آخرین مقالات

محتوای شاخص cornerstone چیست و اهمیت آن برای سئو

  1. Home
  2. /
  3. مقالات کُدُ سئو
  4. /
  5. محتوای شاخص cornerstone چیست...

 اگر در زمینه بهینه سازی سئو سایت فعالیت داشته باشید،  به احتمال قوی تعریفی از محتوای شاخص را می دانید و اینکه چه اهمیتی برای سئو دارد. ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با محتوای شاخص و اهمیت آن برای سئو آشنا کنیم.

همچنین نکات و توضیحاتی را در مورد بهینه سازی محتوای شاخص با يواست سئو، مراحل ساختن محتوای شاخص خوب و اینکه در چه نوع محتواهایی شاخص هستند و در کدام بخش ها می توان از آن استفاده کرد و سایر موارد، شرح خواهیم داد. لطفا با ما همراه باشید.

محتوای شاخص ( cornerstone ) چیست؟

محتوای شاخص ( cornerstone ) چیست؟
محتوای شاخص ( cornerstone ) چیست؟

محتوای اصلی سایت شما محتوای شاخص یا محتوای همیشه سبز نام دارد. چنانچه بخواهید در موتورهای جستجو صفحات و پست های مورد نظرتان در بالاترین رتبه قرار بگیرند، باید آنها را به عنوان محتوای مهم انتخاب کنید.

در واقع محتوای شاخص مهم ترین مقالات را در سایت شما تشکیل می دهند که پایه و سنگ بنای مقالات و محتواهای شما در سایتتان هستند. به طوریکه در این نوع مقالات از کامل ترین و بهترین اطلاعات در مورد یک موضوع خاص صحبت شده است.

از مشخصات اصلی محتوای شاخص می توان به آموزنده و نسبتا طولانی آن اشاره کرد که با گردآوری پست های مختلف وبلاگ داخل سایت خودمان همه موارد مهم درباره یک موضوع خاص را پوشش می دهند. در محتوای شاخص نمی توان در مورد یک بخش از مقاله و یا فروش یک محصول نوشت، بلکه محتوای شاخص باید رسالت شما را انتقال داده و تجارت تان را منعکس کند.

محتوای اصلی و کلیدی شما می تواند یک صفحه و یا یک پست وبلاگ باشد، آنچه که در محتواهای شاخص اهمیت دارد جامع و مفید بودن آن می باشد که باعث می شود با رقابتی ترین کلمات کلیدی در گوگل رتبه بندی شود.

همچنین هر چند وقت یک بار باید محتواهای مهم و شاخص شما در سایت تان به روز رسانی شوند تا همیشه بهترین و بروزترین اطلاعات را پوشش دهد و از دید گوگل یک محتوای عالی و باکیفیت به نظر برسد.

اهمیت محتوای شاخص برای سئو

اهمیت محتوای شاخص برای سئو
اهمیت محتوای شاخص برای سئو

شاید کسب رتبه در گوگل برای انتخاب عبارات کلیدی کمی سخت باشد، اما با یک محتوای شاخص می توانید شانس خود را در این رقابت بیشتر نمایید، به طوریکه با جستجوی عبارت های رقابتی می توانید به گوگل بفهمانید که کدام یک از آنها برای شما مهم هستند.

همچنین اگر مقالات زیادی در موضوعات مشابه در سایت خود دارید، باید گوگل بفهمد که کدام یک از آنها مهم ترین صفحه جهت موضوع خاص برای شما است.

در غیر این صورت شانس زیادی برای کسب رتبه اول گوگل برای کلمات کلیدی سخت نخواهید داشت. حتی شما می توانید با لینک دادن مناسب و صحیح نشان دهید که کدام یک از مقاله ها جامع ترین و مهم ترین صفحه در آن موضوع می باشد. بنابراین محتوای سبز یا شاخص نقش مهمی را در هر استراتژی سئو دارد.

ویژگی های مقالات شاخص چه چیزهایی هستند؟

  • نسبتا طولانی
  • دارای اطلاعات مهم و آموزنده و کلیدی
  • از پست های مختلف بینشی حاصل آمده که با هم ترکیب می شود
  • پوشش دهی کامل درباره یک موضوع خاص و مهم
  • ساختار لینک دهی به محتوای شاخص

محتوای شاخص روی چه هدفی تمرکز دارد؟

محتوای شاخص روی چه هدفی تمرکز دارد؟
محتوای شاخص روی چه هدفی تمرکز دارد؟

هدف از محتوای شاخص ارائه بهترین و کامل ترین اطلاعات در مورد یک موضوع خاص می باشد و به جای فروش محصولات تمرکز خود را بر روی اطلاعات جامع و کاربردی می گذارد. البته در محتوای شاخص سايت شما تجارت باید انعکاس پیدا کند، به طوریکه رسالت و هدف شما همراه و هم سو با آن باشد.

ساختار لینک دهی به محتوای شاخص

ساختار لینک دهی به محتوای شاخص
ساختار لینک دهی به محتوای شاخص

جایگاه محتوای شاخص در سایت شما باید ویژه باشد زیرا در بالا بردن رتبه در موتورهای جستجو بسیار موثر است. به این صورت که  شخص مستقیما از صفحه اصلی با یک کلیک وارد یکی از محتواهای شاخص شود. همینطور پست های مربوط به محتوای شاخص باید لینک دهی شوند.

به این شکل لینک دادن به محتوای همیشه سبز می تواند شانس شما را برای افزایش بازدید و رتبه در موتورهای جستجوگر گوگل بسیار زیاد نماید و اهمیت محتوای شاخص در سایت شما بیشتر مشخص می شود.

بگذارید برای درک بهتر موضوع برای شما مثالی بزنیم:

فرض کنید نقشه یک کشور را جستجو می کنید، در این نقشه شهرهای بزرگ و کوچک همه به نوعی وصل هستند. در این نقشه شهرهای بزرگ دارای جاده های بیشتری نسبت به شهرهای کوچک تر می باشند.

این شهرهای بزرگ همان محتواهای همیشه سبز هستند که بیشترین لینک را دریافت می کنند. شهرهای کوچک نیز پست های شما در مورد موضوعات جزئی تر و خاص می باشد. جاده ها نیز لینک دهی و پیوندی هستند که منتهی به آنها می شود. اما نقش شهرهای کوچک کمرنگ تر از شهرهای بزرگ است.

مثال بهتر

در بین مقالاتی که در یک سایت درباره سئو نوشته می شود، پست های زیادی درباره آن وجود دارند که هر کدام به جنبه ای متفاوتی از سئو می پردازند. محتوای شاخص این مبحث ممکن است راهنمای بهینه سازی سئو و یا نگارش مطالب سئو باشد، بنابراین هر وقت که یک پست جدید در مورد نگارش سئو در سایت گذاشته شود به مقاله شاخص لینک داده می شود.

محتوای شاخص در يواست و بهینه سازی سئو

محتوای شاخص در يواست و بهینه سازی سئو
محتوای شاخص در يواست و بهینه سازی سئو

پلاگین Yoast SEO گزینه ای را برای نشان دادن محتوای شاخص بودن یا نبودن قرار داده است. چنانچه مقالات مهم به عنوان محتوای سبز علامت گذاری شود، Yoast SEO با توجه به همین موضوع به شما در نوشتن مقاله خوب کمک می کند تا بتوانید یک ساختار لینک داخلی را نیز درست نمایید.

در جعبه متای يواست دکمه محتوای شاخص یا اساسی است که در ویرایشگر کلاسیک موجود می باشد، اما در ویرایشگر بلوک دکمه محتوای اساسی در نوار کناری قرار دارد.

وقتی در قسمت مربوط به محتوای شاخص را علامت گذاری کردید می توانید لیستی از آنها را در قسمت « همه نوشته ها » است را ببینید و به راحتی برای بهینه شدن سئو تلاش کنید.

چنانچه در سایت تان در مورد موضوعات مختلف می نویسید تعداد محتوای شاخص شما نیز بیشتر خواهد بود که باید در مورد هر یک از موضوعات محتوای سبز و مهمی داشته باشید.

همچنین در افزونه Yoast SEO در نسخه اخیر ابزار جدیدی وجود دارد که به شما کمک می کند تا محتوای مهم را بهینه سازی نمایید.

شمارنده لینک های متن و آنالیز محتوای شاخص از امکانات ابزار یواست سئو می باشد. چنانچه شما بخواهید با نسخه پریمیوم این افزونه کار کنید، پیشنهاداتی را برای ساخت لینک های داخلی به شما ارائه می دهد.  همچنین با کمک این افزونه اولویت محتوای شاخص شما نسبت به سایر پست ها بیشتر خواهد بود.

شمارنده لینک های متن

کاربردهای دیگر افزونه Yoast SEO این است که از طریق آن می توانید محتوای شاخص خود را در بازبینی پست ها فیلتر کنید. در این صورت نسبت به تعداد پست های لینک داده شده اطلاع می یابید.

همچنین شما می توانید در یک نگاه ببینید که آیا محتوای مهم شما از سایر  پست های مرتبط دارای لینک های کافی است یا خیر، چرا که شمارنده لینک های متن بسیار کاربردی و مفید می باشند.

پیشنهاد برای لینک های داخلی یوست سئو

افزونه Yoast SEO Premium محتوا و  کلمات پر تکرار. در متن را تجزیه و تحلیل کرده،  و مقالات مرتبط را مشخص می کند،  تا شما به آنها لینک دهید.  در واقع یک افزونه برای لینک دهی داخلی می باشد.

لینک دهی باعث بالا رفتن رتبه مقالات و افزایش بازدید آنها می شود. البته برای زبان فارسی این افزونه غیر فعال است و به صورت دستی باید آن را انجام دهید.

پنج گام برای انتخاب و ساخت محتوای عالی

پنج گام برای انتخاب و ساخت محتوای عالی
پنج گام برای انتخاب و ساخت محتوای عالی

قبل از ساختن محتوای شاخص باید در مورد کلمات کلیدی که بیشترین جستجو را در گوگل دارند و قصد دارید از آن رتبه بگیرید را پیدا کنید. اینگونه می توانید محتوایی آموزنده،  جذاب و طولانی تولید کنید.

البته اگر وقت کافی برای تولید محتوای طولانی ندارید، از طریق این پنج گام که در ادامه برای شما توضیح می دهیم می توانید محتوای مهم و مناسبی را داشته باشید.

دقت کردن به کلمات کلیدی

اگر می خواهید در گوگل رتبه بگیرید،  به فکر کلمات کلیدی خوب و مهم باشید،  و در این مورد مطمئن شوید که به اندازه کافی تحقیق و جستجو کرده اید. کلمات کلیدی یا رقابتی بهینه سازی نقش مهمی را در بهینه سازی سئو و بالا بردن اعتبار سايت تان دارد.

انتخاب بهترین پست ها

به سراغ برگه ها و پست هایی بروید که ترافیک بیشتری را در سایت تان جذب کرده است. همینطور. با کلمات مهم بهینه شده اند.  این پست ها بهترین انتخاب برای محتوای شاخص شما می باشد.

به روز رسانی مقاله شاخص خود

برای اینکه همیشه محتوای مهم شما سبز و جذاب باشد،  آن را به روز رسانی کنید.  بهتر است هر چند وقت یک بار محتوای مهم خود را بازنویسی و گسترش دهید.

بهینه سازی مقالات دیگر در حالات مختلف

علاوه بر مقاله اصلی،  پست ها و مقالات دیگر که با موضوع مشابه هستند را باید با کلمات کلیدی اصلی که در محتوای شاخص وجود دارد بهینه سازی کنید. برای بهینه سازی این پست ها لازم است از کلمات کلیدی بلندتر یا long tail استفاده نمایید.

لینک دهی از مقالات جدید به مقالات قدیمی تر

از آنجایی که گوگل باید بداند مهم ترین مقاله در بین مقالات هم موضوع کدام است،  بنابراین باید از تمام مقالات مرتبط به محتوای شاخص لینک دهید تا ارزش این صفحه افزایش پیدا کند.

متن موجود در صفحات محتوای شاخص

محتوای شاخص همیشه در برگه هایی دارای متن می باشد،  حال می تواند یک پست از وبلاگ بوده و یا یک برگه است.

همچنین محتوای شاخص باید حاوی متن با توضیحات آموزنده بوده و هر دوره آن را به روزرسانی نمایید. زیرا محتوای مهم زمانی جذاب است که بالاترین رتبه را برای رقابتی کلمات کلیدی داشته باشد.

اغلب محتواهای شاخص محتوایی طولانی هستند که همه موارد در زمینه یک موضوع خاص را تحت پوشش قرار می دهند. از آنجایی که خواندن یک محتوای طولانی ممکن است برای عده ای سخت و خارج از حوصله باشد.

بنابراین شما باید از سر فصل ها و تیترهایی استفاده کنید که خواندن را برای مخاطب جذاب و راحت نماید،  و همه چیز به مهارت نوشتن شما بستگی دارد که چگونه مخاطب را برای خواندن محتوای جذاب. و شاخص خود در همان صفحه میخکوب کنید.

کدام مقاله محتوای شاخص من است؟

کدام مقاله محتوای شاخص من است؟
کدام مقاله محتوای شاخص من است؟

از بین چهار یا پنج مقاله ای هم موضوع که فکر می کنید کاربر با اولین ورود به وب سايت آنها را می بیند، می توانید محتوای شاخص خود را انتخاب کنید.

محتوای شاخص باید از بین مقالاتی که از همه برای شما مهم تر هستند انتخاب شوند.  همینطور باید کامل و معتبر بودن آنها را نیز در نظر بگیرید،  و اینکه آیا می خواهید با این کلمات کلیدی رتبه بگیرید؟. بنابراین لازم است محتوای شاخص خود را با دقت انتخاب کنید.

آیا می توان پست های معمولی را در محتوای شاخص کپی کرد؟

از آنجایی که محتوای شاخص پست بسیار مهمی است،  بنابراین اصلا منطقی نیست که کل محتوای پست های معمولی را در آن کپی کنید.

تا می توانید سعی کنید محتوای مهم شما یونیک بوده و هر دوره آن را بازنویسی و به روز رسانی کنید.  در صورت ضرورت نیز از لینک های داخلی برای بالا بردن محتوای شاخص خود استفاده نمایید. اینگونه محتوای شما هر چه جذاب تر و ترافیک بیشتری نیز دارد.

بین پست های معمولی با محتوای شاخص چه فرقی وجود دارد؟

بین پست های معمولی با محتوای شاخص چه فرقی وجود دارد؟
بین پست های معمولی با محتوای شاخص چه فرقی وجود دارد؟

در محتواهای شاخص اغلب از کلمات کلیدی طولانی تر یا long tail استفاده شده است، و برای همین ساختار مستحکم تری نیز دارند. پست های معمولی محتوای قوی نداشته و روی یک جز از کل کار می کند.

اما محتوای شاخص هر یک از موضوعات را به طور دقیق و واضح تر مورد بررسی قرار می دهد، طوری که مخاطب با خواندن آنها بهتر می تواند چیزهایی را که می خواهد درک کند، و برایش این محتوا ارزش دارد.

تفاوت محتوای شاخص با دسته بندی

محتوای مهم به طور جامع و عمیقی در موضوع خاص و مشخصی توضیحاتی را ارائه می دهد، ولی دسته بندی ها بیشتر کاربر را به پست ها با موضوعات مختلف انتقال می دهند و برای ایجاد ارتباط معنایی بین پست ها به کار می روند.

حرف آخر

از آنجایی که ساختار لینک دهی منظم و نیز انتخاب کلمات کلیدی مهم و پر رقابت تاثیر بسیار زیادی در ارزش گذاری محتوای شاخص دارد، بنابراین بهتر است به کلمات کلیدی خود فکر کنید. همینطور باید دقت نموده که قرار است که کلمات را به کدام صفحه از سایت تان انتقال دهید.

نتایج خوب فقط بستگی به این دارد که شما چگونه کلمات کلیدی را انتخاب کرده و لینک دهی را در محتوای شاخص خود اعمال می کنید. اینگونه به آنچه که می خواهید به مرور زمان دست می یابید،  و همه اینها مستلزم پشتکار و پیگیری شما برای به روزرسانی هر چه بهتر و محتوای شاخص با کیفیت و جذاب تر می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط