاطبان نوشتن کپشن است، اگر عکس یا ویدیوی منتشر شده در پیج شما بتواند پنجاه درصد از ذهن کاربران را درگیر کند، مطمئن باشید با نوشتن یک کپشن زیبا و هدفمند می توانید پنجاه درصد باقیمانده ذهن مخاطبان را هم به چالش بکشید و آن ها را کاملاً جذب پیج خود کنید.
  • هشتگ گذاری را فراموش نکنید: هشتگ ها درست مانند کلمات کلیدی اصلی هستند. هشتگ ها باعث می شوند تا کاربران پست شما را از میان میلیون ها پست مرتبط یا نامرتبط پیدا کنند بنابراین باید در نگارش آن ها نهایت دقت را انجام دهید. سعی کنید هشتگ های شما همیشه مرتبط با موضوع پست باشد و از افراط و تفریط در استفاده از هشتگ ها بپرهیزید.

همکاری با اینفلوئنسرها را فراموش نکنید.

همکاری با اینفلوئنسرها را فراموش نکنید
همکاری با اینفلوئنسرها را فراموش نکنید

فرقی نمی کند که یک پیج تازه تأسیس باشید یا یک کسب و کار قدیمی در اینستاگرام، بهتر است که با اینفلوئنسرها ارتباط داشته باشید. همکاری با اینفلوئنسرها بیشتر در قالب تبلیغات است، به این صورت که شما از یک اینفلوئنسر می خواهید برای شما محتوایی را تولید کند و در ازای مبلغی مشخص آن را به عنوان پست یا استوری در پیج خود به نمایش درآورد.

طبیعتاً هر چه تعداد فالورهای اینفلوئنسر مورد نظر شما بیشتر باشد، شما مجبور خواهید بود که مبلغ بیشتری را بابت تولید محتوای تبلیغاتی بپردازید  بنابراین اگر هزینه چنین محتوایی برای شما مهم است می توانید با اینفلوئنسرهایی که فالورهای کمی دارند شروع کنید.

بازنشر یا Repost کردن محتوای مرتبط با پیج

گاهی اوقات به دلایل مختلف نمی توانید پست جدیدی تولید کنید یا اینکه در اینستاگرام با پستی برخورد می کنید که از نظر شما برای مخاطبان جالب توجه خواهد بود؛ بنابراین می توانید آن پست را با ذکر منبع در صفحه اینستاگرامی خود بازنشر یا Repost کنید. این کار نه تنها اشکالی ندارد بلکه اگر به صورت اصولی انجام شود باعث تعامل و ارتباط بیشتر شما با پیج های رقیب می شود.

در پست ها انسجام و هماهنگی داشته باشید.

نرم افزار اینستاگرام دریایی ازت صاویر و ویدیوهای زیبا و باکیفیت یا معمولی و پیش پا افتاده است. وقتی کاربران شروع به دیدن پست های پیج هایی که فالو کرده اند می کنند، گاهی پیش می آید که اصلاً متوجه نشوند پستی که آن را لایک کرده اند یا به نظرشان جذاب بوده است، به کدام پیج تعلق دارد. به همین دلیل بهتر است یک نوع انسجام و به هم پیوستگی میان پست ها باشد.

شما می توانید این هماهنگی و انسجام را با استفاده از جلوه های بصری نظیر تهیه قالب های هماهنگ یا لوگو و المان های مشترک به وجود آورید یا اینکه یک نوع هماهنگی در معنا و مفهوم و موضوع در پیج خود ایجاد کنید و به این صورت به کاربر سرنخ های لازم را بدهید تا هر بار پست شما را دید، متوجه امضای نامرئی شما در آن شود.

سخن پایانی

فعالیت در اینستاگرام هم مانند هر پلتفرم دیگری نیاز به یادگیری دارد خصوصاً اینکه تعداد رقبا در این نرم افزار زیاد است و هم چنین این اپلیکیشن روز به روز تغییر می کند، با این حال جای نگرانی نیست زیرا با آموزش ساخت محتوا در اینستاگرام می توانید به موفقیت در آن دست یابید.

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد
ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید
دیگر مقالات ما را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه کدُسئو اولین نفر مطالب رو یاد میگیری