آخرین مقالات

رشته تولید محتوا و انیمیشن چیست؟ بررسی میزان درآمد + بازارکار

  1. Home
  2. /
  3. مقالات کُدُ سئو
  4. /
  5. رشته تولید محتوا و...

با روند افزایش بازدهی مشاغل به صورت اینترنتی، پیدا کردن یک تولید کننده محتوای باکیفیت و کاربلد برای صاحبین کسب و کار ها به ضرورتی انکار ناپذیر تبدیل شده است. این تقاضای بالا در نهایت باعث شناخته شدن رشته تولید محتوا و انیمیشن شده که هم در هنرستان و هم تا مقطع کاردانی در دانشگاه قابل تحصیل است. رشته تولید محتوا شامل تولید محتوای متنی، محتوا تصویری، محتوای صوتی و ترکیب همه این ها است که با کسب مهارت های لازم مربوط به هر قسمت می توانید به درآمد مناسبی دست یابید.

همچنین راه های دیگری از جمله آموزش های اینترنتی و دوره های مجازی هم برای کسب مهارت در این رشته وجود دارد تا شرایط آموزش برای همه اقشار جامعه فراهم باشد و این یکی از نقاط قوت این رشته است.

درست مثل بسیاری از شغل های موجود در بستر اینترنت برای مشغول به کار شدن در این رشته با کمترین هزینه و حتی در شرایطی به طور غیر حضوری و دورکاری نیز می توان اقدام کرد و این به معنی شرایط مطلوب کاری است. در ادامه به جزئیات مربوط به تحصیل و ورود به بازار کار در این رشته خواهیم ورداخت.

آشنایی کامل با رشته تولید محتوا
آشنایی کامل با رشته تولید محتوا

آشنایی کامل با رشته تولید محتوا

قدم اول برای شناخت این رشته، آشنایی با مفهوم محتوا است. یک محتوا می تواند به شکل های مختلفی از جمله یک تصویر، یک متن، یک ویدیو یا انیمیشن باشد. در این رشته شما آموزش میبینید که چگونه تنها با تکیه بر یک موضوع بتوانید با خلاقیت خود به آن موضوع شاخو برگ دهید یا آن را با یک تصویر، ویدیو و انیمیشن با مفاهیم لازم به مخاطب نشان دهید.

نمونه ای از آموزش های لازم برای کار در این رشته روش های کار با نرم افزار فوتوشاپ، ایلستریتور، افتر افکت و در مقوله تولید محتوای متنی آشنایی با نویسندگی خواهد بود که با توجه به علاقه خود باید آن را دنبال کنید. جدا از همه این آموزش ها که احتیاج دارید برای ساخت و طراحی تصاویر، تهیه یک انیمیشن یا نگارش یک متن این قدرت انتقال شما را به عنوان تولید کننده محتوا می رساند که بتوانید کاملا آن موضوع را در محتوایتان به طور کامل پیاده کرده و نظر کاربر را جلب کنید.

شما در این رشته یاد می گیرید با توجه به پرسونای مخاطبان مد نظر، محتوای خود را تولید کنید.این یعنی اهداف و روندی که طی می کنید از پیش مشخص است و بسته به نوع نیاز و فیلد مدنظر برای جذب مخاطب دست به تولید محتوا می زنید.

نحوه انتقال شما خود دارای اهمیت است چرا که شما در انتخاب فرمت بیان مناسب با توجه به نقش مخاطب باید هوشمندانه و خلاقانه عمل کنید. این همان بخش چالش برانگیز رشته تولید محتوا است.

رشته تحصیلی تولید محتوا در هنرستان و دانشگاه

رشته تولید محتوا یکی از رشته هایی به شمار می رود که در هر مقطعی قابل تحصیل است. این به معنی آن است که شما قادر به تحصیل رشته تولید محتوا در هنرستان و در دانشگاه و حتی به طور اکادمیک و اینترنتی خواهید بود. دروس تعبیه شده در مقطع دیپلم رشته تولید محتوا و انیمیشن کاردانش همگی به گونه ای هستند که حتی اگر فردی اطلاعات لازم و حتی مقدماتی کار با رایانه را هم بلد نباشد بتواند به فردی آموزش دیده تبدیل شود.

در این مقطع شما کار را با شناخت ویندوز رایانه آغاز می کنید و در ادامه با نرم افزارهایی همچونPhotoshop ،Adobe Animate ،Adobe Audition ، Ilustarator و همچنین نحوه کار با office آشنا خواهید شد. همه این ملزومات در جهت استفاده شما برای تولید محتوا است. پس از مقطع دیپلم شما می توانید وارد دانشگاه شوید و این رشته را تا مقطع کاردانی ادامه دهید که به تازگی در کشور ما شرایط آن مهیا شده است.

در مقطع کاردانی این رشته با انواع محتوا مورد نیاز و نحوه کار حرفه ای با برنامه های لازم برای تولید محتوا، ویرایش و نحوه بازیابی محتوا، جمع آوری و ذخیره اطلاعات آشنا می شوید.

همینطور در کنار تولید محتوا، شما با اصول بازاریابی و کسب درامد نیز آشنا خواهید شد که کمک موثری در ورود شما به بازار کار خواهد کرد. به یاد داشته باشید علاوه بر دروس اختصاصی دروس عمومی نیز جز چارت درسی دانشجویان رشته تولید محتوا است.


قیمت تولید محتوا سایت

 چگونگی آموزش تولید محتوا به صورت اینترنتی

برای آن دسته از افراد که شاید اکنون شرایط تحصیل این رشته را در هنرستان یا دانشگاه ندارند همنچنان راه باز است و با دنیای مدرن و دیجیتالی امروز دیگر جای نگرانی برایشان نخواهد بود. ابتدا شما باید از دوره مورد نظر خود اطلاعات کافی نظیر مدت دوره، موارد آموزشی و همچنین میزان اعتبار گواهی دریافتی در انتهای آموزش ها را جمع آوری کنید و با این معیار ها دوره خود را انتخاب کرده و در آن مشغول به یادگیری شوید.

توجه داشته باشید برخی از این دوره ها مانند دوره آموزش بازاریابی محتوا ارائه شده توسط Hubspot یا دوره معرفی کسب و کار به کمک تولید محتوا که توسط گوگل ارائه می شود در عین کاربردی بودن کاملا رایگان اند. برخی دیگر نیز همچون شرکت Linkedin مبالغ مختلفی به دلار یا یورو به صورت اشتراک یا دوره ای دریافت می کنند و در نهایت مدرکی معتبر و بین المللی به شما خواهند داد.

دوره های فارسی نیز در سایت های داخلی به وفور یافت می شود .می توان گفت دیگر آموزش دیدن این روز ها به سادگی آب خوردن شده و برای شروع با کمترین هزینه تنها نیاز به اینترنت و یک رایانه یا گوشی دارید.

آزمون شخصیت شناسی mbti ۱۶
آزمون شخصیت شناسی mbti ۱۶

مناسب ترین تایپ شخصیتی برای کار در حوزه تولید محتوا

در آزمون شخصیت شناسی mbti ۱۶ تایپ شخصیتی وجود دارد که هر کدام دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد هستند. در این رشته، شخصیت های خلاق درونگرا با ذهنی باز مانند تایپ INFJ، INFP،INTP که به دلیل فانکشن F که از feeling می آید افرادی احساسگرا و در مواقعی شهودی هستن موفقیت زیادی خواهند داشت.

همچنین تایپ های شخصیتیENFP،ENTP نیز به عنوان برونگرا هایی با افکار شگفت انگیز شناخته می شوند و کاملا فاکتور های لازم برای موفق شدن در کار تولید محتوا و روبرویی با چالش های آن را دارند. البته این به این معنا نیست که بقیه تایپ های شخصیتی در این حرفه موفق نخواهند شد بلکه رشته تولید محتوا برای هر فردی که علاقه و کشش کافی به این کار را داشته باشد کاملا مناسب خواهد بود.


طراحی وبسایت در تهران

برسی میزان درآمد شغل تولید محتوا و انیمیشن

در این شغل به سه روش به پول خواهید رسید. روش اول که روش معمول آن است یعنی رابطه کارمند و کارفرما به صورت روتین با یک قرارداد کاری مشخص و البته حقوق ماهیانه روشی مناسب برای افرادی که به یک کار روتین احتیاج دارند.

روش دوم کار به صورت پروژه ای و فریلنس است. یعنی کارفرما یک پروژه به شما می سپارد و پس از اتمام آن هزینه مورد نظر را برای آن به شما پرداخت می کند. و اما روش سوم کار به صورت طراحی پروژه افزایش بازدید یا فروش است که شما به عنوان یک لیدر در تولید محتوا عمل می کنید و در میزان سود دریافتی آن شرکت بخاطر عملکرد شما سهیم خواهید شد.

شما با یک جستجوی ساده در سایت های کاریابی همچون جابینجا می توانید میزان حقوق دریافتی در رشته تولید محتوا را که معمولا به دو روش ماهیانه یا پروژه ای محاسبه می شود برسی کنید.

در روش ماهیانه حقوق از حدود ۳ میلیون تومان شروع (بسته به شرایط دور کاری یا حضوری) و تا حتی سقف ۱۲ میلیون تومان هم پیش می رود. در روش پروژه ای نیز بسته به نوع محتوا (متن، تصویر، ویدیو، انیمیشن) با توجه به سختی کار قیمت آن توسط کارفرما تعیین می شود. بگذارید یک مثال عینی از نحوه کار پروژه ای در رشته تولید محتوا برای شما در این قسمت بیان کنیم.

میزان درآمد تولید محتوا
میزان درآمد تولید محتوا

 

میزان درآمد کارشناس تولید محتوا
میزان درآمد کارشناس تولید محتوا

در اینجا صفحه کاریابی شرکت کد سئو را برای تولید محتوا متنی مشاهده می کنید. شرایط کاری و سابقه مورد نیاز در این صفحه نوشته شده و همانطور که می بینید در قسمت سابقه سختگیری زیادی اعمال نشده.

در مورد حقوق توافقی نیز به صورت کلمه ای از ۵۰ تومان بابت هر کلمه تا مبالغ بالاتر برای محتوا های تخصصی تر در نظر گرفته شده که به طور معمول با تولید متون ۱۰۰۰ کلمه ای به بالا در روز می توانید ماهیانه مبلغی بیشتر از ۳ میلیون تومان را دریافت کنید. ریش و قیچی دست شما است؛ چه به طور پروژه ای چه به طور ماهیانه راه ورود شما به این عرصه کاری در رشته تولید محتوا باز خواهد بود.

تولید محتوا در کشور های دیگر کمی تخصصی تر و مهارت محور تر پیش رفته است. در آمریکا و کانادا سالیانه به ترتیب ۶۳۶۷۲ و ۵۵۲۳۹ دلار به عنوان دستمزد به متخصصین این حوزه داده می شود.

کسب درآمد دلاری از تولید محتوا
کسب درآمد دلاری از تولید محتوا

این مبلغ در اروپا به طور متوسط برای افراد تازه کار ۴۴.۷۴۱ یورو و برای افراد با سابقه کاری حداقل ۸ سال۷۵.۶۴۴ یورو است. این درآمد در دبی ۴۳۶۷ درهم امارات و در آلمان به ازای هر ساعت حدود ۳۰ یورو خواهد بود. به همین دلیل قیمت مشخصی از کسب درآمد به دلار از طریق این کار وجود ندارد چراکه این مبلغ تماما به میزان کیفیت کار در ارائه محتوای مورد نظر شرکت طرف قراردادتان بستگی دارد.


قیمت سئو تضمینی

امنیت شغلی و نقاط قوت و ضغف شغل تولید محتوا

مزیت هایی همچون دوام بالای کار و هزینه اولیه بسیار کم برای شروع به کار رشته تولید محتوا را به راهی قابل دستیابی برای اکثر قشر های جامعه که نیاز به کار دارند تبدیل کرده است.

دیگر در هر کاری گرفتن تخصص که خود به سرمایه قابل توجهی برای آموزش های سنگین و کسب مهارت نیاز دارد موضوعی تعیین کننده است. این تازه شروع ماجراست، پیدا کردن شغل پایدار با حقوق و مزایا مناسب چالش اصلی است که در این رشته به هیچ وجه اینطور نیست.

از آنجا که تقاضای کارشناس رشته تولید محتوا در تمامی بستر های کاری بسیار بالا رفته دیگر حتی کارفرما ها حتی با دورکاری و کار پاره وقت هم علاقمند به استخدام شما به عنوان یک کارشناس تولید محتوا خواهند بود.

این موضوع خود یکی دیگر از مزایای این شغل محصوب می شود. امکان دورکاری و کار به صورت پاره وقت برای بسیاری از افراد که قادر به کار کردن به صورت حضوری نیستند هم این امکان را می دهد تا به راحت ترین روش در خانه خود با لپ تاپ شخصی شان کسب درامد کنند. این یعنی بازار کار قوی و امنیت شغلی بالا همان چیزی که مد نظر است.

باتوجه به این که رشته تولید محتوا و انیمیشن تا حدودی ناشناخته تلقی شده حتی در مورد میزان استاندارد دستمز و حقوق ثابت آن هم ابهاماتی وجود دارد که البته به مرور این ابهامات در حال برطرف سازی است.

نمی شود شغلی با این مزایا را تنها به این علت کنار گذاشت و البته راه حل این مشکل بسیار ساده است. تنها کافیست در این کار بهترین باشید چراکه همواره میزان مهارت شما تعیین کننده آینده شغلی موفق شما خواهد بود.

4.6/5 - (7 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط