آخرین مقالات

کارشناس تولید محتوا کیست و چه وظایفی دارد؟ + میزان درآمد

 1. Home
 2. /
 3. مقالات کُدُ سئو
 4. /
 5. کارشناس تولید محتوا کیست...

هدف از تولید محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی جذب مخاطب و رفع نیاز او برای رسیدن به پاسخ سوالات خود در حوزه ای خاص است. تولید محتوا می تواند شامل عکس، ویدیو، اینفوگرافیک، گزارش، پادکست، گزارش تحقیق یا متن باشد. فردی که در زمینه تولید محتواهای گفته شده کار می کند باید مهارت های لازم برای تولید محتوا را فراگیرد. شغل تولید محتوا با توجه به نوع محتوا بسیار متنوع است و اگر به صورت اصولی انجام شود می تواند یک منبع درآمد خوب برای افراد در نظر گرفته شود.

کارشناس تولید محتوا چه کسی است؟

عامل مهم و اصلی در جذب مخاطب برای سایت و شبکه های اجتماعی داشتن محتوای با کیفیت و هدفمند است. به طور کلی یک کارشناس تولید محتوا کسی است که بتواند مسئولیت تولید انواع محتوای نوشتاری، تصویری و یا ویدئویی برای معرفی محصول، خدمت و یا تبلیغ یک برند را به انجام برساند. محتوای تولید شده توسط کارشناس تولید محتوا علاوه بر جذابیت، هدفمند، آموزشی و سرگرم کننده بودند باید طبق اصول سئو انجام شود تا با انتشار در رسانه های اجتماعی، سایت ها، ایمیل مارکتینگ و وبلاگ ها بتواند به نحو احسن مخاطب را جذب نماید.

شخصیت شناسی کارشناس تولید محتوا
شخصیت شناسی کارشناس تولید محتوا

شخصیت شناسی کارشناس تولید محتوا

یک تولید کننده محتوا باید علاقه و انگیزه زیادی را برای خواندن مطالب جدید و مطالعه و کتابخوانی داشته باشد تا بتواند دانش خود را در همه زمینه ها به روز نگه دارد. یکی از مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا توانایی جستجو درباره عناوین تازه است تا بتواند به عنوان کارشناس تولید محتوا استخدام شود. کارفرمایان برای انتخاب بهترین نیروی تولید کننده محتوا از تست شخصیت MBTI استفاده می کنند. بر اساس تست شخصیت شناسی MBTI تیپ شخصیتی INFJ بهترین شخصیت برای استخدام کارشناس تولید محتوا است.

شرح وظایف کارشناس تولید محتوا

با توجه به اینکه یک کارشناس محتوا در چه زمینه ای مانند نوشتاری، تصاویر، پادکست، اینفوگرافی یا ویدئو فعالیت می کند شرح وطایف متفاوتی دارد. همچنین این فرد باید مهارت های لازم برای تولید محتوای خاصی را با شیوه های مختلف فرا بگیرد تا بتواند وظایف خود را به خوبی به سرانجام برساند.

 1. تولید محتوایی متناسب با محصول یا خدمات و برند مورد نظر برای انتشار
 2. هماهنگ بودن و ارتباط خوب با مدیر تولید محتوا و مسئول
 3. مارکتینگ
 4. تولید محتوا مطابق با اصول و قوانین سئو
 5. انجام ویرایش نهایی محتوا قبل از انتشار آن ها
 6. داشتن تقویم محتوا و انتشار مطالب در زمان های مشخص
 7. استفاده از منابع معتبر برای تحقیق در مورد محتواهای جدید
 8. انجام ساختار بندی روی محتوا برای ساده سازی و وضوح آن

چگونه مهارت های لازم برای تولید محتوا را فرا بگیریم؟

شاید از نظر برخی افراد شغل کارشناس تولید محتوا چندان سخت نباشد؛ اگر عمیق تر به این شغل نگاه کنیم می بینیم که این کار نیز حساسیت ها و سختی های خودش را دارد و داشتن تخصص، علاقه و انگیزه می تواند تولید کننده محتوا را در انجام آن یاری رساند. مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا را می توان طی سه مرحله فرا گرفت.

 1. آموزش دیدن: برای انجام هر فعالیتی باید ابتدا آموزش های لازم در آن حوزه را فرا گرفت و شغل کارشناس محتوا نیز از این مورد مستثنی نیست. از طریق شرکت در کلاس های مجازی، کلاس های اصول تولید محتوا، استفاده از مطالب آموزشی اینترنت و یادگیری تولید محتوا با مطالعه نمونه های محتواهای تولیدی دیگران می توان مهارت های لازم برای تولید محتوا را یاد گرفت.
 2. تمرین کردن: برای تثبیت شدن آموزش های دیده شده باید به طور مستمر تمرین هایی انجام شود. این تمرینات باید به صورت منظم و مرتب، در طی دوره های مناسب و در شرایط طبیعی و واقعی انجام گیرد تا نتیجه خوبی بدست آید و بتوانید به عنوان کارشناس تولید محتوا وارد بازار کار شوید.
 3. حرفه‌ای عمل کردن: بعد از یادگیری آموزش های مورد نیاز می توانید در حوزه تولید محتوا فعالیت خود را آغاز کنید. برای اینکه در شغل کارشناس محتوا بتوانید به درآمد برسید باید این کار را به صورت حرفه ای دنبال کنید. در ابتدای کار با کمی پیچیدگی مواجه خواهید شد که به مرور زمان و انجام کارهای بیشتر این پیچیدگی ها برطرف شده و با افزایش سرعت یادگیری این جذابیت برای شما بیشتر می شود.

چگونه کارشناس تولید محتوا شویم؟

 • شوق نوشتن

برای شروع هر شغلی به علاقه و اشتیاق نیاز است، اگر عاشق کارتان باشید علاوه بر اینکه از کار کردن خسته نمی‌شوید، هر روز بیش از دیروز پیشرفت می‌کنید. بنابراین اولین لازمه‌ی تبدیل شدن به یک تولیدکننده ی محتوا شوق نوشتن است.

 • زیاد بخوانید تا عالی بنویسید!

اگر می‌خواهید بهترین و استاندارد ترین مقالات را بنویسید، باید همواره در حال وب‌گردی و خواندن مقالات سایت‌های مختلف به فارسی و انگلیسی باشید. در این صورت ذهنتان به کلمات و جملات استاندارد عادت کرده و سهل و آسان شروع به نوشتن می‌کنید.

 • به صورت حرفه‌ای آموزش ببینید.

پیشنهاد ما این است که در ابتدای کار با استفاده از مقالات آموزشی مفید در سطح وب، محتوا نویسی را فرا بگیرید و برای حرفه‌ای تر شدن، در وبینار ها و کورس های آموزشی مفید شرکت کنید تا با آشنایی کامل با مهارت های کارشناس تولید محتوا به یک محتوا نویس متخصص تبدیل شوید. در این صورت ابتدا با دستور زبان فارسی و نحوه‌ی نگارش صحیح و پس از آن با نوشتن یک محتوای استاندارد سئو شده آشنا می‌شوید.

 • در کنار مهارت نوشتن، مهارت‌های فنی خود را ارتقا دهید.

نوشتن تنها ریختن کلمات و جملات از ذهن روی کاغذ یا صفحه‌ی ورد نیست. شما با یادگیری نرم‌افزار های مختلف و نحوه‌ی استفاده از پلتفرم‌های مختلف شغل محتوا نویسی را برای خود ساده‌تر می‌کنید. مثلا بسیاری از شرکت ها افرادی را استخدام می‌کنند که قادر به کار با وردپرس باشند، یا در برخی مجموعه ها شما نیاز دارید از محیطی مانند ترلو برای هماهنگی با دیگر اعضای گروه استفاده کنید.

همچنین بهتر است کار با ابزارهای رصد محتوا را نیز فرا بگیرید. یکی از اصلی‌ترین ابزارهای رصد محتوا Google Analytics است که به تجزیه و تحلیل شما کمک فراوانی می‌کند و ارزیابی میزان درگیری مخاطب و میزان بازدید با آن بسیار آسان است.

سعی و خطا در تولید محتوا
سعی و خطا در تولید محتوا
 • سعی و خطا کنید.

هیچ کس از ابتدا کامل و ماهر نبوده است! همه‌ی افراد در شغل‌های مختلف دوران بی تجربگی و به اصطلاح خاک‌خوری داشته اند. شما نیز با قبول این واقعیت قدم به مسیر پر تلاطم شغلی خود بگذارید و مطمئن باشید در صورت تمرین مداوم و پذیرش انتقاد ها و پیشنهاد ها و یادگیری روش‌های جدید تولید محتوا، در شغل خود موفق خواهید شد.

 • خودتان را آپدیت کنید.

همیشه می‌توان بهتر از قبل شد! سعی کنید از حاشیه امن خود خارج شده و خود را به چالش بکشید. همواره برای موقعیت‌های شغلی بهتر تلاش کنید. برای مثال اگر فقط به فارسی محتوا می‌نویسید با یادگیری زبان انگلیسی می‌توانید قادر به خواندن، تحلیل و الگو برداری از محتواهای صفحات خارجی شوید و حتی تبدیل به یک کارشناس تولید محتوا به انگلیسی شوید.

چگونه وارد بازار کار تولید محتوا شویم؟

برای اینکه بتوانید وارد بازار کار تولید محتوا شوید در ابتدا باید مهارت‌های فردی و فنی این شغل را در خود پرورش دهید. سپس می‌توانید به عنوان کارآموز در یکی از شرکت های تولید محتوا مشغول به کار شوید. یکی از بزرگترین حسن‌های کارآموزی ارتقای رزومه‌ی شغلی است. با انجام کارآموزی در یک یا چند مجموعه‌ی مختلف شما می‌توانید مهارت‌های کسب شده‌ی خودتان را بسنجید، کیفیت کار خود را با توجه به انتقادات و پیشنهادات کارفرما ارتقا دهید و رفتار حرفه‌ای در یک مجموعه را فرا بگیرید.

پس از کارآموزی اقدام به نوشتن یک رزومه‌ی حرفه‌ای کامل که شامل مشخصات شخصی، اطلاعات رشته تحصیلی و محل تحصیل، مهارت‌ها، دوره‌های آموزشی، سوابق شغلی و ویژگی‌های شخصی و حرفه‌ای‌تان است کنید. برای نگارش رزومه می‌توانید از وب‌سایت های ایرانی مختلفی همچون کاربوم، ایران تلنت، جاب ویژن و … استفاده کنید.

حالا نوبت پیدا کردن فرصت‌های شغلی است. کارشناس تولید محتوا می‌تواند در شرکت‌های مختلفی همچون شرکت‌های دارویی، کالای دیجیتال، طراح دکوراسیون، تولید کننده‌ی ماشین‌آلات صنعتی و هر حوزه‌ای که تصور کنید مشغول به کار شود. و برای وب‌سایت شرکت مورد نظر به صورت روزانه یا هفتگی تولید محتوا کند و سهم بزرگی در ارتقای سئوی وب سایت و بازاریابی موفق شرکت داشته باشد. از طرفی یک کارشناس تولید محتوا می‌تواند در وب‌سایت‌های تولید محتوا نیز مشغول به کار شود. امروزه بیشتر کسب‌وکار ها کار تولید محتوا را به وب‌سایت‌های تخصصی تولید محتوا می‌سپارند.

در هر دو حالت شما می‌توانید با ساخت رزومه و قرار دادن آن در سایت‌های کاریابی پیشنهادهای مختلف کاری را دریافت کرده و یکی از آن‌ها را بنابر فاکتورهای مورد نظر خود انتخاب کنید. برای مثال دستمزد کارشناس تولید محتوا، ساعت کاری، حوزه‌ی نگارش، فریلنسر بودن یا کار حضوری و … فاکتورهایی هستند که می‌توانند در هر فرصت شغلی با دیگری متفاوت باشند.

آشنایی کامل با رشته تولید محتوا
آشنایی کامل با رشته تولید محتوا

برای شغل کارشناس تولید محتوا چه رشته‌های تحصیلی را انتخاب کنیم؟

در هر شغل و حرفه‌ای اگر آن را به خوبی آموزش دیده باشید و به خوبی تجربه کسب کرده باشید، می‌توانید بهترین باشید! بنابراین اگر تولید محتوا را به شکل حرفه ای آموزش ببینید از ظریف‌کاری ها و ریزنکات کار با خبرید، اما این بدان معنی نیست که حتما باید رشته‌ی دانشگاهی مرتبط با شغل متخصص تولید محتوا را انتخاب کنید.

قاعدتا افرادی که در رشته‌های ادبیات و زبان فارسی، مترجمی، روزنامه‌نگاری، تبلیغات و مارکتینگ تحصیل کرده باشند سنگ بناهای اولیه‌ی تولید محتوا را دارند، و با توجه به دروس گذرانده شده در دانشگاه، راحت تر می‌توانند به تولید محتوا و نگارش مقالات طولانی بپردازند. اما اگر در این رشته ها تحصیل نکرده‌اید یا قصد دارید در دانشگاه رشته‌های دیگری را انتخاب کنید اصلا نگران نباشید، شما می‌توانید با گذراندن دوره آموزش تولید محتوا، مهارت های لازم برای تولید محتوا را فرا بگیرید و با تمرین و ممارست یک نویسنده‌ی حرفه‌ای شوید.

علاوه بر این اگر رشته‌ی تحصیلی دیگری نیز انتخاب کرده باشید و کار تولید محتوا را آغاز کنید، حتی می‌توانید در حوزه‌ی تخصصی رشته‌ی خود مقاله بنویسید. برای مثال سایت های تولید محتوا به افراد متخصصی در حوزه‌ی علوم مختلف همچون شیمی، عمران، دکوراسیون، داروسازی یا پزشکی نیاز دارند تا به نگارش محتواهای تخصصی بپردازند. اگر در سایت‌های کاریابی بگردید نیاز به نویسنده در زمینه‌های مختلفی را مشاهده خواهید کرد برای مثال؛ کارشناس تولید محتوای گردشگری، متخصص تولید محتوای حقوقی یا مدیریت تولید محتوا پیج زیبایی.

مسیر شغل تولید محتوا
مسیر شغل تولید محتوا

آشنایی با مشاغل حوزه محتوا

 • کارشناس نشر و تولید محتوا

در این مقاله به روش های پیدا کردن شغلی تحت عنوان کارشناس تولید محتوا پرداختیم، اما به راستی کارشناس تولید محتوا کیست؟ به طور کلی به شخصی که به تولید محتوای متنی، صوتی (پادکست) و تصویری (عکس، اینفوگرافیک و ویدیو) می‌پردازد و این کار را با تخصص کافی و در خدمت بازاریابی محتوایی یک کسب و کار انجام می‌دهد کارشناس محتوا می‌گوییم. یعنی به کمک محتوای تولید شده شرکت مورد نظر قادر به جذب مخاطبین و مشتریان بیشتر خواهد شد. اما این روزها با شنیدن نام کارشناس تولید محتوا تنها به یاد نویسندگان متن نمی‌افتیم، و افراد می‌توانند با پیشرفت و ارتقا در این زمینه به عنوان‌های شغلی دیگری نیز دست یابند.

 • مدیریت تولید محتوا

پس از تولید محتوای متنی، صوتی و تصویری و آشنایی فراوان با این حوزه، می‌توان به سمت مدیریت تولید محتوا فکر کرد. شرح وظایف کارشناس تولید محتوا با مدیر تولید محتوا متفاوت است. مدیر به ایجاد استراتژی کلی محتوا و وضع کردن یک تقویم محتوایی می‌پردازد. و وظیفه‌ی تولید محتوا در زمینه‌های مختلف را به افراد مختلف سپرده، و پس از آماده سازی به بازبینی و ویراستاری می‌پردازد. یک مدیر تولید محتوا همواره در حال رصد محتواهای مختلف است و طبق آن برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت را برای تیم محتوا تنظیم می‌کند و طی جلسات منظم با اعضای تیم، به رشد و ارتقای سیستم بازاریابی می‌پردازد.

 • کپی رایتر

وظیفه‌ی کپی رایتر نوشتن محتوای تبلیغاتی قوی برای معرفی محصول یا خدمات یک شرکت است. محتواهای نوشته شده توسط کپی رایتر باید منجر به جذب مخاطبین جدید برای انجام خرید یا اشتراک برای استفاده از خدمات مجموعه شوند. قاعدتا یک کپی رایتر نیز باید کاملا قوانین نوشتن یک محتوای خاص و ارزشمند را فرا بگیرد و از آن در حوزه‌ای خاص تر یعنی شرح دقیق ویژگی‌های محصول، استفاده کند.

 • UX رایتر

یکی دیگر از عناوین شغلی جدید که در حوزه‌ی محتوا فعالیت میکنند، UX رایتر است. UX در واقع مخفف عبارت User Experience به معنای تجربه‌ی کاربری است که به احساسات و راحتی کاربر حین کار کردن با اجزای مختلف وب‌سایت گفته می‌شود و کمک می‌کند کاربر به راحتی به نتیجه‌ی مورد نظر خود در وب‌سایت رسیده و تجربه‌ی خوبی از استفاده از خدمات ما را داشته باشد.

نحوه‌ی هدایت کاربر از لحظه‌ی ورود به سایت تا لحظه‌ی خرید محصول به عهده‌ی UX رایتر است و او از مهارت نگارش خود برای بهتر کردن تجربه کاربری استفاده می‌کند. برای مثال نوشتن تمام متن‌ها در رابطِ محصول دیجیتال مانند پیام‌های خطا، محتوای منو، دکمه‌ها، باکس‌ها و بنرهای داخل سایت بر عهده‌ی UX رایتر است.

آینده شغلی کارشناس تولید محتوا در ایران و خارج از کشور

با توجه به رشد روزافزون استفاده از بازاریابی مجازی برای کسب و کار های کوچک و بزرگ و اداره‌ی آن‌ها توسط افراد مختلف جامعه، نیاز به محتوا همواره در حال رشد است. زیرا هر یک از این کسب و کار ها نیازمند یک وب سایت یا شبکه های اجتماعی برای معرفی محصولات و جذب مشتریان هستند. این روزها روش های سنتی برای فروش کالا و ارائه‌ی خدمات راه‌گشا نیست. و این خود از درخشان بودن آینده‌ی شغلی تولید محتوا در ایران و خارج از کشور پرده برمی‌دارد. برای مثال با سرچ کردن عبارت دعوت به همکاری تولید محتوا لیست بلندی از فرصت‌های شغلی را در گوگل خواهید دید.

البته فراموش نکنید، تعداد افرادی که اقدام به یادگیری و ورود به حوزه‌ی محتوا شده اند نیز در حال رشد روز افزون است. و برای فاصله انداختن میان خود و رقبا می‌توانید با آگاهی دقیق نسبت به وظایف کارشناس تولید محتوا و آپدیت همیشگی مهارت‌های خود همواره در اوج باشید. امروزه میلیون ها وب‌سایت و صفحه‌ی شبکه‌ی اجتماعی در حال انتشار محتوای متنی، صوتی یا تصویری هستند و همه‌ی آن‌ها به دنبال فردی خلاق و پر انگیزه برای تولید محتوا می‌گردند، بنابراین به راحتی با آموزش دیدن، و کار منظم می‌توانید یکی از آن‌ها باشید. علاوه بر این با یادگیری زبان انگلیسی در حد ادونس، می‌توانید به تولید محتوای انگلیسی برای سایت های ایرانی یا خارجی مختلف نیز بپردازید.

کسب درآمد دلاری از تولید محتوا
کسب درآمد دلاری از تولید محتوا

میزان حقوق و دستمزد کارشناس تولید محتوا در ایران و خارج چقدر است؟

برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید مشخص کنید میزان زمانی که برای کار تولید محتوا اختصاص می‌دهید چقدر است و تجربه‌ و تخصص شما در این زمینه چه مقدار است؟ میزان حقوق کارشناس تولید محتوا به عوامل متعددی همچون میزان حجم کار، سابقه‌ی کاری، سبک نوشتاری، حوزه‌ی تخصصی محتوا، زبان محتوا و … بستگی دارد و هر یک از عوامل نقش بسزایی را در تعیین دستمزد مشخص می‌کنند.

برخی از افراد مشغول به انجام کار به عنوان یک کارشناس تولید محتوا در یک شرکت یا مجموعه می‌شوند، و به صورت حضوری یا دورکاری در ساعات کاری به نوشتن و ویرایش محتوا می‌پردازند. این افراد معمولا دارای یک حقوق ثابت هستند. اما برخی از نویسندگان تمایل دارند به صورت فریلنسری و پروژه‌ای با شرکت‌های تولید محتوا کار کنند. در این صورت درآمد کارشناس تولید محتوا کاملا به تعداد کلمات نوشته شده توسط او در ماه بستگی دارد.

در خارج از کشور نیز شغل تولید محتوا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا شرکت ها و کسب‌وکارهای متفاوت برای معرفی خدمات و محصول خود به محتواهای ارزشمند نیاز دارند. به منظور آگاهی از میزان دستمزد دقیق کارشناس تولید محتوا می‌توانید به این مقاله در بلاگ ما مراجعه کنید.

چطور رزومه خود را تقویت کنم؟

 • شرکت در مصاحبه‌های شغلی

فرض کنید به عنوان یک کارشناس تولید محتوا در حال فعالیت هستید، اما خواهان ارتقای شغلی، حقوق بیشتر و پیشرفت در زمینه‌ی کاری خود هستید. پیشنهاد ما این است که سعی کنید در چند مصاحبه‌ی شغلی شرکت کنید تا با توجه به سوالاتی که از شما پرسیده می‌شود تشخیص دهید چه مهارت‌هایی را نیاز دارید تا به لحاظ شغلی پیشرفت کنید. لازم نیست از آن مصاحبه‌های شغلی سر بلند بیرون آیید! سوالاتی که از شما شده و قادر به پاسخگویی نبودید را جمع آوری کنید، این ها همان مهارت‌هایی هستند که باید کسب کرده و در رزومه‌ی خود قرار دهید.

 • دوره‌های آموزشی

حالا وقت ثبت نام در دوره‌های آموزشی یا آموزش دیدن از طریق مقالات فارسی و انگلیسی موجود در وب یا یوتیوب است. بدین شکل مهارت‌های خود را آپدیت کرده و طبق خواسته‌ی کارفرمایان در رزومه‌ی خود قرار دهید.

 • شبکه‌سازی

سعی کنید با افراد جدیدی در حوزه‌ی بازاریابی محتوا ملاقات کنید و شبکه‌ای از دوستان و آشنایان متخصص در این زمینه داشته باشید. بدین منظور می‌توانید از لینکدین که یک شبکه‌ی اجتماعی کاری است استفاده کنید و در آن پروفایل بسازید. افرادی که در حوزه‌ی کاری شما هستند را فالو کرده و به خواندن پست‌های آن‌ها و شبکه سازی بپردازید. این گونه هر روز موارد زیادی را راجع به کار خود فرا میگیرید و می‌توانید رزومه‌ی خود را به وسیله‌ی آن‌ها تقویت کنید.

مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا

هر کارفرمایی از کارشناس تولید محتوا انتظارات متفاوتی دارد؛ بنابراین باید مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا را در یک طیف وسیع فرا بگیرید تا بتوانید با هر کارفرمایی کار کنید. در این بخش از مقاله برخی از مهارت های لازم برای تولید محتوا را یک کارشناس تولید محتوا باید داشته باشد را از نگاه در سایت های معتبری مانند indeed و glassor بیان می کنیم. البته تولید کننده محتوا باید مهارت های فردی و فنی را برای تولید محتوا را یکجا داشته باشد تا بتواند این کار را به صورت اصولی انجام دهد.

 1. توانایی نوشتن مطالب مفید برای شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف
 2. ایده پرداز و خلاق در تولید محتوا با در نظر گرفتن نیاز برند و محصول و خدمات
 3. تسلط کامل به اصول و قواعد نگارشی در زبان فارسی برای شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها
 4. تسلط بر قوانین سئو برای تولید محتوایی اصولی برای جلب نظر موتورهای جستجو و کاربران
 5. آشنایی با اصول بازاریابی محتوایی
 6. تسلط داشتن به نرم افزارهای کاربردی مثل ورد، اکسل و پاورپوینت
 7. توانایی جستجو در سایت ها و منابع فارسی و انگلیسی
 8. آشنایی و تسلط لازم با اصول دیجیتال مارکتینگ
 9. آشنایی و توانایی کار با ابزارهای google webmaster و google analytics
 10. متناسب با روش تولید محتوا باید کارشناس با نرم افزارهای گرافیکی برای تهیه و ویرایش محتوا مثل عکس یا ویدئو آشنایی داشته باشد.
 11. تسلط به ترجمه روان متون به زبان انگلیسی
 12. داشتن مهارت در تایپ ده انگشتی و تایپ سریع از مهم ترین مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا است.
 13. مهارت دسته بندی و ساختاردهی به محتوای تولید شده

مهارت‌های فردی برای کارشناس تولید محتوا

مهارت‌های فردی برای کارشناس تولید محتوا
مهارت‌های فردی برای کارشناس تولید محتوا

مهارت های لازم برای تولید محتوا تنها به مهارت های عمومی ختم نمی شود و یک کارشناس تولید محتوا برای اینکه بتواند با دیگران ارتباط مثمر ثمری داشته باشد باید از مهارت های فردی خوبی برخوردار باشد. برخی از کاربران و مدیران این حوزه مهارت های فردی را ذاتی می دانند و عقیده دارند همه افراد نمی توانند به صورت صد در صد این مهارت ها را فرا بگیرند. البته آن ها معتقدند با یادگیری اصول و قواعد می توان آن ها را تقویت کرد. بعضی از صاحب نظران نیز بر این عقیده اند که می توان این مهارت های فردی را در همه پرورش داد.

برای انجام کار با کیفیت در هر زمینه و شغلی، علاقه حرف اول را می زند؛ زیرا با وجود علاقه فرد می تواند شرایط بهتری را برای انجام آن کار برای خود فراهم نماید و کیفیت کار را بالا ببرید. بنابراین یکی از مهم ترین مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا در حوزه فردی داشتن علاقه به این شغل است. در ادامه به مهم ترین این مهارت های فردی اشاره می کنیم.

 • علاقه به مطالعه و افزایش اطلاعات در زمینه های گوناگون
 • مهارت نگارشی و نوشتاری بالا و توانایی بالا در استفاده به ‌موقع از کلمات و عبارت ‌ها به خصوص برای تولید محتوای متنی فارسی
 • مسئولیت پذیر بودن در مورد محتوایی که تولید می کند.
 • علاقه و انگیزه برای یادگیری بیشتر  و آموزش
 • خلاقیت و ایده پردازی بالا و ابتکار عمل برای نوشتن و تولید محتوا در زمینه های مختلف
 • منظم بود در کار و تحویل کار در زمان تعیین شده
 • علاقه داشتن به صحبت در مورد مسائل گوناگون
 • وقت گذاشتن و داشتن حوصله و صبر زیاد برای تولید محتوایی با کیفیت و غنی
 • برخورداری از مهارت بالا برای تحقیق و جستجو از منابع متنوع

با توجه به آنچه گفته شد مهارت های فردی را کمتر آموزشگاهی می تواند به کارشناس تولید محتوا آموزش دهد. تعداد زیادی از این مهارت ها به خصوصیات ذاتی فرد بر می گردد که فقط خودش می تواند آن ها اصلاح، تقویت و ایجاد کند.

مهارت‌های فنی کارشناس تولید کننده محتوا

مهارت های فنی دسته دیگری از مهارت های لازم برای تولید محتوا است که برخی از مهارت های عمومی کارشناس تولید محتوا را نیز در بر می گیرد و می تواند در زمان شرح وظایف تولید کننده محتوا بهتر عمل کند. اکثر مدیران به مهارت های فنی توجه بیشتری دارند چرا که این مهارت ها اکستابی هستند و با گذراندن دوره های آموزشی و انجام تمرین می تواند فرا گرفته شوند. این مهارت ها از ضروری ترین مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا است که به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

 • تسلط بر سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس
 • تسلط و آشنایی نسبی با CCS و HTML
 • تسلط داشتن به اصول سئو  On page رای نوشتن محتوایی مطابق قواعد سئو
 • تسلط به لینک گذاری و بک لینک داخلی در صفحات سایت
 • مسلط بودن به اصول نگارش فارسی و ویراستاری
 • آشنایی و توانایی لازم با نرم‌افزارهای ویرایش تصویر، تهیه ویدئو و فیلم و موشن گرافی
جمع بندی

در این مقاله در مورد مهارت های لازم برای تولید محتوا صحبت شد و گفتیم که یک کارشناس تولید محتوا باید از مهارت فنی و فردی برخوردار باشد تا بتواند به صورت حرفه ای وارد شغل تولید کننده محتوا شود و کسب درآمد کند. همچنین گفتیم طبق تست شخصیت شناسی MBTI تیپ شخصیتی INFJ را می توان به عنوان بهترین فرد برای شغل کارشناس تولید محتوا استخدام کرد.

5/5 - (5 امتیاز)

گفتگو کنید

2 نظر

 1. سلام تشکر میکنم خیلی محتوای خوب و مفیدی منتشر کردین خدا قوت به شما عزیزان

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط