انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال

فهرست مطالب

انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال

  1. صفحه اصلی
  2. |
  3. مقالات کُدُ سئو
  4. |
  5. انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ...

یکی از پرچالش ترین موقعیت ها برای کسب و کار شما، زمانی است که سعی می کنید بفهمید کدام نوع بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارتان مناسب تر است. تمام مدل های دیجیتال مارکتینگ بسیار موثر به نظر می رسند، اما کدامیک می تواند به معنای واقعی برای کسب و کار شما مناسب تر باشد و شما را به موفقیت برساند؟

در این مقاله سعی داریم به معرفی انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ بپردازیم تا بتوانید با بررسی هرکدام از آن ها و در نظر گرفتن شرایط خود، انتخاب مناسبی برای کسب و کارتان داشته باشید.

بهینه سازی موتورهای جستجو Search Engine Optimisation (SEO)

بهینه سازی موتورهای جستجو Search Engine Optimisation (SEO)
بهینه سازی موتورهای جستجو Search Engine Optimisation (SEO)

سئو یکی از اولین و همچنین قوی ترین نواع بازاریابی دیجیتال است که با آن مواجه خواهید شد. 94٪ از کل کلیک ها در نتایج جستجو به سایت هایی که از قبل در گوگل سئو شده اند میرسد و ترافیک سئو از PPC بیشتر است.

روش های بهینه سازی موتور جستجو در طول این چند سال تغییرات زیادی داشته، اما هدف کلی آن ها همواره یکسان است. این روش ها باعث می شوند که در زمان جستجوی مشتریان در گوگل، سایت شما به عنوان اولین نتایج به آن ها نشان داده شود.

تعریف کلی:

در یک تعریف کلی می توان گفت خدمات سئو یکی از انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ است که هدف اصلی آن بالا بردن رتبه شما در جستجوهای گوگل می باشد.

برای چه کسانی مناسب است:

ممکن است از خود بپرسید این روش بازاریابی دیجیتال برای چه افرادی مناسب است؟ در پاسخ باید بگوییم که اکثر کسب و کارها به این روش نیاز خواهند داشت. برای اینکه مطمئن شوید آیا سئو برای کسب و کار شما پرسود خواهد بود از یک مشاور سئو بخواهید تا میزان سرچ کلماتی که در زمینه شما هستش را برای شما باز گو نماید.

هزینه:

می‌توانید با انجام کمی تحقیق در مورد کلمات کلیدی متوجه شوید که آیا سئو ارزشی برای کسب‌ و کارتان دارد یا خیر. برای این کار کافیست از ابزار Google Adwords Keyword Planner به صورت رایگان استفاده کنید و یا از یک مشاور سئو بخواهید تا با بررسی میزان تعداد جستجو هر کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کار شما بهترین راهکارها و پیشنهادات را به شما ارئه کند.

شما می توانید برای بهینه سازی سایت خود را به شرکت هایی سئو خدمات دریافت کنید. هزینه سئو به میزان رقابت در کسب و کارتان بستگی خواهد داشت.

بهینه سازی موتورهای جستجو
بهینه سازی موتورهای جستجو

موارد احتیاط:

برای انتخاب یک شرکت خدمات سئو، دقت کنید که آیا آن ها خودشان یک وبلاگ بزرگ و مناسب دارند؟ و آیا تکنیک های آن ها شامل بازاریابی محتوا می شود یا خیر؟ چرا که این روزها بازاریابی محتوا اصلی ترین راه انجام سئو است. همچنین باید مراقب باشید که شرکت مربوطه برای رتبه بندی سایت شما از تکنیک های کلاه سیاه استفاده نمی کند.

تبلیغات کلیکی Pay Per Click Advertising (PPC)

تبلیغات کلیکی Pay Per Click Advertising (PPC)
تبلیغات کلیکی Pay Per Click Advertising (PPC)

تبلیغات کلیکی یکی دیگر از انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ به شمار می رود. هنگامی که افراد به تبلیغات کلیکی اشاره می کنند، احتمالاً منظورشان همان تبلیغات اسپانسری گوگل در صفحه نتایج جستجو است. اما باید بدانید که این نوع تبلیغات می تواند در موتورهای جستجو دیگر مثل یاهو هم استفاده شود.

تعریف کلی:

در تبلیغات کلیکی، کاربران با کلیک روی یک لینک خاص که می تواند یک تصویر یا یک متن در وب سایت های دیگر باشد، به وب سایت هدف منتقل می شوند. برای استفاده از تبلیغات کلیکی، شما باید بابت هر کلیک هزینه مشخصی پرداخت نمایید. در واقع این روش یکی از انواع بازاریابی دیجیتال است که به صورت کوتاه مدت بوده و هر زمان پرداخت را متوقف کنید، تبلیغ مورد نظر از بین خواهد رفت.

برای چه کسانی مناسب است:

تقریبا تمام افراد می توانند برای رشد کسب و کار خود از این روش بازاریابی دیجیتال استفاده کنند. اما شما باید با احتیاط به این روش نزدیک شوید، چرا که کوچک ترین اشتباه باعث از دست رفتن تمام سرمایه ای که برای این روش صرف کرده اید خواهد شد.

برای استفاده از این روش بازاریابی دیجیتال به چند نکته مهم زیر توجه داشته باشید:

  • در انتخاب کلمات کلیدی دقت کرده و به سراغ کلماتی بروید که احتمال می دهید جستجوهای مرتبط با محصولات شما باشند. سپس اطمینان حاصل کنید که محتوای صفحه خود را برای آن کلمات کلیدی بهینه کرده اید. این کار می تواند هزینه تبلیغات شما را کاهش دهد.
  • به ترافیک ورودی نظارت داشته باشید. با این کار می توانید تبلیغات یا کلمات کلیدی را که باعث ضرر شما می شوند حذف کنید.

هزینه:

هزینه این نوع تبلیغات با توجه به حوزه فعالیت شما و سایتی که تبلیغ در آن انجام می شود متفاوت خواهد بود. بدیهی است که هرچقدر یک کلیک برای شما پرسودتر باشد، هزینه بیشتری به همراه خواهد داشت.

موارد احتیاط:

به شما توصیه می کنیم تبلیغات کلیکی خود را به وب سایت های مرتبط با حوزه کاری خود بسپارید. با اینکار احتمال جذب مخاطبان هدف بیشتر خواهد شد.

روابط عمومی Public Relations (PR)

روابط عمومی Public Relations (PR)
روابط عمومی Public Relations (PR)

روابط عمومی چیزی نیست که بتوان آن را در موفقیت کسب و کار نادیده گرفت. با وجود اینکه PR صرفاً یک نوع بازاریابی دیجیتال نیست، اما به ناچار آن را هم در لیست انواع روش های دیجیتال مارکتینگ لحاظ کرده ایم. زیرا می تواند تأثیر زیادی بر نتایج بازاریابی دیجیتال شما داشته باشد.

تعریف کلی:

روابط عمومی فرایندی است که طی آن کسب و کار شما به مشتریان، شرکت های تجاری و… معرفی خواهد شد. شما باید در یک رویداد خاص و یا یک مصاحبه خبری یا هر مکان مناسب دیگر، کسب و کار خود را به دیگران معرفی کنید. این روش اعتبار شما را افزایش خواهد داد.

برای چه کسانی مناسب است:

استفاده از این روش به تمام افراد، به خصوص کسب و کارهای نوظهور توصیه می شود.

هزینه:

هزینه این روش هم به نوع کسب و کار شما و شرکتی که انجام این خدمت را به آن سپرده اید بستگی خواهد داشت.

موارد احتیاط:

شما می توانید این فرایند را به شرکت های فعال در این زمینه که تجربه و سابقه کافی دارند بسپارید. برای اینکار باید بررسی کنید که ایا مشتریان قبلی از نتایج به دست آمده راضی هستند یا خیر؟

اغلب شرکت های روابط عمومی در صنایع خاصی تخصص دارند و در صورت انتخاب مناسب، ارتباطات بهتری با صنعت شما خواهند داشت.

بازایابی از طریق رسانه های اجتماعی (Social Media Marketing)

بازایابی از طریق رسانه های اجتماعی (Social Media Marketing)
بازایابی از طریق رسانه های اجتماعی (Social Media Marketing)

بازاریابی رسانه های اجتماعی یک راه عالی برای ارتباط با مشتریان است. صحبت کردن با مشتریان خود به طور مستقیم راهی عالی برای شناختن مشتریان و خواسته های آن ها، و همچنین افزایش محبوبیت و اعتبار شما نزد آن هاست. در این صورت مشتریان اعتماد بیشتری به شما پیدا می کنند که در نهایت به برندسازی و فروش بهتر خدمات و محصولات منجر خواهد شد.

تعریف کلی:

در میان انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ، این روش به شما کمک می کند تا سریع تر بتوانید رابطه خود را با مشتریانتان توسعه دهید.

بازاریابی رسانه های اجتماعی می تواند شامل همه کارهایی باشد که شما برای ایجاد ارتباط با مشتریان در کانال های رسانه های اجتماعی خود از جمله اینستاگرام، تلگرام، توییتر، فیسبوک، لینکدین و… انجام می دهید.

برای چه کسانی مناسب است:

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی یکی از انواع مارکتینگ مفید برای کسب و کار شما در هر حوزه ای به شمار می رود، به خصوص اگر شما یک شرکت B2C هستید یا به تازگی شروع به کار کرده اید.

موارد احتیاط:

در استفاده از این روش باید به این نکته توجه داشته باشید که تعداد فالورها همیشه بهترین شاخص موفقیت نیست. اساساً برخی از روش های کثیف وجود دارد که می توانید برای افزایش فالوور انجام دهید؛ مانند خرید فالوور فیک. اما باید بدانید که این روش ها باعث سلب اعتماد مشتریان خواهد شد و تاثیر منفی روی کسب و کارتان می گذارد.

بازایابی محتوا (Content Marketing)

بازایابی محتوا (Content Marketing)
بازایابی محتوا (Content Marketing)

بدون شک این روش یکی از موثرترین و بهترین انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ به شمار می رود. در واقع این روش شامل بهترین بخش های دیجیتال مارکتینگ است که در یک جا جمع شده اند و به صورت هماهنگ برای موفقیت کسب و کار شما کار می کنند.

بازاریابی محتوا ترکیبی از تولید یک محتوای جذاب و مخاطب پسند، سئو، روابط عمومی و بازاریابی شبکه های اجتماعی است که می تواند ترافیک سایت شما را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. همچنین با این روش اعتبار سایت شما هم افزایش پیدا کرده و به موفقیت دائمی می رسید!

تعریف کلی:

بازاریابی محتوا یکی از انواع بازاریابی دیجیتال است که در آن از یک محتوای مناسب استفاده می شود؛ مشتریان با مشاهده این محتوا به وب سایت شما علاقه مند شده و به استفاده از خدمات و محصولاتتان تشویق خواهند شد. این محتوا می تواند در هر جایی باشد؛ از YouTube گرفته تا پادکست ها، توییت ها، اینفوگرافیک ها، محتواهای ویدیویی اینستاگرام و…

 اما اغلب محتوای وبلاگ در وب سایت شما است که ترافیک جدیدی را از طریق موتورهای جستجو مانند SEO به سایت هدایت می کند.

برای چه کسانی مناسب است:

این روش برای تمام کسب و کارها مفید است و می تواند به شما کمک کند از رقبای خود پیشی بگیرید.

هزینه:

هزینه این روش به شرکتی که تولید محتوای خود را به آن می سپارید و میزان مهارت و تخصص آن ها بستگی دارد. این شرکت ها کارهای زیادی مثل نوشتن، ویرایش برای موتورهای جستجو، ارتقاء محتوا، بهینه سازی سایت، تغییرات وب سایت و… انجام می دهند تا بازاریابی محتوا را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند.

این روش اگرچه می تواند یکی از گران ترین انواع دیجیتال مارکتینگ باشد، اما شما را به هدفتان می رساند و باعث موفقیت صد درصدی سایت خواهد شد.

موارد احتیاط:

در این روش صادق بودن اهمیت زیادی دارد. برای تولید محتوا حتما باید از مطالب معتبر استفاده کرده و از اطلاعات غلط و تعریف و تمجیدهای بیجا پرهیز کنید تا اعتماد مخاطب را از دست ندهید.

اگر قصد دارید خدمات تولید محتوا را به شرکت خاصی بسپارید، حتما باید به دنبال تیمی باشید که تخصص کافی داشته باشند و به صورت منظم پست های مناسبی در وبلاگ یا شبکه های اجتماعی شما منتشر کنند.

بازایابی وابسته (Affiliate Marketing)

بازایابی وابسته (Affiliate Marketing)
بازایابی وابسته (Affiliate Marketing)

بدون شک بازاریابی با افراد بیشتری در کنار شما آسان تر خواهد بود. بازاریابی وابسته تکنیکی است که شما بازاریابی برای سایتتان را به افراد دیگر می سپارید و آن ها را در هر موفقیت و سود فروش به دست آمده شریک خواهید کرد.

نکته مهم در خصوص این تکنیک این است که بر خلاف دیگر انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ، نیاز به سرمایه اولیه ندارد.

تعریف کلی:

بازاریابی وابسته تکنیکی است که شما “وابستگان” را برای کسب و کار خود جذب می کنید و آنها به تبلیغ سایت شما می پردازند. در واقع شرکت های وابسته مانند فروشندگانی هستند که شما سود فروش هر محصول را به آن ها پرداخت می کنید.

برای چه کسانی مناسب است:

این روش معمولا برای تجارت الکترونیک B2C استفاده می شود، اما هر وب‌ سایتی که در زمینه فروش محصولات و خدمات مختلف فعالیت می کند، می تواند از این تکنیک بهره ببرد.

هزینه:

برای این روش نیازی به پرداخت هزینه اولیه ندارید. اما باید مراقب باشید که کنترل برند خود را به هرکسی نسپارید!

موارد احتیاط:

اطمینان حاصل کنید که مرزهای مجاز و غیر مجاز را تعیین کرده اید. مثلا مشخص کنید چه اتفاقی می افتد زمانی که بازگشتی انجام شود؟ پرداختی ها هر چند وقت یک بار به شرکت وابسته انجام می شود؟ آیا کلمات یا وب سایت هایی وجود دارند که نمی خواهید برند شما با آنها مرتبط باشد؟

بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)

بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)
بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)

بازاریابی ویروسی یکی از انواع تبلیغات دیجیتال شگفت انگیز است. اگر بتوانید محتوای خود را به صورت ویروسی درآورید، می تواند کسب و کار شما را یک شبه به موفقیت بالایی برساند.

این روش می تواند ترکیبی از دیگر انواع بازاریابی دیجیتال، مانند بازاریابی محتوا، روابط عمومی و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی باشد.

تعریف کلی:

بازاریابی ویروسی زمانی اتفاق می افتد که شما کاری فوق العاده عجیب، خنده دار یا ترند را در خصوص یک موضوع داغ و پرطرفدار انجام دهید. این تکنیک معمولاً در مدت زمان کوتاهی باعث افزایش ترافیک وب سایت شما می شود.

برای چه کسانی مناسب است:

بازاریابی ویروسی می تواند به هر کسب و کاری در هر زمینه ای کمک کند. ممکن است برخی از اشکال بازاریابی ویروسی را با موفقیت استفاده کنید اما منجر به بازدید میلیونی نشود. حتی در این صورت هم اگر به چند صد مشتری مناسب دست پیدا کنید، می تواند روی موفقیت سایت شما تاثیر زیادی داشته باشد.

برای انجام این نوع بازاریابی حتما باید با موج های به راه افتاده در شبکه های اجتماعی پر مخاطب مثل اینستاگرام همراه شوید.

هزینه:

برخی از شرکت ها خدمات بازاریابی ویروسی ارائه می دهند و هزینه خدمات آن ها با توجه به میزان بازدیدهای به دست آمده متفاوت خواهد بود. شما هم می توانید به این شرکت ها اعتماد کنید و هم خودتان برای فکر کردن به یک ایده خوب وقت بگذارید.

موارد احتیاط:

این روش یکی از انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ پرخطر و در عین حال پربازده است. حتی اگر بهترین بازاریابی ویروسی را انجام دهید به این معنی نیست که توسط افراد مناسب مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین دلیل به سراغ شرکت هایی بروید که نتایج نهایی را تضمین می کنند.

اگر به دنبال کار با یک شرکت ویدیویی هستید، ابتدا نمونه کارها را بررسی کنید. گاهی اوقات فیلمسازان سبک خاصی دارند و اگر با آنچه شما در ذهن دارید مطابقت ندارد، باید به سراغ شرکت دیگری بروید.

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)
اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از جدیدترین انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ به شمار می رود که به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده است. این روش با دیگر دیگر بازاریابی دیجیتال متفاوت است است، اما می تواند به همان اندازه موثر باشد.

تعریف:

اینفلوئنسر مارکتینگ روشی است که در آن، شما با شخصی که طرفداران زیادی دارد و بر بازار هدف شما تاثیر می گذارد قرارداد بسته و از این طریق فروش خود را افزایش می دهید. بدون شک مردم به اینفلوئنسرها اعتماد زیادی دارند و تمام محصولات و خدماتی که توسط آن ها معرفی شود را خریداری خواهند کرد.

برای مثال شما می توانید با یک اینستاگرامر محبوب معامله خوبی داشته باشید و او را تشویق کنید تا لباس های برند شما را در چند عکس بپوشد.

برای چه کسانی مناسب است:

این روش عمدتاً توسط صاحبان مشاغل تجارت الکترونیک B2C، استفاده می شود، اما به طور کلی می توان گفت برای تمام فروشگاه های اینترنتی و کسب و کارهای آنلاین مناسب است.

هزینه:

هزینه این روش به اینفلوئنسری که شما برای تبلیغات محصولاتتان انتخاب کرده اید و میزان محبوبیت او در میان مردم بستگی دارد.

موارد احتیاط:

به فالورهای اینفلوئنسر مورد نظر توجه داشته باشید و مطمئن شوید که آن ها افراد حقیقی هستند.

بازایابی دیجیتال/ آنلاین/ وب سایت (Digital/Online/Website Marketing)

بازایابی دیجیتال/ آنلاین/ وب سایت (Digital/Online/Website Marketing)
بازایابی دیجیتال/ آنلاین/ وب سایت (Digital/Online/Website Marketing)

بازاریابی دیجیتال، آنلاین، وب سایت؛ تمام این موارد روش های مشابهی هستند که هر یک از موارد فوق را پوشش می دهند. قبل از اینکه به شرکت های فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ مراجعه کنید، مطمئن شوید دقیقا کدامیک از انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ را نیاز دارید.

تعریف کلی:

بازایابی دیجیتال/ آنلاین/ وب سایت یک اصطلاح جامع برای همه انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ است. البته این اصطلاح معمولاً شامل روابط عمومی نمی شود، بنابراین در صورت نیاز باید درخصوص پوشش دادن روابط عمومی از شرکت مورد نظر سوال کنید.

برای چه کسانی مناسب است:

برای همه کسانی که می خواهند یک کسب و کار انلاین موفق داشته باشند مناسب است!

هزینه:

هزینه های مربوطه به خدماتی که نیاز دارید و شرکت مورد نظر بستگی خواهد داشت.

موارد احتیاط:

بررسی کنید که کدام نوع شرکت های بازاریابی دیجیتال تمام مواردی را که شما به دنبال آن هستید ارائه می دهند. هر چند انجام همه کارها به این معنی نیست که آنها تمام این روش ها را به خوبی انجام می دهند. برای اطمینان از حسن انجام کار توسط شرکت مورد نظر، با مشتریان قبلی در تماس باشید و تمام سوالات و ابهامات خود را با شرکت مورد نظر درمیان بگذارید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم 9 مورد از بهترین انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ را به شما عزیزان معرفی کنیم. امیدوارم این مطالب برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن بتوانید رتبه سایت خود در موتورهای جستجو را افزایش داده و به موفقیت برسید.

امتیاز شما با موفقیت ثبت شد

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه کدُسئو اولین نفر مطالب رو یاد میگیری