آخرین مقالات

قوانین یوتیوب برای تولید محتوا و اپلود فیلم [0 تا 100 کپی رایت]

 1. Home
 2. /
 3. مقالات کُدُ سئو
 4. /
 5. قوانین یوتیوب برای تولید...

YouTube به‌عنوان یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای انتشار انواع محتوای ویدئویی است که در اختیار کاربران سراسر جهان قرار گرفته است. با وجود رقبای داخلی، باز هم، کاربران ایرانی زیادی در یوتیوب فعالیت دارند. البته قوانین یوتیوب برای تولید محتوا با ابزارهای داخلی تفاوت دارد.

ضمن اینکه به قالب ویدئویی بودن محتوا نیز، قوانین آن با اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و … متفاوت است. در اینجا قصد داریم شما را با قوانین یوتیوب در ایران آشنا کنیم. پس با کد سئو همراه باشید.

قوانین آپلود فیلم در یوتیوب چیست؟

اگر می‌خواهید به یک کاربر فعال و با درآمد بالا در YouTube تبدیل شوید، لازم است قوانین این سیستم را یاد بگیرید. هر چند باید صبور هم باشید تا با گذشت زمان، ویدئوهای شما در این پلتفرم دیده شود. برندهای زیادی در سراسر دنیا توانسته‌اند برای محتواهای خود، بازدیدهای زیادی را کسب کنند.

آنچه در این مطلب از قوانین یوتیوب برای تولید محتوا و آپلود فیلم در این شبکه گفته می‌شود، بخشی از گفته‌های مایلز بکلر به عنوان یکی از فعالین این پلتفرم است که ویدئوهای او بازدید زیادی دارد. همچنین یوتیوب هم برخی از قوانین فعالیت کاربران را مشخص کرده است تا طبق آن پیش بروید. برای موفقیت شما در این شبکه باید مطابق با قوانین باشد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

قوانین یوتیوب برای تولید محتوا درباره رعایت حقوق کپی رایت
قوانین یوتیوب برای تولید محتوا درباره رعایت حقوق کپی رایت

رعایت حقوق کپی رایت

یکی از مهم‌ترین قوانین اپلود فیلم در یوتیوب توجه به اصل «کپی رایت» است. در این مورد بلاگرهای موفق هم تاکید زیادی دارند و معتقدند آنچه در صفحه شما قرار بگیرد، باید ساخته خودتان باشد و از تکرار و کپی کردن پرهیز کنید. YouTube دارای ربات‌های هوشمندی است که می‌تواند محتواهای کپی شده را به‌راحتی تشخیص دهد و بنابراین اگر فیلم ساخته شما در صفحه دیگری هم وجود داشته باشد، شانس دیده شدن سایر ویدئوهایتان نیز کاهش پیدا می‌کند.

در این سیستم نباید ویدئوهایی را آپلود کنید که ساخته شما نیستند. همچنین هر ویدئویی که در صفحه قرار می‌گیرد مربوط به شماست و حق نسخه‌برداری توسط دیگری وجود ندارد. برای این شبکه هیچ فرقی ندارد که فیلم آپلود شده طولانی، کوتاه، ساده یا حرفه‌ای باشد.

توجه داشته باشید که سیستم یوتیوب برای شناسایی محتواهای تکراری دارای Content ID است. این قابلیت برای محافظت از محتوای منتشر شده تمامی کاربران است. وقتی در حال انتشار ویدئو هستید، Content ID فوراً آن را بررسی می‌کند تا از تکراری نبودن آن مطمئن شود. در صورتی که محتوا تکراری باشد، خطای copyright claim برای شما نمایش داده می‌شود.

حالا اگر با چنین مشکلی روبرو شدید باید به قسمت “Actions” و سپس به Creator Studio بروید و توضیحات خود را برای کارشناسان این شبکه بنویسید. اگر محتوای شما یونیک باشد، بعد از بررسی، اخطار برداشته می‌شود.


هزینه تولید محتوای متنی

خودداری از انتشار محتوای آزاردهنده

یکی امکانات یوتیوب برای کاربرانش، قابلیت باز بودن اشتراک‌‌گذاری محتوا برای همه است و در این مورد YouTube هم خودش را متعهد می‌داند تا بحث‌های پورشور و تبادل نظر برای هر پست صورت بگیرد. با این حال یکی از قوانین این پلتفرم، خودداری از هر نوع محتوایی است که حاوی مفهوم ترس، ایجاد وحشت و یا تهدید باشد.

در واقع فیلم‌های شما نباید حاوی محتوای آزار و اذیت کردن باشند؛ زیرا در این صورت یوتیوب با شناسایی این محتواها، از انتشار و افزایش بازدید آن جلوگیری می‌کند. البته برای تعیین مرز محتوای خوب از بد هم اصولی را مشخص کرده است.

در این مورد مدیران یوتیوب با طیف وسیعی از کارشناسان صنایع و حتی سیاستمداران و فعالان مدتی مشورت کرده‌اند تا از انتشار موضوعات افراط‌گرایی، محتوای حاوی خشونت، توهین به نژاد، اقوام و … جلوگیری کند.

استفاده از نرم‌افزارهای مختلف در تولید محتوا برای یوتیوب
استفاده از نرم‌افزارهای مختلف در تولید محتوا برای یوتیوب

تولید محتوا را خیلی سخت نگیرید

بکلر می‌گوید یکی از اشتباهات بلاگرهای YouTube نهایت استفاده از فناوری و نرم‌افزارهای ویرایش فیلم است. او می‌گوید من در سال 2016 نرم‌افزار Screencast-O-Matic را تست کردم و متوجه شدم تاثیر زیادی در افزایش بازدیدها دارد. به طوری که بعد از گذشت 3 سال و نیم، 127 مشترک در YouTube داشتم و در این مدت فقط 600 ویدئو را منتشر کرده بودم.

در واقع بیشتر کسانی که در این سیستم فعالیت دارند و موفق هم هستند، از دوربین‌های فانتری و ایجاد ویرایش‌های عجیب و غریب روی فیلم اجتناب می‌کنند. وقتی فیلم‌های شما ساده‌تر باشد، احتمال بازدید آن‌ها بالا‌تر می‌رود.

خودداری از ارائه اطلاعات نادرست

یکی دیگر از قوانین آپلود فیلم در یوتیوب، خودداری از انتشار محتواهایی است که بنیه علمی ندارند و اشتباه هستند. YouTube به شدت با ویدئوهایی که اطلاعات نادرست را به کاربران می‌دهند، برخورد می‌کند. حذف محتوا یا بلاک شدن آن یکی از مجازات‌هایی است که این سیستم برای این دسته از محتوا در نظر می‌گیرد.

براساس گفته یوتیوبرهای موفق، برای اینکه از این قانون YouTube سرپیچی نکنید، لازم است ویدئوها طبیعی باشد و از محتواهای جعلی خودداری کنید. تحقیق کامل در مورد صحت اطلاعات (آموزش، اخبار، روایت و …) می‌تواند در تبدیل شدن صفحه شما به یک مکان امن برای کاربران کمک زیادی کند.

قوانین یوتیوب برای تولید محتوا درست
قوانین یوتیوب برای تولید محتوا درست

تولید محتوای متقاعدکننده

یکی از قوانین یوتیوب در ایران و کل دنیا، تولید فیلم‌های خلاقانه است که تاثیر زیادی بر روی مخاطب داشته باشد. ویدئوهای متقاعدکننده یعنی قدرت اقناع خیلی بالایی داشته باشند و بتوانید خیلی زود مخاطب را به سمت خودش بکشاند. یوتیوب آنقدر هوشمند شده است که متوجه قدرت یک محتوا در همان ساعات اولیه شود. در این صورت محتوای شما درست مثل یک ویروس در بخش‌های زیادی منتشر می‌شود و شاهد افزایش تعداد مشترکان صفحه خود خواهید بود.

تولید محتوا برحسب نیاز کاربر

یکی از قوانین یوتیوب برای تولید محتوا پافشاری روی یکسان بودن تیتر و محتوای ویدئو است. وقتی در حال تهیه عنوان برای ویدئو هستید، باید چکیده‌ای محتوا را با چند کلمه بیان کنید و برای افزایش بازدید، اغراق یا مبالغه نکنید. کاربرها عموماً فقط چند ثانیه به هر محتوا فرصت می‌دهند تا حرف اصلی را بزنند یا حداقل بحث را شروع کنند. اگر هیچ شباهت یا سنخیتی بین محتوای ویدئو و عنوان آن وجود نداشته باشد، خیلی زود صفحه را می‌بینند.

طبق قوانین YouTube اگر چندین مرتبه این کار را تکرار کنید، حتی در صورت افزایش تلاش‌تان، باز هم محتواهای جدید دیده نمی‌شود.


طراحی سایت تهران

حرف آخر

قوانین یوتیوب برای آپلود محتوا در ایران و سایر نقاط دنیا شبیه به هم است. البته به دلیل فیلتر بودن این شبکه در ایران، کاربران با مشکلاتی از جمله کند شدن سرعت مواجه می‌شوند. هر چند این موضوع بر روی الگوریتم و قواعد یوتیوب برای افزایش بازدیدهای یک صفحه تاثیر زیادی ندارد. یوتیوب می‌تواند یکی از بهترین کانال‌ها برای دیده شدنتان باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

گفتگو کنید

12 نظر

 1. سلام وقت بخیر اگر بخوام با یوتیوب کار کنم و کامپیوتر هم نداشته باشم میتونم فعالیت خودمو آغاز کنم یا باید برم سیستم تهیه کنم حتما؟
  میشه راهنمایی کنید

  1. دورود بر شما آقای شیخ الاسلامی
   لزوما نباید کامپیوتر داشته باشید که کارتون رو در یوتیوب آغاز کنید با گوشی هم شما می تونید فعالیت کنید و درآمد داشته باشید. از جمله گوشی های مناسب و اقتصادی :
   آیفون SE 2020
   سامسونگ گلکسی A53 5G
   گوشی ردمی نوت 10 پرو
   گوشی شیائومی می 11 لایت 5G
   سعی کنید تمرکزتون رو بیشتر روی محتوایی قراره ارائه کنید بگذارید.

  1. سلام خانوم عاشوری
   بله حتما دوره هایی که از صفر بتونید مباحث یوتیوب رو فرا بگیرید :
   YouTube Marketing Full Course
   YouTube MasterClass
   Build a Business on YouTube
   How to Grow Your YouTube Channel
   Learning YouTube SEO
   Stand Out on YouTube
   Build a Fan Base on YouTube
   YouTube Beginners Guide
   YouTube Success: Script, Shoot & Edit with MKBHD
   Developing a YouTube Strategy
   این دوره ها به زبان انگلیسی هستن و بسیاری اساسی به ساخت محتوا در یوتیوب پرداختن در صورتی که به زبان انگلیسی اشراف ندارید می توانید از دوره های فارسی مثل:
   دوره آموزشی ۰ تا ۱۰۰ کسب درآمد از یوتیوب همیار آکادمی
   دوره آموزش کسب درآمد از یوتیوب ارزیشو
   استفاده بفرمایید.

 2. سلام امکان کسب درآمد از یوتیوب بدون ساخت ویدیو هم هست ؟میدونم شاید سوال عجیبی باشه ولی ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام
   درصورتی که بخواهید بدون ساخت ویدیو کسب درآمد داشته باشید می بایست یک کانال یوتیوب ایجاد کنید و روی برندسازی آن کار کنید به ساخت لوگو و تصویر نمایه و بنر کانال خو اهمیت دهید تا حرفه ای تر به نظر بیایید.
   بخش‌های بیوگرافی خود را با چند کلمه کلیدی که حجم سرچ بالایی دارند را پر کنید. برای بررسی آمار سرچ کلمات کلیدی انتخابی خود از kwfinder و keywordtool.io استفاده کنید.
   سپس به بخش سرچ یوتیوب بروید، کلمات کلیدی مد نظر خود را تایپ کنید تا و در قسمت فیلتر، تیک Creative Commons را بزنید و بر اساس تعداد نمایش مرتب کنید. Creative commons ویژگی است که به شما این امکان را میدهد که برای کسب درآمد از یوتیوب بدون ساخت ویدیو از ویدیو های منتشر شده توسط دیگر افراد بدون کپی رایت استفاده کنید.

 3. دورود بر شما ممنون از مقاله که قوانین رو تشریح کردید و بسیار هم مفید بود. بنده 1 سالی میشه که از یوتیوب کسب درآمد میکنم اما الان 1 ماه میشه که واریزی نداشتم و متوجه نمیشم مشکل از کجاست ممکنه راهنمایی کنید؟

  1. سلام وقت بخیر آقای سروستانی
   دلایل بسیاری وجود داره که درآمد یوتیوب قطع میشه بنده 4 تا از دلایل رو خدمتتون عرض می کنم امیدوارم کمکتون کنه و بتونید دوباره درآمدتون رو داشته باشید.
   1. نقض قوانین یوتیوب : ممکنه ویدئویی رو در کانال خودتون قرار داده باشید که با قوانین یوتیوب مغایرت داشته باشه که در این صورت ویدیو شما حذف و ممکنه درآمدتون هم قطع بشه.
   2. نگرانی های تبلیغ کننده ها از محتوای شما : ممکنه اشخاص تبلیغ کننده محتوای تولید شده توسط شما را برای مخطبان هدف خود مناسب ندانند و این موضوع را گزارش کنند و تصمیم بگیرند که تبلیغات را روی ویدیوها اجرا نکنند.
   3. تغییر در الگوریتم ها و قوانین یوتیوب
   4. کاهش بیننده یا تعامل: اگر بازدیدها و تعامل یک یوتیوبر کاهش یابد، درآمدشان نیز از تبلیغات بر اساس تعداد افرادی که ویدیو را تماشا می کنند و با محتوا درگیر می شوند کاهش یافته و ممکن است قطع شود.

 4. خسته نباشید می خواستم کارهای کانال یوتیوبم رو برون سپاری کنم اما نرخ تولید محتوا برای یوتیوب رو نمی دونم میانگین قیمت برای هر ویدیو چقدر هست؟

  1. دورود متشکر خانم آشتیانی
   برای مطلع شدن از قیمت ساخت ویدیوی یوتیوب عوامل مثل موضوع ویدیو، زمان ویدیو و سبکی که مد نظرتون هست رو باید مشخص بفرمایید تا به نرخ دقیقی که مد نظرتون هست برسید.
   بهتره با آژانس تولید محتوا که در این زمینه فعالیت داشته باشه ارتباط برقرار کنید و شرایط رو دقیق باهاشون در میان بگذارید که بتونن کمکتون کنن.

 5. بهترین تجهیزاتی که میشه برای ساخت ویدئو برای یوتیوب استفاده کرد و خیلی هم هزینه نکرد رو معرفی می کنید چون ابتدای مسیر هستم نمیتونم زیاد هزینه کنم ممنون میشم یک لیستی از لوازم رو بگید

  1. سلام و دورود در مورد تجهیزات ساخت ویدیو از تجهیزاتی که در زیر ذکر می شوند بهره ببرید :
   نورپردازی (رینگ لایت، سافت باکس، چراغ جانبی ال ای دی)
   یک دوربین فیلم برداری که از دوربین تلفن همراه نیز می شود استفاده کرد اما باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.
   میکروفون
   پس زمینه
   نرم افزار ویرایش
   سه پایه
   اینها تجهیزاتی هستند که باید تهیه کنید در صورتی که می خواهید در هزینه ها صرفه جویی کنید می توانید در بحث نورپردازی و پس زمینه خودتان دست به کار شوید و این دو مورد را خودتان بسازید به جای این که از بازار تهیه کنید اما برای صدابرداری از میکروفن مناسب تولید محتوا ویدیویی حتما باید استفاده شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط