محتوا نویسی برای سایت چیست و چه اصول باید داشته باشد؟ + نمونه کار تولید محتوا حرفه ای

اگر شما نیز یک محتوا نویس هستید، باید متوجه شده باشید که مهم ترین اصل در تولید یک محتوا این است که، نویسندگان یک سایت باید یک محتوایی را تولید کنند که هیچ سایتی با این نوع طرح و نوشتار در سایت خود قرار نداده است. برای نوشتن یک محتوای خوب نیازمند یادگیری قواعد اصولی و مهم هستیم. اگر شما یک محتوای خوب تولید کنید اما خواننده را جذب نکند هیچ ارزشی ندارد. محتوا نویسی بی هدف در بهبود و ارتقا کسب و کار هیچ تاثیری ندارد.

شاید شما برای اولین بار باشد که با واژه محتوا نویسی برای سایت آشنا می شوید؛ پس تا انتهای این مقاله در سایت کدُ سئو با ما همراه باشید تا 0 تا 100 آموزش محتوا نویسی سایت را برای شما بازگو کنیم.

محتوا نویسی چیست؟

محتوا نویسی چیست؟
محتوا نویسی چیست؟

شاید با این واژه کمتر آشنا باشید. برای محتوا نویسی در سایت بهتر است هدف خود را بشناسید. حتی تک تیر انداز ماهر هم نمی تواند به یک هدف فرضی شلیک کند پس قبل از نوشتن و تولید محتوا باید بدانید برای چه هدفی قرار است محتوا نویسی انجام دهید؟ ممکن است یک محتوا هدف تبلیغاتی و محتوای بعدی یک هدف آموزشی داشته باشد. پس اولین گام برای محتوا نویسی شناخت هدف است.

شناخت مخاطب

از مواردی که باید در نوشتن یک محتوا دقت کنید، شناخت مخاطب است تا بتواند به خوبی برای مخاطب گیرایی داشته باشد. برای تولید یک محتوا جذاب باید به سلیقه مخاطب آشنایی پیدا کنید تا مخاطب جذب نوشته شما شود. با بررسی بازخورد های نوشته می توانید سلیقه مخاطب را شناسایی کنید و بر اساس آن یک محتوای جذاب تولید کنید.

نوع صحبت و لحن مخاطب در محتوا

لحن محتوا بسیار اهمیت دارد زیرا شما نباید اصول و قواعد را زیر پا بگذارید. به طور کلی لحن محتوا باید به گونه ای باشد تا مفهوم اصلی را مخاطب متوجه شود. وجود خلاقیت و جذابیت متن در بهبود مقاله یا محتوا تاثیر زیادی دارد. هرچقدر از جملات و تصاویر ساده استفاده کنید، بهتر می توانید یک مفهوم پیچیده را بیان کنید.

صداقت و صمیمیت در محتوا

برای مخاطب ارزش قائل باشید و با صداقت و صمیمیت مطلب خود را بیان کنید زیرا با بیان یک حرف اغراق آمیز تمام اعتماد مخاطب از شما سلب می گردد. در نوشتن محتوا باید تمام جوانب یک محصول یا یک آموزش را بررسی کنید. پرداختن به نکات مثبت یک محصول نمی تواند مشتری یا خواننده را به خرید سوق دهد، پس بهتر است تمام جوانب را در نظر بگیرید.

انتخاب یک کلید واژه مناسب

به انتخاب یک کلید واژه مناسب توجه داشته باشید زیرا در محتوا نویسی سایت علاوه بر افزایش بازدید سبب بالابردن و بهبود رتبه سایت (سئو سایت) نیز می شود. پس با انتخاب یک کلید واژه خلاق و جذاب رنگ و شخصیت به محتوای خود بدهید. باید توجه داشته باشید که محتوا نویسی نیز مانند هرکاری نیازمند تجربه و مهارت است. بنا براین با بهره گیری از افراد با تجربه و خواندن مطالب در مورد محتوا نویسی شما نیز می توانید در این زمینه پیشرفت کنید.

اصول محتوا نویسی

اصول محتوا نویسی
اصول محتوا نویسی

برای محتوا نویسی در سایت، اهمیت ندارد که از خودتان یک عکس به اشتراک می گذارید یا با نگاهی طنز به جامعه یک عکس انتقادی قرار می دهید یا قرار است برای فروش یک کالا یه عکس به اشتراک بگذارید. مهم این است که با رعایت اصول محتوا نویسی با روش های خلاقانه، محتوایی را که نوشته اید به عنوان یک سبک یا برند در حوزه فعالیت خودتان تبدیل کنید.

شناخت مخاطب

بهتر است جامعه ای که قرار است برای آن ها محتوا بنویسید و به اشتراک بگذارید را بشناسید. باید کاملا بررسی کنید که با چه گروه سنی یا چند گروه سنی مخاطب شما هستند. با فهمیدن این موضوع می توانید لحن و بیان مناسبی برای نوشتن پیدا کنید. آشنایی با سلیقه مخاطب، هدف و موضوعاتی که نیاز دارد از جمله مواردی است که می تواند به محتوا نویسی در سایت کمک کند.

استفاده از ابزار اینترنتی

برای نوشتن یک محتوای خوب فقط نیاز به کلمات و بیانی مناسب ندارید بلکه از طریق اینترنت و شبکه های مجازی نیز می توانید برای جذاب کردن محتوا و بعنوان ابزار تولید محتوا استفاده کنید. اشتراک گذاری تصاویر، انیمیشن ها، موسیقی، پادکست مربوط به محتوا از جمله مواردی است که در بهبود محتوا در سایت و بالابردن سطح محتوا به شما کمک می کند.

رعایت اصول نوشتاری در محتوا

قبل از آنکه تصمیم به نوشتن یک محتوا خوب بکنید بهتر است اصول نوشتاری و یا قواعد نوشتاری برای انجام یک مقاله را آموزشش ببینید. بعنوان شخصی که قصد نوشتن یک مطلب علمی، اجتماعی، طنز و غیره را دارد باید با اصول نگارشی آشنایی پیدا کنید. برای مثال باید به طوری جملات را کنار هم قرار دهید تا یک مقاله روان و جذاب داشته باشید. هرچه بیشتر بر فضایی که در آن فعالیت می کنید آشنا باشید به راحتی می توانید اوضاع را کنترل کنید.

شما باید دقت کافی برای شناسایی رقیبان خود داشته باشید. بهتر است تمام ابزاری که حریفان از آن ها برای تولید یک محتوای یونیک استفاده می کنند را بشناسید، با استفاده از این ابزار ها میزان رضایت مخابان را بررسی کنید و در صورت لزوم از آن ها استفاده کنید.

استفاده از یک تیتر مناسب

اگر بتوانید یک عنوان مناسب و قابل فهم برای نوشته خود استفاده کنید، مخاطب در نگاه اول به نوشته جذب می شود و به دنبال دیگر محتوا های شما خواهد گشت. به طور کلی یک عنوان، نمای بیرونی محتوایی که شما نوشته اید را به مخاطبان نشان می دهد. با بکار بردن کلید واژه های مناسب و مرتبط با محتوا شما می توانید بازدید سایت خود را بالا ببرید. برای اینکه شما نیز در گروه محتوانویسان حرفه ای قرار بگیرید بهتر است با دنیا حرفه ای اینترنت مثل: اکسل، پاورپوینت، فوتوشاپ و غیره همچنین سیستم مدیریت محتوا که وردپرس و جوملا از همه این ها اهمیت بیشتری دارد آشنایی داشته باشید. بهتراست به جای جستجو برای راه کار هایی برای جذب مخاطب، اطلاعات خود را در زمینه حرفه ای کار با اینترنت بهبود بخشید و از این طریق مخاطب را به طرف صفحه خود سوق دهید.

نمونه کار تولید محتوا حرفه ای

نمونه کار تولید محتوا حرفه ای
نمونه کار تولید محتوا حرفه ای

هرسال نسبت به سال قبل، فضا تولید محتوا در کشور با تفاوت هایی روبرو می شود. قوانین به روز جایگزین قوانین قدیمی می شوند. امسال نیز محتوا آموزشی بیشتر مورد توجه مخاطب قرار گرفته است. به همین دلیل ما در این مقاله سعی داریم چندین نمونه کار تولید محتوا را به شما آموزش دهیم و برای شما بازگو کنیم که برای بهبود و ارتقا سایت شما بسیار مفید خواهد بود.

تعریف سئو به زبان ساده

به عبارت ساده، بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو، فرایند ایجاد تغییرات در طراحی و محتوای وب سایت شما به منظور کمک به دیده شدن آن در موتورهای جستجو است.

سئو چیست؟

به عبارت دیگر، سئو باعث می شود وب سایت شما از نظر موتورهای جستجو بهتر از رقبا و دیگر سایت ها به نظر برسد تا هنگامی که موتورهای جستجو به دنبال کلمات کلیدی مرتبط با محصول یا خدمات شما هستند، وب سایت یا پست شما را به کاربران توصیه می کنند.

سئو (SEO) مخفف چیست؟

کلمه انگلیسی SEO مخفف Search Engine Optimization است که در فارسی به آن، سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو گفته می شود.

سئوی سایت در گوگل چقدر زمانبر می برد؟

سئوی سایت در گوگل چقدر زمانبر می برد؟
سئوی سایت در گوگل چقدر زمانبر می برد؟

پاسخ به این سؤال کمی پیچیده است و نیاز به توضیح دارد. اکثر کسب و کارهای آنلاین به دنبال نتایجی هستند که اثربخشی طولانی تری داشته باشد و تأثیر آن قابل مشاهده باشد و معمولاً علاقه مند هستند که سایت آن ها، در رتبه نخست اولین صفحه سرچ موتورهای جستجو ظاهر شود.

به طور کلی بسته به میزان فعالیت خودتان و رقبا ممکن است نتایج سئو را ظرف مدت 4 تا 6 ماه مشاهده کنید. بدیهی است که نتایج سئو با گذشت زمان رشد می کند، بنابراین ترافیک سایت شما 6 ماه بعد از بهینه سازی و سئو معمولاً کمتر از ترافیکی است که 12 ماه بعد از استفاده از سئو تجربه می کنید.

متغیرهای زیادی وجود دارد که بر سرعت مشاهده نتایج پس از شروع به کار سئو تأثیر می گذارد، از جمله میزان ترافیک پایه سایت، طراحی وب سایت، سن یا قدمت دامنه، توضیحات متا دیسکریپشن، موقعیت جغرافیایی، رقبا و بازار هدف و… . همه این فاکتورها نشان می دهند که با چه سرعتی می توانید ترافیک موتورهای جستجو را از طریق سئو به دست آورید.

البته این موضوع را بدانید که برخی از متخصصان سئو با فعالیت های کلاه سیاه ممکن است مدت زمان رسیدن به نتیجه و صفحه اول گوگل را کاهش دهند ولی بسته به میزان فعالیت رقبا و آپدیت های گوگل اینگونه فعالیت ها ریسک بسیار بالایی دارند و معمولاً پس از مدتی نتایج حاصل شده از دست خواهند رفت.

ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چرا مدت seo سایت تا این حد طولانی است؟

بطور خلاصه گوگل باید به دامنه سایت شما اعتماد کند و این اعتماد بسته به میزان رقبا و سختی کلمه کلیدی شما متفاوت می باشد، البته نباید از برخی فاکتورهای مهم مثل برند بودن، تبلیغات محیطی و خارج از سایت، قدمت دامنه و… چشم پوشی کرد و این موارد هم تا حد بسیار زیادی می تواند در روند رشد سئو سایت تأثیر گذار باشد.

اما بطور کلی و در بیشتر پروژه ها شاهد آن هستیم که سایت های تازه تأسیس با دامنه های تازه خریداری می شوند و گوگل از اینگونه سایت ها هیچ شناختی ندارد پس بطور قطع نمی تواند در ابتدای کار به هر سایتی اعتماد بکند.

آیا می توان سرعت نتیجه بخش بودن سئو را افزایش داد؟

عوامل زیادی تعیین می کنند که راهکارهای سئو با چه سرعتی به نتیجه برسند. اگر وب سایت جدیدی طراحی کرده اید و از یک نام دامنه جدید که قبلا مورد استفاده قرار نگرفته است استفاده می کنید و محتوایی بدون سابقه تجاری دارید، ممکن است نتیجه گیری از سئو سایت شما مدتی طول بکشد. گاهی اوقات بیش از شش ماه تا یکسال زمان لازم است تا بتوانید در زمینه کاری خود در گوگل به نتیجه برسید. این مدت زمان بسته به نوع استراتژی و میزان فعالیت و سرمایه گذاری هایی که رقبای شما در این زمینه انجام داده اند بستگی دارد.

سئو را یک سرمایه گذاری درازمدت بدانید، نه فعالیتی زودبازده. اگر تلاش های شما در طول زمان افزایش یابد، مطمئناً به تدریج بازده بیشتری را شاهد خواهید بود. در ادامه برخی از راهکارهایی که ممکن است مدت زمان رسیدن به نتیجه سئو را کاهش دهد بررسی خواهیم کرد:

راه های افزایش سرعت سئو سایت کلاه سفید:

  1. افزایش تعداد محتوا : از بهترین راه های افزایش سرعت روند سئو سایت انتشار بیشتر محتواها به صورت منظم می باشد. این فرایند باید براساس یک تحقیق کلمه کلیدی خوب انجام شود و متخصص سئو به فرایند ایندکس شدن محتوای سایت در گوگل نظارت داشته باشد.
  2. فوکوس برروی یک محصول یا خدمات : نیچ مارکتینگ از دیگر راه های افزایش سرعت بخشیدن به بهبود سئو سایت می باشد، در این استراتژی تنها باید تعداد کمی از محصولات یا خدمات را به عنوان اهداف سئو خود در نظر بگیرید.
  3. استفاده از سوشیال مدیا جهت برند سازی و ارجاع مخاطب به سایت : هیچ متخصص سئویی نمی تواند اهمیت سوشیال مدیا را کتمان کند. اینکه هرروز تعداد زیادی از مخاطبان اسم برند شما را به تنهایی و یا در کنار خدمت یا محصولی که می خواهند دریافت کنند سرچ کنند این سیگنال را به گوگل میرساند که این سایت از نظر کاربران سایتی شاخص و با ارزش می باشد.

همچنین ارجاع مخاطبان از سوشیال مدیاها به سایت به روش های گوناگون باعث اعتبار سایت نزد گوگل می شود.

راه های افزایش سرعت سئو سایت کلاه سیاه:

  1. خرید دامنه هایی که با موضوع سایت شما تطابق دارند و از دسترس خارج شده اند. برای اینکار ابتدا باید دامنه هایی که موضوع مرتبطی با سایت شما دارند را شناسایی کنید و بعد از بررسی دقیق بک لینک های قدیم، صفحات سایت، پنالتی نبودن دامنه و… می توانید با ری دایرکت 301 سایت هدف به سایت خودتان از قدرت سایت خریداری استفاده نمایید. ما در سایت کدُ سئو برای پیدا کردن سایت های از دسترس خارح شده از سایت های www.expireddomains.net و www.nic.ir استفاده می کنیم.

یک نمونه سایت ایرانی که از این تکنیک برای افزایش قدرت سایت خود استفاده نموده است اسنپ مارکت می باشد.

ریدایرکت سایت بامیلو به اسنپ مارکت
ریدایرکت سایت بامیلو به اسنپ مارکت

همچنین به خاطر داشته باشید برای استفاده از این روش حتماً سایت مذکور را در سایت web.archive.org بررسی و تحلیل نمایید.

2. خرید بک لینک انبوه یا Sitewide

نمونه لینک Sitewide در سایت همشهری
نمونه لینک Sitewide در سایت همشهری

از عوامل تاثیر گذار و البته کلاه سیاه، خرید بک لینک انبوه یا Sitewide می باشد که باعث افزایش سریع قدرت وب سایت شما می شود. از این نوع بک لینک ها بیشتر در سایت هایی که رقبای زیاد دارند مثل زمینه گردشگری ( بلیط هواپیما و تور ) بیشتر می بینیم. برای اینکار شما می توانید به سایت هایی که حاضر به فروش این نوع لینک ها هستند ( اغلب سایت های خبری ) مراجعه کرده و بر اساس مدت زمان انتشار بک لینک در سایت خود، به آنها پول پرداخت نمایید. توجه داشته باشید که این تکنیک باید برای همیشه ادامه داشته باشد و اگر بک لینک های خود را شارژ نکنید احتمال سقوط سایت شما بسیار بالاست. ( اگر به هر دلیلی روند شارژ بک لینک را متوقف نمودید به دنبال جایگرینی برای جبران لینک های از دست رفته باشید)

همچنین توجه داشته باشید خرید بک لینک انبوه از سایت هایی که در زمینه کسب و کار شما فعالیت می کنند، بسیار موثرتر است.

توجه فرمایید که تمامی موارد گفته شده حتماً باید توسط یک متخصص و کارشناس سئو بررسی شود و انجام خودسرانه هر یک از این تکنیک ها می تواند باعث پنالتی شدن و آسیب به سئو سایت شما شود.

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

گفتگو کنید

1 نظر

  1. یک دوره شرکت کرده بودم پارسال مدرس از قوانین سئو در آموزش محتوا نویس استفاده می کردن و تا اون موقع نمی دونستم که نویسنده سایت اصلا باید این موارد رو بدونه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات ما را از دست ندهید
تولید محتوا برای کفش
مقالات کدسئو
تولید محتوا برای کیف و کفش

از اهمیت بازارهای اینترنتی در رونق کسب و کار هرچه بگوییم کم است؛ حوزه کفش نیز از این قاعده مسنثنا نیست. با توجه به اینکه

تولید محتوا معماری
مقالات کدسئو
تولید محتوای معماری

پیش از فراگیری اینترنت و شبکه های اجتماعی، معماران تنها تبلیغشان بنای طراحی شده ای بود که نهایتا توسط عده کمی شناخته می شد. با

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه کدُسئو اولین نفر مطالب رو یاد میگیری