آموزش تولید محتوا

آموزش تولید محتوا

تولید محتوا در پشت صحنه سایت، پیج اینستاگرامی یا هر جایی که قصد فعالیت کردن دارید اتفاق می‌افتد. خلق محتوا به کاربران کمک می‌کند تا کسب‌و‌کار، برند و محصولات شما را کشف کنند و به لطف آن مشتریانی وفادار جذب کنید. در بازاریابی دیجیتالی «محتوا، پادشاه است».

آموزش تولید محتوا علاوه بر این که به شما اجازه می‌دهد برند خود را بهتر به مردم معرفی کنید، یک فرصت شغلی بسیار خوب را نیز برای شما می‌سازد و برخلاف بسیاری از مشاغل فیزیکی، می‌توانید از نعمت بزرگ دوکاری هم بهره‌مند شوید.

دوره آموزشی تولید محتوا قدم به قدم

بسیاری از کسب‌وکارها در حال درک قدرت بالای تولید محتوا در جذب مخاطب و مشتری هستند. در واقع اگر شما محصول یا خدماتی برای ارائه داشته باشید نمی‌توانید بدون وصف درست ویژگی‌هایشان برای مشتریان، انتظار فروش آن‌ها را داشته باشید. اما خلق کردن محتوا به آن سادگی نیست که فکرش را می‌کنید. محتوایی که خلق می‌شود قرار است در یک وب‌سایت یا پیج اینستاگرامی برای کاربران واقعی به نمایش درآید. بنابراین باید انقدر خوب و گیرا باشد که بتواند برند یا محصولات شما را به بهترین شکل معرفی کند.

شما در فرآیند آموزش تولید محتوا با نیازهای اولیه یک تولیدکننده محتوا آشنا خواهید شد، مراحل تولید محتوا از ۰ تا ۱۰۰ را فرا می‌گیرید که به ترتیب از استراتژی تولید محتوا آغاز می‌شود و در نهایت با بهینه‌سازی آن برای موتورهای جستجو (سئو) آماده انتشار در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خواهد شد. چه صاحب یک برند باشید یا چه بخواهید به عنوان یک تولیدکننده محتوا پا به بازار کار بگذارید، دوره آموزش تولید محتوا می‌تواند بهترین راهنمای شما در مسیر موفقیت باشد.

آموزش تولید محتوا سایت

با هر محتوایی که روی وب‌سایت شما قرار می‌گیرد، در حال ارائه اطلاعاتی به صورت رایگان به مخاطبان خود هستید. حال این محتوا می‌تواند معرفی یکی از محصولات برندتان، یک مطلب آموزشی و یا یک مطلب خبری باشد. اما برای خلق یک محتوا شما باید فاکتورهایی را در نظر بگیرید و بر اساس یک رویه مشخص پیش بروید تا بتوانید محتوایی اثرگذار را تولید کنید. مراحل تولید محتوا که در آموزش ساخت محتوا آن‌ها را فرا خواهید گرفت، به ترتیب زیر هستند.

آموزش تولید محتوا سایت
آموزش تولید محتوا سایت

۱. تدوین استراتژی محتوا

در آموزش تولید محتوا با نحوه تدوین استراتژی محتوا آشنا خواهید شد. شما باید برای محتوایی که قصد تولید آن را دارید،‌ هدف تعیین کنید. به چه تعداد محتوا در طول ماه نیاز دارید و قرار است محتوای شما چه چیزی را ارائه کنند؟

۲. شناخت مخاطبان

شما قرار است برای انسان‌ها تولید محتوا کنید نه ربات‌ها. بنابراین مهم است که شناخت کافی از آن‌ها به دست بیاورید و نیازهایشان را بسنجید. اگر مخاطبان سایت شما افراد متخصص هستند، نمی‌توانید با زبان مردم عادی با آن‌ها صحبت کنید. اگر قرار است برای مردم عادی بنویسید،‌ باید به گونه‌ای بنویسید که هر کسی بتواند متوجه آن شود. همچنین برای حفظ مخاطب، محتوای تولید شده شما باید به تمام سوال‌های آن‌ها پاسخ دهد.

۳. شناخت سایت‌های رقیب

مسلماً پیش از شما سایت‌هایی تأسیس شده‌اند که در حوزه مشابهی فعالیت می‌کنند. با بررسی سایت‌های رقیب می‌توانید چشم‌انداز حوزه فعالیت خود را ببینید. شما باید کلمات کلیدی سایت‌های رقیب که به خاطر آن‌ها رتبه بالایی گرفتند را استخراج کرده و به خوبی محتوایی که بر مبنای آن‌ها تولید می‌کنند را تحلیل کنید.

۴. استخراج کلمات کلیدی

کلمات کلیدی، مجموعه کلمات مهمی هستند که کاربران آن را در جستجوگرهایی مثل گوگل وارد می‌کنند و برای پرسش خود در نتایج جستجو، به دنبال پاسخ می‌گردند. بنابراین شما باید بهترین کلمات کلیدی مربوط به حوزه کاری خودتان را استخراج کرده و بر اساس آن‌ها تولید محتوا کنید. در دوره آموزشی تولید محتوا با انواع ابزارهای بهینه‌سازی کلمات کلیدی آشنا می‌شوید تا محتوایی اثرگذار را خلق کنید.

بهینه‌سازی محتوا با اصول سئو
بهینه‌سازی محتوا با اصول سئو

۵. بهینه‌سازی محتوا با اصول سئو

سئو، به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوگر است و یکی از مهم‌ترین مراحل آموزش تولید محتوای الکترونیکی نیز محسوب می‌شود. اگر شما با اصول سئو آشنا نباشید، نمی‌توانید محتوایی باب میل گوگل تولید کنید و در نتیجه ورودی خوبی نیز از جستجوها نصیب شما نخواهد شد. برای یک محتوای سئو شده، از عنوان‌ها گرفته تا بدنه محتوا و تصاویر همگی باید به بهترین شکل بهینه شوند.

آموزش تولید محتوا اینستاگرام 

اینستاگرام، اپلیکیشنی است که با متولد شدنش زندگی همه دچار تغییر شد. از افراد عادی جامعه گرفته تا سلبریتی‌ها و حتی سیاستمداران، همگی روزانه ساعت‌ها از وقت خودشان را در این شبکه اجتماعی می‌گذرانند و این بستر بسیار خوبی را برای کسب و کارها فراهم کرده تا با فعالیت در آن بتوانند توسط بیش از ۵۰ میلیون کاربر ایرانی دیده شوند.

اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد محتواهایتان را در قالب عکس، ویدیو یا متن با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. هر چه محتوایی که تولید می‌کنید جذابیت بیشتری داشته باشد، تعداد کاربرانی که عضو پیج شما می‌شوند بیشتر شده و در نتیجه درآمدتان چه با تبلیغات و چه فروش محصول، دگرگون خواهد شد.

آموزش تولید محتوا اینستاگرام
آموزش تولید محتوا اینستاگرام

دوره آموزشی تولید محتوا به شما کمک می‌کند بهترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت پیدا کنید. فقط کافیست اصول و قواعد این شبکه اجتماعی را بدانید و بتوانید با تولید محتوای مؤثر، کاربران را جذب کنید. محتوا در اینستاگرام به ۴ شکل مختلف منتشر می‌شوند که شامل پست، استوری، لایو و IGTV خواهد بود.

۱. پست

پست‌ها، محتوایی هستند که در صفحه پروفایل شما و صفحه فید قرار می‌گیرند. بنابراین آن‌ها دائمی هستند. پست‌ها می‌توانند هم به صورت عکس و هم ویدیویی منتشر شوند. شما همچنین در زیر پست خود می‌توانید توضیحاتی را برای اطلاعات بیشتر وارد کرده و با هشتگ‌گذاری، کاربران هدف را جذب کنید. اگر پستی که منتشر می‌کنید از استانداردهای لازم برخوردار باشد، اینستاگرام آن را به اکسپلورر خواهد برد تا در مظان دید میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان قرار بگیرد.

۲. استوری

استوری‌ها، محتوایی هستند که آن‌ها نیز مثل پست‌ها هم به صورت عکس و هم ویدیو منتشر می‌شوند. با این تفاوت که فقط ظرف مدت ۲۴ ساعت به نمایش درمی‌آیند و پس از آن حذف می‌شوند. البته شما می‌توانید استوری‌هایتان را در بخشی به نام هایلایت ذخیره کنید. اما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استوری که آن را نسبت به پست‌ها متمایز می‌کند، امکان اضافه کردن Call To Action به آن‌ها است. بنابراین شما با قرار دادن لینک خرید یک محصول یا یک مقاله، می‌توانید از این طریق برای وب‌سایت خود یک مشتری و ترافیک ورودی بگیرید.

۳. IGTV

مدت زمان ویدیوهایی که از طریق پست‌ها منتشر می‌شود محدود است. اینستاگرام برای آنکه به کاربر اجازه دهد ویدیوهایی بلندتر از ۱ دقیقه را در پیج خودش منتشر کند، بخشی به نام IGTV را راه‌اندازی کرده است.

۴. لایو

لایو، یکی دیگر از انواع محتوای اینستاگرامی است که با سه مورد قفلی فرق می‌کند. شما در لایو می‌توانید یک جلسه پرسش و پاسخ با کاربران خود راه‌اندازی کنید، با همکاران خود یک جلسه عمومی تشکیل دهید که کاربران بتوانند از آن استفاده کنند و همینطور از رویدادهای مهم مثل قرعه‌کشی جوایز کمپین تبلیغاتی سایت خود پخش زنده تهیه کنید.

چگونه برای اینستاگرام محتوا تولید کنیم؟

چگونه برای اینستاگرام محتوا تولید کنیم؟
چگونه برای اینستاگرام محتوا تولید کنیم؟

درست مثل تولید محتوای سایت، برای فعالیت در یک پیج اینستاگرامی هم شما باید یک استراتژی محتوا تدوین کنید. در ابتدا باید کاربران هدف را تعیین کنید و سپس تعداد مشخصی پست و استوری یا IGTV در طول هفته منتشر کنید تا همیشه در دید کاربر بمانید. چرا که از قدیم می‌گویند «از دیده رود هر آنکه از دل برود».

پست، اصلی‌ترین و مهم‌ترین ابزار تولید محتوا در اینستاگرام است. با تحلیل پیج‌های رقیب، باید با ذائقه مخاطبان آشنا شوید و ببینید که بیشتر به چه نوع پست‌هایی تمایل دارند. بنابراین محتوای اصلی را با پست‌ها منتشر کنید و محتوای مکمل را از طریق استوری‌ها به نمایش بگذارید. بعد از فرا گرفتن آموزش ساخت محتوا شما می‌توانید هدف‌گذاری بلند مدت کرده و با جذب فالوور، به کسب و کارتان وسعت ببخشید.

استخدام دورکاری بعد از آموزش

بعد از گذراندن دوره آموزشی تولید محتوا شما اکنون می‌توانید به عنوان یک تولیدکننده محتوا استخدام شوید و به صورت دورکاری مشغول کار شوید. نویسندگی و تولید محتوا به صورت دورکاری در مقایسه با کارمندی یا شغل‌های پاره‌وقت مزایای شگفت‌انگیزی دارد و یک راه بسیار خوب و مؤثر برای کسب درآمد است.

شما از شر ترافیک خسته کننده مسیر رفت و آمد به محل کار خود راحت می‌شوید و با توجه به عدم نیاز به حضور فیزیکی، این فرصت بسیار خوبی برای خانم‌هایی که بعد از تولد فرزند خود به ناچار محل کارشان را ترک کرده‌اند یا دانشجویانی است که فرصت کافی برای حضور در ادارجات را ندارند.

در این فرصت شغلی، ساعت کاری به دلخواه خود شما تنظیم می‌شود؛ بنابراین می‌توانید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چند ساعت در روز را کار کنید و ساعات دیگر روز را به فعالیت‌های دیگر خود یا استراحت کردن اختصاص دهید. با هر فعالیت و سبک زندگی که دارید، می‌توانید بعد از آموزش تولید محتوای الکترونیکی، کسب درآمد از راه دور را با ساخت محتوا آغاز کنید، برای اینکار کافیست تمام محتواهای مربوط به آموزش تولید محتوا را در سایت کدُ سئو به دقت مشاهده کنید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه کدُسئو اولین نفر مطالب رو یاد میگیری