آخرین مقالات

گزارش سئو سایت را چگونه بنویسیم؟ چک لیست موارد مهم و کلیدی (معرفی ابزار)

 1. Home
 2. /
 3. مقالات کُدُ سئو
 4. /
 5. گزارش سئو سایت را...

چگونه می توان تفاوت بین سئوی خوب و بد را از هم تشخیص داد؟ جواب خیلی ساده است؛ کافی است به گزارش سئو آن نگاه کنید.

گزارش های سئو بد عبارت هستند از: مشتریان در داده های بی معنی گم می شوند (داده ها برای کاربر بی معنی بوده، به عبارت دیگر کاربر را دچار سر درگمی می کند)، نمی دانند چه کاری باید انجام دهند تا به نتیجه مطلوب برسند و هیچ نظر دقیقی دریافت نمی کنند.

گزارش های سئو خوب عبارت هستند از: مشتریان، خلاصه ای از داده‌های کلیدی و بینش های قابل درک و مرور کلی از کار انجام شده را می‌بینند.

تیم کدُ سئو گزارش های سئو بسیاری را از مشاوران، تیم های داخلی و آژانس ها را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده است. به نظرتان نتیجه گیری چه شد؟ صاحب هیچ کسب و کاری نمی تواند بدون شناخت مشتری، کسب و کار و مسئولیت های خود در پروژه، یک الگوی گزارش سئو سایت ایجاد کند تا همه آنچه لازم است را پوشش دهد. آنچه در این مقاله داریم شما را به عنوان بازاریاب یا صاحب کسب و کار تا حد ممکن به یک گزارش کار سئو کامل نزدیک می کند.

گزارش سئو چیست؟

گزارش سئو یک مرور کلی از معیارهای مهم سئو است که منعکس کننده رشد کسب و کار، عملکرد در موتورهای جستجو، قدرت پورتفولیوی بک لینک و سلامت وب سایت است. این گونه منبع اصلی برای مشتریان، مدیران یا رؤسا می توانید ایجاد کنید تا به راحتی بتوانند پیشرفت کار و تأثیر آن را دنبال کنند.

از این گذشته، سهامداران می خواهند ببینند پولی که سرمایه گذاری کرده اند آیا نتیجه بخش خواهد بود؟ شاید همیشه در سئو، اول نباشید؛ اما یک گزارش کار سئو مؤثر باید نشان دهد، کار شما در بلند مدت بازگشت سرمایه مثبتی خواهد داشت.

گزارش سئو باید شامل چه مواردی باشد؟

اینکه چه چیزی و چگونه در مورد تلاش های سئوی خود گزارش می دهید به نحوه تنظیم عملکرد خود با انتظارات مشتری از شما بستگی دارد. از طرف دیگر گزارش سئو به نوع کسب و کار شما و نوع مشتری بستگی دارد، موارد زیر به طور کلی برای انواع کسب و کار، قابل اندازه گیری و گزارش دادن هستند:

 • شاخص های کلیدی سئو: معیارهای سئو که ارتباط نزدیکی با رشد درآمد دارند، ارزیابی کنید.
 • پیشرفت رتبه بندی: با اندازه گیریِ مهم ترین کلمات کلیدی که چگونه تغییر کرده اند، آنها را رتبه بندی کنید.
 • پیشرفت ترافیک ارگانیک: بررسی کنید که چگونه دو جنبه قبلی (شاخص های کلیدی سئو و پیشرفت رتبه بندی) به اعداد ترافیک مطلق ترجمه می شوند.
 • رشد بک لینک: صفحات ارجاع جدید و ارزشمندی را پیدا کنید که باعث افزایش ترافیک یا ارزش ویژه لینک می شوند.
 • سلامت سئو: بدانید که وب سایت از منظر سئو فنی به خوبی کار می کند.

با این حال، کار شما تنها با ایجاد مجموعه ای از معیارها در یک فایل به پایان نمی رسد. شما باید آنها را تفسیر کنید. گزارش سئو سایت شما باید تاثیر کار شما را به کوتاه ترین و منسجم ترین شکل ممکن به کارفرما یا همکاران شما منتقل کند. به همین ترتیب باید قالب بندی درست ایجاد شود.

حالا بیایید به انتظارات بین شما و مشتری برگردیم. گزارش باید در وهله اول شامل مواردی باشد که قبلا در مورد آن صحبت کرده اید. اگر گزارش های سئو را بدون آموزش قبلی به مشتری خود یعنی کارفرما ارسال کرده باشید، سؤالات و خواسته های زیادی برای نمایش داده های بیشتر دریافت خواهید کرد؛ حتی اگر گزارش سئو کامل باشد.

دلیلش این است که شما با دیدگاه یک متخصص سئو فقط به داده ها رسیده اید؛ در حالیکه یک متخصص سئو کار حرفه ای، خود را جای مشتری می گذارد و سپس گزارش سئوی مناسب می نویسد. در این مقاله تمام معیارها و داده های استفاده شده را توضیح خواهیم داد.

ایجاد گزارش چقدر طول می کشد؟

سئوکاران می توانند از 30 دقیقه تا چند ساعت در ماه برای هر گزارش سئو وقت بگذارند. این به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • مسئولیت های شما در پروژه
 • پیچیدگی پروژه
 • تجربه و دانش سئوی شما
 • تجربه و دانش شما در تجزیه و تحلیل داده ها
 • فرمت گزارش دهی که شما و مشتریانتان ترجیح می دهید

اجازه دهید نکته آخر را گسترش دهیم. به نظر می‌رسد که بیشتر سئوکاران ترجیح می‌دهند از پی‌ دی‌ اف‌ ها و چیدمان های قدیمی خوب برای مقاصد گزارش استفاده کنند مانند روش های نظرسنجی گزارش سئو برای مراجعه کردن در آینده به نظرسنجی و مقایسه نظرسنجی و واقعیت با یکدیگر.

الگوی گزارش سئو خوب معمولا در قالب دسته بندی (deck format) بوده زیرا آسان ترین استفاده و خواندن برای همه است. نکته منفی این است که شما باید هر ماه داده های جدید را مرور کنید و آنها را به صورت دستی جمع آوری کنید.

برخی از بازاریابان باتجربه ترجیح می دهند از داشبوردهای داده خودکار مانند Google Data Studio، Tableau یا Power BI استفاده کنند. این ابزارها ممکن است زمان زیادی را برای تنظیم اولیه از شما بگیرند؛ اما نهایتا تمام داده ها را به طور خودکار به روز می کنند و در دراز مدت در وقت شما صرفه جویی خواهند کرد.

الگوی گزارش پیشنهادی ما و بهبود آن از طرف شما

همان طور که قبلا گفته شد، الگوی گزارش سئو پیشنهادی ما (هر شرکت دیگری) یک راه حل یکسان نیست. این یک نقطه شروع برای ایجاد یک گزارش کار سئو بوده که مشتریان از آن استقبال خواهند کرد. برای انجام این کار، از ابتدا تا انتها، به ابزارهای زیر نیاز دارید:

 • اسلایدهای گوگل (Google Slides)
 • اهرفس (Ahrefs)
 • کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)
 • آنالیز گوگل (Google Analytics) یا گزینه های جایگزین
 • اسکیچ (Skitch) یا برنامه های مشابه برای اسکرین شات

آماده اید؟ ادامه می دهیم.

برای تهیه کپی از قالب گزارش سئو اینجا را کلیک کنید.

شما می توانید طرح اسلایدها یا صفحه های گوگل را با توجه به برند مشتری خود تغییر دهید، کمی از برند را در آن جای بدهید، آن را شیک تر نشان دهید. در اینجا تأکید بر چند نکته ضروری به نظر می رسد:

اول از همه، با خیال راحت اسلایدها را متناسب با نیازهای مشتری و همچنین خدمات سئو ارائه شده خود تنظیم کنید. کدُ سئو این اسلایدها را برای پوشش دادن تمام حوزه های SEO برای گزارش ماهانه تهیه کرده است.

دوم، نوع کسب و کاری که برای آن سئو انجام می دهید نیز باید در تنظیمات گزارش سئو منعکس شود. اگر سئوی محلی انجام می دهید، احتمالا یک نمای کلی از رتبه بندی‌ های محلی و ویژگی‌ های SERP محلی باید ارائه دهید. ممکن است بخواهید میانگین ارزش سفارش را از ترافیک ارگانیک درج کنید و بیشتر به جنبه فنی بپردازید.

و در آخر، به خاطر داشته باشید که این الگو عمدتا حاوی داده ها، بینش ها و سناریوهای ساختگی است. سعی نکنید محتوای آن را تحلیل کنید. بلکه از ساختار آن به عنوان راهنما استفاده کنید.

بیایید شروع کنیم.

1. کارت عنوان (Title card)

اسلاید اول ساده ترین قسمت برای ایجاد است.

کارت عنوان (Title card)
کارت عنوان (Title card)

در این اسلاید تاریخ یعنی ماه گزارش، لوگوی کسب و کار و همچنین آدرس وب سایت کسب و کار مورد نظر را اضافه کنید. حالا وقت آن است که به گزارش سئو واقعی بروید.

2. نکات برجسته (Highlights)

بهترین معرفی، صفحه برجسته ای است که مهم ترین اطلاعات آن ماه را به طور خلاصه در خود می گنجاند.

نکات کلیدی

این صفحه، اساسا می تواند اولین و همچنین آخرین اسلایدی باشد که یک مدیر ارشد اجرایی یا مدیر عامل به آن نگاه می کند؛ یعنی برخی افراد فقط می خواهند خلاصه ای از گزارش سئو را مطالعه کنند. این صفحه کمک کننده بسیار خوبی است.

نوع اندازه گیری هایی که برای گزارش سئو می توانید در این صفحه بگنجانید، به شرح زیر هستند:

 • خلاصه ای از KPI های SEO شما
 • مواردی که ارزش بزرگ نمایی دارند
 • مهمترین وظایف تکمیل شده در آن دوره گزارش
 • وظایفی که نیاز به توجه بیشتری دارند

3. نمای کلی شاخص های کلیدی (SEO KPIs overview)

در این مرحله باید بیشتر به سراغ شاخص های کلیدی سئو بروید. بیشتر مشتریان یعنی کارفرمایان یا همان صاحبان کسب و کار از اسلایدهای قبلی راضی خواهند بود در حالیکه برخی دیگر نسبت به اسلایدها اطلاعات بیشتری می خواهند. در دو اسلاید اول مهم ترین موارد پوشش داده می شوند.

نمای کلی شاخص های کلیدی

همانطور که قبلا گفته شد، ممکن است بخواهید بسته به نوع کسب و کار و مشتری، KPI های متفاوت یا بیشتری را در نظر بگیرید. قانون سرانگشتی این است که معیارهایی را انتخاب کنید که تا حد امکان نزدیک به درآمد کسب و کار باشند.

نمایان بودن جستجو نسخه SEO یکی از مهمترین KPI های بازاریابی است یعنی سهم صدا (SOV). این اساسا رتبه بندی کلمات کلیدی است.

برای دریافت معیار نمایان بودن جستجو، یک پروژه در ابزار Rank Tracker ایجاد کنید. در آنجا، کلیدواژه های اصلی را که شامل آنچه مخاطبان شما در جستجوی آن هستند، بچسبانید (ابتدا باید تحقیق کلمات کلیدی را به پایان برسانید)، آن را برچسب گذاری کنید تا بعدا فیلترینگ فعال شود و می توانید ادامه دهید.

Rank Tracker
Rank Tracker

سپس معیار نمایان بودن جستجو را در برگه نمای کلی رقبا پیدا خواهید کرد:

بررسی اجمالی نتایج گزارش رقبا
بررسی اجمالی نتایج گزارش رقبا

در مورد تبدیل‌های ارگانیک، اسکرین شات در گزارش سئو از یک گزارش سفارشی آنالیز گوگل (GA) گرفته شود که فقط اندازه یا بُعد منبع مانند متوسط بودن ​​و تبدیل‌های انتخابی را نشان دهد تا از در هم شدن گزارش‌های پیش‌فرض جلوگیری شود.

سپس تبدیل ها، ماه به ماه مقایسه شوند. اگر مشتریان، فرآیند خرید پیچیده‌ای را طی کنند، بهتر است تبدیل‌های ترافیک ارگانیک کمکی را نیز گزارش دهید. می‌توانید این مورد را در آنالیز گوگل یا همان (GA) Google Analytics در قسمت Conversions > Multi-Channel Funnels > Assisted Conversions پیدا کنید. موارد گفته شده تصویری از تأثیر کلی سئو سایت بر روی کسب و کار را تکمیل می کنند.

4. پیشرفت رتبه بندی

به یاد داشته باشید معیارهای مورد علاقه صاحبان کسب و کار، به شاخص KPI محدود نمی شود. آنها دسته بندی های محصول یا موضوعات خاصی در وبلاگ خود دارند که معمولا از نظر ارتباط و ارزش برای کسب و کار متفاوت هستند.

اینجاست که اندازه گیری پیشرفت رتبه بندی برای بخش کلیدواژه در گزارش سئو سایت مطرح می شود. بهتر است بگوییم شاخص KPI برای هر کسب و کاری متفاوت خواهد بود.

پیشرفت رتبه بندی

شما می توانید این داده ها را با ایجاد برچسب های بیشتر در پروژه Rank Tracker خود دریافت کنید. بهتر است کلماتی را که قصد برچسب گذاری دارید، بررسی کنید و برچسب لازم را به آنها اختصاص دهید یا یک برچسب جدید ایجاد کنید:

گزینه های کشویی برای کلمات کلیدی در Rank Tracker

5. مروری بر رتبه بندی کلمات کلیدی پول ساز

در حالی که معیارهای پیشرفت رتبه بندی در جستجو، بهترین پروکسی برای رشد ارگانیک هر کسب و کاری هستند، اکثر مشتریان همچنین می خواهند تغییرات به وجود آمده در موقعیتِ مهم ترین کلمات کلیدی خود را ببینند.

گزینه های کشویی برای کلمات کلیدی در Rank Tracker
گزینه های کشویی برای کلمات کلیدی در Rank Tracker

ارائه تغییراتِ موقعیت صدها کلمه کلیدی در یک صفحه به طور هم زمان، احتمالا بسیار درهم و شلوغ خواهد بود؛ بنابراین، برای جلوگیری از سر در گمی، بهتر است از نام مستعار «کلمات کلیدی پول ساز» جهت نشان دادن مهم ترین کلمات کلیدی برای تجارت استفاده کنید.

سپس می‌توانید با پیوند دادن به صفحه بزرگتری، اگر مشتری (صاحب کسب و کار یا مدیر فروش کسب و کار) می‌خواهد آن را ببیند، بقیه موارد را نیز اضافه کنید. دوباره این کلمات کلیدی را در ابزار Rank Tracker تگ کنید. شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا یک کلمه کلیدی باید بر اساس ارتباط تجاری و CPC آن برچسب گذاری شود یا خیر؛ یا فقط می توانید لیست کلمات کلیدی را با مشتری مرور کنید.

6. پیشرفت ترافیک ارگانیک بدون برند

چند اسلاید طول کشید تا به معیارهایی برسیم که بسیاری از سئوکاران و مشتریان ابتدا روی آن تمرکز می کنند و آن ترافیک ارگانیک است. دلیل نشان دادن این موضوع بسیار ساده است: افزایش ترافیک ارگانیک لزوماً رشد کسب و کار را به همراه ندارد. وب‌سایت می تواند کلمات کلیدی که باعث افزایش ترافیک می شوند، اما نه درآمد، رتبه بندی کند.

برای روشن شدن مطلب، بیایید آن را فقط به ترافیک ارگانیک بدون مارک (بدون پیشوند یا پسوندهایی مانند ترافیک ارگانیک درآمدزا) تقسیم کنیم:

پیشرفت ترافیک ارگانیک بدون برند

دلیل نمایش ترافیک بدون مارک در اینجا، اجتناب از نسبت دادن تغییرات ارگانیک ترافیک به فعالیت های بازاریابی غیر مرتبط با سئو است. برای مثال، اگر تیم بازاریابی یک کمپین روابط عمومی عالی راه اندازی کند یا شروع به پخش کمپین های بازاریابی انبوه کند، به طور طبیعی ترافیک ارگانیک شما فقط برای افرادی که بیشتر به دنبال برند شما هستند، افزایش می یابد.

برای نشان دادن یک نمای کلی دقیق تر از پیشرفت ترافیک ارگانیک، کافی است یک فیلتر جستجو در کنسول جستجوی گوگل (GSC) اعمال کنید:

فیلتر پرس و جو در GSC
فیلتر پرس و جو در GSC

حال می‌خواهید عملکرد ماه جاری را با ماه قبل و در حالت ایده‌ آل حتی با عملکرد سال قبل (سالانه) مقایسه کنید تا یک گزارش سئو سایت خوب ارائه دهید. بیشتر کسب و کارها نوسانات فصلی دارند، بنابراین برخی از مقایسه‌های ماه به ماه ممکن است بد به نظر برسند فقط به این دلیل که فصل پرطرفدار، قبلا به پایان رسیده است.

7. دامنه های برجسته ارجاع دهنده جدید

در این قسمت، نمایه بک لینک بررسی می شود که به مشتری نشان می دهد چه پوشش جدید و جالبی را در ماه گذشته دریافت کرده است.

دامنه های برجسته ارجاع دهنده جدید

با این حال، تنها در صورتی باید تغییرات پروفایل بک لینک را گزارش دهید که فعالیت های شما در پروژه بر روی دستیابی به لینک های جدید تأثیر بگذارد. این می تواند بر ایجاد محتوای پیوند گرفته تا برنامه ریزی و اجرای کمپین های توسعه ای مؤثر باشد.

اگر شما مسئول رشد پروفایل بک لینک هستید، به اکسپلورر سایت Ahrefs بروید، گزارش دامنه های ارجاع دهنده را بررسی کنید و دامنه های ارجاع دهنده جدید را در 30 روز گذشته بررسی کنید.

این سایت نکات برجسته دامنه های ارجاع تازه به دست آمده را نشان می دهد که براساس امتیاز رتبه بندی دامنه (DR) مرتب شده اند، زیرا یک پروکسی مطمئن و قابل درک برای بهبود رشد پروفایل بک لینک است.

اگر در فعالیت های توسعه ای شرکت می کنید و دامنه ارجاعی جدیدی را می بینید که از آن به دست آمده است، می‌توانید آن را در گزارش خود با هایلایت کردن، برجسته کنید تا مشتری بتواند پیوندهای کسب شده و به دست آمده را متمایز کند.

8. پیشرفت لینک سازی

این اسلاید به گونه ای طراحی شده است تا جزئیات بیشتری در مورد کارهای لینک سازی انجام شده در طول ماه را در اختیار شما قرار دهد و این گونه شما می توانید بررسی های لازم را انجام دهید.

پیشرفت لینک سازی

این اسلاید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • صفحاتی که به آنها پیوند ایجاد کرده اید
 • هر صفحه ارجاعی برجسته و جدید
 • تعداد پیوندهایی که آن صفحات دریافت کرده اند
 • آمار لینک سازی شما، به عنوان مثال، بالقوه های تماس گرفته شده و میزان موفقیت
 • هر بینشی که شما مرتبط می دانید، به عنوان مثال، محتوای پیوند فوق العاده خوب یا بد

گزارش سئو سایت جهت رشد بهترین پیوندهای Ahrefs در سایت اکسپلورر خوب است در این قسمت گنجانده شود زیرا صفحاتی را به شما نشان می دهد که در 30 روز گذشته بیشترین بک لینک را دریافت کرده اند. حقیقت را باید گفت، ارزیابی لینک سازی بسیار بیشتر از تعداد لینک ها و DR های دامنه های ارجاع دهنده است؛ اما این برای جستجوی پیوند قبل از راه اندازی کمپین های توسعه مرتبط است، نه برای گزارش SEO.

به یاد داشته باشید مشتریان شما نیازی به درگیر شدن با تمام نکات کوچک و پیش پا افتاده ندارند، زیرا موجب گمراهی آنها شده و سؤالات بی جواب زیادی در ذهن آن ها به وجود می آید.

9. بررسی اجمالی سلامت سئو فنی

در این قسمت، یک عکس از بررسی سلامت وب سایت خود ارائه می دهید تا تمام موارد را بررسی کرده و خطاهای احتمالی را برای رفع خطا، گزارش می دهد.

بررسی اجمالی سلامت سئو فنی

برای بدست آوردن این داده ها مراحل زیر را به ترتیب پیش بروید:

به حسابرسی سایت Ahrefs بروید، اگر قبلا این کار را نکرده‌اید، پروژه‌ای را برای وب‌ سایت مشتری راه‌اندازی کنید و به ابزار اجازه دهید تا کار خود را در سایت انجام دهد. بسته به تنظیمات موردنظر شما، ممیزی سایت می تواند وب سایت را به صورت دوره ای بازرسی کند و تمام داده های فنی فعلی و تاریخی سئو را در اختیار شما قرار دهد.

پس از انجام هر بازرسی، امتیاز سلامت را در صفحه نمای کلی دریافت می کنید:

صفحه نمای کلی SEO فنی
صفحه نمای کلی SEO فنی

اکنون، ممکن است فکر کنید که یک معیار برای انعکاس کل وضعیت سئو فنی کافی نیست و به معیارهای بیشتری احتیاج است. حق با شماست اما معمولا گزارش‌های سئو را برای توسعه‌دهندگان یا سایر سئوکارانی که به راحتی می‌توانند اطلاعات عمیق‌تری را درک کنند، ارسال نمی‌کنید بلکه برای یک مشتری عادی می فرستید. به همین دلیل ابزار Health Score بهترین پروکسی برای معیار سئو فنی بوده و مشتری پسند است.

باز هم این بدان معنا نیست که شما نباید در مورد معیارهای فنی سئو و غیره گزارش دهید. برخی از پروژه ها شامل وب سایت های بزرگ و وظایف پیچیده و فنی سئو هستند. در چنین شرایطی، این احتمال وجود دارد که مشتری از آمار بازرسی، نمایه سازی، جزئیات در مورد مهمترین مسائل و غیره استقبال کند.

10. گزارش سئو ماه آینده

پس از نشان دادن تمام داده ها و گزارش ها به مشتری، باید برنامه ای از مهم ترین وظایف سئو که در ماه آینده روی آنها قرار است کار کنید، نیز ارائه دهید.

گزارش سئو ماه آینده

یک لیست سریع از کارهایی که تمرکز اصلی شما را برای ماه بعد خلاصه می کند کافی است. همچنین به عنوان یک اسلاید کمکی برای گزارش سئو سایت بعدی، برای خود شما مفید خواهد بود.

سخن آخر

خب! حالا شما یک قالب گزارش سئو کاملا قابل تنظیم برای ارائه به مشتریان خود در اختیار دارید.

گزارش دهی احتمالا هرگز فعالیت مورد علاقه کسی نخواهد بود؛ اما بسیار مهم است که شما این موضوع را برای داشتن مشتریانی راضی و با درآمد خوب انجام دهید. در پایان، می خواهیم از همه کسانی که در طول سال ها، بینش گزارش دهی خود را با کدُ سئو به اشتراک گذاشته اند، تشکر کنیم

شما به عنوان صاحب کسب و کار یا کارشناس سئو فکر می کنید معیارها یا اسلایدهای بیشتری وجود دارد که آنها باید الگوی گزارش کار سئو قرار گیرند؟ سؤالی دارید؟ در پایین همین مقاله بپرسید و یا با کارشناسان ما در کدُ سئو در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط