آخرین مقالات

دانلود نمونه قرارداد سئو و بهینه سازی سایت [فایل word] + موارد مهم

 1. Home
 2. /
 3. مقالات کُدُ سئو
 4. /
 5. دانلود نمونه قرارداد سئو...

برای انجام هر معامله و کاری مثل خرید و فروش املاک، کارهای اجرایی و مدیریتی یا طراحی سایت و سئو که بین دو شخص روی می دهد نیاز انعقاد قرارداد است. در هر حوزه کاری قراردادها دارای مفاد متفاوتی هستند و نکات خاصی در آن‌ها اهمیت دارد.

در تمام قراردادها مهم این است که تمام بندهای ضروری در آن قید شده باشد؛ از این رو اگر قراردادی ناقص باشد می تواند طرفین قرارداد را با مشکل مواجه کند. در این مقاله مفاد قرارداد سئو سایت را مورد بررسی قرار می دهیم و می‌گوییم یک نمونه قرارداد سئو باید چه مفاد و ویژگی‌هایی داشته باشد.

نمونه 1 قرارداد سئو و طراحی سایت

نمونه 2 قرارداد سئو و طراحی سایت

قرارداد سئو چیست؟

هنگامی که فرد سئوکار دستورالعمل سئو مدنظر خود را به کارفرما ارائه داد بعد از آن باید بین کارفرما و تیم سئو یک قرارداد seo منعقد شود. به طور کلی نمونه قرارداد بهینه سازی سایت شامل یک برگه متنی است که در آن جزئیات همکاری بین کارفرما و سئوکار به صورت بندهایی قید شده است که بعد از توافق دو طرف روی تمام مفاد آن باید به امضای طرفین برسد. این قرارداد در دو نسخه تهیه شده و به هر کدام از طرفین قرارداد نسخه ای داده می‌شود.

مفاد موجود در قرارداد سئو و بهینه سازی سایت

مفاد موجود در قرارداد سئو و بهینه سازی سایت
مفاد موجود در قرارداد سئو و بهینه سازی سایت

تمام بندهای موجود در قرارداد سئو سایت باید منافع دو طرف را در نظر بگیرد و تضمین کننده خواسته‌های طرفین قرارداد است. در ادامه به بررسی مفاد نمونه قرارداد سئو سایت می‌پردازیم.

1. معرفی طرفین و موضوع قرارداد

بعد از ذکر نام خدا در ابتدای نوشتن قرارداد باید طرفین قرارداد سئو سایت (کارفرما و مجری) معرفی شوند که شامل نام، نام خانوادگی، کد ملی (اگر شرکت هستند کد اقتصادی و شناسه ملی)، آدرس طرفین و شماره تماس طرفین است؛ سپس باید موضوع قرارداد قید شود. نام وب سایت کارفرما که قرار است روی آن فعالیت سئو انجام شود (به صورت کامل مخصوصا اگر سایت دوزبانه باشد یا شامل ساب دامین یا ساب فولدر باشد) نحوه درج نام وب سایت مورد نظر به صورت دقیق example.com است.

2. نوشتن تعهد قرارداد

در مرحله دوم باید تعهدات سئوکار نسبت به کاری که باید برای سایت کارفرما انجام دهد مشخص شود. معمولا لیستی از این فعالیت ها در قرارداد seo نوشته می شود و این موارد باید به طور دقیق شرح داده شوند و ابهامی نداشته باشند تا کارفرما از دریافت خدمات سئو طبق تعهدات سئوکار مطمئن شود.

معمولا نمونه قرارداد سئو یکی از چهار تعهد افزایش بازدید سایت، افزایش رتبه کلمات، افزایش فروش سایت (اصلا پیشنهاد نمی شود)، انجام کار را شامل می شود.

در بین این چهار تعهد، افزایش رتبه کلمات بیشتر مورد استقبال کارفرمایان قرار گرفته است. برای انجام این کار سئوکار در قرارداد بین 10 تا چند ده عبارت کلیدی را انتخاب می کند و به کارفرما تعهد می دهد که بعد از پایان کار سایت با 70 یا 50 درصد از این کلمات به صفحه اول گوگل برسد.

3. تعهد زمانی برای تحویل کار

تعهد زمانی برای تحویل کار
تعهد زمانی برای تحویل کار

از مهم ترین بخش قراردادهای کاری بحث تعهد زمانی پایان کار و تحویل به مشتری است. در نمونه قرارداد طراحی سایت و سئو تعهد زمانی مثلا برای رساندن سایت توسط 30 کلمه کلیدی به صفحه اول گوگل، 6 ماه برآورد می شود.

البته متخصصین سئو مراقب باشید با اسرار بیش از حد کارفرماها برای خود دردسر درست نکنید و بازه زمانی که واقعا فکر میکنید توانش را دارید در قرار داد قید کنید (بدون در نظر گرفتن تعجیل کارفرما) البته سعی کنید به این موضوع همیشه بدبین نگاه کنید و حداکثر مدت زمان رو همیشه به کارفرما بگید.


هزینه خدمات سئو

4. نحوه پرداخت و تعهدات مالی کارفرما

در این بند از قرارداد سئو سایت کل مبلغ قرارداد با توافق طرفین تعیین می شود؛ برای مثال اگر توافق دو طرف روی مبلغ 30 میلیون تومان برای انعقاد قرارداد است باید به صورت زیر نوشته شود:

هزینه کل این قرارداد با تعهدات ذکر شده، برابر با 30 میلیون تومان 300 میلیون ریال است.

در ادامه باید نحوه پرداخت نیز در قرارداد قید شود که شرایط پرداخت هزینه سئو سایت به صورت زیر می تواند باشد:

50 درصد از کل مبلغ در ابتدا به شکل نقدی به حساب مجری واریز می شود، بعد از گذشت 3 ماه از قرارداد، 25 درصد و در نهایت در انتهای تحویل کار هم 25 درصد باقی مانده به حساب ایشان واریز خواهد شد.

5. کسور قانونی

اگر بین طرفین بر پرداخت مالیات و هزینه بیمه توافق شد باید در این بند قرارداد سئو قید شود و مشخص گردد که بر عهده سئوکار یا کارفرما است.

6. تعهدات دو طرف قرارداد

وظایف و تعهدات طرفین
وظایف و تعهدات طرفین

در یک پروژه کاری مربوط به سئو سایت باید هم سئوکار و هم کارفرما به تعهداتی که در قبال هم دارند به طور دقیق عمل کنند. بی مسئولیتی هر یک از طرفین می تواند ضررهایی را برای طرف مقابل به دنبال داشته باشد؛ برای جلوگیری از این مشکل باید تعهدات طرفین نسبت به هم در متن قرارداد سئو قید شود. همچنین در صورت کوتاهی هر یک از طرفین از تعهدات خود باید تغییراتی در قرارداد ایجاد شود که این موارد باید در متن قرارداد نوشته شوند.

به مثال های زیر در این مورد توجه کنید:

 • تولید 40 محتوای سئو شده تا تاریخ مشخص و ارائه هر 3 روز یک محتوا از تعهدات کارفرما است. هر روز تاخیر در تولید محتوای ذکر شده باعث اضافه شدن یک روز به زمان کل پروژه می شود.
 • کارفرما تعهد دارد تا تاریخ معین تمامی مشکلات احتمالی فنی سایت را رفع کند. هر روز تاخیر در برطرف کردن این مشکلات باعث اضافه شدن 3 روز به زمان قرارداد می گردد.
 • براساس تعهد کارفرما، تیم فنی یا تیم محتوای سایت باید تمامی توصیه های سئوکار را انجام دهند. هر روز تاخیر باعث افزایش 3 روز زمان تحویل پروژه می شود.
 • سئوکار تعهد می دهد که برای بهینه سازی و سئو سایت از کارفرما انتظار دریافت خدمات مکانی را نداشته باشد و تمام مراحل پروژه را در محل کار خود انجام دهد.
 • مجری پروژه سئو سایت متعهد می شود به صورت ماهانه یک گزارش از فعالیت های انجام شده روی سایت را به کارفرما ارائه نماید.

7. تعیین کیفیت خدمات سئوکار

در قرارداد بهینه سازی سایت بندی به تعیین کیفیت خدمات ارائه شده از سوی سئوکار اختصاص می یابد. برای مثال

 • سئوکار متعهد می شود تمام فعالیت های مربوط به سئو سایت را با کیفیت بالا و مهارتی که نیاز است اجرا کند.
 • مجری پروژه سئو سایت تعهد می دهد تمام فعالیت های سئو را در چارچوب قوانین کشوری انجام دهد.


شرکت طراحی وب سایت

8. مسائل امنیتی سایت کارفرما

در بعضی از پروژه های طراحی و سئو سایت ممکن است سایت کارفرما دارای یک سری اطلاعات محرمانه باشد که در مورد این موضوعات باید طرفین با هم صحبت کنند. در مورد این مسائل امنیتی سئوکار تعهد می دهد که از تمام اطلاعات محرمانه داخل سایت نگهداری کند و آن ها را در اختیار دیگر اعضای مجموعه خود قرار ندهد.

البته در صورتی که کارفرما اجازه کتبی بدهد این کار امکان پذیر است. همچنین مجری متعهد می شود چنانچه اطلاعات محرمانه سایت فاش شود، کارفرما حق شکایت قانونی را داشته باشد و ملزم به پرداخت خسارت به کارفرما است.

9. مطابقت مفاد قرارداد با قوانین کشور

در قسمتی از قرارداد seo باید قید شود که کل بندهای قرارداد طبق قوانین کشور است برای مثال؛ تمامی قوانین کشور بر این قرارداد حاکم بوده و طرفین به رعایت این قوانین از قبل تعیین شده متعهد می شود. همچنین هیچ کدام از طرفین این قرارداد سئو سایت حق ندارند از قوانین به بهانه عدم اطلاع از مفاد قرارداد تخطی کنند.

10. فسخ قرارداد از جانب هر یک از طرفین

فسخ قرارداد از جانب هر یک از طرفین
فسخ قرارداد از جانب هر یک از طرفین

برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل احتمالی در حین انجام پروژه در آینده باید در بخشی از قرارداد سئو، نکاتی را در مورد فسخ قرارداد ذکر کرد. برای مثال؛ هیچ کدام از طرفین قرارداد حق ندارد با تصمیم شخصی و بدون توافق با طرف دیگر، این قرارداد را فسخ کند؛ تنها راه فسخ قرارداد، رضایت کامل هر دو طرف است.

11. عدم انجام تعهدات از سمت سئوکار

یکی از مهم ترین مفاد نمونه قرارداد طراحی سایت و سئو مربوط به عدم انجام تعهدات از سوی سئوکار است. سئو کردن سایت یک کار فنی بوده و مسائل مختلفی بر روی آن تاثیرگذار است که ممکن است یک سئوکار نتواند تمام تعهدات را به انجام برساند. از این رو باید در قرارداد سئو بندی در نظر گرفته شود تا در صورت عدم انجام تمام تعهدات از سوی سئوکار باید چه اقداماتی صورت گیرد. این موضوع باید این گونه ذکر شود:

در صورت عدم توانایی سئوکار در انجام کامل تعهدات باید هزینه های دریافتی را به اندازه تعهدات انجام نشده به کارفرما بازگرداند. برای مثال؛ اگر از 30 کلمه کلیدی تعهد شده، 10 مورد آن ها نتواسته اند در صفحه اول گوگل نشان داده شوند باید سئوکار 33 درصد از هزینه دریافتی را به کارفرما برگرداند.


تعرفه تولید محتوا

12. دخالت در کار طرفین

دخالت در امور مربوط به هر یک از طرفین مشکلی است که گاهی در پروژه های سئو سایت دیده می شود. برای مثال ممکن است کارفرما بدون اطلاع از سئوکار برای سایت بک لینک بخرد. برای جلوگیری از این مشکلات باید در نمونه قرارداد سئو سایت منع این گونه دخالت ها منع شود و برای کسی که اقدام به دخالت در کار طرف مقابل می کند جریمه ای تعیین گردد.

13. قوانین معنوی قرارداد سئو سایت

این مفاد از قرارداد سئو مربوط به سئوکار می شود که یک سری قوانین معنوی برای کار خود در نظر می گیرد. این قوانین باید در ابتدای انعقاد قرارداد به کارفرما اطلاع داده شود و بعد از تایید طرفین در قرارداد نوشته شوند. به عنوان مثال؛ سئوکار می تواند در بخش نمونه کارهای خود نام پروژه و سایت کارفرما را درج کند. همچنین اگر طراحی سایت نیز با سئوکار است اجازه داشته باشد در فوتر سایت کارفرما لینکی به سایت مجری قرار دهد.

14. آدرس طرفین و قانون تغییر آدرس

آدرس طرفین و قانون تغییر آدرس
آدرس طرفین و قانون تغییر آدرس

بخش دیگری از قرارداد سئو نوشتن آدرس کارفرما و سئوکار است که در صورت نیاز بتوانند به صورت حضوری در مورد پروژه صحبت کنند. در این بند باید دو طرف متعهد شوند که در صورتی که آدرس محل خود را تغییر دهند باید ظرف مدت چند روز طرف مقابل را از تغییر آدرس مطلع کنند.

15.تعداد مفاد و بندهای قرارداد seo

برای جلوگیری از اضافه شدن بند و متن دیگری توسط هر یک از طرفین بدون اطلاع باید در انتهای قرارداد تعداد مفاد و بندهای قرارداد نوشته شود.

نکات مهم در انعقاد قرارداد سئو سایت

قرارداد را به یک وکیل نشان دهید
نکات مهم در انعقاد قرارداد سئو سایت
 • کارفرما نباید به هر سئوکار یا به تعهدات غیر واقعی آن ها اعتماد کند.
 • به طور کلی فرآیند سئوکاری هزینه بر و زمان بر است؛ بنابراین اگر سئوکاری ادعا کرد که با قیمت پایین می تواند سایت را در صفحه اول موتور جستجو بالا بیاورد حرف درستی نیست و نباید به این افراد اعتماد کرد.
 • در هنگام بستن قراردادهای سنگین در مورد سئو و طراحی سایت برای جلوگیری از خطرات قانونی بهتر است قرارداد را به یک وکیل نشان دهید.
 • سئوکار و کارفرما باید در مورد NDA یا قراردادهای محرمانه اطلاعات دقیقی داشته باشند و در مورد اطلاعات محرمانه سایت با هم صحبت کنند.
 • سئوکاران باید در نظر داشته باشند که توافق کردن برای دریافت تمام هزینه ها در پایان کار در صورت عدم تعهد کارفرما به پرداخت هریته ها می تواند برای شان مشکل ساز باشد.

جمع بندی

قرارداد سئو یکی از مهم ترین موضوعات برای انجام پروژه های سئو سایت است که در این مقاله مفصل نکاتی مهمی را در مورد نمونه قرارداد طراحی سایت و سئو بیان کردیم و جزئیات مفاد قرارداد سئو سایت را بررسی نمودیم. اگر سئوالی درباره این بخش دارید حتما در قسمت نظرات با ما بیان کنید.

منابع قرارداد ها :

5/5 - (3 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط