مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا + وظایف

مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا + وظایف

هدف از تولید محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی جذب مخاطب و رفع نیاز او برای رسیدن به پاسخ سوالات خود در حوزه ای خاص است. تولید محتوا می تواند شامل عکس، ویدیو، اینفوگرافیک، گزارش، پادکست، گزارش تحقیق یا متن باشد. فردی که در زمینه تولید محتواهای گفته شده کار می کند باید مهارت های لازم برای تولید محتوا را فراگیرد. شغل تولید محتوا با توجه به نوع محتوا بسیار متنوع است و اگر به صورت اصولی انجام شود می تواند یک منبع درآمد خوب برای افراد در نظر گرفته شود.

کارشناس تولید محتوا چه کسی است؟

کارشناس تولید محتوا چه کسی است؟
کارشناس تولید محتوا چه کسی است؟

عامل مهم و اصلی در جذب مخاطب برای سایت و شبکه های اجتماعی داشتن محتوای با کیفیت و هدفمند است. به طور کلی یک کارشناس تولید محتوا کسی است که بتواند مسئولیت تولید انواع محتوای نوشتاری، تصویری و یا ویدئویی برای معرفی محصول، خدمت و یا تبلیغ یک برند را به انجام برساند. محتوای تولید شده توسط کارشناس تولید محتوا علاوه بر جذابیت، هدفمند، آموزشی و سرگرم کننده بودند باید طبق اصول سئو انجام شود تا با انتشار در رسانه های اجتماعی، سایت ها، ایمیل مارکتینگ و وبلاگ ها بتواند به نحو احسن مخاطب را جذب نماید.

شخصیت شناسی کارشناس تولید محتوا

یک تولید کننده محتوا باید علاقه و انگیزه زیادی را برای خواندن مطالب جدید و مطالعه و کتابخوانی داشته باشد تا بتواند دانش خود را در همه زمینه ها به روز نگه دارد. یکی از مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا توانایی جستجو درباره عناوین تازه است تا بتواند به عنوان کارشناس تولید محتوا استخدام شود. کارفرمایان برای انتخاب بهترین نیروی تولید کننده محتوا از تست شخصیت MBTI استفاده می کنند. بر اساس تست شخصیت شناسی MBTI تیپ شخصیتی INFJ بهترین شخصیت برای استخدام کارشناس تولید محتوا است.

شرح وظایف کارشناس تولید محتوا

شرح وظایف کارشناس تولید محتوا
شرح وظایف کارشناس تولید محتوا

با توجه به اینکه یک کارشناس محتوا در چه زمینه ای مانند نوشتاری، تصاویر، پادکست، اینفوگرافی یا ویدئو فعالیت می کند شرح وطایف متفاوتی دارد. همچنین این فرد باید مهارت های لازم برای تولید محتوای خاصی را با شیوه های مختلف فرا بگیرد تا بتواند وظایف خود را به خوبی به سرانجام برساند.

 1. تولید محتوایی متناسب با محصول یا خدمات و برند مورد نظر برای انتشار
 2. هماهنگ بودن و ارتباط خوب با مدیر تولید محتوا و مسئول
 3. مارکتینگ
 4. تولید محتوا مطابق با اصول و قوانین سئو
 5. انجام ویرایش نهایی محتوا قبل از انتشار آن ها
 6. داشتن تقویم محتوا و انتشار مطالب در زمان های مشخص
 7. استفاده از منابع معتبر برای تحقیق در مورد محتواهای جدید
 8. انجام ساختار بندی روی محتوا برای ساده سازی و وضوح آن

چگونه مهارت های لازم برای تولید محتوا را فرا بگیریم؟

شاید از نظر برخی افراد شغل کارشناس تولید محتوا چندان سخت نباشد؛ اگر عمیق تر به این شغل نگاه کنیم می بینیم که این کار نیز حساسیت ها و سختی های خودش را دارد و داشتن تخصص، علاقه و انگیزه می تواند تولید کننده محتوا را در انجام آن یاری رساند. مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا را می توان طی سه مرحله فرا گرفت.

 1. آموزش دیدن: برای انجام هر فعالیتی باید ابتدا آموزش های لازم در آن حوزه را فرا گرفت و شغل کارشناس محتوا نیز از این مورد مستثنی نیست. از طریق شرکت در کلاس های مجازی، کلاس های اصول تولید محتوا، استفاده از مطالب آموزشی اینترنت و یادگیری تولید محتوا با مطالعه نمونه های محتواهای تولیدی دیگران می توان مهارت های لازم برای تولید محتوا را یاد گرفت.
 2. تمرین کردن: برای تثبیت شدن آموزش های دیده شده باید به طور مستمر تمرین هایی انجام شود. این تمرینات باید به صورت منظم و مرتب، در طی دوره های مناسب و در شرایط طبیعی و واقعی انجام گیرد تا نتیجه خوبی بدست آید و بتوانید به عنوان کارشناس تولید محتوا وارد بازار کار شوید.
 3. حرفه‌ای عمل کردن: بعد از یادگیری آموزش های مورد نیاز می توانید در حوزه تولید محتوا فعالیت خود را آغاز کنید. برای اینکه در شغل کارشناس محتوا بتوانید به درآمد برسید باید این کار را به صورت حرفه ای دنبال کنید. در ابتدای کار با کمی پیچیدگی مواجه خواهید شد که به مرور زمان و انجام کارهای بیشتر این پیچیدگی ها برطرف شده و با افزایش سرعت یادگیری این جذابیت برای شما بیشتر می شود.

مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا

هر کارفرمایی از کارشناس تولید محتوا انتظارات متفاوتی دارد؛ بنابراین باید مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا را در یک طیف وسیع فرا بگیرید تا بتوانید با هر کارفرمایی کار کنید. در این بخش از مقاله برخی از مهارت های لازم برای تولید محتوا را یک کارشناس تولید محتوا باید داشته باشد را از نگاه در سایت های معتبری مانند indeed و glassor بیان می کنیم. البته تولید کننده محتوا باید مهارت های فردی و فنی را برای تولید محتوا را یکجا داشته باشد تا بتواند این کار را به صورت اصولی انجام دهد.

 1. توانایی نوشتن مطالب مفید برای شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف
 2. ایده پرداز و خلاق در تولید محتوا با در نظر گرفتن نیاز برند و محصول و خدمات
 3. تسلط کامل به اصول و قواعد نگارشی در زبان فارسی برای شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها
 4. تسلط بر قوانین سئو برای تولید محتوایی اصولی برای جلب نظر موتورهای جستجو و کاربران
 5. آشنایی با اصول بازاریابی محتوایی
 6. تسلط داشتن به نرم افزارهای کاربردی مثل ورد، اکسل و پاورپوینت
 7. توانایی جستجو در سایت ها و منابع فارسی و انگلیسی
 8. آشنایی و تسلط لازم با اصول دیجیتال مارکتینگ
 9. آشنایی و توانایی کار با ابزارهای google webmaster و google analytics
 10. متناسب با روش تولید محتوا باید کارشناس با نرم افزارهای گرافیکی برای تهیه و ویرایش محتوا مثل عکس یا ویدئو آشنایی داشته باشد.
 11. تسلط به ترجمه روان متون به زبان انگلیسی
 12. داشتن مهارت در تایپ ده انگشتی و تایپ سریع از مهم ترین مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا است.
 13. مهارت دسته بندی و ساختاردهی به محتوای تولید شده

مهارت‌های فردی برای کارشناس تولید محتوا

مهارت‌های فردی برای کارشناس تولید محتوا
مهارت‌های فردی برای کارشناس تولید محتوا

مهارت های لازم برای تولید محتوا تنها به مهارت های عمومی ختم نمی شود و یک کارشناس تولید محتوا برای اینکه بتواند با دیگران ارتباط مثمر ثمری داشته باشد باید از مهارت های فردی خوبی برخوردار باشد. برخی از کاربران و مدیران این حوزه مهارت های فردی را ذاتی می دانند و عقیده دارند همه افراد نمی توانند به صورت صد در صد این مهارت ها را فرا بگیرند. البته آن ها معتقدند با یادگیری اصول و قواعد می توان آن ها را تقویت کرد. بعضی از صاحب نظران نیز بر این عقیده اند که می توان این مهارت های فردی را در همه پرورش داد.

برای انجام کار با کیفیت در هر زمینه و شغلی، علاقه حرف اول را می زند؛ زیرا با وجود علاقه فرد می تواند شرایط بهتری را برای انجام آن کار برای خود فراهم نماید و کیفیت کار را بالا ببرید. بنابراین یکی از مهم ترین مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا در حوزه فردی داشتن علاقه به این شغل است. در ادامه به مهم ترین این مهارت های فردی اشاره می کنیم.

 • علاقه به مطالعه و افزایش اطلاعات در زمینه های گوناگون
 • مهارت نگارشی و نوشتاری بالا و توانایی بالا در استفاده به ‌موقع از کلمات و عبارت ‌ها به خصوص برای تولید محتوای متنی فارسی
 • مسئولیت پذیر بودن در مورد محتوایی که تولید می کند.
 • علاقه و انگیزه برای یادگیری بیشتر  و آموزش
 • خلاقیت و ایده پردازی بالا و ابتکار عمل برای نوشتن و تولید محتوا در زمینه های مختلف
 • منظم بود در کار و تحویل کار در زمان تعیین شده
 • علاقه داشتن به صحبت در مورد مسائل گوناگون
 • وقت گذاشتن و داشتن حوصله و صبر زیاد برای تولید محتوایی با کیفیت و غنی
 • برخورداری از مهارت بالا برای تحقیق و جستجو از منابع متنوع

با توجه به آنچه گفته شد مهارت های فردی را کمتر آموزشگاهی می تواند به کارشناس تولید محتوا آموزش دهد. تعداد زیادی از این مهارت ها به خصوصیات ذاتی فرد بر می گردد که فقط خودش می تواند آن ها اصلاح، تقویت و ایجاد کند.

مهارت‌های فنی کارشناس تولید کننده محتوا

مهارت های فنی دسته دیگری از مهارت های لازم برای تولید محتوا است که برخی از مهارت های عمومی کارشناس تولید محتوا را نیز در بر می گیرد و می تواند در زمان شرح وظایف تولید کننده محتوا بهتر عمل کند. اکثر مدیران به مهارت های فنی توجه بیشتری دارند چرا که این مهارت ها اکستابی هستند و با گذراندن دوره های آموزشی و انجام تمرین می تواند فرا گرفته شوند. این مهارت ها از ضروری ترین مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا است که به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

 • تسلط بر سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس
 • تسلط و آشنایی نسبی با CCS و HTML
 • تسلط داشتن به اصول سئو  On page رای نوشتن محتوایی مطابق قواعد سئو
 • تسلط به لینک گذاری و بک لینک داخلی در صفحات سایت
 • مسلط بودن به اصول نگارش فارسی و ویراستاری
 • آشنایی و توانایی لازم با نرم‌افزارهای ویرایش تصویر، تهیه ویدئو و فیلم و موشن گرافی
جمع بندی

در این مقاله در مورد مهارت های لازم برای تولید محتوا صحبت شد و گفتیم که یک کارشناس تولید محتوا باید از مهارت فنی و فردی برخوردار باشد تا بتواند به صورت حرفه ای وارد شغل تولید کننده محتوا شود و کسب درآمد کند. همچنین گفتیم طبق تست شخصیت شناسی MBTI تیپ شخصیتی INFJ را می توان به عنوان بهترین فرد برای شغل کارشناس تولید محتوا استخدام کرد.

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات ما را از دست ندهید
تولید محتوا برای کفش
مقالات کدسئو
تولید محتوا برای کیف و کفش

از اهمیت بازارهای اینترنتی در رونق کسب و کار هرچه بگوییم کم است؛ حوزه کفش نیز از این قاعده مسنثنا نیست. با توجه به اینکه

تولید محتوا معماری
مقالات کدسئو
تولید محتوای معماری

پیش از فراگیری اینترنت و شبکه های اجتماعی، معماران تنها تبلیغشان بنای طراحی شده ای بود که نهایتا توسط عده کمی شناخته می شد. با

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه کدُسئو اولین نفر مطالب رو یاد میگیری