آخرین مقالات

بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ برای حرفه ای شدن

  1. Home
  2. /
  3. مقالات کُدُ سئو
  4. /
  5. بهترین کتاب های دیجیتال...

سؤال بسیاری از صاحبان کسب و کار این است که: «بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ کدامها هستند؟» پاسخ دادن به این سؤال آسان نیست! اکثر کتاب های موجود در حوزه دیجیتال مارکتینگ، ماندگاری طولانی مدت ندارند؛ زیرا با تغییر مداوم الگوریتم ها؛ تاکتیک های بازاریابی، کارایی لازم را از دست داده و به تاکتیک های منسوخ شده تبدیل می شوند. به همین جهت با تغییر پی در پی پلت فرم، اطلاعات پیرامون بهترین شیوه ها، باید به روز باشد. در بین کتاب های این حوزه، کتاب هایی که از نظر تاکتیک های بازاریابی غنی بوده و در هر شرایطی می توان از آنها استفاده کرد، تعدادشان زیاد نیست. همین تعداد کم در آزمون زمان، مقاومت کرده و توانسته اند همچنان مفید باشند.

در ادامه، فهرستی از کتاب های دیجیتال مارکتینگ گنجانده شده که هر بازاریاب دیجیتالی با خواندن آنها، می تواند درک کاملی از روانشناسی رفتاری، طرز فکر رشد دیجیتالی و زمینه های مشابه را پیدا کرده و از دیگر رقبای خود جلو بیفتد.

1. تأثیر: روانشناسی متقاعد سازی اثر رابرت سیالدینی (Influence: The Psychology of Persuasion by Robert Cialdini)

این کتاب برای اولین بار در سال 1984 منتشر شده و جزء قدیمی ترین و بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ به حساب می آید. کتاب «نفوذ: روانشناسی متقاعد سازی» به کتاب مقدس بازاریابی معروف است.

این کتاب، یک طرح کلی مختصر و مؤثر برای درک آنچه ما را به تصمیم گیری می رساند، ارائه می دهد. نویسنده این کتاب از داستان سرایی و نمونه های دنیای واقعی برای راهنمایی یکپارچه خوانندگان از طریق شش اصل متقاعدسازی استفاده می کند. در این کتاب از یک بازاریاب B2B خواسته می شود نسخه ای از ایمیل تبلیغاتی بنویسد، تبلیغات رسانه های اجتماعی را قالب بندی کند و عملا هر کمپین بازاریابی معروف در تاریخ اخیر را طراحی کند. از این کتاب انتظار آموختن تاکتیک های کانال در رسانه اجتماعی خاصی را نداشته باشید. با خواندن این کتاب استفاده از روش های متقابل، سازگاری، اثبات اجتماعی، اقتدار، خلاقیت و روبرو شدن با زمان محدود را آموزش می بینید. به یاد داشته باشید هر رسانه اجتماعی در زمان خاصی بازدهی دارد، به همین دلیل دارای زمان محدودی است که کاربران برای پیشرفت می توانند از آن زمان استفاده کنند. پس باید عجله کرد و از دنیای دیجیتال برای پیشبرد کسب و کار استفاده کرد. خواندن این کتاب تضمین می کند استراتژی بازاریابی دیجیتال شما بر روی دستیابی به نتایج تبدیل متمرکز شده است.

2. تبلیغات علمی اثر کلود هاپکینز (Scientific Advertising by Claude Hopkins)

نویسنده این کتاب «کلود هاپکینز» مردی بسیار جلوتر از زمان خود بود. همان طور که می دانید تست A/B و اهمیت آماری در دنیای دیجیتال مارکتینگ امروزی، رایج است. در حالیکه هاپکینز در سال 1923 در کتاب «تبلیغات علمی» تفسیرهای اولیه این تست و آمار را آموزش داده است. این کتاب از سری کتاب های دیجیتال مارکتینگ برای زمانی مناسب است که به دنبال بازگشت به مبانی پیرامون خلاقیت در تبلیغات و تأثیرگذاری بر خریداران هستید. تنها با 120 صفحه که تقریبا می توانید آن را یک باره بخوانید و همه صفحات آن راهنمای سریعی برای بازاریابی دیجیتال مؤثر امروزی است.

3. اسرار تخصصی اثر راسل برانسون (Expert Secrets by Russell Brunson)

صد در صد آموزه های تکراری «رازهای تخصصی» را در شبکه های اجتماعی و سراسر اینترنت خواهید یافت. به احتمال زیاد حدود 4 سال پیش منتشر شده است (که در بازاریابی دیجیتال مانند 40 سال است)؛ اما محتوای ارزشمند آن احتمالا در سال های آینده به عنوان پایه اصلی باقی خواهد ماند. جذابیت «اسرار تخصصی» این است که چارچوبی عملی ارائه کرده که حدس و گمان را از بازاریابی ایمیلی، بازاریابی محتوا و کپی‌ رایتینگ حذف می کند. آموزش این چارچوب کمک می کند تخصص در زمینه های مختلف را بشناسید و اینکه چگونه دانش محبوب شدن در دنیای مجازی، می تواند منجر به توسعه یک تجارت موفق و مخاطبان انبوه شود.

برانسون نویسنده و مؤسس ClickFunnels یکی از شناخته شده ترین چهره ها در دنیای دیجیتال مارکتینگ بوده و این کتاب در واقع مجموعه ای از بهترین شیوه هایی است که او از طریق اصلاح مداوم استراتژی بازاریابی دیجیتال خود کشف کرده است. می توان گفت این کتاب حاصل تجربه های فردی وی بوده که همه می توانند، نکات منحصر به فردی از این کتاب بازاریابی دیجیتال داشته باشند. افراد بسیاری به طور مداوم نکات او را تا پایان در مورد برگزاری وبینار عالی مرور کرده و استفاده می کنند. او ساختار، زمان بندی عالی بین بخش ها و نکات همیشه سبز برای درگیر نگه داشتن مخاطب، هدف کسب و کار شما را تشریح می‌کند. شرکت کدُ سئو به عنوان یک شرکت سئو، خواندن این کتاب را توصیه می کند!

4. به دام انداختن کاربر: چگونه محصولاتی برای ایجاد عادت بسازیم اثر نیر ایال (Hooked: How to Build Habit-Forming Products by Nir Eyal)

جالب است بدانید هوک (hook) به معنی زنجیر، قلاب و دام است ولی در اصطلاح اینترنتی و شبکه های اجتماعی، به معنی به دام انداختن کاربر یا به زنجیر کشیدن کاربر با ترفندهایی چون لینک دهی و برچسب گذاری است.

این کتاب جذب کننده بوده و جزء بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ برای یادگیری ایجاد عادات در مصرف کنندگان به حساب می آید. با خواندن این کتاب یاد خواهید گرفت که چگونه محرک هایی ایجاد کنید تا مشتریان را وادار به انجام کاری کنید، به آنها پاداش دهید و به سرمایه گذاری تشویق کنید. این نوشتار بر اساس اصولی که توسط بسیاری از شرکت های تکنولوژی پیشرو جهان اتخاذ شده، ایجاد شده است.

کتاب های دیجیتال مارکتینگ کمی وجود دارند که بینش نهایی بهتری را برای بهینه سازی سفر مخاطبان در اینترنت به شما ارائه می دهند. این کتاب، مملو از نمونه های مرتبط از تکنیک های عملی است. بسیار خلاقانه و خوشحال کننده است که نویسنده کتاب (نیر ایال) با کلمات عاقلانه و اخلاقی در مورد نحوه به کارگیری این آموزه ها نوشته و در عین حال سلامت مصرف‌کننده را نیز در نظر گرفته است.

5. ضربه، ضربه، حقیقت به دام انداختن کاربر اثر گری واینرچوک (Jab, Jab, Right Hook by Gary Vaynerchuk)

به نظر بسیاری از کارشناسان، این کتاب، یکی از بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ بوده که در مورد استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی نوشته شده است. این کتاب اهمیت بازاریابی رسانه های اجتماعی را در چشم انداز امروزی نشان می دهد و در عین حال طرحی برنده برای ایجاد یک جامعه جذاب ارائه می دهد که در دراز مدت نتیجه خوبی خواهد داشت. همه ما خواهان فروش هستیم؛ اما این حق را به دست می آوریم که در ازای آن چیزی بخواهیم. این کتاب که به صورت صوتی توسط خود نویسنده نیز خوانده می‌شود رسانه های اجتماعی را به عنوان فرصت طلایی کسب و کار معرفی کرده است. در این کتاب به طور عملی یاد خواهید گرفت برای پلتفرم های رسانه های اجتماعی مختلف چگونه محتوا ایجاد کنید و در پلتفرمی مثل اینستاگرام نیز چگونه فالوور جذب نمایید.

6. ماشین محتوا اثر دن نوریس (Content Machine by Dan Norris)

کتاب «ماشین محتوا» برای هر کسی که دنبال توسعه یک استراتژی بازاریابی محتوای طولانی مدت، برای موفقیت تجاری است توصیه می شود. نویسنده این کتاب به جزئیات دقیق استراتژی بازاریابی محتوا کسب و کار اینترنتی خود که از صفر به یک کسب و کار اینترنتی 7 رقمی (بیش از یک میلیون دلار) رسانده، پرداخته است. توضیح می دهد چگونه توسط یک وبلاگ برجسته تقویت شده است. خواهید آموخت که برنده شدن در بازی بازاریابی محتوا چیزی بسیار بیشتر از ایجاد پست های زیاد وبلاگی است. تکنیک ها و ابزارهای بهینه سازی موتور جستجو که توسط نویسنده این کتاب از سری کتاب های دیجیتال مارکتینگ ذکر شده است در چشم انداز بازاریابی دیجیتال امروزی نیز مرتبط هستند.

حتما مشاهده کنید : چگونه یک بازاریاب حرفه ای شویم؛ تکنیک ها و رازها

7. تحلیل ناب اثر بنجامین یوسکوویتز و آلیستر کرول (Lean Analytics by Benjamin Yoskovitz and Alistair Croll)

برخی کارشناسان اعتقاد دارند این کتاب، عنوان قابل توجهی ندارد؛ اما توصیه می کنند بازاریابان دیجیتال حتما آن را بخوانند. این کتاب یکی از بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ در زمینه استارت آپ فناوری است. شما یاد خواهید گرفت که چگونه اندازه گیری کنید، اما مهمتر از آن، بسته به مرحله و تمرکز کسب و کار، چه چیزی را اندازه گیری کنید. در این کتاب با اصطلاحات بازاریابی دیجیتال مانند AARRR، CAC، CTR و Virality آشنا خواهید شد. این کتاب به یک کتاب درسی بازاریابی دیجیتال استارتاپ نزدیک است و به همان اندازه به بازاریابان B2B و B2C کمک می کند تا سطح خود را ارتقا دهند.

8. دستور (راهنمای) بازاریابی اثر ست گودین (Permission Marketing by Seth Godin)

کارشناسان معتقد هستند همه کتاب های نویسنده این کتاب یعنی ست گودین، خواندنی و ارزشمند هستند؛ اما تأثیرگذارترین آنها، همین کتاب «دستور بازاریابی» است. در حالیکه بیشتر کتاب های دیجیتال مارکتینگ مستقیماً به سراغ تاکتیک ها می روند، این کتاب راهنما چاپ شده در سال 1999 بر اهمیت ایجاد رابطه با مشتری در طول زمان تمرکز دارد. بازاریابی زمانی مؤثرتر است که مخاطبان هدف شما اجازه بازاریابی برای آنها را داده باشند و برای رسیدن به این مرحله باید ارزش ثابتی را از همان ابتدا ارائه کنید. بسیاری از کارشناسان، نکته برجسته واقعی این کتاب را انواع مطالعات موردی دانسته اند که نویسنده در جزییات تکامل بازاریابی در طول زمان استفاده کرده است. مطمئنا اگر این کتاب را بخوانید از این نکات برجسته استفاده خواهید کرد تا خودتان آن ها را امتحان کنید.

9. داستان برند نوشته دونالد میلر (StoryBrand by Donald Miller)

دونالد میلر نویسنده کتاب «داستان برند» یک جمله مشهور دارد: «وب سایت های زیبا چیزی نمی فروشند، قدرت کلمات هستند که می فروشند.» کتاب های بسیار خوبی در زمینه تبلیغ نویسی (کپی رایتینگ) وجود دارد، از جمله این کتاب های کلاسیک می توان به «نامه‌های بور» اثر گری هالبرت و «اعترافات یک مرد تبلیغاتی» اثر دیوید اوگیلوی اشاره کرد. با این حال بسیاری از کارشناسان کتاب «داستان برند» را توصیه می کنند تا نگاهی جامع تر و مدرن تر در مورد نحوه خوشحال کردن مشتریان خود با خلاقیت بازاریابی دیجیتال منحصر بفرد داشته باشید.

اغلب اوقات مشاغل و صاحبان کسب و کار، خود را به عنوان قهرمان داستان قرار می دهند. در حالیکه مشتریان به دنبال راهنمایی هستند که بتواند به آنها کمک کند مشکلاتشان را با موفقیت حل کنند. این کتاب از سری کتاب های دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند از بازاریابی محتوا استفاده کنید تا مشتریان بالقوه خود را به قهرمان داستان خود تبدیل کنید و بر این اساس باید دارایی های بازاریابی دیجیتال خود را ایجاد کنید.

10. به دست آوردن همه چیز با آنچه در اختیار دارید اثر جی آبراهامز (Getting Everything You Can Out of All You’ve Got by Jay Abrahams)

خواندن این کتاب به ما کمک می کند تا درک کنیم تأثیرگذاری بر موفقیت تجاری یک کسب و کار چقدر ساده است. آموزه های این کتاب به صاحبان کسب و کار و بازاریابان کمک می کنند تا ذهنیت را به سمتی تغییر دهند که همیشه به دنبال فرصت های رشد داخلی بود. در نهایت با طیف وسیعی از ایده ها در مورد بازاریابی ایمیلی، سئو، تبلیغات رسانه های اجتماعی و بهینه سازی نرخ تبدیل مواجه خواهید شد. آبراهامز (نویسنده کتاب) به صاحبان کسب و کار کمک می کند تا ارزش مشتریان وفادار خود را شناسایی کرده و اینکه چه کاری باید برای افزایش این ارزش انجام داد و چگونه مشتریان بالقوه ایده آل خود را بیشتر پیدا کرد. خیلی ساده و در عین حال بسیار مؤثر این کار را انجام داده است!

حتما مشاهده کنید : خدمات دیجیتال مارکتینگ کدُ سئو

11. مرا مجبور به تفکر نکن اثر استیو کروگ (Don’t Make Me Think by Steve Krug)

این اشتباه است که کاربری را که در وب سایت ما گیر کرده، احمق بدانیم. اگر یک خریدار بالقوه نتواند اقدامات لازم را در وب سایت ما انجام دهد، باید وب سایت را به گونه ای تغییر دهیم تا دسترسی برای همه آسان شود. این کتاب از بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ است که باید در قفسه کتاب هر طراح تجربه کاربری پیدا شود. به سادگی نباید از مطالعه این کتاب گذشت. در این کتاب نشان داده می شود سفر کاربر، از کلیک بر روی تبلیغ تا تبدیل به کاهش اصطکاک، محدود کردن حواس پرتی‌ها و به حداکثر رساندن دسترسی بستگی دارد. این کتاب کلاسیک که 20 سال پس از اولین انتشارش دوباره تجدید چاپ شده، همچنان منبع اصلی طراحی وب محسوب شده و شما منبع بهتری پیدا نخواهید کرد.

12. رشد هک (نمودار رشد) اثر شان الیس و مورگان براون (Hacking Growth by Sean Ellis and Morgan Brown)

هک رشد و هک تنها در یک دهه گذشته وارد زبان عامیانه کتاب های دیجیتال مارکتینگ شده است. با این حال به سرعت راه خود را به بالای فهرست بازاریابی دیجیتال هر شرکتی باز کرده است. کتاب «هک رشد» بر یافتن راه حل های سریع و مقرون به صرفه برای موفقیت تمرکز می کند. کارشناسان این کتاب را پدرخوانده جنبش فهرستی و نموداری بازاریابی دیجیتال معرفی کرده اند. شان الیس (یکی از نویسندگان این کتاب) در سال 2010 در یک پست وبلاگی، اصطلاح هکر رشد را ابداع کرد و هفت سال بعد در کنار بازایاب دیجیتال مشهور یعنی مورگان براون کتاب «رشد هک» را نوشت.

این کتاب از آغاز فروتنانه برخی از بزرگ ترین شرکت های امروزی مانند فیس بوک (Facebook)، ایر بی ان بی (Airbnb) و اوبر (Uber) سخن به میان می آورد و از روش های رشد بی سابقه آنها می نویسد. روشی بهتر از «هک رشد» یا همان نمودار رشد برای دستیابی، حفظ، جذب و انگیزه دادن به مشتری پیدا نخواهید کرد. این روش رویکرد شما به عنوان بازاریاب یا صاحب کسب و کار نسبت به استراتژی بازاریابی دیجیتال را کاملا تغییر می دهد و به شما کمک می کند تا از داده ها برای ارائه نتایج مقرون به صرفه استفاده کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط